Binnenland. Het verleden, dat gij hebt wakker geroepen heeft bladzijden van roem en van het tegendeel gekend. Maar waar onze voorvaderen elkaar destijds op het slagveld ontmoet hebben met de wapens in de hand, streven wij, tot de eer van de beschaving er tegenwoordig slechts naar de vriendschapsbanden, die ons binden meer en meer aan te halen. Het is mij een groot genoegen, in uw prachtig stadhuis, de vertegenwoordigers van uw edele stad te ontmoeten, wier steeds toenemende rijkdom een voorwerp van de meest rechtmatige trots voor uw schoone land is. Haar handel, haar nijverheid, de ontwikkeling en de bui tengewone belangrijkheid van haar bank instellingen, hebben haar tot een van de eerste steden van de wereld gemaakt. Zij is de hoogste belichaming van den geest van initiatief en volharding, die ten alle tijde de kenmerkende karakter eigenschappen van dit volk geweest zijn. Haar stoutmoedige zeevaarders hebben over alle zeeën de roem van haar vlag verbreed en men heeft haar inwoners op zee zich met een bewonderenswaar dig doorzettingsvermogen, het gebied zien veroveren, waarop zij definitief uw ryk hebben gevestigd. Gij leeft er in vrede, in uw nobele onafhankelijkheid en in het gelukkig bezit van vrijheden, die Gij aan Uw Koninklijk Huis te danken hebt. Gij geniet er met recht een onderscheiding en een ontzag, waaraan een bijzondere waarde wordt gegeven door de sympa thie, die geheel Europa IJw verheven en bevallige Vorstin toebrengt. Ik kan niet nalaten er aan te herin neren, dat, in tijden van beroering, de vrijheid van denken en schrijven de Fransche ballingen hier een onschend bare wijkplaats hebben gevonden. Ik vergeet evenmin laat ik het tot Uw eer zeggen dat Gij U bevindt in de hoofdstad van een land, dat is en zal blijven een groot vaderland voor li teratuur, wijsbegeerte en kunst. Mijnbeer de burgemeester, ik begroet in Uw eerbiedwaardige persoon en in die van Uw achtenswaardige medewer kers de kloeke bevolking van Amster dam. Zij heeft mij een ontvangst bereid, waarvoor ik haar hartelijk dankbaar blijf en ik zal van ganscher harte aan mijn landgenooten de boodschap van hechte vriendschap, die gij tot hun wilt richten, overbrengen, die zij naar waarde zullen weten te schatten. Dit antwoord werd met luide toejui chingen door Amsterdam's gemeente bestuur begroet. Aan het avond-gala-maal zijn toespra ken gewisseld tusschen den Koningin en den President, waarbij de hartelijk heid nog verhoogd werd door de om standigheid dat meer de geniën en kun sten van beide landen op den voorgrond werden geschoven en eeuig staatkundige gedachte ten eenen male onaangeroerd bleef. Het bezoek werd Woensdag voortge zet naar den Haag en gisteren is de President weder vertrokken. Ongetwij feld -heeft dit bezoek de meest aange name indrukken achtergelaten. Breskens, 7 Juli 1911. SLUIS, 6 Juli. De heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd bij gewoond door 6 ledenafwezig dhr Stern. Na lezing en goedkeuring der notulen vroeg de voorz. of de leden zich hadden vergewist van de voorwerpen in de Oud heidskamer die mogelijk aan de familie J. H. Hennequin zouden kunnen behoo- ren. Dhr Bakker vond dat dit door den raad moeilijk is te bepalen, maar even zeer zou hy kunnen eischen dat mej. Hennequin een bewijs kan geven wat aan de fam. toebehoort. Verschillende nos. heeft spr. nagegaan, waarvan hij onmogeiyk zou kunnen zeggen dat was het persoonlijk eigendom van wijlen den heer Hennequin hoogstens van enkele zou hij dit durven verklaren. Onder de ze zaken is o.a. nog een waskaars, die aan haar kan worden toegekend, omdat zij geen waarde voor de gemeente heeft. De voorz. wees er op dat het niet loopt over de waarde van zeker voor werp wat 't dit voor den een niet heeft, kan 't voor den ander wel hebben. Achtereenvolgens werden aan de fam. toegekendeen portret van generaal van Dam, een menu van een Landbouw- feest te Sluis en een id bij het bezoek van koning Willem III aan Sluis, 2 kleine metalen kruizen en nog enkele kleinigheden, ten getale van 9 nummers. II. In zake een bezwaarschrift van C. J. van Vooren krachtens de woning wet, doelde de voorz. mede dat Claer- hout, bij hem is geweest om te klagen over zijne woning in eigendom aan adressant toebehoorende, en had hem in den aanvang verzocht het huis in orde te laten maken, doch waaraan niet was voldaan. Daarop heeft de voorz. van Vooren aangeschreven het huis in orde co laten maken voor 30 Juni. Adress. wendt zich hierop met dit adres, dat de sporen van een advocaat draagt, tot den raad om voorziening, omdat ii. de aanschrijving een zelfstandige daad is van den burg., en niet van B. en W. b. bij de aanschrijving geen advies is gevoegd van de gezondheidscommissie en c. niet een maand tijd is gegeven om de woning in orde te maken, gelijk de woningwet dit alles voorschrijft. De voorz. voegde daaraan toe, dat in dezen niet is gehandeld overeenkomstig de Woningwet, maar krachtens de bouw verordening. B. en W. stelden voor het adres ter zijde te stellen. Dhr Bakker noemde het voor een raadslid, voortgekomen uit de gemeente naren, een andere positie dan voor een burgemeester, die herwaarts is gezonden en dan ook veel spoediger optreedt te genover de ingezetenen. De voorz. zeide dat art. 72 van de bouwverordening hem het recht geeft terstond procesverbaal te doen opmaken, maar dat hij, hoewel als burgemeester, niet voortgekomen uit het volk van Sluis en dus hierheen gezonden, niette min zooveel gevoelt voor het volk van Sluis, dat hij eerst, in plaats van da delijk procesverbaal op te maken, ge waarschuwd heeft. Alvorens de alg. politie-verordening definitief vast te stellen, gaf de voorz. er zyn leedwezen over te kennen, dat er een punt is vergeten te regelen, waarvan hy nu juist de last ooderviudt dat is de aanwijzing eener vaste plaats voor woonwagens. De raad voelde dit eveneens en stelde de vaststelling van de geheele verordening er voor uit. By die der bouwverordening werd alsnog een ontwerp overgelegd in zake den bouw van huizen aau of langs niet- verharde gedeelten in de gemeente, waarbij de eigenaar verplicht zal zijn tot aanleg en verlichting van een nieuwe straat, die daarna in beheer en onder houd door de gemeente zal worden overgenomen. Dhr Bakker verzette zich hier tegen krachtig, daar dit ontwerp wel bedoeld scheen voor steden maar niet voor plaat sen als Sluis en wel kan nagekomen worden door bouw-vereenigingen, maar zeer bezwaarlyk door particulieren. De voorz. moest er op wijzen als er op een terrein niet aan een straat gele gen gebouwd mocht worden# en zoo'n vooruitgang hopen we toch" voor Sluis er later erg geweeklaagd zou wor den als ze zonder bestrating zouden zijn. Dat voorkomt thans dit ontwerp. Met 5 tegen 1 stem, die van dhr Bakker, werd het ontwerp aangenomen, hoewel dhr de Meijer zich volkomen onverschil lig hier tegenover had verklaard. De breedte voor zulke nieuw aan te leggen straten werd bepaald op 9 M. en de straffen op f25 boete subs. 6 dagen hecht, en voor overtreding van andere 1 bepalingen op f150 boete subs. 1 mnd. hecht. Bij de rondvraag vestigde dhr Bakker de aandacht op een punt in het door B. en W. aangeboden gem. verslag waar in o.m. voorkomt dat de toestand der behoeftigen door meerdere werkzaam heden en hoogere loonen steeds vooruit gaat. Spr. onderschreef dit ten volle. Het bevreemdde hem echter, dat B. en W. hiernaar niet altijd handelden. In weerwil van dien geconstateerden vooruitgang is het gemeentelijk subsidie aan het armbestuur allengs van f 450 geklommen tot f850, en zag dan ook gaarne dat B. en W. voor een volgende begrooting van dat bestuur in geen ge val meer met een voorstel tot verhoo ging zullen aankomen. Dhr Brand constateerde dat over 't algemeen de menschen hier gezond zijn en oud worden en zoodoende lang on dersteuning behoeven. Dhr Bakker zeide dat de dokter nog te kort in de gemeente is om de juiste toedracht dezer zaak te kennen. Het komt eenvoudig hierdoor, dat men maar steeds ja zegt, waar het wel eens neen moet wezen, en dat men van een ander mans leer gemakkelijk riemen snijdt. De voorz. merkte op dat het wel ge makkelijk is als raadslid te zeggen, dat een armbestuur te veel vraagtdhr Bakker diende toch te begrijpen, dat, als de verhooging niet noodig was en B. en W. daarvan niet waren overtuigd, zij toch zeker niet zoo'n voorstel zouden doen. 2e Dhr Bakker heeft met den burg. van meening verschild over de uitvoe ring van de verordening op het venten op Zondag. Hij is van meening dat als de muziek 's Zondags een paar uurtjes een concert geeft, de burg. het venten op de markt diende te verbieden. Gedurende dien tijd, vindt hij, bestaat er geen behoefte om suikergoed te pre senteeren behalve dat de aaudacht daarvoor van de muziek wordt afgeleid, wordt de markt nog aoor allerlei pa piertjes verontreinigd, waardoor de open bare reinheid niet wordt bevorderd. Hij hoopte dat de burg. dien voortgang zou stuiten. De voorz. antwoordde hierop, dat hij in het verkoopen van een stukje suiker goed tijdens de muziek persoonlijk niets ziet om dat te verbieden, een verbod dat bij hem, krachtens die verord. be rust, en niet bij B. en W. wijl het niet valt onder de bepalingen der Zondagswet. De voorz. laat daarom eenvoudig aan den Raad over of dat verbod in die mate moet worden toegepast als dhr Bakker aangeeft. Het zou zich dan uitstrekken over alle winkels. Hij gaf den heer Bakker in overwe ging een definitief voorstel te doen om B. en W. te verzoeken dien verkoop op Zondag te verbieden. Dhr Bakker diende zoodanig voorstel in. Daar het niet werd ondersteund, kon hot niet worden behandeld. 3e. Dhr Bakker had bezwaar tegen de vergunning van B. en W. om op de kaai een ijswagentje op te stellen. Be halve dat dr Brand reeds een paar ziektegevallen door het gebruik van zulk ijs heeft behandeld, was hij ook tegen deze vergunning om dat de inge zetenen er door benadeeld worden. Dhr Brand wensebte in zoover aan dit bezwaar tegemoet te komen, dat de verkochte waar af en toe ter onderzoek kan worden opgezonden. De voorz. zou daaraan gaarne voldoen. Overigens werd het voorstel-Bakker evenmin ondersteund en kwam alzoo niet verder in behandeling. 4e Dhr Bakker gaf een middel aan de hand om de verbetering der arrestan ten-cel op een veel minder kostbare wij ze te doen plaats hebben als aanvanke lijk vermoed werd. De voorz. achtte het 't best daarop niet verder in te gaan omdat het plan- Bakker praktisch niet uitvoerbaar zou zyn en de werkelyke verbouwing inder daad zooveel zal kosten dat men daar op voor 't oogenblik niet kan in gaan, 5e Dhr Bakker diende een voorstel in, mede onderteekend door dr Brand ter wijziging van de verordening tot heffing van staangelden tijdens de jaarmarkt of kermis, in dien zin dat voor elke tent, kraam, enz. met ingang van 1 Jan. 1912 10 ct. per M3 wordt geëischt en buiten de kermis 5 ct. per M3, terwijl voor groote inrichtingen zooveel wordt be taald als anderen zouden betalen indien zij deze ruimte innamen. De voorz. renvoyeerde dit voorstel ter nader onderzoek naar B. en W. 6e Verzocht dhr Bakker een mildere toepassing van art. 10 der verordening op den verkoop van melk. Verder vroeg dhr Brand een niet-on- gevaarlijke put op de markt te dempen, waaraan zal worden voldaan. Op het verzoek van dhr Metz namens de festival-commissie werd gunstig be schikt tot het in bruikleen afstaan van een drie-tal geraamten van eerepoorten voor het festival. d Ten slotte bracht de voorz. in herin- J nering dat in Aardenburg kort geleden eene verordening is vastgesteld tot re geling van eene pensionneering aan de verschillende gemeente ambtenaren. De voorz. dacht zoo, dat, wat in Aardenburg kan, ook in Sluis niet on mogelijk is. Het kwam hem voor, dat men bijv. tegenover Eekhout, die nu al 67 jaar en nog in dienst der gemeente is, toch niet zeggen kanzie zoo, je wordt nu oud, de gemeente kan je niet meer gebruiken, dus de poort maar uit, adieu 1 De raad heeft reeds het beginsel aan genomen door Pirée te pensionneeren. Wenscht de raad daarop verder in te gaan Daar is natuurlijk dit aan ver bonden we kunnen, als we er toe overgaan niet zeggen tot hen die reeds goruimen tijd in dienst der gemeente zijn, dat ze zelf die jaren terug de pre mie zouden betalen. We dienen dus daarvoor een vorm te vinden. Is de raad er niet voor, dan wordt goen moeite gedaan om een schema gereed te maken. Doch met alg. st. besloot de raad in beginsel tot die pensionneering. Daarna werd de zitting gesloten. BRESKENS. Hedenavond geeft de alhier gearriveeide schouwburg de van ouds bekende firma Bakker bare openings voorstelling met het beroemde en altijd nieuwe drama: „De Twee Weezen". Voor verdere regeling verwijzen we naar achterstaande advertentie. SCHOONDIJKE. Woensdag had ten huize van J. J. van Rosevelt eene lezing plaats over kinder-herstellings en vacan- tiekolonies. De spreker, de heer A. C. Bos te Egmond aan Zee, gedelegeerde van bovengenoemde vereeniging had in het niet talrijk opgekomen publiek een aandachtig gehoor. Spreker deelde een en ander mede over de tot stand koming der vereeniging, die reeds van vele ja ren vroeger dagteekent, maar nu eerst sedert 9 jaar duchtig werkt. De vereeniging bezit koloniehuizen te Egmond aan Zee, te Nunspeet en te Oudenbosch. Zeer verkeerd is de meening, dat al leen stadskinderen zouden kunnen pro- fiteereu van dergelyke gestichten. In de koloniehuizen komen wel dege lijk dorpskinderen voor, voor wie ver andering van ;lucht raadzaam is. Ge woonlijk gaan de kinderen 27 dagen uit en worden daar heen gestuurd door eene afdeeling. Tal van foto's werden getoond om zoodoende een juist beeld te geven van den toestand. De aanwezigen traden voorloopig toe om tot eene afdeeling Schoondijke te geraken. Moge het zaad door spreker uitgestrooid goede vruchten dragen en velen zich opgewekt gevoelen deze nuttige instelling te steunen. De heer Bosdijk te Schoondijke en Mej. E. de Vlieger te Kruisdijk zyn bereid nadere inlichtingen te verschaffen. De mini mum bydrage Fan geen beletsel zyn om toe te treden.

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2