Binnenland. kens werden die pogingen veredeld. In den omtrek van het Kon. Paleis is een sterke macht militairen te paard en te voet samengetrokken, en verder alle toegangen tot de De Ruyterkade op dezelfde wijze bewaakt. GngezegeSde Sollicitatie-adressen. Het gemeentebestuur van Zeist heeft bij dezer dagen-gedane oproepingen van sollicitanten voor ambtenaar ter secre tarie en onderwijzer gebroken met de gewoonte dat door de sollicitanten ge zegelde sollicitatie adressen worden in gezonden. Zij, die in aanmerking wun- schen te komen, worden bij de oproe ping uitgenoodigd dit per brief te mel den. Naar de meening van het gemeen tebestuur is een stuk in briefvorm, waarin geen verzoek voorkomt om be noemd te worden, maar alk-.-n de me- dedeeling wordt gedaan dat men in aanmerkiDg weiischt te kom n. volgens de zegelwet niet aan zegelrecht onder worpen. Daar door de vordering van bedoelde zegelgelden een onbillijke Ivffiiig wordt gevorderd van hen, die meestal bezwaar lijk in slaat zijn deze op te hivngau, heeft de afdeeling Utrecht van den Ne- derlandschen bond van gemeente-amb tenaren besloten te bevorderen, dat de handelwijze van het gemeentebestuur van Zeist door andere gemeentebesturen worde nagevolgd. Breskens, II Juli 1911. Ook in onze gemeente heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorge daan bij den heer P. J. Lako. OOSTBURG. In de gisteren alhier gehouden buitengewone vergadering van de Sluis van de Wielingen zijn de na volgende voordrachten opgemaakt ter voorziening van twee vacatures in dat bestuur. Vacature-Mr. Honnequin de heetten Arthur Bonte, P. Tallven en A. Dhondt. Vac-Hendrikse de heeren A. P. Tho- maes, Dusarduijn en Cuelenaeie. Te Winschoten is tot lid van den Raad gekozen de heer dr. J. P. Melle- ma, arts, vroeger te Groede. Te Middelburg is Zaterdagmorgen na een langdurig lijden, op ,61 jarigen leeftijd overleden de heer A. H. Kom- mei s, sedert meer dan 30 jaar redacteur verslaggever van de „Midd. Courant." De heer A. Risseeuw, geëxami neerd veearts te Heinkenszand is tot wederopzegging benoemd tot plaatsver vanger van den districts veearts ter standplaats Dordrecht. Raadsverkiezingen» AARDENBURG. Herkozen dr. J. L. J. de Glopper (lib.) met 181 st. Gekozendr J. Doyer (lib.) 181 en P. Wage (lib.). 178 st. IJZENDIJKE. Herkozen de aftreden de leden I. Leenhouts mat 241 en J. Th. Hendrikse niet 241 st. Op den heer Em. van Hyfte waren eveneens 234 stemmen uitgebracht. ZU1DZANDE. Aantal kiezers 201. Uitgebrachte geldige stemmen 170, vol strekte meerderheid 86. Daarvan bekwamen de heeren J. Ph. Salomé (aftr.) 140, J. F. Geluk (aftr.) 126, Iz. Luteijn Adrz. 103 en Iz. C. de Zwart 87 st. School- en Kerknieuws» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. An- naland (toez.) ds L. Aalders te West- kapelle. SCHOONDIJKE. Bij herstemming, voor notabel der Herv. kerk is gekozen de heer J. de Brauwer met 19 st. De lieer Anth. Leenhouts bekwam er 12 de hoer Iz. Cransberg 5. Oer. Kerk. Beroepen te Groningen (A) ds R. Hamming te Zaamslag. Zaterdagavond is een 15jarige jon gen bij het zwemmen in de Laakhaven te 's Gravenhage verdronken. Het lijk werd eenigen "tijd later opgevischt en naar de ouderlijke woning vervoerd. Op een steenfabriek te Heerewaar den, viel een 2jarig meisje op geringe hoogte van een ladder. Een kwaï tier later overleed de kleine. Een vierjarig kind te Moordrecht is in een sloot geraakt en verdronken. Woensdagavond is te Amersfoort op den straatweg naar Zeist een man door een automobiel gegrepen en een eind medegesleurd. De man werd naar Amersfoort overgebracht, waar hij spoe dig overleed. Te Rotterdam is een spoorweg arbeider aan het Maasstation bij het aankoppelen van wagens bekneld ge.- raakt, tussehen de buffers. Zij borstkas werd ingedrukt, en bij aankomst aan het ziekenhuis was de ongelukkige reeds overleden. In de Merwede te Sliedrecht is een 21jarig meisje te water geraakt en verdronken. Vrijdagavond werd bij een familie die in de Tweede van Swindenstraat te Amsterdam een tweede etage bewoond, gebeld. Het achtjarig dochtertje deed open en zag beneden aan de trap een net gekleed heer staan. Ben jij het Marietje? vroeg de vreemdeling, en op hut bevestigend antwoord, zei de man Ik kom te veel betaald schoolgeld te rugbrengen. Het kind verzocht den man boven te willen komen. Toen hij twee hoog was, greep hij het kind on verwachts beet, hield het den mond dicht, en liep er mee naar den zolder. Daar heeft hij onzedelijke handelingen met liet meisje gepleegd en is toen weer de trap afgeloopen. Zoodra de man verdwenen was, begon het kind vreeselijk te schreeuwen. De moeder kwam de kamer uit, juist op het oogen- blik, dat de vreemdeling voorbij liep. Ze wilde hem bij den arm grijpen, doch de onverlaat, gaf haar een klap in 't gezicht, tengevolge waarvan zij terug deinsde. Van dit oogenblik maakte de man gebruik om te ontkomen. De moeder heeft van het geval aan gifte bij de politie gedaan. Zaterdagnacht lag op de rivier de Maas te Rotterdam een Rijnschip ter zijde van een stoomschip. Men was bezig m6t het overladen van ijzererts, i toen bij het verhalen van het Rijnschip een 67jarige schipper een stortbak met erts op het hoofd kreeg. De man bleef op de plaats dood. Een infanterist uit Middelburg is te Venlo bij het zwemmen in de Maas verdronken. Op de Handelskade te Amsterdam is een man aan boord van een stoom schip van een laadboom gevallen. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek de man reeds te zijn overleden. Een 25jarige ongehuwde werkman uit Hont.enisse is bij het zwemmen in de Rijpswetering verdronken. Den conducteur van een bijwagen der tlccLrische tiam te Rotterdam is op den Eendrachtsweg een pakje met honderd retourbiljetten onstolen. Ver dacht van dezen diefstal is aangehouden een jongen van 11 jaar. Deze stond aan het hoofd van een troep jongens van zijn leeftijd, onder wie bij de ge stolen retourtjes verdeelde. De jongens gingen rijden op de tram, en zoo kwam men tot de ontdekking van den dader. Toen is ook aan het licht gekomen, dat dezelfde jongens zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal aan den Westzee dijk. Daar schoven zijn een raam open, klommen naar binnen en stalen er een marmeren pendule en een passerdoos. De pendule is bij een opkooper in be slag genomen. Zaterdagnacht heeft te Zaandam een noodlottige brand gewoed, waar schijnlijk door een gasontploffing in een café van den heer P. Hye aan den Dam. Gered werden 2 zoons van 17 en 19 jaarde ouders en 4 andere kinderen kwamen in de vlammen om. Een dei- geredde zoons had nog de hand van zijn vader vast, toen men hem over het dak wilde redden, doch tevergeefs. De om gekomen man is 43 en de vrouw 46 jaar oud. Ilina Vardic, een jonge en knappe winkeljuffrouw in een kleine Hongaar- sche stad, is plotseling erfgename van een nalatenschap geworden, die niet minder dan 600,000 kronen bedraagt. Het geval is op zich zelf reeds bijzon der, maar het zonderlingste van het geval is, dat de- schoone llina haarjplot- selingen rijkdom aan een papieren man chet te danken heeft, liet jonge meisje was in 'n winkel werkzaam, tot welks vaste klanten een oude vrijgezel Kronyi genaamd, behuorde. Het vlijtige en aardige meisje had een bijzondereu in druk op den zonderling gemaaki. Meer dan eens verzekerde hij bij zijn gere gelde bezoeken, dat hij haar bij zijn sterven niet zou vergeten. Ilina en haar collega's lachten daaromwant de alles behalve elegant gekleede oude vrijer leek al heel weinig op een erf- oompje. Dat zijn beschermelinge aan zijn woorden twijfelde, verdroot hem zeer en toen zij op zekeren dag weer om zjjn beloften lachte, zei hijWat, lacht u daarom? Ik zal u dqdelijk een bewijs leveren, dat ik mijn woord pleeg te houden. Dit zeggende haalde hij zijn papieren manchet uit zijn mouw en schreef daarop „Ik vermaak hiermee na mijn dood al mijn roerende en on roerende goederen aan mejuffrouw Ilina Yardic." I Daarop zette hij zijn naam en den datum er onder en overhandigde dit zonderlinge testament aan den winkel juffrouw. Natuurlijk beschouwde deze het heele zaakje als een grap. Het toe val wilde echter dat de oude vrijgezel nog dienzelfden dag een ongeluk kreeg. Hij was namelijk, tegen een automobiel aangeloopen en stierf tengevolge van den doorgestanen schik. Groot was de verbazing van Ilina, toen ze later ver nam, dat de oude heer een vermogen vau 600.000 kronen had nagelaten. Zij nam de manchet en haastte zich naar de rechtbank om te onderzoeken of het testament geldig was. In weerwil van het protest van de broeders van den oveiledene, werd de oorkonde geldig verklaard. Zij was echter tegemoet komend genoeg om aan de broers vrij willig een derde der nalatenschap af te staan. Eigenaar en pachter. I. Jan Casteleijn, de hoofdpersoon in het drama waarvan hieronder een en ander wordt medegedeeld, was oen welgesteld landbouwer die, na eerst eenige jaren onder Schoondijke te hebben geboerd, omstreeks 1663 met zijn huisvrouw Jo- zina Dathijn verhuisde naar de hofstede van zijn overleden vader onder Zuid- zande. Zooals de heeren van het Vrije den 19 November 1669 aan de Staten- Generaal berichtten, had Casteleijn „altijd gestaan tot goeder name en fame" behoorde hij tot „de notabeiste opgeze tenen" van Cadzand, was daar evenais wijlen zijn vader hoofdman (zooveel als burgemeester) en ritmeester van de boerenruiterij geweest, en had zich zoo wel te Schoondijke als te Zuidzande in zijn burgerlijke en kerkelijke bedieningen alioos doen kénnen als een „ijverig en zeleus" man. Terwijl hij nog onder Schoondijke woonde was hij met zijn landheer, ze keren Levinus van Larebeke te Gent, in hevige onmin geraakt over de betaling van achterstallige pachtsommen. Aan de „zware en moeilijke processen", die uit dit geschil waren voortgesproten, hadden partijen den 17 April 1668 een einde gemaakt door een minnelijke schikking, bij welke men overeenkwam dat Casteleiju aan Larebeke en diens mede eigenaars aan de Sctioondijksche nutstede zuu betalen een som vau vier duizend gulden, te voldoen deels con tant, deeis in achtuiaandelijksche ter mijnen. Tengevolge van een afspraaK, door Larebeke uiet Casteleijn gemaakt, begaf eerstgenounidü zich den 4 Sopt. 1669 naar de hofstede van Casteleijn om de hem verschuldigde pachtsom in ontvanhst te nemen. Wat hem bij die gelegenheid wedervoer wordt in een memorie, welke hij kort daarop aan het Vrije overleverde, door Larebeke zeiven aldus verhaald Oinme te betoonen bij Levinus van Larebeke het gonne hem wedervaren is op den vierden September 1669 ten huize van Jan Casteleijn, wonende te Zuidzande, vindt geraden in het kort aan te raken den oorsprong en begin van de zake, op dewelke mijn Edele en Waarde heeren van den Lande van den Vrije tot Sluis zullen gelieven favorabel regard (aandacht; te nemen. Alvorens dient genoteerd dat de heer

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2