Binnenland. Gemengd. 167 schepen, behalve hun aantal, nog tot een zoo geweldige uiting vanjkracht maakt is, dat, overeenkomstig het stel sel van admiraal Fisher, alle verouderde schepen opgeruimd worden, zoodat men daar een slagvaardige vloot voor zich had. Hoezeer die slagvaardigheid in de laatste jaren is toegenomen blijkt ook hieruit, dat de linieschepen van de Ma- jestic-klasse bij de kroningsrevue van koning Eduard in 1902 nog de'.machtig- ste onder hun soort waren, en nu tot de oudste bodems onder huns gelijken behooren. Zoo lagen daar 29 linieschepen, w.o. acht dreadnoughts, 25 gepantserde krui sers, w.o. vier dreadnoughts, 9 pantser- dek-kruisers, 72 torpedojagers, 12 depot schepen voor torpedojagers, 12 torpedo booten en 8 onderzeesche booten. Zeventien vreemde landen hadden een oorlogsschip gezonden. Men miste er Portugal en BraziliS onder. Alle hadden een schip gezonden, behalve Japan die door twee was vertegenwoordigd. De Europeesche hoven waron verte genwoordigd. Ook Oostenrijk-Hongarije, maar niet zooals oorspronkelijk was bedoeld door den aartshertog-troonopvolger. Frans Ferdinand was wel bereid om den oqden keizer te vertegenwoordigen, maar schreef onderhands aan een zeer hoog staande persoonlijkheid in Londen om te peilen, welke plaats zijn vrouw de prinses van Hohenberg, aangewezen zou worden, indien ze mee kwam. Het antwoord luidde, dat zij in rang op de prinsessen zou volgen, daar de Engelsche hofetikette dit niet anders toeliet. De aartshertog was zoo ontstemd over dit antwoord, dat hij niet meer wilde deel nemen aan de kroningsfeestelijkheden en sedert dien tijd slecht gestemd is tegenover de Engelschen. Breskens, 30 Juni 1911. Van 8 12 Juli zullen oefeningen worden gehouden van de militaire kust wacht waartoe o. a. hier 2 seiners van de genie komen. Er bestaan plannen ze zijn zelfs zeer gunstig om de kinderen van de 5e en 6e klasse der openb. school een uitstapje te bereiden naar Heijst. Het ligt in de bedoeling om, zoo er uit den boezem der ingezetenen voldoen de belangstelling is, een dergelijk reisje om het andere jaar te herhalen, zoodat de kinderen die nu in de 3e en 4e klas se gezeten zijn en dim deel uitmaken van de 5e en 6e klasse, aan de beurt zjjn. We vindon dat een goede gedachte, wyl zoo'n reisje voor alle kinderen der school ondoenlijk en gansch niet loonend zou zijn voor de kleinere. Een circuleerende lijst ziet er heel aardig uit. De heer J. L. Bootsgezel, opzich ter van den Rijks-Waterstaat der 3e klasse is bevorderd tot de 2e klasse. SLUIS. Alhoewel de Brugsche gas fabriek met 1 Juli a.s., door onvoorzie ne omstandigheden nog geen steenkolen- gas kan leveren, zal de prijs, overeen komstig de bepalingen van het met dien datum in werking tredend contract, gel dig zijn en alzoo voor licht-aerogeen-gas 8 en voor kookgas 6 cent de M3 betalen. De Commissaris der Koningin heeft herbenoemd als lid der Gezondheids commissie te Oostburg, de heer dr A. van Delden te IJzendijke. Woensdagmiddag kwam een be diende eener Gentsche firma een bedrag van 157 francs uitbetalen behoeve de achipper B. uit Ter Neuzen voorbracht van goederen aangebracht in de haven van de Koninginnenpolder te Biervliet. De bediende zou het geld, in een en veloppe gesloten, tegen de onderteeken- de kwitantie overhandigen, doch de schipper weigerde te teekenen, waarop ook geen betaling volgde. Op het onverwachts ontrukte B. den bediende de enveloppe en wilde op gee nerlei wijze van teruggeven wet6n. Ten laatste werd de rijksveldwachter van het geval verwittigd, die, ter piaat- se verschenen, het geld bij den schipper in beslag nam en proces-verbaal opmaak te wegens wederrechtelijke toeêigening. Een postbode te Vlissingen krabde een puistje open, waardoor bloedvergif tiging ontstond. De man is overleden. Over de scheepsramp te Vlissingen lezen we Ongeveer half een werd in den Schar- dijnkil tegenover den Boulevard Bankert en slecht een paar honderd meter van de plaats waar de vorige week het Engelsche stoomschip „Redwood" is ge zonken de Belgische loodsschoener no. 15 schipper P. J. Decoster, aange varen door het Zweedsche stoomschip „Ludvig Peyron," komende van Ant werpen en bestemd naar Stockholm. üe loodsschoener was uit zee terug gekeerd om loodsen te halen en de be manning bestond uit den schipper en 5 matrozen. De schoener werd aangevaren mid scheeps aan bakboordzijde en wel zoo danig dat bet vaartuig dadelijk zonk. De opvarenden konden zich allen red den door tegen het stoomschip te klim men. Ook de schipper Decoster was reeds aan boord, toen hij op de borst getroffen werd door een neervallende mast van den schoener. Tengevolge hiervan sloeg de schipper overboord en hoewel dadelijk alle pogingen in het werk werden gesteld hem te redden, mocht dit niet gelukken, zoodat de schipper in de diepte verdween en ver dronk. Het stoomschip Ludvig Peyron keer de naar de reede terug en werden de geredden door de motorboot van het Belgisch loodswezen afgehaald en aan wal gebracht. Daarna zette het stoom schip de reis naar Stockholm voort. De bij deze ramp om het leven ge komen schipper P. J. Decoster laat een weduwe en 9 kinderen na. Reeds zeer vroeg in den morgen be woog zich een talrjjke menigte op den boulevard, de scheepsramp druk bespre kende. Ook verder op den dag bleef deze belangstelling onverflauwd en dat de twee aanvaringen, bjjna op dezelfde plaats en dat in 5 dagen het on derwerp van alle gesprekken was, laat zich wel begrjjpen. Van den gezonken loodsschoener is niets anders te zien dan de masten. Vanwege het Ned. loodswezen is he denmiddag bij deu gezonken schoener eea wrakboei gelegd. Raadsverkiezingen! Groede. Niet de heer Adr. Salomé maar Iz. van de Plassche is aftredend. Aardenburg. Ook is nog candidaat gesteld de heer J. J. Hol Pz. Cadzand. Herbenoemd de hh. P. van Cruijningen, I. A. Leenhouts en A. Ris- seeuw. Hoofdplaat. Herbenoemd de hh. E. B. van Damme, P. L. de Meijer en H. M. Temmerman. Nieuwvliet. Herbenoemd de hh. H. Brakman, A. de Hullu en A. J. de Hul- lu. Schoondijke. Alsnog is naast de drie aftredenden candidaat gesteld de heer A. C. Contant. Zuidzande. Alsnog is naast de twee aftredenden in de vacature-Adr. Luteijn met dhr I. C. de Zwart candidaat ge steld de heer Iz. Luteijn Adrz. Sint Kruis. Gekozen de hh. P. de Baere, A Blondeel en C. de Sutter, Voor de aftredenen was vergeten een candidatenlijst in te leveren. School- en Kerknieuws! Tot onderwijzer te Brakel (Geld.) is benoemd de heer C. Brakman Hz. te Schoondijke. Ter Woensdag gehouden vergade ring van de Classis IJzendijke werden alle aftredenden in het class, bestuur herkozen, zoodt 't thans is samengesteld als volgtdss. Meeuwenberg, Breskens, praeses, Akersloot van Houten Roos, Sas van Gent, scriba-questor, van Dis, Zaamslag, assesor, de Puij, Cadzand, Hugenholtz, Axel en van der Vlugt ie Zuidzande en de hh. A. Risseeuw I.Az. te Cadzand, J. Wisse Jz. te Zaamslag en R. Scheele te Ter Neuzen. Behandeld werden de verschillende door de Synode voorloopig aangenomen wetswijzigingen waarover de class, ver vergadering consideratie had te geven. Zoo werd aangenomen de wijziging in het Regl. op de benoeming van Jouderl. enz., bedoelende de onzekerheid weg te nemen betreffende het tijdstip waarop de 10jarige stemming (over de vraag: kerkeraad of kiescollege) moet hebben plaats gehad. De vergadering zal tot de Synode tevens het verzoek richten de le Maart bepaaldelijk als datum te noemen binnen .dewelke die stemming moet gehouden zijn. De verdere wijzigingen werden aan genomen, behalve dat van het reglement op het examen waarmee de Synode be doelt om een „Nederlandsche Rijks- of daarmede gelijkgestelde gemeentelijke Universiteit" te stellen in plaats van „voor de Ned. Herv. Kerk bedoelde Uni versiteiten, alsmede dat op het Regl. op de ordening van Zendelingen. Tal van voorstellen, waaronder een (het belangrijkste) van ae Confersioneele Vereeniging, verzoekende er bij de Sy node op aan te dringen, dat aan de classikale vergaderingen de bevoegdheid van vroeger worde teruggegeven, door, wat thans aan de classicale besturen is opgedragen, over te brengen naar de class, vergaderingen zelve, die dan in de verschillende zaken van bestuur, tucht, zending, philantheopie voorziet door de benoeming van commissieën. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Rijks-Normaallessen te Oostburg wegens het verleende ziekte-verlof aan den heer A. F. Wisse te Breskens is benoemd de heer C. J. Neeteson hoofd der school te Cadzand. Reeds lang bestoud er een gespan nen verhouding tusschen de gebroeders A. I. en C. I., te Groningen. De eerste was een zeer verkwistend persoon, de ander daarentegen was een fatsoenlijk, oppassend man. Gisterenmorgen be merkte deze laatste, dat er een inbreker was in zijn pakhuis in de Violenstraat. Hij vermoedde reeds, dat dit zijn broer zou zijn. Beneden gekomen bemerkte hij werkelijk, dat A. I. in zijn pakhuis was, bezig met verschillende dingen naar buiten te brengen. Hij sommeerde hem heen te gaan, de broer nam evenwel een ijzeren staaf en dreigde hem daar mede. C. I. had een met hagel geladen revolver in den zak; uit zelfverdediging loste hij een schot op zijn broer. Deze werd in het gelaat gewond, een hagel korrel trof een der oogen. De man is naar het academisch ziekenhuis over gebracht. Te Bunne is Woensdagavond een 8jarig jongetje van een landbouwer on der een hooiwagen geraakt. Het kind, dat een wiel over het hoofd kreeg, bleef op de plaats dood. In de stoomponthaven te Velsen is gisteren het 6-jarig zoontje van v. d. P. te water geraakt. Het werd bewust teloos opgehaald en is overleden. Op het stationemplacement te Ber- kel is een werkman door een vallende seinpaal ernstig gekwetst. Te Willemsstad had een timmer man terwijl hij werkzaam was met de zaagmachine, het ongeluk daarmede in aanraking te komen, waardoor hem drie vingers werden afgezaagd. In de drukte van de Kronings feesten hebben de zakkenrollers in Lon den goede zaken gemaakt. Zelfs den lord mayor is op zijn wandeling door het Westond zijn horloge en ketting ontstolen. Op den avond der kroning maakte de bekende Lord Lonsdale met eenige heeren, van wie een de Duitsche kroonprins zou zijn geweest, een wande ling door de menigte. Hij merkte toen op dat een dief aan een dame een bro che ontstal. Lord Lonsdale greep den dief beet, maar ontving op hetzelfde oogenblik van een van diens helpers een slag op het hoofd. Zonder den dief los te laten gaf de lord zijn aan valler daarop een vuistslag, die dezen neer deed storten. De menigte herken de den lord en bracht hem een warme ovatie. Zij waren een jongehuwd paar met twee kindertjes en woonden in Westfa- len, waar de man, een Nederlander, volop werk had en ruimschoots den kost verdiende. Jammer echter had hij een jonge sterke kerel, zich nu en dan aan „schnaps" te buiten ging, dan was 't voor 't jonge vrouwtje geen leven en kreeg ze weieens een gevoeligen stomp van haar heer en meester, die overigens nog zoo kwaad niet was. Verleden week had zich weer zoo iets voorgedaan en had het jonge vrouw tje genoeg van haar baas, zij pakte haar boeltje, nam de beide kindertjes mee en vertrok naar haar ouders te Arnhem. Toen de echtgenoot 's middags thuis kwam, was zijn potje niet klaar en hij begreep dat zijn eega naar Arnhem was vertrokken. Zaterdag nam hij bet be sluit haar op te zoeken en kwam dan ook werkelijk in Arnhem aan, om on der den invloed van drank een bezoek aan zijn schoonouders te brengen. Daar het reeds vrij laat was (half twaalf) ging de door den drank verhitte man naar de achterzijde der woning, sloeg daar een ruit stuk en klom door de ge maakte opening naar binnen. Vrouw, schoonvader en schoonmoeder namen de vlucht door de voordeur en heer schoonzoon, niemand in hui9 aantreffen de, stak zijn hoofd weer door de gebro ken ruit om.... door een in de buurt wonende politieagent, die door het tu mult ontwaakt was en nu op klompen verscheen, te worden beetgepakt. Hoe wel de man een pootige kerel en voor geen klein geruchtje vervaard is, had de diender op klompen, die ook niet verlegen was, slechts weinig moeite om hem in een naburige politiepost in ver zekerde bewaring te stellen. Toen hij in den morgen ontwaakte en naar het

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2