Binnenland. Gemengd. En voor zijn buren wat over hebben Neen maar, als hij er dan heelemaal aan gelooven moest, dan zou hij wraak nemen en van een zijner buren vertel len, dat daar ook tongblaar was, maar dat die het had verzwegen ('t was wer kelijk ook zoo, maar dat tusschen haak jes). Enfin, het slot was, dat de koeien op stal gingen. Na een week ongeveer, toen bleek dat rondom nieuwe gevallen voorkwa men (dank zij den vriendelijken buur man, die de tongblaar had verzwegen), werd de verplichting tot opstallen op geheven. Of de veehouder toen blij was? Neen, nu raadt ge in tienen niet, wat er ge beurde. De man ging vlijtig door met zijn daarna nog ziek wordende runderen op te stallen. Door de ondervinding geleerd (een mensch is nooit te oud om te leeren) dat op stal de ziekte veel lichter verliep dan in de weide. Koeien, die in de weide waggelen op hun beenen, den halven dag staan te hangen en te kleumen bij een hek of over een sloot, zoo dun dat de buik bijna tegen den rug aan slaat, ziet men op stal als het ware herleven en na een week zijn zij bij goede behandeling her steld en zoo dik als te voren. De verklaring? Och, die ligt grooten- deels voor de hand. Als een mensch een koortsachtige ziekte ziekte krijgt, die licht verloopt bij goede behandeling en als de patient binnenshuis blijft, wie zou het dan in het hoofd krijgen zulk een patient buiten neer te leggen en bloot te stellen aan de heete zon over dag, aan de nachtelijke koude en aan regen en wind Immers niemand. En als die patient dan een hevige ontsteking in den mond had, met groo- te blaren in de keel, zoodat het slikken hem bijna onmogelijk was, wie zou hem dan de keel volproppen met deeg of brood of ander voedsel? Bij een koe schijnt dat echter alle maal noodig te worden gevonden, maar het kost dan ook aan heel wat dieren het leven. Vele koeien, die zoogenaamd aan tongblaar sterven, vinden feitelijk den dood door verslikking of longont steking, tengevolge van het zoogenaamd „verslikken". Het voedsel komt daarbij niet in den slokdarm, maar in de lucht pijp. Tot diep in de longen vindt men soms het gras of ander voedsel, en daar werkt het doodelijk. Wie zijn tongblaar-zieke dieren wil behouden en weinig schade wil hebben moet ze op een luchtigen, frisschen stal zetten, matig voederen met goed hooi en ander licht verteerbaar voedsel (lijnmeel, koek, gerstemeel en dergelijke) Met mais moet men voorzichtig zijn, dat schijnt wel eens te zwaar voor de dieren. Vooral als ze erg uitgehongerd zijn, kan een groote hoeveelheid mais doodelijk werken. Geen voedsel opdringen of in den bek stoppen, maar ze zooveel geven als ze zelf met graagte opnemen. En, nog eens zij het herhaald, als dan tweemaal daags den mond wordt uit- gesponsd met creoline-water, dan ver loopt de ziekte licht en men krijgt geen dooden. Men heeft dan gedaan wat men kon, en zijn zieke dieren overeen komstig den eisch behandeld, en dat loont zich zeer goed. Breskens, 27 Juni 1911. Met ingang van 1 Aug. wordt de heer J. P. de Ruijter alhier opzichter bij 's rijks waterstaat verplaatst naar Diever en vervangen door den heer Kooreman van Diever (Dr.) Tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Aardenburg is be noemd de heer P. I. Ie Roy klerk der posterijen le klasse te Sluis. SCHOONDIJKE. De heer D. van Ma le Jz. slaagde te Bolsward voor het eindexamen der Zuivelschool aldaar. Hij is reeds benoemd als visiteur bij de Zuivelbereiding in de provincie Fries land. AARDENBURG, 24 Juni. In de heden avond gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad is o.m. aangenomen een voorstel van B. en W. tot pension- neering van den secretaris, den ontvan ger, den veldwachter en den arbeider der gemeente op 65-jarigen leeftijd tot s/3 van hunne jaarwedde een door den heer Yorsterman van Oyen ingediend amendement om daaraan ook eene pen sioen-regeling te verbinden voor wedu wen dier ambtenaren op den voet als zulks voor de onderwijzers-weduwen is geregeld, werd eveneens aangenomen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten waarin het gevoelen van den Raad werd gevraagd in zake een adres van P. B. Wijffels, houdende bezwaar tegen het nieuwe reglement voor het Gasthuis, voor wat betreft de uitbrei ding van het aantal regenten van 5 op 9, omdat dit strijdig zou zijn met het algemeen belang, maar voornamelijk met de armenwet, omdat het college van re genten, dat aan den raad rekenplichtig is, uit meerdere leden zou bestaan dan het toezicht oefenend lichaam. In eene lange rede las de heer van Oyen een schrijven voor om deze be zwaren te weerleggen. Ten slotte vereenigdo de raad zich met een voorstel van den heer van Oyen om als advies aan Ged. Staten het re sumé van dat schrijven te richten. Met den voorsteller stemden voor de h.h. de Muijnek, Eekhout en Reepmaker; tegen de hh. van den Hemel en Wijffels dhr de Glopper onthield zich van stemming Met ingang van 15 Juli is benoemd tot assistent-verpleegster te Vlissingen raej. J. Soetens te Gorinchem, vroeger te Breskens. Hedennacht is de kotter No. 15 van het Belgisch loodswezen voor Vlis singen door een zeeboot overvaren en gezonken. De schipper is verdronken. In eene gehouden vergadering van aandeelhouders van de Maatschappij tot exploitatie van de Staatsspoorwegen is benoemd tot commissaris in de plaats van den heer mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, die voor eene herbenoe ming niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer mr J. Smit Az. te Middelburg. Donderdag zou de afdamming van den nieuwen polder in het Axelsche Gat voltooid zijn geworden. Bij het hoog watertij des avonds heeft de dijk even wel geen weerstand kunnen bieden aan den drang van het water en is doorge broken. Behalve een groot oponthoud in het werk veroorzaakt dit ongeval een groote schade aan den aannemer. Te Axel is Donderdagmiddag een kind in een put gevallen en verdronken. Het kind zou den volgenden dag twee jaar worden. De Scherpschutters-ver. „Voor Va derland en Koning" te Ter Neuzen, aan gesloten b\j den Zeeuwscben Schietbond, herdenkt op 27 Sept. a.s. haar 25 jarig bestaan. Zij zal dit jubileum vieren door het houden van een vierdaagschen schietwedstrijd, tot bijwoning waarvan alle Zeeuwsche vereenigingen op dit ge bied zullen worden uitgenoodigd. De wedstrijden zullen gehouden worden op 25, 26, 27 en 28 Sept. Raadsverkiezingen. Bij de lieden gehouden verkiezing voor leden van den Gemeenteraad zijn bjj enkele candidaatstelling gekozen ver klaard Biervliet: W. de Blaejj, P, de Dobbe- laere en W. P. Verplanke. BreskensJ. de Hullu, J. M. H. van de Sande en N. Valk. OostburgA. Brevet, I. Risseeuw en M. Risseeuw. Sluis: J. de Bruijne-de Die, J. F. Maenhout. SchoondijkeJac. d'Hont, J. Leenhouts en Iz. Seen. ZuidzandeJ. F. Geluk, J. Ph. Salo- mé, (beiden aftr.) en Iz. C. de Zwart in de plaats van den heer Adr. Luteijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Verder zijn candidaat gesteld te Aardenburg dr J. Doyer, dr J. L. J. de Glopper (aftr.) P. F. van den Hemel (aftr.) E. C. Martens, P. F. Temmerman en P. Wage. Groede Iz. Becu (aftr.), J. H. de Bliek, J. Neele, Adr. Lalomé (aftr.), A. Trie- stram en J. de Vlieger (aftr.) IJzendijke: J. Th. Hendrikse (aftr. r.- k.), Em. van Hyfte (r.-k.) en I. Leen houts (aftr. lib School- en Kerknieuws. SLUIS. Met ingang van 1 Oct. a.s. is de heer A. Ravesloot, hoofd der chr. school alhier als zoodanig bonoemd aan de school der Ned. Herv. Kerk te Vlis singen. SCHOONDIJKE, 26 Juni. Bij de he den gehouden verkiezing voor een nota bele der Ned. Herv. gem. ter voorziening in de vacature wijlen-A. van Male, brach ten 30 kiezers hunnen stem uit, waar van de heeren Anth. Leenhouts 11, Iz. Cransberg en J. de Branwer ieder 5 en anderen 1 of meer stemmen op zich vereenigden. Alzoo moet eene herstemming plaats hebben tusschen de drie genoemden. Tijdens een kort doch hevig on weer sloeg Vrijdagnamiddag de bliksem in een woonhuis aan de Hengelosche straat te Oldenzaal. Brand werd niet veroorzaakt, wel werden windveren versplinterd en geschroeid en pannen vernield. In de le openbare school, ge legen in de onmiddellijke nabijheid der getroffen woning en die nota bene niet van een bliksemafleider is voorzien, ont stond een groote onsteltenis onder de kinderen, die zich juist in school bevon den. In den vorm van een grooten vuurbol schoot de bliksem over het schoolgebouw om onmiddellijk daarna voor een der lokalen met een Jvreeselij- ken slag in allerlei kleuren uit (elkaar te spatten. Onder angstig gegil en ge huil snelden de kinderen uit de lokalen in de vestibule en zelfs naar buiten. Gelukkig werd niemand gedeerd. Maar de onbeschrijfelijke^ angst, welke zich van tal van kinderen had meester ge maakt, duurde nog geruimen tijd voort. Vrijdagmiddag zijn twee kinderen uit éen gezin die uit school kwamen en huiswaarts gingen, onder de weg door den bliksem gedood. Bij den bouw van het Vredespa leis te 's Graven hage heeft Zaterdag voormiddag een ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afge- loopen. Door een krachtige windhoos is een van zware balken samenge houden door ijzeren moeren en klampen vervaardigde, ongeveer 30 a 40 me ter hooge steiger met houten binnenge- raamte, welke tot verderen opbouw was geplaatst op den reeds tot ongeveer ge lijke hoogte van metselwerk opgetrok ken grooten hoektoren, uit zijn verband gerukt en neergesmakt. Met donderend geraas stortte het houten gevaarte naar beneden, in zijn val meesleurend, als waren het lucifersstokjes, balken van lager staande stellingen. Als door een wonder zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Want op de plaats, waar de balken en het verdere hout voor het meerendeel neerploften, tusschen den toren en de teekonloods, is in den regel veel werk volk aanwezig. Dat alles zoo goed is a'geloopen, is in de voornaamste plaats wel hieraan toe te schrijven, dat tijdens het gebeurde de regen bij stroomen neerviel, zoodat de werklieden, die op den steiger waren of ander buitenwerk verrichten waren gaan schuilen. Eenige balken zijn terechtgekomen op de teekenloods. Een dezer balken sloeg op slechts een paar meter afstand van een teekenaar door het dak tot diep in den grond. Dadelijk na het ongeval werd er op het werk appèl gehouden met de ver blijdende uitkomst, dat allen ongedeerd present waren. Het neerstorten van het enorme gevaarte veroorzaakte een geweldigen slag, welke velen in den omtrek deed toesnellen. Ook de politie was spoedig met een raderbaar ter plaatse. Te Lienden heeft een man uit een woonwagen zijn vrouw doodgestoken. Een 4jarig meisje te Rotterdam werd in de Rosesiraat door een stoom tram overreden en is aan de gevolgen overleden. Een achtenswaardig ingezetene van Hillegom, heeft dezer dagen het treurig bericht ontvangen, dat zijn zoon een oppassend jongmensch, vertegen woordiger van een groote bloembollen firma in Amerika, te Boston door een electrische tram is overreden en gedood. Te Geldermalsen is een zeventien jarige jongen van een wagen gevallen en inwendig zóo ernstig gewond, dat hjj den volgenden dag in het ziekenhuis is overleden. Een vreeselyk ongeluk had dezer dagen te Mechelen plaats. Een brug over de Dyle was sedert eenigen tjjd in reparatie en dientengevolge werd het volk met een oude boot overgezet- Op een middag om half een zonk plot seling deze boot met veertig menschen, schier alle werklieden. Allen geraakten te water. Slechts enkelen konden zwem men, terwijl anderen gered werden, doch een groot aantal verdronken. Om half twee waren reeds drie ly ken opge- vischt. Een ontzaglijke menigte stroom de toe. Men weet nog niet wie de ver misten zijn. Volgens een nader bericht zijn b(j de ramp acht personen om het leven ge komen. Te Haarlem viel een 2jarig kind uit het raam der bovenverdieping van een huis in de Noorder Schoolsteeg. Het werd dood opgenomen. Te Amsterdam had een bootwer ker, werkzaam op een stoomschip in de Oude Houthaven, het ongeluk een zware ijzeren bout op het lichaam te krijgen,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2