Binnenland. Gemengd. zien en niet liggen in de lijn, waarin het oog zich gewoonlijk beweegt 3o. dat men zonder zeer sprekende feiten heeft aangenomen, dat, in adres- sants omstandigheden, van jeugdig echt genoot Jin de nabijheid van zijn vrouw, hij eenig genot kon hebben in de hande lingen, die hebben plaats gehad en zeer wel verklaarbaar zijn, als men aanneemt, wat hij zegt, terwijl niet eens blijkt dat hij zelf in min of meer eëxalteerden toestand verkeerde 4o. dat het vonnis volstrekt niet be weert, laat staan bewijst, dat adressant wist te worden bekeken of dit vanzelf vermoeden kon. Hoe de zaak ook moge zijn, hetzij er inderdaad een rechterlijke dwaling heeft plaats gehad of niet, ze is en blijft in elk geval'zeer treurig voor den betrok ken persoon. En voor hem is het te hopen, dat er licht zal gebracht worden in hetgeen nu nog duister is. Een jong leven gebroken door kletspraatjes van buurvrouwen, het zou toch hl te erg zijn. Breskens, 20 Juni 1911. SLUIS. Op initiatief van den burge meester is alhier eene gymnastiek-ver- eeniging opgericht onder den naam van „Oefening baart kunst". De burgemeester werd benoemd als eere-voorzitter. IJZENDIJKE, 18 Juni. Onder leiding van den vice-voorzitter, de heer H. C. Bakker, hield de Tuinbouw-Maatschappij hedenmiddag eene algemeene vergadering die door 4 bestuurs- en 9 gewone leden werd bijgewoond. Onder de gedane mededeelingen, waarvan de meeste waren gewijd aan ministerieels aanschrijvingen in zake de snoeicursussen, [kwam er mede een voor in zake de proeftuin, waarvoor het rijkssubsidie voortaan niet meer kan bedragen dan f 200, terwijl op de be grooting geen posten als ontvang staan geboekt. De secretaris J. Risseeuw-de Hullu voegde daaraan toe, dat f 200 voor de exploitatie van dezen proeftuin te wei nig is, en gaf daarom in overweging, dat de maatschappij zich tot de Provin ciale Staten zou wenden om een sub sidie, welk verzoek hij in den krachti- gen steun van de afgevaardigden van dit district aanbeval. Dhr M. Lucieer zou liever zien, dat men zich eerst wendde tot den rijks- tuinbouwleeraar, die in elk geval kan beoordeelen dat voor f200 de proeftuin van een halve hectare groot, niet kan geöxploiteerd worden. Bovendien komen alle bescheiden te dezer zake bij hem om advies. Dhrn Bakker en Steenhart wezen er op dat bij een zoo jeugdige proeftuin de vruchten onmogelijk zooveel kan ople veren om als inkomst te kunnen boeken. Als lid van het bestuur werd met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd de heer I. J. Steenhart Pz., die dit man daat, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, opnieuw aan vaardde. Aan de 9 van de 10 deelnemers aan den snoeicursus kon na voldoend afge legd examen het diploma worden uit gereikt. Bp gelegenheid van het afgelegd exa men is door den heer Vorsterman van Oyen reeds een kernachtige rede gehou den. De heer Bakker weuschte thans te volstaan met de gediplomeerden voor zoover aanwezig geluk te wen- schen met het behaald succes, in het vertrouwen dat dit diploma hen op hun verder levenspad goede diensten zal kunnen bewijzen, terwijl hij hoopte, dat de genoten lessen nog lang bij hen in aangename herinnering zullen blijven. Het diploma was behaald door Dav. Luteijn te Zuidzande, J. J. Faro te Cad- zand (reeds geplaatst te Ierseke), A. F. Rosendaal te Groede, W. J. Robijn te Zuidzande, S. Masclée te Zuidzande (geplaatst te Ierseke), J. Willems te Nieuwvliet (geplaatst te Kruiningen), O. A. van de Vijver te Zuidzande, P. Vergouwe te Oostburg (geplaatst te Ka- pelle), terwijl het diploma aan B. de Meij van Oostburg reeds was uitgereikt wegens zijn vertrek naar N.-Amerika, alwaar hij zich voorstelt ook het hier beoefende vak uit te oefenen. Bij de omvraag vroeg dhr Louter of deze maatschappij ook zou inzenden op de prov. tentoonstelling te Middelburg. De secr. deelde daarop mede dat voor ieder de gelegenheid tot inzending is opengesteld, maar dat een individuëele deelneming weinig of geen zin zou heb ben. Daarom is de vereeniging van oud-leerlingen van den snoeicursus voor zoover in dit district in het vak werkzaam voornemens eene collec tieve inzending te doen om eenig beeld te geven van de trap waarop de tuin bouw in dit district staat. Evenwel kan deze vereeniging, overeenkomstig het programma weinig succes behalen, omdat dit in hoofdzaak is gebaseerd op den export fruithandel. De volgende vergadering die in de maand Juli plaats heeft zal worden ge houden te Groede in verband met de aanstaande tentoonstelling der maat schappij. SLUIS, 16 Juni 1911. De heden ge houden vergadering van den gemeente raad werd bijgewoond door 6 leden de heer J. de Bruijne was afwezig. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van J. J. Eekhout in zake vergun ningsrecht na opgave van den rijksont vanger van het veraccijnsde gedistilleerd. Tot onderwijzer aan school A werd benoemd de heer E. P. van der Werff te Oostburg. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad werden benoemd dhrn E. J. de Meijer en H. C. Bakker. Tot plaats vervangers dhrn dr Brand en Metz en als 3e lid dhr Stern. Het verzoek van de regenten van de Godshuizen tot wijziging hunner begroo- tiugen over 1910 werd goedgekeurd. Verder werden goedgekeurd de wijzi gingen in de begrootingen 1910 en 1911. De voorz deelde mede dat met lichte maan van af 1 Juli 11 lantaarns moe ten branden. Besloten wordt de volgende lantaarns alsdan te laten brandenbij de gasfa briek, de wed. Sanders, den ingenieur, Heirman op de kade, de roomsche kerk, den gem.-ontvanger, het postkantoor, het stadhuis, op de markt, juffrouw Henne- quin en den pastoor. Verder klaagde de voorz. over het arrestanten-lokaal, dat niet meer aan de eischen voldoet. Reeds twee jaar geleden heeft spr. om een ander arres tantenlokaal gevraagd, doch zonder suc ces. Het hoogstnoodige ontbreekt er in moet een arrestant zijn behoefte doen, dan moet hij zoo lang tegen de deur schoppen totdat de marechaussees ko men vragen, wat er aan de hand is. Dit is een toestand die in de eerste plaats verbetering behoeft. Verder is het zeer verkeerd dat de arrestanten om gehoord te worden steeds over straat moeten gaan. Er moest een uitgang zijn die de arrestanten over een binnen plaats in de marechaussee-kazerne öf in de woning van den politie-agent Saeij leidde. In beginsel werd besloten een nieuw arrestantenlokaal te bouwen, en aan B. en W. opgedragen te onderzoe ken waar dat lokaal het beste te plaat sen zou zijn. Voorloopig mocht dit lo kaal reeds in orde worden gebracht. Verder stelden B. en W. voor, de straatweg loopende van de pomp op de markt van St. Anna ter Muiden tot het aldaar staande douane-kantoortje te ver beteren. De kosten zouden f90 bedra gen. Dit werd goedgevonden. De Voorz. deelde vervolgens mede dat verschilende personen te St. Anna ter Muiden klaagden over de straatjon gens aldaar. Verschillende ruiten waren ingeworpen en in de tuinen werden aardbeien en andere planten gestolen. Het bleef niet alleen bij het stelen, de tuin werd verder nog geheel vertrapt. Bij hun ouders was er over geklaagd, maar deze bekommerde zich er geheel niet over. Volgens hen zou het zeer gewenscht zijn, aldaar een politieagent aan te stellen. De politieagent Saeij doet goed zijn dienst, maar die zien de jongens reeds van verre aankomen. De voorzitter wilde hiervan geen voorstel doen, daar het de gemeente te veel zou kosten, doch deelde dit alleen mee, opdat de raadsleden nu zelf konden onderzoeken of het werkelijk noodig zou zijn, een politieagent aldaar aan te stellen. Dhr Bakker was er al zeer togen. Hij voerde als a.-gument aan, dat wanneer de politieagent aan het eten was, dat dan de jongens toch hun streken kon den uithalen. De voorz. was het hier niet mee eens. Wanneer dit argument juist was, dan was er öf heelemaal geen politie meer noodig, en dan moest men Saeij ook maar afschaffen öf Saeij verbieden ooit te eten. Bij den laatsten maatregel zou de gemeente niet lang een politieagent bezitten. Verder werd goedgevonden, dat de nieuw opgerichte gymnastie vereeniging „Oefening baart Kunst" gebruik maakt van de z.g. schs.votzolder op nader te bepalen voorwaarden. Dhr Bakker vroeg nog of de muziek tent geverfd zou worden waarop toe stemmend werd geantwoord. Dhr dr Brand vroeg om de takken die over het fietspad groeien bij het moleneind te willen doen afknippen, waartoe werd besloten. Hierna werd de vergadering gesloten. GROEDE, 17 Juni. In de heden ge houden buitengewone vergadering van ingelanden van het Waterschap Groot en Klein Baarzande werd voorzien in de te onstaan vacature als Ontvanger griffier. Ingeleverd werden 26 briefjes, waar van op de hh. H. J. Weijkman te Bres kens 13, V. L. M. Hendrikse te IJzen- dijke (buiten de aanbeveling) 9 en M. Wagtho te Groede 4tweede vrije stemming Weijkman 13, Hendrikse 12 en Waghto 1. Bij de herstemmig kon een der stem bevoegde ingelanden wegens bloedver wantschap niet aan de verkiezing deel nemen, waardoor 25 st. werden uitge bracht, waarvan 14 op Weijkman en 11 op Hendrikse, zoodat de heer H. J. Weijkman was benoemd. OOSTBURG. Maandag kreeg I. T. bij het drijven van vee een trap van een koe, zoodat een zijner beenen brak. Door een geneesheer te Sluis, waar het ongeval gebeurde, werd de eerste hulp verleend. Met een rijtuig werd hij naar zijn woning vervoerd, waar hij verder geneeskundig werd behandeld. Het voornemen bestaat hem in het St. Antonius-gesticht te doen opnemen. Een paar verdacht uitziende per sonen werden gisteren door de gemeen- te-politie te Cadzand in verzekerde be waring genomen om heden over de grens te wordeu gebracht. Toen men hen van morgen evenwel wilde vervoeren, bleek 't dat de vogels waren gevlogen. Zondagmiddag ontstond 'n hevige brand te Binnenwijzend, het derde dorp voorbij Hoorn in de richting Enkhuizen. De brand, die zich door den hevigen wind spoedig mededeelde aan verschil lende boerderijen, heeft 15 perceelen aangetast, waarop 14 tot den grond toe afbrandden. Ook de kerk is gehe in vlammen opgegaan. Als oorzaak van den brand, die ti huize van den veehouder C. Muis on stond, wordt opgegeven, het omvalt van een theelichtje. Weldra stond kamer in vuur en aangewakkerd do den feilen wind, was deze heele boerd rij spoedig een vuurzee. De aanwezi heid van velen in het kergebouw, wi oorzaak dat het lang duurde eer er vi doende hulp kwam en toen dan ook i trein van 1.38 uit Amsterdam te ong veer kwart voor 3 passeerde, zagen i reizigers In den trein de boerderij bra den en was er nog slechts weinig vo bij, terwijl nog geen water werd geg ven. Trouwens, toen de eenige spu van het dorp water gaf, bleek deze oo niet bij machte het vuur in zijn woei te stuiten. De dorpsspuit kreeg spoedig hulp u de omliggende plaatsen Westwoud, Wei ter Blokker, Ooster Blokker, Hoogwou Hoogkarspel e.a. De verbrande kerk werd juist gerepi reerd. Om den toren stond een houte steiger en deze bood natuurlijk ee gretig voedsql voor de vlammen. Lat bood hij weerstand, maar eindelijk bi zweek ook hij en viel met donderen geweld zijwaarts neer, zonder gelukki ongelukken te veroorzaken. Maar de storm joeg de vonken u: het hooge kerkgebouw ver weg en te wijl eenige bewoners, die beoosten d kerk woonden en hun perceelen no veilig achtten, omdat er nog eenig boomen tusschen hunne huizen en d kerk stonden, werd plotseling gehoord Spoed je naar huis, want ook bij jo brandt het reeds. En werkelijk, eenig perceelen verder brak weer brand ui en vandaar verspreidde zich het vuu over nog meerdere, zoodat 15 woningei ongerekend de schuren en schuurtjes benevens de kerk totaal afbrandden. Een heele verademing gaf het, toei tegen 6 a 7 uur de wind ging liggen e: men kon rekenen het vuur te overwin nen. De paniek in het dorp was onbeschri felijk. Iedereen dacht natuurljjk on eigen have en trachtte te redden wa er te redden viel. Bij velen was di slechts weinig. De hitte was ontzaglijkop 120 me ter afstand was het bijna niet uit ti houden. De reizigers in de treinei hadden op het schouwspel een prachtij gezicht, wijl de lijn vlak langs de ver brande perceelen liep. 's Avonds te 10 uur was het nog eet ontzettende rookende puinhoop, terwij de hooibergen nog lustig brandden Doch behoeft waarschijnlijk niet vooi verdere uitbreiding gevreesd te worden, Zaterdagmorgen is tusschen Gel- dermalsen en Wadenoijen een 84-jarige landbouwer bij het overstgken van de spoorbaan door den trein naar Tiel ge' grepen en verpletterd. Te Bloemendaal viel een 76-jarig man van een trap, waardoor hij een ernstige bloeduitstorting in de hersenen kreeg. De ongelukkige werd in bewuj- teloozen toestand naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, alwaar hij kort Da aankomst overleed. Te 's Gravenhage viel een 5-jarig knaapje in de Loosduinsche kade, waar-

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2