Gemengd. Burgerl. stand. vergadering voor te stellen een bedrag van f6 's jaars te doen toekomen aan de Zuid-Holl. maatschappij tot redding van schipbreukelingen, van wie deze inrichting te Cadzand uitgaat. Uit den boezem der vergadering gin gen evenwel stemmen op om dit be drag te verhoogen tot f10, welk voor stel met groote meerderheid werd aan genomen. Door het bestuurslid Fr. Klaaijsen werd medegedeeld, dat hij tot dusver niet in de gelegenheid is geweest den opzichter van den Rijks-Waterstaat te overtuigen van de noodzakelijkheid om de palen der electrische verlichting der mate te verplaatsen dat het jaagpad langs den westberm der haven vrij komt voor het binnentrekken der sche pen. By het uitgaan van schepen kan men 't met hoogstens 4 man af, doch bij het binnenkomen heeft men stellig 10 man noodig. In zoo'n geval biedt het jaagpad thans geen voldoende ruimte. Door W. van den Heuvel van Cad zand werd de aandacht er op gevestigd dat zich te Breskens aan de zeezijde geen merkteeken bevindt waar de tele graafkabel is gelegen. Bij het mogelijk ankeren zou 't kunnen voorkomen, dat men juist zyn anker in de kabel liet vallen. Het bestuur zal trachten in dezen te doen, wat mogelijk is. Ten slotte werd een voorstel om bur gemeester Van Zuijen te benoemen als eere-voorzitter der afdeeling, by accla matie aangenomen. Bij Abr. van Haneghem op het Glacis alhier is gisteren een kuiken ge boren met 4 pooten, die het vinnige beestje alle vier gebruikt. GROEDE. Met de tijdelijke waarne ming van de betrekking van comman dant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het onderwijs aldaar is belast de luitenant ter zee le klasse M. Schoo. ST. KRUIS. Aan de uitkomsten der 9e tienjaarlijksche volkstelling is, voor wat deze gemeente betreft, het volgen de ontleend De bevolking bestond uit Ned. Herv. 111 m., 91 vr., Doopsgezind 2, 2, Roomsch- Katholiek 238, 222, tot geen kerkelijke gezindte behoort 1 m., alzoo in 't ge heel 852 m. en 315 vr. BIERVLIET, 6 Juni. Hedenavond brak er brand uit in de landbouwschuur van M. Verplanke in den Ameliapolder al hier. Schuur, 8 stuks paarden, 1 var ken, 1 schaap en 1 geitebok zijn met alle voorwerpen die zich in de schuur bevonden een prooi der vlammen ge worden. Onvoorzichtigheid van een koewach ter schijnt de oorzaak van den brand te zijn. IJZENDIJKE. De kermisdrukte is al weer voor een jaar over. Begunstigd als ze was door heerlijk weer, was de toeloop vooral des Maan dags zeer groot. Van alle zijden bracht tram, flets of paard de kermisbezoekers naar het ruime marktplein, geheel ge vuld met velerlei vermakelijkheden, als daar zyn carousel, schiet en werptenten, gebak- en galanteriekramen, circussen, schommel, ververschingstenten enz. Van al die gelegenheden trok „Cirque Van Bever" wel het meeste volk. Daar werd zeer flink gewerkt eu verstonden de clowns uitmuntend de kunst de lach spieren van het publiek te laten wer ken. Woensdagavond had daarin een der artisten het ongeluk mis te grijpen, wat hem een schouderontwrichting kost te. Vermelden we nog, dat er aan dansgelegenheden geen gebrek was, dan is het beeld onzer kermis, die de laatste dagen niet veel drukte meer vertoont, tamelyk wel voltooid. In den vroegen morgen van Don derdag is de lljarige Jos. Dooms, vis- schende in het kanaal aan de Heoren- gracht te Ter Neuzen te water geraakt en verdronken. Daar men een hengel en een pet zag drijven werd terstond ter plaatse gedregd en het knaapje na korten tijd levenloos opgehaald. Door den hoogaars „BOU 18" is Zaterdagmorgen vroeg in de Wester- Schelde, nabij den Brakman drijvende gevonden en te Ter Neuzen aangebracht hot lijk van den sedert 23 Mei vermis ten gemeente-secretaris, den heer W. S. J. D. Het is naar het lijkonhuis op de begraafplaats overgebracht en nog denzelfden dag begraven. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot secretaris in de ge zondheidscommissie, zetel Tor Neuzen, de heer J. M. Mulder, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen aldaar. Het bestuur van de Zeeuwsche vereeniging van jachtopzieners en bosch wachters heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zegt met leedwezen kennis genomen te hebben van het ontwerp-Vogelwet, omdat er geen onderscheid gemaakt wordt tus- schen nuttige en schadelijke vogelsoor ten, en omdat het z.i. niet te verdedi gen valt, dat de allerschadelijkste roof. en- kraaivogels in bescherming worden genomen, daar zij zoowel den landbouw door het verslinden van nuttige vogels en de eieren, "als het jachtbedrijf door het vernielen van waardevolle jachtdie- ren schade berokkenendat "iemand eenig nut van de bescherming dier roof dieren kan hebben, welke zelfs door de conventie van Parijs van bescherming uitgesloten zijn, en dat, behalve dit, de leden der adresseerende vereeniging een niet onbeduidende schade zullen lijden door het verlies van de preraiën, die zij tot dusver voor het dooden van schadelijke vogels ontvingen. Adressant verzoekt daarom aan de Kamer, de Vo- gelwet niet aan te nemen, of daaruit te lichten de bescherming van roof- en kraaivogels, benevens van reigers en aalscholvers, welke aan de visschery groote schade toebrengen. De vliegweek te Goes heeft Maan dag 2en Pinksterdag duizenden men- schen herwaarts golokt. Doch eerst tegen den avond steeg de eerste vlieger Lutge op Aanvankelijk moest hij, na even te zijn opgevlogen, strijken, om, daarna een mooie vlucht van enkele minuten te doen. Mulder de tweede vlieger, deed even eens een mooie opstijging. Dinsdag waaide 't te hard om te vliegen. Het was in Goes een ongekende drukte. School- en Kerknieuws^ Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Retranchement door ds C. Boerendonk te Voorburg. Naar men ons meldt is, of zal worden geprotesteerd bij het classikaal bestuur tegen de stemming door kerke- raad en kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Retranchement, waarby ds Boeren donk te Voorburg is beroepen tot pre dikant bij die gemeente. ONWEER. Zondagavond is te Sprundel, een on gehuwde 24jarige vrouw door den blik sem gedood. Een hevig onweder vergezeld door zwaren regenval en hagelbuien, ontlast te zich Zaterdagavond boven Oudenbosch. Zonder ophouden regende het anderhalf uur, waarvan ruim een uur zoo gewel dig, dat men op de straten geen 10 Me ter voor zich kon zien. In de achter buurten stond het water ruim 'n halve meter hoog in de huizen. Heele straten waren in grachten en landerijen in onaf zienbare meeren herschapen. Hot spoor wegstation was van geen kant te berei ken. Op een kar werden de reizigers van en naar het station gebracht. Van uit de wachtkamers kon men zelfs den trein niet zonder natte voeten te krij gen, bereiken. Twee Rotterdamsche dametjes, die de reis naar huis niet met natte voeten wilden voortzetten schroomden niet haar schoenen en kou sen in de wachtkamer uit te trekken, om dan na door den waterpjel naar den trein gebaad te zijn, de voeten af ie droogen en kousen en schoenen we der aan te trekken, tot groote vroolijk- heid van het publiek in trein en sta tion. Ouden van dagen kunnen zich niet herinneren ooit zulk een weer bij gewoond te hebben. De schade door den regen eu hagel aan de suikerbieten veroorzaakt is groot. In het remonte-depot te Milligen zijn zes paarden door den bliksem ge troffen, waarvan 4 terstond werden ge dood. Te Loosdrecht is de bliksem ander maal geslagen in den toren der Ned. Herv. Kerk zonder echter brand te ver oorzaken. Op de Blauwe Kamer onder Wa- geningen zijn zes koeien door den blik sem gedood. Te Beramel sloeg de bliksem in een hofstede. De geheele woning ging in vlammen op, alsmede de inboedel. Het vee werd gered. Te Renkum is bij een hevig on weder de bliksem geslagen in een wo ning bewoond door twee gezinnen. Het huis brandde geheel af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Werkendam sloeg de bliksem in de Wilhelminahoeve Hoeve schuur en vee werden door de vlammen ver teerd. I Een der arbeiders trof het ongeluk I rn een der potten met kokende pekel te vallen. Met verschrikkelijke brand wonden bedekt wist men den ongoluk- kige toch nog te redden en met medi- sche hulp te verbinden. De toestand is zorgwekkend. Bij het zwemmen in de Aa te 'sllertogenbosch is een 16jarige jongen verdronken. Pinkstermaandag is nabij het Ver- verschingskanaal te 's Gravmhage een militair bij het zwemmeu verdronken. Maandagavond geraakte een heer te Alkmaar onder de stoomtram, met het treurig gevolg dat hem een been werd afgereden, terwijl het andere ernstig gekneusd werd. Nabij Groningen werd een man door een in vliegende vaart zijnde mo- torflets aangereden en j zoodanig over don weg geslingerd, dat hij voor dood bleef liggen. Bij het baden in het zijkanaal naar de Axelsche Sassing is Maandag morgen de 20jarige landbouwerszoon Kd. David in de diepte verdwenen en 2 uur later levenloos opgehaald. Zaterdag werd te Walzoorden door den burgemeester van Hontenisse de veestapel, bestaande uit 11 koeien en 20 kalveren, die onlangs wegens fraudu- leuzen invoer in beslag werd genomen en verbeurd -verklaard, onder toeloop van vele belangstellenden en nieuwsgie rigen, verkocht. Voor eventueele opstootjes waren, behalve de te Hontenisse gestationneer- de marechaussees een lOtal manschap pen van dit wapen uit Hulst en Nieuw Namen, benevens de districts-comman dant uil Vlissingen, ter plaatse. Even wel is alles in de beste orde afgeloopen. De geheele veestapel is door de ex. ei genaars teruggekocht. Voor de koeien werd f50 per stuk betaald, terwyl de kalveren voor f 10 per stuk van de hand gingen, zoodat de totale opbrengst f750 bedraagt. Ondanks deze goedkoc- pe prijs blijft 't toch een duurbetaalde les. Het 3-jarig' zoontje van een land bouwer te Moordrecht, dat werd vermist is verdronken gevonden in een der sloo- ten Jangs de boerderij. Een meisje van drie jaar te Krim pen ad Lek is door haar moeder ge vonden, met brandwonden overdekt. De spoedig ter plaatse verschenen genees heer kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk is 't spelen met lucifers oorzaak van dit ongeval. Te Rotterdam is een bootwerker van de trap in het ruim van een schip gevallen en aan de bekomen wonden overleden. Woensdagmiddag te omstreeks 4 uur zijn twee visschers, van Wielingen bij 't uitzetten der netten in de Zuider zee overboord gevallen en verdronken. De omgekomenen zijn beiden gehuwd. Een aardbeving heeft om vier uur Woensdagmorgen verscheidene huizen te Mexico vernield waaronder ook de artillerie kazernes. Zeventig soldaten werden in de puinen begraven. Het aantal dooden en gewonden wordt op vijftig geschat. De aardschokken duurden 9 minuten. Behalve de kazernes, werd ook de ge vangenis van Belem gedeeltelijk ver nield. Een geweldige paniek ontstond onder de bevolking, maar toen de dag aanbrak keerde de kalmte weer. Te Muiden hoeft in de zoutziede rij een ernstig ongeval plaats gehad. SCHOONDIJKE. Geboorten. 8 Mei. Anthonius Bernardus, z. van S. M. Del- nat. Rachel Amelia, d. van C. A. Huijgh en S. D. Moelaart. Overlijden. 17 Mei. Suzanna Anna Ak- ke, 54 jechtg. van P. van de Walle. 24, Bastiaantje Cornelia, 3 mud., d. vau H. van Eek en D. M. Clarisse. 29, Ma ria Hamelinck, 72 j., echtg. van P. L. van den Bossche. Huw.-Voltr. 18 Mei. Willem Jannis Leenhouts, 23 j., jm. en Maria J. Mog- gré, 21 j., jd. AARDENBURG. Huw.-Voltr. 11 Mei. J. Sierens, 26 j., jm. en N. van de Voor de, 26 j., jd. 18, P. F. Pleijte, 26 j., jm. en J. W. J. Klaaijsen, 27 j jd. Geboorten. 7 Mei. Anna Maria, d. v. M. A. Pieters en M. S. de Ridder. Overlijden. 8 Mei. Aarnout Beheijt, 82 j., echtg. van S. Beun. 14, Richard Joseph Jolivet, 17 j., z. van C. L. Joli- vet en R. F. de Meijer. 26, Petrus Hen- dricus Jacobus van der Plaat, 74 j., echtg. van K. M. Herwijnen. CADZAND. Huw.-Voltr. 4 Mei. Cor nells Riemens, 22 j., jm. en Jozina S. van der Lijcke, 18 j., jd. 11, Jannis Verplanke, 21 j., jm. en en Maria de Veij, 19 j., jd. Geboorten. 11 Mei. Elizabeth, d. van M. Eversdijk en E. Fortrie. 18, Jozina Helena, d. van I. Verdouw en H. Schrier. Overlijden. 19 Mei. Elizabeth van Waaijenberg, 63 j., echtg. van J. Deu- ninck. 30, Catholientje Scheeie, 59 j., echtg. van Abr. de'Bruyne.

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2