'tymuti Hicit ott 3$$>wtUnti$Ubpoot ^otuip$cïj~<ïil$faattfcMt No. 1621. Zaterdag 10 Juni 1011 20® Jaarg Binnenland» ONTWAAKT. FEUILLETON. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijg ƒ0.55, voor België 0.02'' en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. J>ij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I>it blad verschuilt elkeu Dbisiltr- en Vrijdagavond bil den uitrever C. DIFXKVIA te Break rus. Koninklijk bezoek aan Amsterdam Ruim halfeen zijn to Amsterdam de Koningin en de Prins Dinsdagmiddag gearriveerd lot het brengen \an hun gewone jaarlijksche bezoek. Natuurlek waren lang voor de aankomst 't Stati onsplein en 't Damrak gevuld niet. een dichte menigte, die, de warmte trot- seerend, geduldig st.ond te wachten. Op het perron, waar verschillende autori teiten aanwezig waren, werden Konin gin en Prins verwelkomd door burge meester Roëll, met wion zij zich eenige oogenblikktn zeer opgewekt onderhiel den. H. M. was in het wit, de Prins in generaalsuniform. Nadat eenige oogenblikken in de Kon. wachtkamer was vertoefd traden de vorstelijke bezoekers naar buiten om de rijtuigen te bestijgen. Langs den ge- heelen weg naar het Paleis klonk luid gejubel en vriendelijk groetend werden de levendige toejuichingen beantwoord. Vooral voor het paleis stond eene compacte massa, die een daverend ge juich aanhief toen de stoet aankwam, welk gejuich niet minder geestdriftig klonk toen de vorstelijke bezoekers zich op het balcon vertoonden. Dinsdagmiddag werd reeds een druk bezochte audiëntie gehouden. Bij den aanvang van de audiëntie heette de burgemeester de hooge bezoe kers welkom namens de burgerij. Hij wees op de toenemende welvaart en vermeerderde bevolking en den bevre digenden gezondheidstoestand der hoofd stad. Ook als centrum van handel en scheepvaart is Amsterdam een nieuw tijdperk van bloei ingetreden. De burgemeester constateerde dat deze gunstige keer samenviel met de geboorte van Prinses Juliana. Ten slotte werden de beste wenschen geuit voor het Ko ninklijk echtpaar en Prinses Juliana. Visitatie van bagage aan de Grensstations. De directeur-generaal der Staatsspoor heeft het volgende ter kennis van het personeel gebracht Reizigers, die geen ingeschreven ba gage on geen aan belasting onderworpen goederen bü zich in bet rijtuig hebben, j behoeven aan de Nederlandsche, Duit- j sche en Belgische grensstations de door gaande rijtuigen niet te verlaten, tenzij zij daartoe door de douane-ambtenaren worden uicgenoodigd. Hetzelfde goldt voor reizigers, die rechtstreeks ingeschreven bagage naar een vorder gelegen land, bijv. Frankrijk, Italië, Oostem ijk, met zich voeren. Belasting-vrije handbagage wordt in de rijtuigen gevisiteerd, bij welke visi tatie de reiziger of iemand, tot het ge zeischap van den reiziger behoorende, tegenwoordig moot zijn. Het door de douane aantreffen \an onbeheerde hand bagage geeft aanleiding tot moeilijkhe den. Het treinpersoneel is verplicht de reizigers te waarschuwen, dat boven bedoelde handbagage bij aankomst op het grensstation geopend gereed te hou den voor de visitatie. Reizigers, die wel ingeschreven of aan belasting onderworpen bagage heb ben, moeten aan de grensstations uit stappen en die bagage in de douanezaal doen visiteeren. Reizigers, voor wie het uitstappen moeilijkheden oplevert, kunnen daarvan echter door de douane ambtenaren worden vrijgesteld. Door den Commissaris der Konin gin in deze provincie wordt bekend ge maakt, dat de jacht op waterwild wordt geopend op Maandag 17 Juli a.s. Donderdagmiddag ontstond een hevige brand iu de dennebosschon van het hei develd en de daartoe behoorende eigen dommen en fondsen in de buurtschap Steenwijkerwold en wel in de bosschen, gelegen aan weerszijden van den weg van de IJzeren Brug naar de buurt De Pol. Aangewakkerd door den feilen wind viel aan blusschen niet te denken, voor al niet doordat de vlammen door de langdurige droogte eene gemakkelijke prooi vonden. Men moest zich dan ook bepalen den brand met behulp van tal van rbeiders te localiseeren. Doch alles wat onder de windzijde gelegen was, kon men niet behouden. Wel zijn in deze bosschen z g. brand- wallen a mwezig, doch deze konden thans get-n Dut doen, omdat de vlam men door den krachtigen wind telkens over deze wallen heensloegen. Boven dien was een vonk voldoende om alles in lichte laaie te zetten. Zelfs de breede weg naai De Pol kon den brand niet stuiten. Het vuur, dat zich in een oogwenk over eenige hectaren had verspreid bood een ontze'tenden, maar tevens groot- schen aanblik. Machtige rookkolommen stegen omhoog, die uren in den omtrek waren te zien. Van heinde en ver kwamen de be langstellenden en nieuwsgierigen dan ook opdagen. Berst tegen den avond was de brand gebluscht of liever kon hij geen prooi meer vinden. 30 40 H.A. prach tige deiuienbosschen zijn vernield en 't werk van jaren is daardoor in eenige uren te mot gedaan. De bosschen wareri indertijd aange legd op voorstel van den toenmaligen voorzitter van genoemd heideveld, wij len den heer A. F. Stroink, burgemees ter van Steenwijkerwold. Ieder jaar werdeu zij een meer waardevoller bezit, waarvan de buurtschap Steenwijkerwold hare vruchten plukte, o.a. omdat zij aan tal van handen werk verschafte. Alles biodt thans een treurigen aaublik, de grond is zwart gebrand. De dennen- boomen, voor eenige uren nog in vollen tooi, zijn thans zwart geschroeid. Ben troosteloozen aaublik gaven de vele vogels, die in deze bosschen ver bleven en waarvan vele in het branden de bout nog hun nest hadden. Opgejaagd uoor rook en vlammen vlo gen zij weg, om een volgend oogenblik terug te keeren, wellicht ora hun nest op te zoeken, doch waarbij zij een ze keren dood vonden. Ook veel wild, als hazen, konijnen en fazanten zijn in dit wildrijke jachtveld een prooi der vlammen geworden. Breskens, 9 Juni 1911. De hoor P. J. van de Sando, vroeger alhier, thans t.o Heusden is met ingang van 1 Juni benoemd tot buitengewoon Opzichter van den Rijks-Waterstaat bij de uitvoering van baggerwerk, en het verdedigen van de loswallen in de rivie ren de Maas, de Amer en het Heusden sche kanaal. In de Woensdagavond gehouden algemeeno vergadoring der afd Breskens van Scbuttevaêr, sprak de vergadering in de allereerste plaats zijn dank uit voor de groote welwille dheid aan be langhebbenden betoc/iid bij de voldoening aan de betonning en verlichting van de plaat te Breskens en aan het wrak in de Wielingen. Den Inspecteur van het Loodswezen te Vlissingen zal daarvoor schriftelijk den dank der afd. worden gebracht. In zake de meermalen besproken ver lichting van den westberm der haven van Cadzatid hebben de bestuursleden P. C. Roest, M. Vroon en J. van de SandeJacobs een onderhoud met het bestuur der Watering Cadzand gehad, dat van den meest aangenamen aard was. Tegenover de vraag om aldaar 2 lichten te plaatsen, zijn er 3 toegezegd. Te dier gelegenheid werd deze com missie door den sluiswachter C. van den Heuvel, die tevens beheerder is van het toestel tot redding van schipbreukelin gen, tot in alle onderdeelen in kennis gesteld met den mortier tot het schio- ten van hulplijnen op iu nood verkee- rende schepen. De commissie kon zich daarbij over tuigen van het groote nut welke deze instelling in tijd van nood kan verrich ten, en vond vrijmoedigheid om aan de t-O-l— 67. Eindelijk St. PetersburgDe brief, dien ik bij mij draag, en een, dien hij reeds ten mijnen behoeve ontvangen heeft, verschaffen mij een welwillende ontvangst bij Harer Majesteits edelen vertegenwoordiger in de Russische hoofd stad. M(jn verzoek wordt aandachtig aangehoord en niet als onzinnig verwor pen. Men zegt mij dat het onvoorzich tig is, doch de woorden„onmogelijk toe-te-staan", worden niet gebezigd. Er staan zeer groote moeilijkheden in den weg, doch, wijl mijn zaak geheel van ondergeschikten aard is en niet het minste politiek karakter draagt, en mij ne brieven de onderteekening dragen van een persoon, wien de gezant zeer gaarne van dienst wil zijn, zegt men mij niet dat de hinderpalen onoverko melijk zijn. Ik moet eenige dagen, wellicht eenige weken geduld oefenen, doch mag mij overtuigd houden, dat al het mogelijke voor mij gedaan zal wor den. Er bestaat, zooals de nieuwsbla den schrijven, eenige wrijving tusschen de beide Rijken. Intusschen, wie is de gevangene, en waar bevindt hij zich? O, dat kan ik niet zeggen. Ik weet al leen dat hij geneesheer is met name Coneri, eeu Italiaan, - een apostel der vrijheid, patriot samenzweer der. Ik was niet dwaas genoeg mij voor te stellen dat hij gevonnisd en veroordeeld was onder den naam waar onder ik hem kende. Ik veronderstelde dat deze valsch was. Lord Q. was er zeker van, dat in de laatste maanden niemand van dien naam veroordeeld was geworden, doch dat deed wuinig ter zake. Wanneer het verlof gegeven werd, dan zou, met de datums die ik had opgegeven, de iden titeit van den man onmiudeiiijk door de politie worden vastgesteld. En nu, goe den morgen, zoo spoedig mogelgk zou ik bericht van de ambassade ont vangen. En nog een enkele waarschuwing. Mr Vaughan, zeide Lord Q.Gij zijt niet in Engeland. Herinner u dat een ondoordacht woord, zelfs een blik, een toevallige opmerking tegen een vreem deling, die naast u aan tafel zit, uwe zaak geheel zou kunnen bederven. Het regeeringstelsel is bier geheel anders dan het onze. Ik bedankte hem voor zijne inlichting, hoewel ik geen waarschuwing noodig had. De waarheid is, dat een Engelsch- man in St. Petersburg steeds door spi onnen omgeven is, en vaak de gevolgen zijner spraakzaamheid moet onderviuden. Ik was dus vastbesloten mij ten zeorste in acht te nemen. Ik keerde naar mijn hotel terug en bracht de VO'g'-nde dagen zoo goed mo gelijk door. ua i t gewone omstandig- lied-u zou irüj d-t niet moeilijk zijn ge vallen. Si. i'cersburg was een der plaatsen, die ik altgd gewenscht had te zien. All- s w.i.s er nieuw en vreemd voor mij, cui de levenswijze waard om bestudeerd te worden maar ik stelde weinig belai.g in hetgeen ik zag. Ik verlangde niets dan mijn vervolging van Ceueri voort te zetten. Ik was echter niet zoo dwaas om den gezant te overhaasten, en hem lastig te vallen. Daar ik geloofde dat hij alles zou doen wat in zijn vermogen was, wachtte ik geduldig tot ik oindolijkeen brief ontving, waarin ik bij de Ambas sade ontboden werd. Lord Q. ontving mij zeer vriendelijk. (Wordt vorvolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1