ONTWAAKT. No. 1617. Woensdag 24 Mei 1011. 20' Jaarg CWCCU Binnenland. FEUILLETON. Abonnement per O maanden ƒ0.50, franco per post door het gelleele rijK 0.55, voor Belgis ƒ0.62'' en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Uit blad verschijnt elkeu Dlusdaff- en Vrijdagavond by den uitgever C. OIELEHA.M te Breskens. Vaccine. De Tweede Kamer heeft zonder h'oof- ilijke stemming aangenomen eene wij- ging der wet op de besmettelijke ziek- D. Zij bedoelt aan niet-ingeënte onderwij- ire of leerlingen voortaan toestemming verleenen tot toelating in de school, dien van twee geneeskundigen eene rklaring wordt overgelegd, dat van de enting tegen de pokken voor de ge- ndheid van den persoon te wiens be- leve de verklaring wordt overgelegd, jzonder gevaar te duchten is. Deze irklaring blijft gedurende drie jaren in kracht. Voorts zullen personen, die »nder goed gevolg eenmaal zijn inge- »t, gedurende éen jaar tot de school orden toegelaten. In de algemeene aanneming van dit itwerp in zijn geheel ligt klaarblijke- k ook opgesloten de verwachting, dat e Nederlandsche geneesheeren, die de swuste verklaring hebben af te leggen, derdaad zonder uitzondering het ver ouwen waardig bij)ken, dat de wet in un eerlijkheid, onderscheidingsvermo- sn en gezond oordeel stelt. Al ging 't zonder hoofdelijke stem- ling, evenwel niet zonder gedachten- isseling. Den heer Heemskerk, broeder van den linister en afgevaardigde voor Rotter- urn ging dit ontwerp lang niet ver ge- oeg. Nekvliesontsteking en tuberculose ouden, volgens zjjne meening, met de lenting, die hij bloedvergiftiging noem- 8, verband. Maar de heer Heemskerk wel een deskundige op financieel ge- ied, hij was destijds betaalmeester e Sas van Gent doch allerminst een eneeskundige. Ook de heer Lohman pleitte voor al- eheele afschaffing. Maar de minister schijnt er niet aan a denken zoo'n voorstel te doen. Verbindingsweg tusschen Zee land en Noord-Brabant. Zaterdagmiddag werd te Vlissingen, nder voorzitterschap van den heer jhr mr E. A. O. de Casembroot, eene ver gadering gehouden van de commissie tot het verkrijgen van een rijweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den minister van water staat, waarin als de meening van den minister wordt kenbaar gemaakt, dat het door de commissie ingezonden be dijkingsplan, waarmede de aanleg van een verbindingsweg tusschen Noord-Bra bant en Zeeland bezuiden den spoorweg- dam door de Oosterschelde gepaard zou moeten gaan, als ontijdig moet worden beschouwd. Door de weldra in uitvoering komen de bedijking ten noorden van den spoor- wegdam, zal echter gelegenheid worden verkregen een kortoren en niet kostbaar der verbindingsweg tusschen Zeelanden Noord-Brabant aan te leggen, dan de door commissie bedoelde. Aan Ged. Staten is door den minister bericht, dat te zijner tijd voor den aan leg van den door den minister bedoel den weg op flnancieelen steun van het Rijk zal kunnen worden gerekend. Ook van Ged. Staten van Zeeland was een schrijven ingekomen, waarbij o. m. blijkt dat zoodra de provinciën Zeeland en Noord-Brabant mochten be sluiten tot den aanleg van een weg be noorden den spoorwegdam, dan is de minister bereid te vorderen dat daar voor van rijkswege eene subsidie worde verleend tot een bedrag van de helft van de kosten van aanleg, volgens een nader goed te keuren plan. Daaraan verbindt de minister echter o.m. de voorwaarde, dat de beide provinciën zich met het onderhoud belasten, ieder voor zooveel haar aangaat. De commissie dient dus terug te kee- ren tot haar oorspronkelijk plan, nl. het aanleggen van een weg aan den voet van den spoordam. Er werd door enkele leden gewezen op de moeilijkheid wie de kosten van den weg zal betalen. Het rijk geeft de helft van de kosten en Noord-Brabant wil slechts betalen voor zoover de weg in die provincie ligt. Het gedeelte voor Noord-Brabant is echter veel kleiner dan in Zeeland en nu zal de moeilijk heid worden om van de provincie Zee land de noodige gelden te verkrijgen. Er werd op gewezen dat wanneer de provincie Zeeland subsidie geeft er wel de gebruikelijke voorwaarde aan ver bonden zal worden dat ook belangheb benden een gedeelte moeten bijdragen. Wordt deze eisch gesteld dan zal er van de zaak waarschijnlijk niet veel komen. Anderzijds was men van meening. dat het hier een beslist provinciaal belang betreft en het dus wel mogelijk is, dat de .provincie van het gehuldigde prin cipe, om slechts een bijdrage te geven als ook belanghebbenden in de kosten betalen, zal afstappen en de benoodigde som in zyn geheel zal toekennen. Als de provincie dit niet doet, dan wordt de mogelijkheid den weg té verkrijgen veel moeilijker. De heer Hombach zeide, dat de kos ten van den weg f 40.000 zijn, waarvan dus het rijk f20.000 zal bijdragen. Dan zou er voor de provincie eveneens f 20.000 overblijven. Wil de provincie echter slechts de helft betalen, dan zul len belanghebbenden f 10.000 moeten betalen. Dit geld is wel te verkrijgen uit een leening, waarvan de rente slechts f50.) bedraagt. Hjj meende, dat dit bedrag gemakke lijk gevonden kan worden. De heer Van Niftrik stelde voor aan Ged. Staten van Zeeland en Noord Bra bant te verzoeken ieder de helft van de kosten van den weg te betalen, uit iedere provincie dus een kwart van den geheelen weg, daar het rijk de helft wil betalen. Door het aanleggen van den geprojec- teerden weg komt men niet op gronden van den Bathpolder. Goedgevonden werd dat de voorzitter en secretaris van de commissie persoon lijk de Commissarissen der Koningin en griffiers in Zeeland en Noord-Brabant zullen bezoeken om de zaak nader mon deling toe te lichten. Breskens, 23 Mei 1911. BRESKENS. Aan de uitkomsten der 9e tien-jaarlijksche volkstelling is, voor wat deze gemeente betreft, het volgen de ontleend De werkelijke bevolking bestond uit 1112 m. en 1086 vr. samen 2198, waar van in de marechaussee-kazerne 6 ra. en 4 vr., in het diaconie-huis der Ned. Herv. Gem. 3 m., 3 vr. in overige huizen 999 m., 1029 vr. en op schepen 104 m., 50 vr. De kerkeljjke gezindte der ingezetenen was als volgt: Nederd. hervormd 896 m., 891 vr.remonstrant 1 m.christ. gereform. 10 m., 11 vr.doopsgezind 6 m., 2 vr.Evang. Lutersch 9 m., 4 vr. behoorende tot de geref. kersen 7 m., 18 vr.roomsch-katholiek 57 m., 51 vr.; oud-roomsch 1 vr.tot eene andere kerkelijke gezindte behoorende 04 ni., 65 vr.en tot geene kerk. gezindte be hoorende 62 m., 143 vr. BRESKENS. Bij de gisteren gehou den verkiezing voor een Notabele der Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer Jac. van Kampen met 9 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de hee- ren D. Luteijn-Becu en J. Lijk olk 2st. SCHOONDIJKE. Ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in de vacature wijlen-A. van Male, zijn can- didaat gesteld de heeren J. Risseeuw- Leenhouts (a.-rev.) en Iz. van de Sande (lib De stemming heeft plaats Dinsdag 30 Mei a.s. GROEDE, 20 Mei. In de heden ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Groot en Klein Baar- zande werden op de voordracht geplaatst ter benoeming van een gezworene we gens periodieke aftreding, de heeren FS4— 13. Ik denk dat hij, even als zoovele irideren zullen doen, alles geloofde wat ik hem verhaalde, behalve dat éene inverklaarbare voorval. Doch ook dit rerwierp hij niet geheel, gewoon als hij was aan zeldzame inbeeldingen en gril len van het voorstellingsvermogen. Aan beide schreef hij de oorzaak van het ongeval toeiets dat ik zeer natuurlijk tond. Maar, welke bemoediging of hoop kon hij mij geven? Zooals ik u reeds vroeger zeide, Mr Vaughan, sprak hij het geval, dat «en mensch voor langen tijd de herin nering aan het verleden verliest, en dan het einde van den draad waar deze af brak weder opvat, staat niet alleen. Ik 01 uwe vrouw komen zienmaar zoo als de zaak thans staat, komt het mij meer als een kersen-koorts voor, waar voor geen specialiteit vereischt wordt. Ik zou u willen verzoeken mij te ver wittigen als deze koorts haar verlaten heeft, dan zal ik komen. Naar ik ver onderstel zal haar gebrek dan geweken zijn doch dan zal zy het leven weder aanvangen bjj het oogenblik waarop haar geest voor het eerst omfloerst werd. Dan zult zelfs gy, haar echtgenoot, een vreemdeling voor haat zijn. Haar geval, ik herhaal dit, is meermalen voorgeko men, doch naar ik denk, nimmer onder zulke zeldzame omstandigheden. Ik verliet den geneesheer en begaf mij naar den verhuurder van het huis in Horace street. Ik ontving de sleu tels en deed terloops eenige vragen. Zoo vernam ik dat het huis op het tydstip van den moord voor eenige we ken gemeubeld verhuurd was geweest aan een Italiaanscb heer, wiens naam men echter vergeten had. Hij had de huur vooruit betaald, bij gevolg had men het onnoodig geacht naar hem te informeeren. Het huis was na dien tijd onverhuurd gebleven, om de eenvoudige reden, dat de huurprijs voor vele lieden te hoog was. Ik gaf m(jn naam en woonplaats op en nam de sleutels in ontvangst, en bracht het overige van den namiddag door met het huis van de vliering tot den kelder te doorzoeken, doch mijn moeite bleef onbeloond. Er was, naar ik geloofde, geen enkele plaats waar het lijk van een slachtoffer zou hebben kun- non verborgen worden, en evenmin een tuin om het te begraven. Ik bracht de sleutels terug en zei dat het huis niet geschikt voor mij was. Daarop keerde ik naar huis terug, en sloot mij op met mijn verdriet, terwijl Macari's logen mij het bart verteerde. En dag aan dag ging zj] voort met knagen en ondermijnen, tot mij eindelijk bericht werd dat de crisis voorbij was; dat Pauline buiten gevaar, en weder zichzelve was. Hoe dezelfde? Dezelfde die ik slechts gekend had, of dezelfde vóór dien heil- loozen nacht? Met kloppend hart snel de ik tot haar. Zwak, uitgeput, zonder de kracht om zich te bewegen of te spreken, opende zij hare oogen en keek mij aan. Het was een blik vol bevreemding waar niet de minste herkenning uit sprak, maar het was de blik van terug gekeerde rede. Zy kende mij niet. Het was zooals de geneesheer voorspeld had. Ik had evengoed een vreemdeling kun nen zijn voor deze schoone oogen toen zij zich openden, mij aanstaarden, en zich toen weder afgemat sloten. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1