ONTWAAKT. No. 1616. Zaterdag 20 Mei 1911. 20" Jaarg £>wtfiMtficWa6 voor J|mw$cf} FEUILLETON. COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELEHA3 te Breskens. Aardappelziekte. Is gevolg van de goede prijzen van ardappels in 1910 is de teelt van »ewas zeer uitgebreid, peral in ons land zijn dit jaar veel appels gepoot en in 't bijzonder is eelt van Eigenheimers, vooral in de :en waar die variëteit tot nu toe ig verbouwd werd, sterk toegeno- Voorloopig staat het met de voor- chten van de aardappelteelt gunstig, voorjaarsweer is gunstig, zoo nu an wat regen afgewisseld door zon- weer, zoodat een vlugge en gelijk- ge opkomst der jeugdige aardappel- len verwacht kan worden. 1 die vooruitzichten gunstig zullon en, hangt vooral af van het weer e maand Juni. Bij daarvoor guns- veer, is het toch bekend dat do zoo eesde aardappelziekte, in die maand i vroeg en sterk kan optreden en este verwachtingen in korten tijd vernietigen. bekende ziekte, die zijn oorsprong inken heeft aan een schimmelplant topthera infestans" vertoont zich eerst op de bladeren en wordt door n en vochtig weer zeer bevorderd, larna gaat ze dikwijls op den knol Het is bekend, dat de vatbaar van de verschillende variëteiten de ziekte zeer uiteenloopt. Over 't aeen zijn de nieuwe variëteiten Ier vatbaar dan de oude en zijn de ge aardappels meer vatbaar dan de Doch ook tusschen de nieuwe va- iten bestaat er nog veel verschil in aarheid. Gelukkig is het, dat reeds rende jaren een bestrijdingsmiddel q deze ziekte bakend is, namelijk de llie-bordelaise of Bordeausche pap. meer dit middel op den juisten tijd it toegepast en gevolgd wordt door itige weersomstandigheden, kan het rel afdoend genoemd worden en om kan ook de toepassing den land- rers ten zeerste aangeraden worden, n de aanwending zijn Datuurlijk raren aan te brengen, vooral wat Bft de hoogere uitgaven en het groo- Vertrek 1 riep ik moordenaar en ebaard I Elk woord dat gij ooit tot gesproken hebt was een logen, en at gij mij haat, hebt ge mij heden irootste uwer logens verteld. Ver- red u door de vlucht van de ga- i. 8 wierp mij een zegevierenden blik en ging heen. De lucht in het kek scheen gezuiverd, nu hij er niet [er in ademde. tarop begaf ik mij naar Pauline's ïers, en aan haar bed gezeten, hoor- ik hare verschroeide lippen en dien liefhad voortdurend in het Engelsch taliaansch tot zich roepen. Hoorde i smeeken, waarschuwen en dreigen, wist dat bare woesten kreten gericht tere werk daarvoor noodig, doch de grootere opbrengsten wegen daar ruim schoots tegen op. Wil de bestrijding werken, dan moet de Bordeausche pap als voorbehoedmiddel toegepast worden en dat wordt in de praktijk nog te dik wijls vergeten. Gebruikt men de pap pas wanneer de ziekte er reeds is, dan kan men onmogelijk veel goede resulta ten verwachten en daarom zij men er vroegtijdig b(j. Het besproeien der aardappels heeft in de jaren 1909 en 1910 zoer groote voordeelen afgeworpen en liet is te verwachten dat dit jaar ook in streken, waar tot nu toe niet of weinig besproeid is, de toepassing sterk zal toenemen. Men kan de Bordeausche pap zelf ma ken door een juiste menging van koper sulfaat en kalkmelk, of men kan het poeder, gereed gemaakt, koopen. Eerstgenoemde methode verdient de voorkeur, daar men dan weet wat men mengt, terwijl, blijkens de uitslagen van onderzoekingen aan de proefstations, met het poeder wel geknoeid wordt. Bij de bereiding van de Bordeausche pap moet men er aan denken, dat zooveel kalk gebruikt wordt, dat het kopersul faat geheel omgezet wordt in koperhy- droxyd. Meu kan zich daarvan met behulp van een blauw kalmoespapiertje, dat niet rood mag worden, of van een mes, waarop zich geen koper mag af zetten, overtuigen. Voor een K. G. kopersulfaat wordt ongeveer 1 K.G. goede gebrande kalk gebruikt. Voor de besproeiing heeft men een 2 pet. op- lossiug nöodig. Voor eenmaal besproeien per hectare is ongeveer 600 tot 1500 liter pap noodig, afhangende van de ontwikkeling van het loof der te be sproeien aardappels. Voor de beste be reidingswijze van de pap kan verwezen worden naar het werkje van prof. Rit- zema Bos, „Ziekten en Beschadigingen der Kultuurgewassen" deel I en van U. J. Mansholt „Plantenteelt". Eén keer besproeien zal in den regel niet afdoende zijn, vooral niet wanneer door slecht weer een gedeelte der bouillie afregent. waren tot den man van wien Macari beweerde, dat h(j hem verslagen had om dat hij de minnaar mijner zuster, mijne vrouw was. De snoodaard loog! Ik wist dat hij loog! Onophoudelijk bezwoer ik mij,dat wat hij mij gezegd had een zwarte, hel- sche logen wasdat Pauline zoo rein en schuldeloos was als een engel. Maar terwijl ik mij inspande om mij met de ze bewering tot rust te brengen, wist ik tevens hoe zwarte logen het ook was, z(j, zoolang ik haar niet kon be wijzen voortdurend in mijn hart zou weerklinken; altijd voor mijn geest zou staanzou aangroeien tot ik haar als waarheid zoude beschouwen mij geen oogenblik rust of vrede meer zoude gun nen, tot dat zij mij den dag zou doen vloeken waarop Kenyon mij in dat oude kerkgebouw voerde om er het schoonst gezicht van alles te bewonderen. Hoe zou ik de onwaarheid kunnen Het besproeien geschiedde ook steeds bij droog weer. Behalve van Bordeausche pap, wordt ook gebruik gemaakt van Bourgondische pap. Goed voeder voor deze pap wordt verkregen door 70 gewichtsdeelen ko per-vitriool te mengen met 30 gewichts deelen watervrije of gecalcineerde soda. Wanneer deze twee stoffen goed fijn zijn verkrijgt men een mengsel, dat een mooi poeder blijft, ook na maanden be waren. Ook van dit poeder make men een 2-pct. oplossing. De Bourgondische pap is evengoed als de Bordeausche pap en wordt door velen, om de gemakke lijke bereiding, verkozen. De heeren dr van de Zande en G. H. G. Lagers heb ben in de „Verslagen van landbouwkun dige onderzoekingen der Rijkslandbouw proefstations" no. VII een zeer lezens waardig artikel over de bereiding van Bordeausche en Bourgondische pap ge schreven. Voor het besproeien der aardappels worden in den regel de gewone, op den rug gedragen, besproeiers gebruikt. In ons land zijn vooral bekend de Besnard en de Vermorel, breede goede machines, die ongeveer f25 kosten. Naarmate hét besproeien toeneemt, wordt het verlan gen naar werktuigen, waarmede een groote oppervlakte per dag besproeid kan worden, grooter. Er zijn reeds werktuigen, die door een paard worden voortbewogen, in gebruik, en ook werk tuigen die op den rug van het paard geplaatst worden en waarmede meer aardappel-rijen tegelijk behandeld wor den. In den regel zal de aanschaffing van een dergelijk werktuig voor éen persoon te kostbaar zijn en is gemeenschappe lijke aankoop aan te bevelen. Niet genoeg kan aangeraden worden om voor tot aanschaffing van een der gelijke machine wordt overgegaan, het advies van den directeur van het Insti tuut voor Landbouwwerktuigen en Ge bouwen te Wageningen, dat gratis ge geven wordt, in te winnen. De kosten van de besproeiing loopen bewijzen? Er bestonden nog slechts twee andere personen op de wereld, die Pauline's levensgeschiedenis kenden Ceneri en de oude Teresa. Teresa was verdwenen en Ceneri bevond zich in de Siberische mijnen of eenig ander levend graf. Juist toen ik aan die oude Itali- aansche vrouw terugdacht, begon Maca- ri's laster zijn eerste vergif in mijn ziel te storten. Hare geheimzinnige woordenniet geschikt voor liefde of huwelijk, konden wel een andere strekking, een onteerende bedoeling hebben gehad. En toen kwa men m(j voortdurend andere omstandig heden voor den geest. Ceneri's haast om zijn nicht gehuwd te zien zijn ver langen om van haar bevrijd te raken. Dusdanige denkbeelden bestormden mijn gemoed tot ik er half waanzinnig van werd. Ik kon het niet langer van m(j ver kregen om aan Pauline's ziekbed te zit- natuurlijk nogal uiteen, voo'al afhan gende van de te gebruiken pap. Tal- looze proefveld-resultaten hebben echter bewezen, dat de behandeling, die per hectare ongeveer f 12.50 kost, zeer ren dabel kan zijn. Een andere ziekte, die in de laatste jaren veel nadeel aan de aardappelkui tuur heeft gedaan, is de krul- of kroes ziekte. Tegen deze ziekte, die misschien ook door een zwam veroorzaaakt wordt, sent men nog geen afdoend bestrijdings middel. Het eenige wat thans aanbe volen wordt, is geen poters te nemen van planten, die met de ziekte behebt waren. Houdt men zich daaraan, dan is men toch nog niet zeker, dat men de ziekte niet zal zien optreden. Blij kens een mededeeling in het orgaan van de Deutsche Landwirtschafts Gesellschaft van 29 April j.l., heeft men door proe ven vastgesteld dat daar waar niet be mest wordt, de krulziekte het sterkst optreedt. Ook waar onvoldoende kali in den bodem was, trof men veel krul- zieke planten aan. Het ontbreken van phosphorzuur had minder invloed op het optreden der ziek te en door een volledige bemesting, met Chilisalpeter, superphosphaat en een kali- zout was de ziekte zeer beperkt. Ook een bemesting met stalmest werkt gun stig tegen deze ziekte. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Rege ling van het Voorbereidend Militair On derricht, zal de aanmelding tot deelne ming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden voor den lsten Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar infanterie of ves ting-artillerie in garnizoen ligt, bij den Conrmandeerende-Offlcier der infanterie of der vesting-artillerieb. in de overi ge plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-offlcieren en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende onder meer, wei ten. Ik begaf mij in de open lucht en doolde doelloos rond, tot twee verschil lende denkbeelden bij mij opkwamen. Het eerste was, dat ik mij tot de grootst bekende autoriteit op het gebied van hersensziekten zouden begeven, ten einde hem omtrent de mogelijkheid van Pauline's herstel te raadplegenhet ander was, naar Horace street te gaan, en het bewuste huis van boven tot on der bij dag te onderzoeken. Het eerst ging ik naar den geneesheer. Hem deelde ik alles mede, behalvo natuurlijk Macari's helsche logen. Ik zag geen anderen nitweg, dan hem alles, zonder de minste achterhoudendheid te openbaren. Het gelukte mij blijkbaar zijne belangstelling gaande te maken. Hij had Pauline reeds eenmaal gezien, en was ton volle bekend met den toe stand waarin z(j verkeerd had. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1