Gemengd. Rechtzaken. I persoonlijk eigendom waren van haren vader, wijlen oud-burgemeester Henne- quin. De voorz. had daaraan evenwel geen gevolg kunnen gevenbehalve dat |spr. daarvan zelve niets wist, is hem noch uit de notulen, noch uit iets anders iets officiééls bekend van die schenking. Wel heeft hij bet idéé dat er voorwerpen by zijn, die niet speciaal van den heer Hen- nequin waren, n.l. de verschillende me talen kruizen. Maar men zal begrijpen, dat spr. op deze wijze geen bewijs van eigendom kon afgeven. De raad dient alzoo uit te maken of hjj de bevoegd heid heeft dit bew|js te verstrekken. Den heer Bakker speet 't, dat hij bij de stukken niet vond het advies van B. en W., dan was dat voor den raad een gemakkelijke leiddraad. Overigens is hij geen voorstander van het in bruik leen afstaan. By zulk eene aanvaarding komt men wel eens in groote moeilijk heden. Door den tand des tijds begin nen sommige voorwerpen er onoogelijk uit te zien, terwijl andere zooals bijv. die oude couranten en geschriften op den duur vergaan en in 't geheel niet meer kunnen worden teruggegeven. Om trent die metalen kruizen deelde hij mede, dat Pirée, blijkbaar op last van den burgemeester, hier en daar om die medailles ging vragen. Dhr Brand vroeg of er geen mogelijk heid bestond om by een hooger college te informeeren hoe in dezen te hande- delen. Indien er geen bewijs is mag men niets afgeven en is er wel bewijs dan is 't plicht om zulks te doen. Daar we echter noch het een, noch het'ander weten, staan we voor eene onmogelijk heid. De voorz. zeide dat een hooger col lege evenmin eenig advies kan geven daartoe .zouden het eerst nader bericht by den raad opvragen, die dit juist niet zunnen geven. De beste oplossing zal zijn van adres sante een lyst op te vragen van al de voorwerpen waarop ze vermeent aan spraak te mogen maken en deze lijst bij de leden te laten circuleeren, opdat dan ieder, voor zoover dat hem moge lijk is, te kunnen nagaan wat inderdaad het persoonlijk eigendom van wijlen den heer Hennequin zou kunnen geweest zijn. Dat er verder geen voorstel van B. en W. is, komt eenvoudig hierdoor, dat de wethouders zwegen, evenals de raads leden en ook niets konden meedeelen. Het voorstel van den voorz. werd zonder hoofd, stemming aangenomen. Op het verzoek van Eek hout om zijn vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank dat met f6 verhoogd en gebracht is op f 80, naar het oude tarief terug te brengen, stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken. Dhr Bakker kon met dat voorstel niet meegaan. Is het een onomstootelyke waarheid dat door de verhooging van den accijns de drankomzet is vermin derd, het is evenzeer waar, dat een slij ter die een liter drank in kleine glaas jes verkoopt, veel meer verdient dan adressant die het per liter omzet. De voorz. bestreed dit argument per tinent. Adressant verkoopt niet éen liter, maar aan verschillende afnemers. Als hij te veel mocht betalen tegenover vroeger, dan betaalt hij nu niet teveel, maar heeft vroeger steeds te weinig be taald. De voorz. stelde daarom voor het adres aan te houden en nadere officiëele gegevens op te vragen. Dienovereenkomstig werd besloten. De straatreiniging werd opnieuw voor éen jaar opgedragen h f175 aan Lan- noije en het onderhoud der begraafplaats voor 3 jaren aan Van Pamel voor f55 's jaars. De uitbaggering van de haven kan wel half Juni worden aanbesteed maar dan moet ook de uitvoering tijdens Juli Augustus plaats hebben. Daar men September een gunstiger tydstip acht, doch dit van wege het Rijk minder gewenscht voorkomt met het oog op het bietenvervoer, werd de aanbesteding uitgesteld tot November om alsdan het werk in Maart en April 1912 uit te voeren. Dhr Bakker kan niet onderschrijven wat B. en W. dienaangaande in hun voorstel zeggen, dat een samengaan met het Ryk in dezen een financieel voor deel voor de gemeente oplevert. Hij meent dat, wanneer bijv. de gewone werklieden van Retranchement dit werk uitvoeren, de gemeente eerder goedkoo- per uit zou zijn dan met het rijk. Nadat de voorz. deze bewering had weersproken, werd de aanbesteding over eenkomstig het voorstel van B. en W. Eindelijk werd in de begrooting 1910 eene administratieve wijziging gebracht. Ten slotte wees de voorz. er op, dat het water van de pomp aan de markt door het rijks-laboratorium te Utrecht is onderzocht en volmaakt zuiver goed gekeurd zoowel bacteriologisch als che misch, maar dat nogtans het water zand- deelen bevat waardoor het op 't gezicht niet zuiver is. Nu is het water van het Pensionnaat van dezelfde bestanddeelen doch men heeft er gedurende een paar dagen de electro-motor op gedraaid, ten gevolge waarvan de zanddeelen nu ge heel verwijderd zijn. Er is grondige verwachting dat het met het bewuste water evenzoo zal zyn. Maar thans wordt er heelemaal niet meer gepompt en kan 't dus niet zuiver worden. Daar om zou de voorz. gaarne de pomp van een schroef willen voorzien, dat de brandslang er kan opgedraaid worden om dan de brandspuit er eens enkele avonden flink aan te laten pompen. Daar het moeilijk is daarvoor een bepaald bedrag aan te vragen, gaf hij in over weging een blanco crediet te verleenen. Het aanbrengen van een lens kan niet zooveel bedragen, maar de verschillende ploegen pompers moeten per uur worden betaald, waarom 't moeilijk is nu reeds te bepalen op twee of drie of meer avon den. Dhr Stern was wel eenigszins bevreesd voor beschadiging van de slangen door het zand. Dhr Bakker wil gaarne medewerken om het water te verbeterenhij zou zelfs een bedrag van f50 daarvoor wil len voteeren, maar heeft een principieel bezwaar om een blanco crediet te ver leenen. De voorz. kon niet zeggen hoeveel er noodig wasen het kan evengoed min der als meer zijn dan f50. Om nu aan het werk .te gaan en dit op een gegeven oogenblik te laten staken, als 't de f50 mocht overschrijden, vond spr. wel wat te bezwarend om dan daar voor eerst eene raadsvergadering te be leggen. Nadat de hh. Stern en Maenhout de vergadering hadden veriaten, verleende de raad met 3 tegen 1 st., die van dhr Bakker een blanco crediet. Na een paar vragen van zeer onder geschikt belang werd de zitting gesloten. NIEUWVLIET, 12 Mei. Bij de heden gehouden aanbesteding (van de onder houdswerken aan de waterkeering van den ealam. Adornispolder werd inge schreven door W. Woittiez, Breskens f 2050 C. J. de Smit, f 1925 J. H. Keulemans, Middelburg f 1910 H. Lagasse, Cadzand f 1906 A. Cambier, Retranchement f 1796 BRESKENS. De brieven- en tele grambesteller A. H. van 't Hof, wordt met ingang van 16 Mei a. s. verplaatst van hier naar Klundert, terwijl de post bode K. T. Post te Middelburg met denzelfden datum is benoemd tot brie ven- en telegrambesteller alhier. Eene vrouw, wonende in de Lam- brechtstraat te Middelburg werd sedert eenige dagen vermist. Eindelijk ging men de deur van haar huis openen en vond men de vrouw dood op een paar stoelen liggen. Tijdens het zware onweder, dat Woensdagnamiddag boven Walcheren hing, sloeg het hemelvuur in de land- bouwschuur van J. Marijs te Grjjpskerke. Spoedig stonden de schuur en het tegenaangebouwde woonhuis in lichte laaie. Gelukkig was het vee buiten een geit en een kalf konden nog gered worden. Ook kon het huishouden voor 't grootste deel uit het brandende huis gehaald worden. Alleen wat op zolder stond, o. a. een kabinet met kleeren, werd een prooi der vlammen. De brandspuit van Grijpskerke was spoedig ter plaatse, maar kon niet ver hinderen dat de gebouwen tot den grond toe afbrandden. De gebouwen waren verzekerd, maar laag; de inboedel was niet verzekerd. Bij het redden van 't een en ander bad Marys nog ernstige brandwonden aan de hand bekomen. In het Engelsche dorp Appleby is een knaap verpletterd onder een graf zerk. De jongen was op den steen ge klommen om een vogelnestje uit te ha len. De steen kantelde, de knaap viel er af en kwam onder den zwaren steen terecht. Toen zijn kameraden den jon gen verlost hadden, bleek hij zwaar ge wond de dokter constateerde een sche delbreuk en de jongen stierf. In een andere plaats Swansea, zag een man, op zijn weg naar huis den doodgraver bezig een zware grafzerk op te heffen. Hij hielp den man een handje en daarbij had hy het ongeluk dat de steen kan telde en op zijn been viel. Hij stierf in het hospitaal aan de wonden. Eenige vreeselijke oogenblikken hebben in een hotel te Pest het Kamer lid Barta en zijn vrouw beleefd. Zij waren op de eerste verdieping in de lift gestapt om naar beneden te gaan. Op den beganen grond aangekomen, steeg de lift door een defect aan het mechanisme plotseling met vreeselijken vaart weer omhoog, stootte met een hevigen schok tegen de zoldering van de vijfde verdieping, om daarop weer omlaag te suizen en wederom omhoog te vliegen. Ten slotte haperde zij op de eerste verdieping, van welk oogen blik het doodelijk ontsteld echtpaar ge bruik maakte om het op hol geslagen toestel te verlaten. Nauwelyks waren zij uitgestapt, of de lift hervatte weer haar ren omhoog en omlaag om ten slotte te pletter te vallen. Barta kreeg een zenuwtoeval van den schrik, maar beiden waren lichamelijk wonder boven wonder ongedeerd gebleven. In de Persoonshaven te Rotterdam is drijvende gevonden het lijk van een Hjarige jongen, die sedert 14 Maart uit de ouderlijke woning werd vermist. Een vierjarig dochtertje van een schipper is in de haven te Zaandam spelende overboord gevallen en verdron ken. Een vrouw te Wijnbergen had het ongeluk bij het spoelen van wasch- goed voorover in het water te vallen, met het droevig gevolg, dat de onge lukkige eenigen tijd later levenloos werd opgehaald. Te Wilrijck (België) is de bliksem geslagen in de Heistraat, welke in eeni ge oogenblikken in rep en roer stond. Een zestal huizen vormen daar een blok. Eerst kwam de bliksem op de uiterste woning van het blok. Al de bewoners waren reeds te bed. De bliksem kwam langs een opening in huis, sloeg de zoldering van een ka mer neer, verbrijzelde een gedeelte van den muur, sloeg eenige pannen weg en trok er van door. Geen der bewoners werd getroffen, noch door den bliksem, noch door de neergekomen zoldering, daar niemand er sliep. Paarbty eindigde het echter niet. De bliksem sloeg toen f over naar het andere uiteinde van het t blok huizen. Daar sloeg hij een ge deelte van de schouw weg, kwam langs 1 de schouw in huis, wierp de stoof in het midden der kamer, kwam daarna c neer op een rijwiel, dat geheel aan stuk- i ken werd geslagen en verbrijzelde ver- I der nog een gedeelte eener kast. d li k Een geweldig onweder is Dinsdag- d middag boven Berlijn losgebarsten, waar- r bij ook raenschenlevens te betreuren t zijn. Een 12jarig scholier werd door t den bliksem getroflen en gedood. Het onweder verraste ook een mo^ k der met vier kinderen in de Lauben- o kolonie op Nonnendamm. Uit angst kropen de kinderen in eenige kisten, de bliksem trof echter de moe der en doodde haar op slag. Te Borne werd een slagersknecht die te veel van het „goede" genuttigd 1 had en beschonken langs de srraat slin- 1 gerde, in de wacht gesleept. Eenige 11 tijd later kwam er rook uit de cel en a toen men ging kjjken vond men de man met brandwonden overdekt. Naar het ziekenhuis gebracht overleed hij kort - na aankomst. Gisteren heeft voor het Gerechtshof te 's Gravenhage terechtgestaan E. J. v. d. V., 31 j., conducteur bij de Stoom- tram-maatschappij Breskens-Maldeghem, te Aardenburg, door de rechtbank te 2 Middelburg wegens weigering van visi- tatie veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl. had geweigerd een kastje in de tram te openen, toen 1 een belastingcommies dit verzochter was namelijk een kastje waarvan bekl. den sleutel niet had. Maar de president van het Hof, mr Hulshoff, wees bekl. er op, dat hij dan het kastje had moeten openbreken hij had niet mogen volstaaa met den kommies aan te bieden, het kastje open te breken. Daarentegen be weerde bekl. dat het Tramweg-reglement hem dit verbood. Bovendien had de kommies aanvankelijk aangeboden, met hem naar Aardenburg mede te reizen. De raadsheer-rapporteur, mr Volgraff, maakte bekl. er intusschen op opmerk zaam, dat hij vroeger erkend heeft, dat hij de kastjes wel zou hebben geopend als de kommies het hem maar fatsoen lijk had gevraagd. De waarn. rijksadvocaat, jhr. mr. W. M. de Brauw, betoogde, dat in dezen terecht beklaagde en niet de stoomtram wegmaatschappij is vervolgdimmers de maatschappij stond niet in betrek king tot de belastingadministratie en bovendien verrichtte bekl. hier niet een daad voor zyn maatschappij, als conduc- teur van die maatscnappij maar een louter persoonlijke daad, geheel op eigen verantwoordelijkheid, zoodat hij persoon lijk aansprakelijk is krachtens art. 324 der Algemeene Wet. Door den kom mies een breekijzer aan te bieden be vrijdde bekl. zich nietimmers visitee ren beteekend niet openbreken wat ge visiteerd moet worden, maar onderzoo- 1 ken wat moet worden onderzocht. Het f te visiteeren goed moet aan de commie zen ter onderzoek worden opengesteld. Zij hebben niet het recht wat gesloten is open te breken, alleen emballage en fustage mogen ze openbreken, doch geen kasten of andere goederen. De rijksad vocaat vroeg dus bevestiging van het vonnis. Eindelijk heeft bekl. gehandeld als j vervanger van zjjn directie, daar het hier betrof een visitatie van de tram. Niet hij, doch de tramweg-maatschappij had dus moeten worden vervolgd. Pi. concludeerd tot vrijspraak. In zyn repliek betoogde de waarn. rijksadvocaat dat het door pleitster aan gehaald arrest piet ter zake deed, aap-

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2