tymun "fjicutdê- m twf lei ONTWAAKT. H. Binnenland. FEUILLETON. itzis No. 1614. ét hi at t ovi 'inga ïftifl udio roed Zaterdag 13 Mei 1911. 2öa Jaarg. BRESKEN imda e e Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het gehèele rijic 0.55, voor België 0.02en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Oroote lettere naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ik.) Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. UIF.LF.nAV te Breskens. tem L. De Bakkerswet. II. (S 1 o t.) Andere loden meenden dat voor de ""egeling van den arbeidsduur in elk ge- ral een verdeeling der bakkersbedrijven meer dan twee soorten noodig was. Naar aanleiding van dit nieuwe be- ;insel dat in het nader gewijzigd wets ontwerp is ingevoerd krachtens welke u e «palingen de bakkersgezel die langer of ip andere tijden dan in de artt. 12 en rervolgens omschreven, in de onderne- ning werkzaam is, strafbaar zal zijn, IT> pord door enkele leden, onder herinne- ng aan de bezwaren die bij de belian- lehng van de wijziging der Arbeidswet, eeds tegen een dergelijke bepaling ge naakt werden, nadat op dit punt te- uggekomen. Het staatsgezag zal, zoo neikten zij o. a. op, voortaan door zij- ïe strafbepalingen de vrijheid van de lakkersgezellen tot het uitoefenen van ïun beroep aan banden leggen. Dat neende men, ging veel beter en zou, laar men vreesde, tot verzet uitlokken. Verscheidene leden hadden ook ern- itige bezwaren tegen een ander nieuw leginsel in het nader gewijzigd ontwerp [ebracht, en dat neergelegd is in art. 27, welk artikel beoogt het mogelijk te naken den invoer hier te lande van rood te verbieden, wanneer en waar lit in verband met de werking dezer wet noodig mocht voorkomen. Sommige leden zagen in de bepaling een uitweg ran de protectionistische beginselen de zer regeering. Ook oordeelde men represaille maat regelen van het buitenland niet uitge- sloten. Ten einde omtrent hnnne gezondheid ten opzichte van het ontwerp geen plaats ran twijfel over te laten, wenschten sommige leden nogmaals op beknopte wijze hunne bezwaren tegen het oor spronkelijke ontwerp in het licht te stel len, vermeerderd met die, gericht tegen bepalingen welke eerst bij de laatste wijziging zijn opgenomen. Daarbij ver, klaarden meerdere dezer leden, dat zij- indien die niet alsnog worden wegge 38 Itlt 'K ral- nomen hun steun aan het wetsontwerp niet zouden kunnen geven. Andore wenschten zich hun stem nog voor te behouden. Ten eerste werd wederzijds botoogd dat het ontwerp voor het groot bedrijf meer drukkend is dan voor het klein bedrijf, een karaktertrek welke door de nieuw ingevoerde regeling van den arbeidsduur in het bijzonder nog sterker is geworden. Naar de meening dezer leden heeft de minister al te streng vastgehouden aan het dogma van abso luut verbod van nachtarbeid, in plaats van zijn wapen te richten tegen te lan gen en te veelvuldigen nachtarbeid en zich daartoe te bepalen. Hot bakkerscomité heeft naar de mee ning van verscheidefle dezer leden, in zijn ontwerp van wet eeue proeve van regeling gegeven, welke boven het Re- geeringsvoorslel de voorkeur verdient. Een andere bedenking betrof het ver bod van arbeid voor de hakkers-patroons. Een derde bezwaar gold de commis- siën van advies. Een vierde betrof de quaestie der gemengde bedrijven. Opgemerkt werd dienaangaande dat de gemengde bedrijven die onder de be palingen der wet zullen vallen, voor wat het bakken van beschuit, koek en ban ket betreft, in hun concurrentieverhou dingen tegenover de beschuit, koek en banketbakkerijen ten zeerste worden be nadeeld. Men gaf in overweging om, gelijk in het ontwerp van het bakkerscomité ge schiedt, ook op de beschuit-, koek- en banketbakkerijen de wet toepasselijk te verklaren. Op bepaalde tijden van het jaar zou dan zoowel aan deze als aan de gemengde bedrijven vergunning moe ten worden verleend om nachtarbeid te verrichten voor wat de productie van koek en banket betreft. Tegen de verwezenlijking van deze denkbeelden waarschuwden intusschen andere leden met klem. Vallen de ban ketbakkers onder de wet dan zullen zij de concurrentie met koks en restaura teurs niet langer kunnen volhouden. Een vijfde bezwaar was gericht tegen de macht aan de arbeidsinspectie gege ven een zesde bezwaar betrof de straf baarstelling van den gezel en een zeven de de mogelijkheid, die het ontwerp opent om den invoer van brood te ver bieden. Eenige leden herhaalden dat zij met een regeling van den nachtarbeid in de zen geest, dat de nachtploeg slechts om de 8 weken zou behoeven te werken en dan de regelmatige werktijd niet langor dan 8 uren zou duren, genoegen zouden kunnen nemen. Het voorstel van het Bakkerscomité was in hunne oogen onaannemelijk. Voorts werd betoogd dat het arbeids- verbod van den patroon onontbeerlijk is om tot goede toestanden te komen. Sommige leden meenden zelfs dat de uitzondering welke het ontwerp voor alleen werkende patroons toelaat, uit 't ontweip behoort te vervallen. Verscheidene anderen verklaarden ech ter, dat zij zich hiermede in geen geval zouden kunnen vereenigen. Ton aanzien van de artikelen van het nader gewijzigd ontwerp werd onder meer opgemerkt dat de leesbaarheid veel te wenschen overlaat en men wenschte den minister te verzoeken te trachten alsnog te komen tot een eenvoudiger vorm, opdat niet, gelijk reeds ten aan zien van een onzer wetten het geval was, eerlang een staatscommissie moot worden benoemd, om de wet beter lees baar te maken. Sommige leden wenschten den duur van den nacht; bepaald te zien op de tijdsruimte van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens voor het platteland van 8 4 uur. Gevraagd werd, of de min. zich zou kunnen vereenigen met de wijze, waarop de quaestie der Joodsche bakkerijen in het ontwerp van het Bak kerscomité is opgelost. Eenige leden zouden de bevoegdheid, om den aanvang van den nacht op 8 uur of op 10 uur des avonds te bepalen, willen zien toegekend niet aan den mi nister, maar aan een locaal orgaan. Met het oog op de talrijkheid der R. K. feestdagen wonschten onkelen het maximum aantal dagen, waarop vrijstel ling kan worden verleend, in plaats van vijf te stellen op tien. Dat ook het rondbrengen van brood valt onder do bepalingon betreffende den arbeidsduur on de rusttijden, werd be streden en verdedigd. Breskens, 12 Mei 1911. SLUIS, 9 Mei. De hedenmiddag ge houden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door zes ledende heer de Meijer was afwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorz. mede, dat bij de godaue kasopname f2626.63 aanwezig bleok. De rekening en begrooting der Ge zondheidscommissie met eeD bedrug van f 102.24 als aandeel voor deze gemeen te, werd goedgekeurd. Ingekomen waren de verslagen in za ke de volkshuisvesting ingevolge de wo ningwet, dat omtrent den toestand der gemeente en die aangaande het herha- lingsonderwijs aan de drie openbare scho len in de gemeente. Aan G. Goossen werd op zijn gedaan verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzer aan school A met ingang van 1 Juli a.s. Op een verzoek van het comité voor het Internationaal Festival op 30 Juli a.s. om de raadzaal in bruikleen af te staan ten behoeve van de ontvangst der besturen van de deelnemende gezel schappen en ter aanbieding van den eere wijn, werd gunstig beschikt. Dhr Metz gaf alsnog de verzekering, dat de raad zaal nh het gebruik in zijn gewonen toestand zal worden gebracht. Ingekomen was een adres van mej. Hennequin met verzoek, dat van wege het gemeentebestuur een bewijs van eigendom worde afgegeven van die ar tikelen, weike in bruikleen zijn afgege ven aan de oudheidskamer, doch= hut I. Wellicht dezelfde vingers die eens mijn keel omklemd hadden gehouden 1 En toch twijfelde ik, of ik met al bet geen ik wist, hem wel voor het gerecht zoude kunnen brengen. Wanneer Pauline niet herstelde, zou den de bewyzen die ik kon bijbrengen, van geen gewicht zijn. Zelfs de naam van het slachtoffer was mij onbekend. Het was een hopelooze gedachte dén moordenaar te doen straffen, nu er reeds meer dan drie jaren sedert de misdaad verloopen waren. Bovendienwas hij Paulino's broe der? Welnu, broeder of niet, ik zou hem ontmaskeren. Ik zou hem aantoonen dat de misdaad geen geheim meer was; dat een persoon, die er geheel buiten stond, elke bizonderheid er van kende. Ik zou hem dit zeggen, in de hoop dat hij in het vervolg gejaagd moge wor den door de vrees, dat hij de rechtvaar dige wraak hem eenmaal zal bereiken. De naam van de straat waarheen Pau line mij gevoerd had, was mij bekend. Ik had die opgemerkt toen wij haar voor eenige nachten geleden uitreden, en toen was my de reden der vergissing van mijn voormaligen beschonken gids, dui delijk geworden. Het was Horace street. Mijn geleider had toen Walpole en Ho race in zijn verward brein verwisseld. Wat hangt het leven van een mensch vaak slechts aan een zwakken draad Macari had van Pauline's ziekte en ijlen vernomen. Geen broeder kon dan ook met meer teoderheid en belangstel ling naar haren toostand informeeren. Mijne antwoorden waren koel on kort. Broeder of niet, hij was voor alles ver antwoordelijk. Onmiddellijk veranderde hij van on derwerp. Ik durf u in zulk een tijd bijna niet omtrent andere zaken onder houden, sprak hijhet zou mij echter genoegen doen te mogen weten of gij, zooals ik u heb voorgesteld, genegen zyt met mij een memorandum in te dienen bij Victor Emanuel Dat ben ik niet. Er zijn verschei den zaken, die mij eerst moeten worden opgehelderd. Hij maakte een hoffelijke buiging doch ik zag dat hij een oogenblik zijn lippen op elkander perste. Ik ben volkomen tot uw dienst, zeide hij. Zeer goed. Voor alles moet ik de zekerheid hebben, dat gij in waarheid de broeder mijner vrouw zijt. Hij trok zijn zwuro wenkbrauwen op en trachtte te glimlachen. Dat is zeer gemakkelijk. Indien de arme Ceueri hier ware geweest, dan zoude hij het beëedigd hebben. - Maar hij zeide mij juist het tegen overgestelde. - O, daar had hy zijn redenon voor. Maar, dat doet niets ter zake, ik kan genoeg andere getuigen brengen. - Vervolgens, zeide ik, hëm strak in het gelaat ziende, en zeer langzaam sprekendemoet ik weten om welke reden gij voor drie jaren geleden een man vermoordet in Horace Street Wat de kerel ook mocht gevoelen, hetzij vrees ef w<v-dr", de uitdrukking van zijn geiu.it verried plotseling de grootste verbazing. Ik begreep dat het niet de verbazing der onschuld was, doch veeleer wegens de omstandigheid dat ziju misdaad bekend was. Gedu rende eenige oogenblikken was hij niet in staat mij te antwoorden en zat hij mij met wijdgeopenden mond aan te staren. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1