de n kent cc n Hiding en ^hmUnüékb Ir, No. 1612. ONTWAAKT. Zaterdag 6 Mei 1011. 20® Jaare FEUILLETON, om. X PUI 10 ila am es. ES BRESKENSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door liet geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats- ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blutl verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond b(j den uitgrever C. IHF.IJ.HW te Breskeiis. Debietrecht op tabak. De Vereeniging van Tabaksfabrikan- 3n in Nedorland heeft zich met een dies gewend tot de Tweede Kamer, 'aarin o. a. het volgende wordt gezegd dat het belang van de leden der ver- sniging bij het ontwerp „Tabakswet" belangrijke mate is betrokken, moge r01ilijken uit de omstandigheid, dat alleen '■'Iseds hare 48 leden (van de 82)dieaan- ilnnBsloten zijn bij de Onderlinge Risico- jQQ 'ereeniging van Tabaksfabrikanten, werk even aan circa 2285 arbeiders met een uto erzekeringplichtig jaarloon van om- treeks f 1.023.500 en waardoor deze zelf et meest bekwaam geacht mogen wor- en hunne bezwaren toe te lichten. De vereeniging bepaalt zich tot dat- ene, waarmede de bijzondere belangen an hare leden gemoeid zijn. Uit de algemeene toelichting toont slechts de van onbekendheid met matschappelijke toestanden getuigende insnede aan, dat van de detailverkoo- Hiers eene medewerking verlangd mag £XA torden, die voor hen niet te bezwarend hti »1 zijn en die geenszins zal gaan boven unne krachten indien zij in hunne zaak gei ie orde hebben, welke men daarin met ede mag verwachteu. Hetgeen hier met rede verwacht wordt, erust volgens haar op geen enkele re elijken grond, voor wie zich de moeite icld bi getroosten eens na te vragen of uit igen oogen te zien. Hem zal blijken, at zeer veel detailverkoopers niet de ingiinste administratie voeren, en dat de roote meerderheid zelfs niet bekwaam tot het begrijpen van de allereenvou- iigste boekhouding. Voorts dient als onjuist te worden Wa ingehaald het voorgeven alsof de voor aden op verschillende tijdstippen ge- nakkelijk zouden zijn op te nemen, en Isof het artikel steeds tegen vaste prij- en zou verkocht worden. Geen tabaksfabrikant zal er aan den- en ooit nauwkeurig zijn voorraad op nemen. Gesteld al dat dit doenlijk are, doch dat is het ook om ande- i redenen niet, dan zou hem dit op •lak ïda SI zeer aanmerkelijke schade te staan ko men, doordat vergruizen en op andere wijze beschadigen van de tabak niet zou te verhinderen zijn. De verkoopprijs loopt zeer uiteen in verschillende plaat sen. Ten aanzien van de geraamde opbrengst vragen adressanten hoeveel daarop wel in mindering dient gebracht voor het salarieeren van het groot aantal ambte naren die noodig zouden blijken om naar behooren toe te zien op naleving der bepalingen van de wet. Overigens valt het te betwijfelen, of bij deze raming wel voldoende rekening is gehouden met de omstandigheid, dat vermeerdering van prijs eene verminde ring van gebruik, en dus voor vele ta baksbewerkers werkloosheid zal ten ge volge hebben. Naar aanleiding van de onderscheide ne artikelen van het ontwerp ontwik kelt het adres o. a. de volgende bezwa ren, die het uitvoerig toelicht Het nauwkeurig bepalen van den ver koopprijs is lang niet eenvoudig. Van voorschriften met betrekking tot ver zending rechtstreeks naar het buitenland zijn noodlottige gevolgen te wachten. De buitenlandsche kooper wil veelal niet weten, van Wien hij zijne goederen betrekt, en geeft dikwijls bijzondere in structies ten aanzien van verpakking en wjjze van expeditie. De handelsvrijheid zou in hooge mate beperkt worden, indien deze gebonden werd aan voorschriften en formaliteiten. En evenmin dat alleen de buitenlandsche concurrent, of de buitenlandsche verbrui ker er de voordeelen, de Nederlandsche procudent er alle nadeelen van onder vinden zou. Het zal wel onmogelijk zijn, het ver bruik van de werklieden in de fabrieken en door de fabrikanten ten behoeve van het bedrijf, eenigszins nauwkeurig te administreeren. Een termijn van 5 dagen voor afslui ting en inlevering van het debietregis- ter is veel te kort. In hooge mate onbillijk >s het te achten, dat aanslag mogelijk zou zijn met afwijking van het debietregister. De bevoegdheid, tot huiszoeking is veel te ingrijpend. Het stellen van zekerheid door hen, die anders dan in een verkooplokaal tabak verkoopen, zal velen onmogelijk zijn. Het stellen van zekerheid, ten genoege van den ontvanger niet gebonden dus door wettelijke bepalingen kan menig bedrijf onmogelijk maken. Een bedrijf dat niet in- of uit mag slaan zonder consentbiljet, is gedoemd tot ondergang in den concurrentiestrijd. Hoe ambtenaren der belastingen ooit, door opneming van voorraad aan de hand van een debietregister en door inzage van boeken, zich eenige voorstelling zul len kunnen maken van den stand van zaken, blijft een raadsel. De verplichting dienaangaande kan wel tot misbruik, in ieder geval tot groot ongerief aanleiding geven, maar welke bewijskracht uit die boeken zal te putten zijn, blijft de vraag. Er bestaat niet de minste waarborg, dat eventueel uit de boeken te nemen uittreksels, niet een ernstig gevaar zul len opleveren voor de bedrijfszekerheid. Het is te vreezen, dat uit een en an der heel wat onaangenaamheden zouden voortkomen. Maar veel en veel ernstiger is de schade, die den handel en vooral den exporthandel zal berokkend worden. Als op iedere zending tabak naam en woonplaats moeten staan van afzender en geadresseerde, kan een ieder de re laties van zijne concurrenten te weten komen, ook de buitenlandsche. En zal ook de buitenlandsche fabrikant niet nalaten zich daarvan op de hoogte te stellen, tot schade voor onze Neder landsche nijverheid. Het is ook zeer waarschijnlijk, dat de buitenlandsche afnemer, die voor zijne concurrenten niet weten wil, waar vandaan en van wien hij zijne goederen betrekt, weigeren zal tabak te ontvan gen, waarvan de herkomst op de bui tenste verpakking voor een iedo'r zicht baar is aagegeven. Weet een ieder de herkomst van oen bepaald artikel, dan zal de concurrentie een loonenden exporthandel vrijwel on mogelijk maken. De strafbepalingen, noemt het adres van begin tot feinde draconisch. Niet aanvragen van een debietregister kan fraude van don meest ernstigen aard zijn, die eene zware straf verdient tot afschi ik. Het is niet overdreven, wanneer hier gesteid wordt dat onverbiddelijk allo tabaksfabrikanten zijn voorbestemd om met den strafrechter kennis te maken en hun misdrijf, te boeten met gevan genisstraf. Met betrekking tot de slotbepalingen, wijst het adres op het hoogst onbillijke, waarbij alle tabak die aanwezig is in een verkooplokaal, geacht zou worden het eigendom van den belistingschuldi- dige te zijn. Resumeerendo, acht adressante dit ontwerp zoo weinig doordacht, zoo wei nig in overeenstemming met de spreek woordelijke vrijheid dat iedere Neder landsche burger zoo dierbaar heet te zijn, zoozeer in 'strijd met de belangen van de tabaksindustrie, dat zij met den besten wil geen kans zou zien het aan nemelijk te maken, ook al werd het bij amendement belangrijk nog gewijzigd. Reden, waarom zij nadrukkelijk ver zoekt dit ontwerp te willen renvoyeeren, als verderfelijk van strekking en onuit voerbaar in de toepassing. *9838» .35 .05 KH- king. En ik gevoelde toen, en ik ge voel het nog, dat het de ware was. Ik ben echter niet in staat te zeggen welk zeldzaam geestelijk of lichamelijk orga nisme zulk een effect kon teweegbren gen. Noem het cataleptic, helderziend heid, wat ge wilt, maar het was zooals ik het u beschrijf. Herhaaldelijk vatte ik Pauline's hand en terstond keek ik in die schitterend verlichte kamer. Evenals de onbewegelijke figuren in een tableau vivant zag ik zonder de geringste afwijking in houding of gelaats uitdrukking, Ceneri, Macari en den man op den achtergrond naar hun slachtof fer staren. De verschijning van den laatstgenoemde bestudeerde ik zeer nauw keurig. Zelfs met den doodstrijd op zijn gelaat, kon ik zien dat hij buitengewoon schoon was, en daarom te meer kwam er een angstwekkende gedachte bij mij op als ik mij afvroeg, in welke betrek king hij mocht gestaan hebben tot het meisje, dat hem zoo plotseling zag door steken. Wie had hem getroffen? Zondereeni gen twijfel Macari, die, zooals ik zeide, het dichtst en in een aanvallende hou ding bij hem stond. Zijn hand kon juist het gevest van den dolk hebben losgelaten. De neder- waartsche stoot was zoo diep in het hart doorgedrongen dat de dood bijna oogenblikkelijk was ingetreden. Dat was hetgeen Pauline zag, wat zü wellicht nog thans voor zich had, en wat zij door de een of ander onbegrijpelijke kracht in staat was ook mij te doen aanschou wen, zooals men aan een ander een schilderij vertoont. Ik heb mij sedert dien nacht altijd afgevraagd hoe ik de kracht vond om daar te blijven zitten en bij herhaling met behulp van dat bewusteloos meisje deze phantasmagoria op te roepen. Het moet het brandend verlangen geweest zijn om de geheimen van dien lang verloden nacht te ont sluierende wensch om juist te weten welke schok de geestvermogens' mijner vrouw verstoord hadde verontwaardi ging die ik gevoelde wegens den laag- hartigen moord, en de hoop om de mis dadigers aan het gerecht over te leve ren, die mij de kracht gaven om dat toonvel zoo veelvuldig voor mij te ha len, tot ik voldaan was met de weten schap die deze geestverschijning mij kon verschaffen, totdat mijn hart mij beletto om mijn armo Pauline zoo lang in dusdanigen toestand te laten liggen. Toen sloeg ik don mantel weder om haar heen, hief haar in mijne armen op, en droeg haar de kamer uit, de trap af, en naar de deur. Het was nog niet bui tengewoon laatspoedig verkreeg ik door de hulp van een voorbijganger een rijtuig, bereikte kort daarna mijne woning, en legde haar nog bewusteloos, op haar bed. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1