Handelsberichten. IJZENDIJKE, idenmor- gen gehouden zit gemeen teraad werd door 'woond. De notulen wer. good- gekeurd. Bij gedane kasoj gem. ontv. bloek aanwezig Ingekomen is het ra lis- sie tot wering van schc r- uit bleek dat 15 oude. 's door de commissie w.i waarvan de moeste vorsm kinderen daarop weer tei nien. De voorz. voegde daaraan onwilligen zich laten veroordi dat ze beter een of twee guldt betalen dan hun jongens van wachten af te houden. Het verslag over de school 1 Oranjepolder dat uitvoerig den toi van het onderwijs, schoolgaande 1 ren, hun ijver en schoolbezoek, dat gebouwen tot zelfs de minder aangt me verstandhouding van de werklieiwii bij de uitvoering van de herstelling en vernieuwing aan het schoolgebouw on woning, werd voor kennisgeving aange nomen. Dat van den keurmeester wees aan dat in 1910 645 keuringen waren ver richt, waarvan 65 runderen boven en 168 beneden het jaar, 165 varkens, 25 paarden en 8 schapen. Voorts 71 partijen vleesch a 3000 K.G 182 id visch a 6000 K.G. en 11 uit nood geslachte dieren. Afgekeurd zijn 1 geheele koe, 1 vaars, 1 kalf, 1 varken, 1 maal ingewandon, 7 maal lever, en 7 maal longen. De opbrengst bedroeg f813.10. In verband met een door den keur meester in het vorige verslag gemaakte opmerking over de veelvuldige aangifte van rundvee beneden het jaar van die ren die inderdaad verre daar boven zijn en, ondanks herhaalde waarschuwing blijft voortgaan, klaarblijkelijk met de bedoeling om het tarief dat voor de eerste categorie f0,50 en voor de twee de fl verschuldigd is, te ontduiken, stelden B. en W. voor het tarief der mate te wijzigen, dat als keurloon voor elk rund f0.75 verschuldigd is. Ook stelde het Dag. bestuur voor, het keurloon voor een schaap of geit, het welk nu, evenals voor een varken 40 cent bedraagt, te brengen op 25 cent. Zonder hoofd, stemming aangenomen. Het verslag omtrent den toestand dei- gemeente werd ter visie voor de leden nedergelegd. De rekening over 1910 en de begroo ting voor '11 der Gezondheids-commissie met een bedrag van f 101.58® voor deze gemeente, werd goedgekeurd. In zake de uitbreiding van het ge meentehuis, zeide de voorz. eene raming te hebben laten opmaken voor de in richting van het aan de Koene verhuurd geweest zijnde huis tot burgemeesters kamer met wacht- en archiefkamer en bijkomende werken. Zij beloopt f1200. Maar daarbij is niet inbegrepen de inrichting van de secretarie tot raad zaal en omgekeerd en het in orde bren gen van de achterzijde van hot gebouw. Een en ander had de volle sympathie van den raad, doch alvorens nu defini tief machtiging tot uitvoering te geven wenschte dhr Hendrikse eerst eene frontteekening, die feitelijk op de plat- tegrondsteekening wordt gemist, en waarover hij zelfs wel eenigszins zijn misnoegen te kennen gaf. De voorz. gaf evenwel onmiddellijk toezegging dat daaraan zoo spoedig mo gelijk zou worden voldaanhet was allerminst een verzuim voortspruitende uit de drukke werkzaamheden van den gem.-architect, waardoor hij zijne functie hier niet naar behooren zou kunnen waarnemen. Op die toelichting van den voorz. moest dhr Hendrikse toch iets afdingen, want het verzoek tot vergunning van bouwen van E. de Witte werd eerst ö1^ maand nh de indiening beschikt. En toen eindelijk de architect kwam was het reeds klaar en dorst toen nog te zeg gen: „als ik 'r "v eenr af knirdo1', waar op een ar.tw i volgde dat we nier maar niet zullen afdrukken. Stel u \oor, dat men op zoo'n wijze de dup zou worden van do voortduren de afwezigheid van den architect. Kan hij zijn functie niet geregeld waarno men, dan wol is do afstand van Sis van Gent naar hier te groot, dat hij dan ontslag neme, of is do.jaarwedde to gering om het werk regelmatig te doen, dat hij dan om verhooging vrago opdat, de raad kan ovorwegon dezo al of niet toe te staan. Maar geen half werk. 'De voorz. zeide, dat zoo min van het en als van 't ander sprake is. Men bedenke, dat vaak een aanvraag vergunning komt een 14 dagen voor gaat bouwen. Nu kan zoo'n tee ming niet gegeven worden, alvorens W. de zaak hebben doen ordci- en het rapport van den architect ontvangen. «wii zal .-grijpen, da' lit nu niet ~óc vlug gaat als men wel wcnscht. Maar on W. geven dan moestal vergunning oni alvast maar te beginnen met het maken van kelders en andere fundeering. Zoo org is 't dus niet. Naar aanleiding der vergadering van de dag. besturen van Schoondijke, Oost burg en IJzendijke in zake de gasfa briek zijn de voorwaarden tot stichting van een fabriek voor do 3 gemeenten te zamon en voor olk afzonderlijk aan het onderzoek van den heer Polet, dir. der gasfabr. te Middelburg onderworpen, van wion hot rapport is ingekomen, hetwelk in bijzijn van genoemden heer zal worden behandeld in eene gecom bineerde vergadering van de drie ge meenteraden in de volgende woek te Schoondijke te houden. In de begrooting van 1910 werden enkele ondergeschikte wijzigingen aange bracht. Als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand werd met eenparige stemmen benoemd de heer C. J. Sturm, gem.-secr. De voorz. deelde mede een bezoek te hebbeu ontvangen van een zoon der wed. Maarschalk uit het Eiland wiens zuster dermate ernstig ziek is, dat hulp onvermijdelijk is. De bewoners van die huurt die kerkelijk tot Waterland- Oudeman behooren, kunnen van daar evenwol geen steun krijgen, en van do kerk hier evenmin, omdat ze er niet toe behooren. Spr. betreurde de zoer droe vige figuur die de bewoners te dezon opzichte aan den dag leggen, door elke hulp te weigeren. Toch moet er wat gedaan worden. B. en W. vroegen daar om machtiging aldaar met een lijst te laten circuleoren opdat er althans eenige hulp zal kunnen worden verleend. Aldus werd besloten. Zal worden bericht aan dr Temmerman die eene familie van eene ziekte heeft afgeholpen welke besmettelijk zoudo kunnen geweest zijn voor half de ge meente, diens buitengewone uitgaven a f 16.40 voor rekening der gemeente te nemen, onder beding dat dit niet mag worden beschouwd als een doorgaande regel. Bij de omvraag wees dhr Hendrikse op de noodzakelijkheid tot het lichten van de Nassaustraat. Dat is zeer hoog noodig en hij heeft er lang om gevraagd. Maar het schijnt dat de fam. Aernouts daar geen ooren voor heeft. Komt dit omdat er zijn kantoor is gevestigd V Het heeft er veel van. Maar zoo'n toe stand mag niet bestendigd worden. We hebben een speciale straatmaker als gomeente-werkman en juist het straat- lichten ziet men bijna nooit. Men moet toch niet afhankelijk worden van wille keur van den straatmaker. De voorz. moest ten ernstigste opko men tegen deze verdachtmaking. Men kan toch weten dat spr. nimmer eenigo bevoorrechting doot gelden. En als dat werk nu door vele andere werkzaam heden is vertraagd, mag dit zeker geen reden zijn om dit aan zulke overwegin gen toe te schrijven. Zoo spoedig doen lijk zal de Nassaustraat worden hersteld. Voor eenige reclames op den hoofd, omslag ging de vergadering in eene ge heime zitting over. BRESKENS. In de gisterenavond ge houden gecombineerde vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned.Herv. Gem. alhier is mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van den heer L. Btuijnooge Wz,, dat hij als notabel ontslag heeft genomen. De verkiezing ter vervulling dezer va cature is bepaald op Maandag 22 Mei en de herstemming zoo noodig op Don derdag 1 Juni a.s. Eergisteren woei bij gelegenheid van prinses Juliana's tweeden jaardag van verschillende openbare gebouwen de vlag. In Sluip, Aardenburg en Zuidzande worden bovendien muziekuitvoeringen gegevou, uie .coral ui'-i hw mooie weer, ^oü iü..óou \oiks op do uuen brachten. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkanto ren, werd gedurende de maand April in de spaarbank ingelegd f 8029.82te rugbetaald f 17941.36. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 5615. De heer J. Pouwer, waterbouw kundig ambtenaar bij de waterkeering der Calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaes- polders te Hoofdplaat is door Ged. St. van Zeel'and benoemd tot opzichter van den Provincialen Wateistaat op het ei land Tholen. SL.UIS. De heer L. Dekker, brigade commandant der Kon. Marechaussee al hier, wordt met ingang van 3 Mei als zoodanig overgeplaatst naar Bladel (N.-Br) Het kapitaal der Stoomtram maat schappij „Zeeuwsch Vlaanderen" bedoe lende de verbinding van het 4e met het 5e district is volteekend. Men beeft nu gunstige verwachtingen dat de lijn in 1915 in exploitatie zal komen. Gisterenmiddag is bij de Keersluis te Vlissingen een ernstig ongeluk ge beurd. Een Engelschman, werkzaam op een bookmakers kantoor te Middel burg, wilde aldaar op den motorwagen van de om 3.10 van Vlissingen vertrok ken electrische tram springen. Doordien hij misgreep kwam hij onder den aanhangwagen terecht, die hem over beide beenen reed. De man werd opgenomen, waarbij bleek dat beide beenen zoo goed als afgereden waren. In zeer bedenkelijken toestand werd hij per brancard naar het roomsch ka tholieke weeshuis vervoerd en is de ongelukkige kort daarop overleden. School- en Kerknieuws^ Tot hoofd der openb. school te Philippine is benoemd de heer P. J. Del- laert, thans in gelijke betrekking te Kerkdriel (N.-Br.), vroeger onderwijzer to IJzendijke. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Overschie door ds G. A. van der Hooft te Domburg. Acte-examens lager onderwijs. MIDDELBURG, 1 Mei. O.m. geslaagd J. A. Ros van Aardenburg. Een schippersknecht uit Oosterland is nabij Heuningen (Duitschland) over boord geslagen en verdronken. Te Oud-Delfshaven is een 12jarige knaap die de straat wou oversteken, door een zwaar beladen wagen overre den en gedood, Te Winterswijk is de bliksem ge slagen in een boerenwoning. Een koe werd gedood. De machinist van den trein, die Vrijdagmorgen het station Valthe zou passeeren, bemerkto even voor dat sta tion, dat er een kind op de lijn lag. Hij stopte zoo spoedig mogelijk, doch kon niet verhinderen, dat de kleine onder de machine geraakte. Ongedeerd werd het echter te voorschijn gehaald. Een vrouw te Beemster heeft in een vlaag van waanzin eerst haar kind en toen zichzelf den pols afgesnedon. Beiden zijn overleden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Mei voorm. 8.59 4.44 5.39 nam. 4.23 5.08 6.03 Woensdag 1 Donderdag 2 Vrijdag 3 Woensdag 3 Mei Zonsondergang 7.28 Voer- en rijtuigen en rijwielen moeten dus 7.58 's av. zijn verlicht. Eerste Kwartier Vrijdag 5 Mei 1.- u. nm. IJzendijke, 29 April. Nieuwe tarwe Rogge Wintergerst Zomer Erwten Haver Paardeboonen Rotterdam Tarwe, per 100 Kg. f 10.50 f 6.25 f 8.75 f 8.25 f 13.50 f '7.25 f 7.— 1 Mei. f 9.50 f 11.00 f 7.75 f 12. a f 11.25 a f 6.50 a f 9.- a f 8.75 a f 14.50 a f 7.75 a f 7.25 a f 10.50 Essex f 11.00 a f 11.75 Haver f 7.75 a f 8.25 Bruine boonen f 12.a f 16.50 Aardappelen Z. blauwe f 4.50 a f 4.70 bonte f 4.20 a f 4.50 Z. Eigenheimers f 4.50 a f 4.75 Fr. f 4.50 a f 4.75 V eemarkt. Koeien en Ossen 35 tot 42 c., Kal veren 46 tot 60 c., Schapen 20 tot 30 c., Lammeren tot c., Varkens 24 tot 26 ct., id. voor export 24 a 25 c. alles per !/2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.70 Eng. 1 pd. St. f 12.09 N-Am. 1 Dollar f 2.44 ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Nederlandsche arbeiders die naar Duitschland willen gaan werken, moe ten zich in hun belang voor hun ver trek ten gemeentehuize vervoegen, ten einde een bewijs van Nederlanderschap mee te nemen. SCHULDVORDERINGEN. Alle rekeningen over 1910 ten laste van het Rijk, de Provincie en de Ge meente moeten ten spoedigste worden ingediend. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burg. en Weth. van Breskens maken bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het Gemeentnhuis te Bres kens, voor hen wier familienamen be ginnen met de letters A H op Maandag 22 Mei van 9.30 tot 12 en van 1 tot 3.80 u., I—P op Dinsdag 23 Mei van 9 tot 12 en van 1 tot 8 u.,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2