Binnenland. Burgerl. stand. Rechtzaken. Breskens, 28 April 1911. Tot ingenieur t>ij «I» .stichting eener electrische centrale to Zwolle voor de steden Zwolle, Deventer en Zutfen ls benoemd do heer H. H. Ehrenburg, ci- viel-ingenii ui te Delft, gob. alhier. OOSTBURG, 28 April. De Ambachts school voor Ooalburg en Omstreken vierde heden haar hoogtij. De eerste volledige cursus sloot af en bij die ge legenheid had het bestuur eene tentoon stelling georganiseerd van al de werk stukken die gedurende den 3jarigen cur sus vervaardigd waren. Aan de uitnoodiging van het bestuur om bij de opening van deze tentoonstel ling tegenwoordig te zijn, was door zeer velen gevolg gegeven. Bohalve tal van leden waren ook aanwezig begunstigers, vertegenwoordigers van bijdragende ge meenten en andere corporaties, cori es- pondenten, benevens vele ouders van leerlingen voor wie de cursus ten einde liep. Op het bepaalde uur nam de voorzit ter der school, de heer mr F. J. N. van Dam, het woord en sprak daarbij onge veer als volgt „U allen, hier tegenwoordig, daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der Am bachtsschool alhier, heet ik welkom op deze plaats. In hét jeugdig leven onzer Ambachts school vieren we thans een gewichtige dagw(j staan wel thans wederom aan het einde van een cursusjaar en dat niet alleen, maar ook aan het einde van den volledigen driejarigen cursus, een tijdstip, dat met reikhalzend ver langen, vooral door de eerste belang hebbenden en wel door de jongelui, aan wie het eind-diploma zal kunnen worden uitgereikt, zal zijn tegemoet gezien. Met groote voldoening en tevredenheid mogen wij terugzien op de afgeloopen jaren en met meerder vertrouwen schrij den wij voort op den ons afgebakenden weg. Eene ambachtsschool in dit district was iets geheel nieuws en hoewel over tuigd van het groote nut, zullen toch velen uit onbekendheid niet terstond dht vertrouwen aan de zaak hebben kunnen schenken, hetwelk toch zoo ruimschoots was verdiend. Voor twijfel kan thans geen plaats meer zijn de zaak heeft voor zichzelve gesproken en de uitspraak kan schitterend worden genoemd. Meer en meer heeft de school het vertrouwen gewonnen, hetgeen vooral blykt uit het groot aantal leerlingen en den grooten toeloop en de aanvrage van leerlingen om geplaatst te worden. Uitvoerig behoef ik hierbjj niet stil te staan uit de jaarverslagen, die in broe den kring zjjn verspreid, heeft iedereen een ruim inzicht in de zaak kunnen verkrijgen en heeft ieder kunnen na gaan van welk groot nut de school voor deze streek is. Dankbaar erkennen wij bij deze de groote verdienste der regeering, die ons deze school heeft willen bezorgen daar door heeft toch de regeering de ondub- belzinnigste blijken gegeven wat z(j doet voor alle lagen des volks en hoezeer de belangen van geheel het volk haar ter harte gaan. Een woord van hulde en oprechten dank aan den heer Inspecteur van het middelbaar onderwijs, den heer De Groot, de man der ambachts en vakscholen, die zoo ontzettend veel praesteert op dat gebied. Een woord van hulde en dank aan onzen beschermheer, den heer mr Hen- nequin, die doorloopend zulke groote blijken van belangstelling voor de school heeft gegeven. Helaas kan hij bij deze plechtigheid niet tegenwoordig zijnon ze beste wenschen spreken we echter uit voor hem en de zijnen. Dankbaar erkennen we de hulp en de steun van Provincie en Gemeenten en verschillende collegiën en particulieren in dit district en ook daar buiten. Aan mijne medeleden in het bestuur en heeren correspondenten onzen dank voor al wat zy met woord en daad in het belang der school verrichten en la-.! not least een woord van oprechte hulde aan directeur en leeraren voor de uitne mende wijze, waarop zij allen hu -ne taak vervullen daarahn toch hebben wij het voor het grootste deel te dai.ken, dat do school bloeit en zulk een goeden naam bezit. Eeu woord van lof ook aan onzen concierge, die blijkt de rechte man op de rechte plaats te zijn. Met het eind van dezen cursus heb ben wij gemeend goed te doen eene ten toonstelling te houden van de voorwer pen, door de leerlingen vervaardigd, en daaraan te verbinden, bij verkregen koninklijke goedkeuring eene verloting dier voorwerpen. En thans zijn wij genaderd tot het oogenblik waarop aan de veteranen der school het zoo begeerde einddiploma zal worden uitgereikt. Een woord vooraf, en wel om ulieden opmerkzaam te maken op zijne beteeke- nisdat getuigschrift nu, dat aan de eervol ontslagen leerlingen wordt uitge reikt, heeft geen andere bedoeling dan te constateeren, dat de jongelieden, na ernstige voorbereiding aan de school, geschikt geacht worden om zich in de praktijk verder te gaan bekwamen. Meent dus niet, jongelui, dat ge thans, in het bezit van het diploma, daardoor wordt aangezien voor volledig bekwame vaklieden, neen, de praktijk heeft ulieden nog ontzettend veel te loeren en daarbij dezen raad gedraagt u in uw verdere loopbaan tegenover uwe eventueele pa troons, gelijk ge u hier tegenover onzen directeur en leeraren hebt gedragen. Aanvaardt dien goeden raad en weest niet eigenzinnigmet het opvolgen van dien raad zal het het u welgaan in uw verder leven en zult ge eenigermate uwe verplichtingen jegens deze school goed kunnen nakomen. Langdurige toejuichingen weerklonken daarop door het ruime gebouw. Hierna werden de getuigschriften uit gereikt aan P. A. Basting, Retranchement, K. W. van Bezooijen, Breskens, W. Burgers, Groede, I. van Cruijningen, Zuidzande, A. van Eden, Oostburg, A. de Kraker, Aardenburg, P. J. de Ligny en I. Lu- teijn, Zuidzande, P. D. van Male, Oost burg, H. L. Nagel, Eede, C. van Poucke, IJzendijke en C. de Vleeschhouwer, Aar denburg, allen voor het timmeren. W. J. A. de Brauwer, Aardenburg, D. P. Bos, Sluis, A. Dirkx, Draaibrug (Aardenburg) en E. J. van Winsberghe, Sluis, voor het smeden. R. J. de Hondt, Aardenburg, F de Kramer en P. J. Woittiez te Breskens voor het schilderen. Daarna werd de tentoonstelling als geopend beschouwd, van welks bezich tiging allen met genoegen gebruik maak ten. De tentoongestelde voorwerpen die een duidelijk beeld gaven van den om vang eener ambachtsschool, werden alle om het zeerste geroemd en gaven over 't algemeen blijk van een goed onder legde studie. We twijfelen er niet aan of haar zal een druk bezoek ten deel vallen Het onderzoek der verlofgangers der militie te land zal gehouden worden te Schoondijke, Donderdag 15 Juni voorm. 11.80 voor die van Schoondijke; Oostburg, id. nam. 3 u. voor die van Oostburg en Zuidzande Sluis, Vrijdag 16 Juni vm. 9 u. voor die van Aarden burg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retranchement en Sluis IJzendijke, Zaterdag 17 Juni vm. 9 u. voor die van Hoofdplaat, IJzendijke en Waterland kerkje Biervliet, id. 11.80 vm. voor die van Biervliet Groede, id. 4.30 nm. voor die van Qroede en Nieuwvliet. Een eenvoudige vrouw te Goes uit het volk Anna Gunst, geboren Geen- sen, die een bijzondere voorliefde heeft voor het maken van poppen in Zuid- Bevelandsch kostuum begon eenige ma.mlin geleden aan de Vervaardiging van i en zoodanige pop, welke zij op den jaardag onzer Prinses aan H. M. de Ko ningin wilde aanbieden. Zij had zich eer.-t vergewist dat H. M. dit geschenk zou willen aanvaarden, en in een schrij ven later gevolgd door telegram werd haar namens Hare Majesteit meegedeeld dat H. M. op Dinsdag 25 April het ge schenk te Haren Paleize op Het Loo zou willen in ontvangst nemen, en dat de vervaardigster het haar zelf moest komen overhandigen de reiskosten zou den worden vergoed. Schoon mejuifrouw Gunst de zaak nogal stil hield, kwam 't ons toch ter ooren en begaven wij ons Maandag naar hare woning, waar wij de pop een prachtexemplaar inderdaad in oogen- schouw mochten nemen, aldus meldt „de Zeeuw". Zij heeft een beukje van rose zij, een doekje van rood fluweel de muts is van echte kant met kat kas; voorts echte bloedkoralen met slotzelfs een zilveren doekspeld ontbreekt niet. De pop is behalve ?kap en armen gehoel door Mej. G. vervaardigden de inrich ting der pop is zoodanig dat zij ook kan zitten. Dinsdag te 1 uur werd het geschenk op Het Loo aan jhr. V.an Geen ter hand gesteld, die 't terstond in de kamer der Prinses liet deponeeren. De Prinses deed juist haar "middagslaapje, zoodat mej. G. tot half 8 wachten moest. Door jhr. v. Geen werd zij op dat uur naar de binnenplaats geleid, waar de Koningin en Prinses gereed stonden. De Koningin sprak juiïr. G. aan en betuigde haar Haar hartelijken dank. H.M. vond de pop heel mooi afgewerkt en vroeg of juftr. G. haar zelf gemaakt had, waarop deze bevestigend antwoordde. De Koningin zeide, dat de Prinses er heel blij mee was, en zeide tot de Prin ses: „Hier is nu de juffrouw van wie u de pop gekregen hebt, bedank haar er nu eens voor." De Prinses keek juf frouw G. aan, en zei„dank, dank", waarbij zij een bevallige buiging maakte. Na een onderhoud van nog enkele oogenblikken, waarbij H. M. gaarne een Haar aangeboden photo van de pop aan vaardde, groette zij de Goesche schenk ster en zeide tot de Prinses, dat zij haar nog eens toewuiven zouen met nog een handwuiving van de Prinses aan mej. G. was de audiëntie nfgeloopen. Te Goes heeft zich een vlieg comité gevormd, en, naar men ons ten stelligste verzekerd, is dit comité in zijn onderhandelingen reeds zoover ge vorderd, dat binnen betrekkelijk zeer korten tijd te Goes eenige vliegdagen zullen worden gegeven, In dit comité hebben o.a. zitting de heeren A. Arnoldi van Kattendijke, A. F. de Paauw, T. A. van Heel en FJ. Kakebeeke, allen te Goes met den heer W. J. Hoencamp van Kruiningen, als adviseur. BRESKENS. Huwel.-Aang. 22 April. P. E. K. Günther, 23 j., jm. en L. M. Schröder, 22 j., jd. 27, M. Faas, 25 j., jm. en E. Ghjjsels, 22 jjd. Huw.-Voltr. 9 Maart. H. Giljam, 22 j., jm. en J. S. Leenhouts, 20 j., jd. 23, J. W. Zeijger, 29 j., jm. en J. VV. Leen houts, 87 j., wed. 30, P. J. Reijnhoudt, 20 j., jm. en M. J. de Zeeuw, 23 j., jd. 27 April, G. J. Verduljn, 21 j., jm. en M. J. Pleyte, 20 j., jd. Jos. Ras, 22 i., jm. en Adriana tjuaars, 26 j., jd. Geboorten. 10 Maart. Adriana, d. van L. Verberkmoes en C. den Hamer. 20, Jacob Adriaan, z. van A. J. Manhave en A. van Gejjten. 23, Josephus Petrus, z van J. F. van Leeuwe en L. M. Dierick. 31, Johannes Izaak Abraham, z. van J. J. van deu Broecke en J. A. Oosterling 5 April. Izaak, z. van J. Hoogstad en E. de Veij. 5, Mathilda Felicita, d. van G. de Meijer on M. F. van Leeuwe. Johannes Pietor, z. van Jac. Visser M. A. Abrahams. 15, Pieter Jannis, i van J. Erasmns en J. S. van de Sande 19, Levina Elizabeth, d. van J. C. Leen houts en E. S, Deuninck. 22, Sara ria Cornelia, d. van Iz. Buijze en M. J, du Rie. 25, Tannetje Sara, d. van de Kruijter en J. F. Robeijn. Overlijden. 6 Maart. A. J. Dierx, j., weduwe van Jac. Viönno. 27, J. M. Eijke, 7 mnd., d. van M. Eijke en J. Houte. 2 April. C. Risseeuw, 79 j weduwe van Jac. Leenhouts. School- en Kerknieuws. Geslaagd op de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg o.m.M. P. Heijboer te Breskens en F. A. van de Plassche te Oostburg. Tot onderwijzer aan school A te Tor Neuzen is benoemd de heer O. Goos- sen te Sluis. Akte-examens lager onderwijs. Middelburg, 27 April. Geslaagd o. m. de heeren C. Brakman, J. Kareis, bei den te Middelburg en J. Goedhals van Zuidzande. 396'"1 (ilaaiüloteiii. Collectie Zeeland. Trekking Dinsdag 25 April. ƒ45. - 409 434 810 850 2509 8396 3469 3489 3494 4311 4312 4347 4355 4394 4404 4472 4496 9591 9600 9608 10881 10992 20625 20627 20637 Trekking Woensdag 26 April. 100 4344 20619 ƒ45. 442 759 776 779 784 822 870» 895 2049 8378 4330 4407 4413 4427 4443 4444 4474 4470 4498 8776 9562 10863 10875 Trekking Donderdag 27 April. /45. 3485 4320 8752 10981 Ta Zo W Ro Ht Pa Gr Kr Bi- Ni G1 hu Door de Belgische regeering is de uit levering gevraagd van E. N. O., 15 j., kantoorbediende, geboren en wonende te Gent (B.) thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, ver dacht van diefstal van plm. 6000 francs in het begin van de vorige maand te Gent gepleegd. Hij werd op 12 April jl. toen hij nog in het bezit was van dat geld, door den inspecteur Klaassen te Ter Ncuzon aan gehouden. fredikbeuncu. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 April Biervliet v. 9 u ds Val. Breskens v. 9'/2 u geen dienst n. 2 u ds van der Vlugt Groede v. 9 u ds van Petegem. n. 2 u ds van Petegem. Hoofdplaat v. 9V2 u ds Noest. Nieuwvliet v. 9'/2 u ds Jansen. Schoondijke v. 9'/2 u ds de Jong. Waterlandk. v. 91/2 u ds Was. Herv. Evangelisatielokaal Schoondijko. vm. 9 en nm. 2 u dhr de Vos. Ev. Luth. Gek. Groede v. 9 u ds SDyder. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 6 u dhr Spool. Geref. Kerk Schoondijke. v. 9 en n. 2 u ds Hulsteijn. H. Av. DaDkz. Lokaal-Weijkman Breskens n. 5Va u. ds U^jtenhoudt,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2