Binnenland. Gemengd. Breskens, 25 April 1911. De heer J. O. C. Bouma bij kon. be sluit van 28 Dec. benoemd tot ontvan ger der dir. bel., invoerr. en acc. alhier, is thans, met intrekking dier benoeming, als zoodanig benoemd te Avereest (Ov.) en te dezer plaatse tor zijner vervanging benoemd de heer A. van Diermen, sur numerair in de directie Breda, belast met de waarneming van het kantoor alhier. Het schoolfeest te Nieuwesluis zal niet a.s. Vrijdag maar Vrijdag 5 Mei plaats hebben. B(j de Zaterdag door het bestuur van het Waterschap Oud en Jong Bres kens gehouden aanbesteding van de le vering en het vervoer van 1052 Ms grind, ten behoeve van de aan te leg gen grindweg Boulevard hofstede de Bruijckere, is de uitvoering gegund aan den laagsten inschrijver J. M. H. van de Sande-Monjé alhier voor f8274. OOSTBURG, 23 April. Hedenmiddag hield de vr^jz. kies-vereeniging hare jaarvergadering, die werd bijgewoond door 42 leden. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd in ontvang op f 287,1 lx/2 en in uitgaaf op f 17B.231/2. Goedgevonden werd om een 350-tal reglementen te laten drukken voor re kening der vereeniging en die kosteloos aan de leden te verstrekken. Naar aanleiding eener samenspreking te Goes van een tweetal afgevaardigden uit het bestuur met vertegenwoordigers van den Vrpz.dem. Bond en het Alg. Ned. Werklieden-Verbond besloot de vergadering met op 4 na algemeene stemmen om op door het bestuur in over'eg met de heeren Herman Snijders te Middelburg en Jac. Welleman te Krabbendijke nader te bepalen dagen en plaatsen een tweetal lezingen te or ganiseeren in zake een petitionnement ten gunste van het algemeen kiesrecht. Als leden van het bestuur werden benoemd de heeren M. A. Bleijker te Schoondijke en P. Adama Zijlstra, aftre dend resp. met 24 en 44 stemmen eerstgenoemde in de plaats van den heer Iz. de Hullu, die voor eene herbe noeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. Bij de rondvraag legde de heer Vor- sterman van Oyen de vraag voor of verschillende bij hem ingekomen klach ten in zake het slechte fietspad vanaf Breskens tot aan de grens, ter afdoening op den weg dezer vereeniging ligt. Na eenige discussie werd met 27 tegen 15 stemmen besloten dat de vereeniging zich uitsluitend op politiek gebied zal blijven bewegen en alzoo deze vraag ontkennend beantwoordde. De voorzitter wilde volgaarne de klacht overbrengen in de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, welke afdeeling zich meermalen voor den wegen-toestand heeft geïnteresseerd. Te Parijs is Dinsdag een besluit gevallen, dat voor Sas van Gent van zeer groote beteekenis is. Door de combinatie van kunstmest stof- en spiegelfabrieken St. Gobin werd dien dag besloten aldaar eene phosphaat- fabriek te stichten. De fabriek zal gebouwd worden naar kanaal en spoor. Alle de benoodigde gronden zijn aan gekocht. Van hoe groote beteekenis deze indu strie voor deze plaats en voor hare in gezetenen is, kan hieruit blijken dat gemiddeld jaarlijks 100.000 ton phosphaat- erts zal verwerkt worden. Doordat deze aan- en afgevoerd wordt, zullen dus on geveer 2 maal 100,000 ton onder de den doorgaan. De aanvoer geschiedt per zeeboot. Schat men nu een boot op gemiddeld 5000 ton, dan blijkt dat jaar lijks ongeveer 20 booten met erts zul len moeten gelost worden. De afvoer geschiedt in hoofdzaak per binnen-vaartuig, zoodat hierdoor vooral een groote drukte in het kanaal zal worden aangebracht. Wat het aantal werkkrachten, in de fabriek benoodigd, betrpft, deelt men mede dat ongeveer 350 5, 400 man er werk zullen vinden, die men wil trach ten zich in de gemeente te vestigen. Te ongeveer half acht had Zater dagavond te Middelburg de voddenkoop man Geelhoed met zijn gezin zijne wo ning aan den Noordweg aldaar verlaten, terwijl hij de kachel aanhield. Vermoe delijk is er wat uit de kachel gespron gen en is dit de oorzaak geweest van een brand, die ongeveer een uur later door de buren ontdekt werd. De brandweer werd gewaarschuwd en toen deze ter plaatse verscheen stond het huisje in lichte laaie. Met een slang op de waterleiding was men het vuur spoedig meester, waardoor het gevaar voor de aangrenzende woningen werd bedwongen. De inboedel, waarvan niets kon gered worden, was evenals het huis zelf, ver zekerd. Zaterdagavond zette de vrouw van den arbeider J. V. aan het Oude Arne- muidsche voetpad te Middelburg, de zeis van haar man buiten, opdat deze bij thuiskomst direct zou kunnen gaan maaien. Even later ging haar tweejarig zoontje naar buiten en liep tegen de zeis aan deze viel op het armpje van den kleine en veroorzaakte een groote bloedende wonde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Mon meldt uit Ter Neuzen De omstreeks 60jarige C. Remijn, knecht bij den molenaar van Othene, was Zaterdagnamiddag bezig met het laden van balen meel op zjjn wagen, door een beurtschipper aangevoerd. Bij na was de kar volhij wilde een baal nog wat verleggen, greep mis en viel op de straatsteenen, waarop hij met het achterhoofd neersloeg. Hij was geheel bewusteloos. Door omstanders werden pogingen aangewend om hem bij te brengen, wat na eenigen tijd gelukte. Hij kon echter niet te voet huiswaarts keeren waarom om een rijtuig werd ge zonden, dat hem thuisbracht. De man is Zondag overleden. Een ruim 81jarige vrouw te Schoon dijke, die eenige werkzaamheden in den kelder wilde verrichten, had het onge luk daarin te vallen, waarbij zij ver schillende verwondingen bekwam, die zoo ernstig waren, dat zij aan de be komen wonden is overleden. Bij Finisterre heeft een ernstige scheepsramp plaats gehad. Daar is het Spaansche stoomschip „San Fernando" met ijzererts van Huelva naar Liverpool bestemd, gezonken, en van de 25 opva renden konden slechts 4 man gered wor den, terwijl de overige 21 hun dood in de golven vonden. De vier overlevenden werden opge pikt door het Duitsche stoomschip „Por- timao" en zijn te Oporto geland. Zij verhalen, dat het schip is gebroken en zoo snel zonk, dat de bemanning nau welijks den tijd had in de booten te springen. Drie dagen lang dreven de lieden zonder proviand of water, overge leverd aan wind en golven, in de eene boot rond, zoodat eenigen door ellende en ontbering krankzinnig werden en overboord sprongen. De andere boot kenterde en allen, die er in zaten kwa men jammerlijk in de golven om. Toen de vier geredden door de Portimao werden opgenomen verkeerden z\j in een verschrikkelijk uitgeputten toestand. Tot nu toe zijn 11 lijken, die herkend zijn als behoord hebbend tot de beman ning der San Fernando aan land ge spoeld. Bij een juwelier en goudsmid W. A. v. d. Gant, Kalverstraat 208 te Am sterdam, vervoegde zich een 33jarige man, een zwerver. Hij overhandigde den heer van der Gant een schrijven, waarin door hem om f250 gevraagd werd. Bij weigeren van het verzoek zou de schrijver niet voor de gevolgen instaan en denkelijk des nachts een be zoek aan het magazijn brengen. De juwelier verzocht den man even te wachten, telephoneerde op zijn kantoor toen dadelijk om politie, die binnen eenige minuten den zwerver ingerekend had. Onder Nieuwe chans is een groote boerderij benevens de pastorie afgebrand. Mede werden een prooi der vlammen 15 koeien, 12 jonge beesten, 5 paarden, 3 varkens en 43 biggen. Een zoontje van den eigenaar der boederij had met lucifer gespeeld. Verzekering dekt de schade. Te Tilburg heeft de arbeider Van Heuvel een aanslag op het leven zijner vrouw gepleegd. Onder bedreiging haar te dooden haalde hij haar een groot mes over den hals. Aan de krachtige tegenweer der vrouw heeft zij het behoud van haar leven te danken -t niettemin ontving zij een vrij ernstige halswond. De vrouw heeft reeds een paar weken geleden echtschei ding gevraagd. Haar gevaarlijke echtgenoot heeft zich uit de voeten gemaakt. In het gezin van een los werkman bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen en wonende in de Frederikstr te Amsterdam, kwam Woensdagmiddag om halfzes een „kliekje" van den vori- gen dag, koolrapen met aardappelen op tafel, nadat allen van de dien dag toe bereide spijs, bruine boonen met ossen vet, gegeten hadden. De man en 4 van de kinderen (tusschen 4 en 8 jaar) aten van het kliekje. Des amnds kregen ae man en deze 4 kinderen lievige kram pen, gepaard met diarrhee en braking. Daar het gezin geen dokter had, sleepte de man zich des nachts naar het poli tiebureau op den overtoom, waar men geneeskundige hulp inriep. Toen gedu rende den nacht de toestand van diege nen, die van de koolrapen met aardap pelen gegeten hadden, erger werd, werd opneming in het gasthuis noodig geacht. Per autoziekenwagen werden de man en twee der kinderen naar hot Wilhel- minagasthuis, de beide andere kinderen naar het Binnen Gasthuis overgebracht. Den volgenden morgen was de toestand van allen redelijk wel. Uit het door den afdeelingschef van het bureau Overtoom, den hoofdinspec teur Land, ingestelde onderzoek bleek, dat de man en de kinderen vermoede lijk onwel zijn geworden tengevolge van het kliekje van den vorigen dag, dat in een ijzeren pot bewaard en vermoede lijk bedorven was. De man verklaarde aan den heer Land dat hij wol bemerkt had dat er een vreemde smaak aan 't kliekje was echter had hij daarin geen aanleiding gevonden om het te laten staan. Daar alles opgegeten was, kon de politie geen overblijfselen van het kliekje in beslag nemen, wel geschiedde dit met het braaksel. De gedachte aan misdrijf is uitgesloten. Een landbouwer te Schijndel, be gaf zich naar het veld om te werk6n. Zijn broer zou spoedig volgen. Toen deze aankwam, vond hij den andere die aan toevallen leed, voorover liggend in een sloot, verdronken. Te Heeg is een 58jarige vrouw in een bermsloot verdronken. Een 9jarige jongen te Meppel i door {een geladen mestwagen overredf en gedood. Bij Dinxperlo hebben de klcere van een öjarig kind vlam gevat, doo dien een lOjarig knaapje in de nabi heid met lucifers speelde. Toon de vj der op het angstgeschrei toesnelde, wa het kind zoo gebrand, dat het in 1* denkelijken toestand naar het ziekei huis moest worden vervoerd. Zaterdagmiddag viel te Barnevel een opperman met een vracht steenei op zijn schouder van de vierde stellinj der in aanbouw zijnde stelling naar be neden. Ongelukkigerwijze kreeg eei zich iets lager bevindende opperman d steenen juist op zijn hoofd, waarna ooi deze naar beneden stortte. Beiden wei don hoogst ernstig gewond opgenomen Zaterdagmiddag werd in do Tei Katestraat te Amsterdam een 83 jarigi vrouw door de brandweer overreden met het gevolg dat het oudje beidi beenen brak. Vrijdagmiddag stortte een work man van Heerlerheide in schacht 11 van de Staatsmijn „Emma" van oene aanzienlijke hoogte naar beneden. Men vreest voor zijn leven. Een man uit Haarlem mermeor die achter een handkar duwde, werd door een auto aangereden, met het gevolg dat hij in een sloot word geslingerd, Levenloos werd hij opgehaald. De onverwachte terugkeer van een Franschen visclischoener, dezer dagen in het visschersdorpje Groix, bij Lorent, in Breiagne, verwekte er groots ont steltenis. Deze vischschoener was in Juni 1910 van daar, naar de Middellandsche Zee ter vischvangst uitgezeild en kwam na een afwezigheid van 10 maanden terug. Toen het schip in October niet was te ruggekeerd en men daarna geen bericht van de bemanning ontving, verkeerde ieder op de plaats in de meening, dat het schip met mau en muis was ver gaan. De naastbestaanden van de op varenden waren in rouw gegaan en had den op het dorpskerkhof een gedenk- teeken voor de nieuwe slachtoffers der zee opgericht, vandaar dat de terugkeer zooveel emotie verwekte. Het schip had, na de gewone vangplaatsen te heb ben bezocht, weinig gevangen en was daarop langs de kusten van de Middel landsche Zee getrokken al visschende. Toen men nog geen genoegzame vangst had buit gemaakt, zeilde men in plaats van naar huis naar de Canarische ei landen, om daar nog eens het geluk te beproeven. Zoodoende duurde de reis tien maanden, welke zooveel ongerust heid heeft verwekt. School- en Kerk^ieuwsi Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor IJzen- dijke ds J. W. E. van Loon te Barsin- gerhorn (N.-H.) OOSTBURG, 23 April. Heden voor middag werd de tot ons van Rockanje overgekomen predikant ds G. W. Ko- bus in z(jn dienstwerk bij de Ned. Herv,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2