ONTWAAKT. No. 1608. Zaterdag 22 April 1911. 20- J «g> l icit tbs- C« Jl^ccfcitficBIa^ tWf ^ccitu^clK^raati6crcit Binnenland. t? °«S> to. 1.2 >0 0.31 .am scie loc he iffi Z Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijK 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMIV te Breshens. Volksonderwijs. Den Heer Redacteur der Breskensche Courant. Beleefd verzoek ik voor onderstaande nog eenige plaats in Uw blad. Ten eerste om U mijne verontschul diging aan te bieden voor de fout, die waarschijnlijk is gemaakt. Ten deele is U echter daarvan ook de schuld. Het zal toch wel onder de goede persmanie ren behooren (ik ben maar een leek en kan het wel verkeerd hebben) stukken, die men niet accepteert, dan ook terug le zenden. Hadt U dat gedaan, dan was de fout niet gemaakt. Nu moest ik van een potloodkrabbel overnemen waar ik de bewuste regel had doorge haald. Het is mogelijk dat mijnen boek houder, wien ik den brief liet schrijven, door vergissing myu eerste schets in handen gekomen is, waar die regel wel in stond. Op het schrijven der commissie wensch ik niet in te gaan. Wat door haar ouk zal worden gedaan, van mij zal geen antwoord komen. Alleen dit nog. Mijne meoning vervat in mijn eerste schrijven staat nog kaars recht, zij is noch door U, noch door het schrijven der commissie omverge- Btooten. Wij zullen blijven voortgaan met goede middelen de belangen der chris telijke school voor te staan. Mochten onverhoopt de voorstanders van het Openbaar Onderwijs andere middelen ge- biuiken, dan hopen wij niet met ge lijke munt te betalen, maar met dezelf de goede middelen te b 1 ij v e n door gaan. De tyd zal wel leeren welke manier de beste is. Met beleefden dank voor de plaatsing dezer regelen teekent, Hoogachtend, I. VAN MELLE. Het deed ons genoegen bovenstaand schrijven te ontvangen. We geven 't gaarne een plaats aan het hoofd van ons blad, te meer omdat we er nog een enkel woord aan willen wijden. De verontschuldiging die de geachte schrijver ons aanbiedt, accepteereu we met een bepaalde zelfgenoegzaamheid we beschouwen haar als een uitvloeisel van do ridderlijkheid, waarmede de heer v. M. van ons vergde eene verkeerde voorstelling in te trekken, waaraan we evenwel niet konden voldoen omdat ze eerstens niet van ons was en tweedens wijl de verkeerdheid geenszins was aan getoond. De bijsmaak waarmede de veront schuldiging is gekruid, kunnen we niet al te nauw nemen ze verwekt de in druk dat die erkenning zwaarder valt, dan maar klakkeloos wat op het papier te smijten, waarmee weinig anders be doeld scheen, dan onzen goeden naam aan de verachting van het publiek prijs te geven. Laat ons, mijnheer van Melle, u dan verder zeggen, dat de aan eene redactie toovertrouwde stukken nimmer worden teruggegeven. Ge waart dus inderdaad een leek toen ge verondersteldet, dat dergelijke teruggave tot de goede pers manieren behoort. En dat bleek ook ten overvloede uit de overweldigende kwalificatie waarme de u ons overlaadde en bezwaarlijk als ernstig gemeend kon zijn bedoeld en als zoodanig kon worden opgevat. Op uw woord moeten we aannemen, dat het krabbelend ontwerpje schuld heeft aan de niet juiste overbrenging van uw fataal schrijven in een ander blad. Toch moet ons daarbij de opmerking uit de pen, dat dit krabbelwerk met geen enkel woord afweek van de copie die wij ontvingen, dan juist de wegla ting ^der eene zinsnede, die uw ontsie rend schrijven tot een walgelijk stuk maakte. Dat dus voor een oogenblik de gedachte bij ons opwelde, dat dit opzettelijk was weggelaten, is niet onze schuld. Vergun ons, nog éen oogenblikje hier bij te verwijlen. In uw fataal schrijven in het Advbl. verklaarde u hooghartig, dat, wat in het redactioneel gedeelte voorkomt ook is voor verantwoording van de redactie. En in weerwil dat het gewraakte stukje „Volksonderwijs" niet anders was, dan een relaas van het inleidend woord ter vergadering gespro ken, en mitsdien niet voor onze verant woording kan genomen worden, stelde u dit toch uitsluitend op onze rekening. In hoe geheel ander licht komt nu die dringende eisch, waar uw schrijven, hetwelk uwe handteekening draagt, ze kerlijk voor uwe verantwoording is, al thans stellig niet voor die van een uwer ondergeschikte dienaren, die ge thans als 't ware verantwoordelijk zoudt wil len stellen, voor een fout die hij mis schien kan gemaakt hebben, doch, daar daar het stuk, nh te zijn geschreven door u is onderteekend, in elk geval door u is gesanctioneerd. Men kan bezwaarlijk veronderstellen dat iemand, die de verantwoordelijkheid te onzen opzichte zoo hoog opvoerde, zelve een verantwoordelijkheid zou wil len aanvaarden zonder de draagwijdte er van te beseffen en door van den inhoud geen voldoeudo kennis te dragen. Indien voorts de geachte schrijver zijn amende honorable ook mocht willen brengen onder de oogen der lezers die hij oorspronkelijk met zijn fataal schrij ven en deszelfs onnoodige frauje ver gastte, dan zouden we, na deze toelich ting, volkomen tevreden kunnen zijn en zou mede aan de door hem in het de bat gebrachte ridderlijkheid alle recht zijn wedervaren. Het verdere gedeelte hetwelk kan worden geacht te zijn gericht aan het adres van het Bestuur van Volksonder wijs, kunnen w ij veilig laten rusten. De vaststelling van het tijdstip van het bezoek van H. M. de Koningin aan den Koning en de Koningin van België te Brussel, kan eerst verwacht worden nadat het koninklijk echtpaar van zijn reis naar het Oosteu tegen het einde dezer maand te Brussel zal zijn terug gekeerd. Het bezoek echter zal voorafgaan aan de komst in de eerste dagen van Juli van president Fallières. - De heer C. J. J. A. van Teijlin- gen lid der Staten van Zeeland voor het district Middelburg heeft als zoodanig zijn ontslag ingezonden. De verkiezing, stemming en horstem ming zijn door Ged. St. bepaald op Vrijdag 2, en Dinsdagen 13 en 27 Juni a.s. Breskens, 21 April 1911. Naar wij vernemen is door een twee tal oud-ingezeteuon dezer gemeente, thans te 's Gravenhage een bedrag van fla en f10 toegezonden aan het be stuur van Volksonderwijs alhier uit groote belangstelling voor do belangen van het openbaar onderwijs te dezer plaatse. Men verzocht ons te willen mel den dat eene gehoudeu collecte tijdens het diner dat de burgemeester en mevr. van Zuijen aan hunne gasten gaven, ten behoeve eener tuberculose-lijderes f22 heeft opgebracht. Naar wij vernemen zal het school feest aan de Nieuwe Sluis gehouden worden op Vrijdagnamiddag 28 April Te Biervliet wil men dezen zomer het 75-jarig bestaan der muziek-socie- teit „Harmonie" met een internationaal festival vieren. En te Sluis worden pogingen aange wend om, ter bevordering van het vreem delingen-verkeer, eveneens een muziek feest te organiseeren. FEUILLETOIS. 64. Waarom zoude ik die, hoe zwart don ker het was, niet vinden Ik kende Jen weg maar al te goed 1 Reeds vroe ger had ik haar in duisternis bereikt en bovendien had ik deze ruimte vaak in myne droomen doorkruist. Als een plotselinge openbaring ver scheen de waarheid voor mijngeest. Zij kwam reeds in mij op, toon de sleutel in het slot omdraaide. Ik bevond mij in hetzelfde huis waarheen ik nu voor drie jaren geleden verdwaald was. - Ja, het was zooals ik verwachtte! - zooals ik mij vast en stellig over tuigd hieldDezelfde trap en de drem pel van de deur op de juiste plaats waar ty moest wezen, Het was mij alsof ik de gebeurtenis sen van dien vreeselijken nacht opnieuw doorleefde, zelfs met dezelfde duisternis om mij heen als toen. Doch ik overwon mijne verbeelding. Waar was Pauline? Toen ik mij zelf weder meester was, begreep ik de nood zakelijkheid van licht. Mijn lucifers uit den zak halende streek ik er een aan en trad bij het licht daarvan de kamer binnen, die ik eens was binnengedron gen, zonder hoop die ooit weer te ver laten. Mijn eerste gedachte, mijn eerste blik gold Pauline. Daar stond zij kaars-recht in het vertrek, met beide handen tegen haar voorhoofd gedrukt. Do uitdrukking van haar gelaat en oogen was weinig veranderd, het was makkelijk waar te nemen, dat zij nog niets begreep. Ik be greep echter dat er een strijd in haar binnenste plaats voDd, en ik vreesde voor het oogenblik, waarop die verwar ring een vorm zou aannemen. Ik vrees de dit zoowel voor haar als voor mij. Welke akelige voorvallen zou het mij openbaren De was-lucifer brandde mijne vingers, en ik was genoodzaakt haar te laten vallen. Ik streek een andere aan, en keek toen om mij heen, of ik ook een meer blijvend licht kon ontsteken. Tot mijn groote vreugde vond ik een half uitgebrande kaars in een kandelaar op den schoorsteenmantel. Ik blies de dik ke laag stof, waarmede zij bedekt was er af, en na eenige moeite gelukte het mij haar brandend te houden. Pauline stond nog steeds in dezelfde houding, ik verbeelde mij echter, dat hare ademha ling rustiger werd. Ik kon niets anders doen dau wachten, en terwijl ik dit deed, liet ik mijn blik in het rond waren. Wij bevonden ons in een ruime, vol doend doch geenszins rijk gemeubelde kamer; bet geheel had het voorkomen van een gewoon huur huis. Het was duidelijk zichtbaar, dat het sedert ge- ruimen tijd niet bewoond was, want elk voorwerp was dik met stof bedekt. Ik kon mijn geest terugvoeren naar het oogenblik, waarop ik in denzelfden hoek der kamer stond, toen de moordenaars zoo druk in de weer waren. Ik kon mij de plaats herinneren waar ik op het stuiptrekkend lichaam viel, en ik hui verde, terwijl ik mij niet kon weerhou den naar den vloer te zien of ik ook sporen van de misdaad kon ontdekken. Maar indien het tapijt nog hetzelfde was als toen, dan was het donkerrood van kleur geweest en verborg zijn ge heim dus zorgvuldig. Aan het eene einde der kamer stond een groot scherm, en het moest van daarachter geweest zijn, dat ik het onderdrukt gejammer vernomen had. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1