Burgerl. stand. GemengtL Ingezonden. BRESKENS. In de gisteren-avond gehouden vergadering der feestcommis sie is de rekening vastgesteld op f 258.24 in ontvang en in uitgaaf op f 253.065. Goedgevonden werd de rekening na afsluiting te deponeeren bij den secre taris D. Luteijn, alwaar ze voor een ie der ter inzage zal worden nedergelegd. De uitbetaling zal plaats hebben a.s. Woensdagavond 19 April. De eere-voorzitter J. de Hullu bracht dank aan het bestuur, de commissie-le den en de gansche bevolking voor de vele bemoeiingen en de medewerking ondervonden die leidden tot het zoo wel geslaagde feest. De voorzitter C. DielemaD sloot zich daarbij aan, ook voor de gewaardeerde adviezen van den spreker ontvangen, en voor de ijverige medewerking en opof fering van den secretaris van het be stuur. Op zijn voorstel werd bij acclamatie besloten het eventueel goed slot met de opbrengst van den verkoop der losse goederen ter beschikking te stellen van de commissie voor de tuberculose-lijd- ster S. de Gardeijn. Het was heden alhier andermaal feestnu in hoofdzaak voor de kinde ren, hetwelk de burgemeester hen had toegezegd, doch waaraan ook de ouders in stilte meededen. Begunstigd door heerlijk weder, heersch- te onder de kleinen de meest vroolijke geestdrift. Tegen 1 uur verzamelden allen zich in de scholen, al waar een inderdaad luidruchtige stemming de overhand had. Van daaruit werd een ommegang door de bevlagde gemeente gemaakt opgeluis terd door de tonen der muziek en stra lend nagestaard door de ouders der ver genoegde kinderen. Op de weide daartoe welwillend door den burgemeester afgestaan werd tal van spelen waar de dappersten elkander mooie prijzen bekampten uitgevoerd er had een rijke uitdeeling plaats van koek en melk en konden de kleinen zich, onder behoorlijk geleide, om beur ten vermaken in de mallemolen, een dier aloude volksvermaken, dat altyd nieuw blyft. De burgemeester met zijne echtge- noote en familie brachten een bezoek aan de verschillende scholen waar hen door de kinderen de meest hartelijke ovaties werden gebracht. Ook op het terrein der kinderspelen bewoog het gezelschap zich en met in genomenheid werd het blijde gejoej aanschouwd. Het geheele feest had een zeer aan genaam verloop en met voldoening kan ook op dit welslagen worden nederge- zien. GROEDE. In de gisterenmiddag ge houden algemeene vergadering van de Onderlinge Brandwaarborg-Mij alhier, welke door 75 pers. met 111 stemmen werd bijgewoond ontleenen we het vol gende Er staat verzekert geboekt voor een totale waarde van f 8.539.473 886 panden zijn hiervoor verzekert. Aan gezamentlijke premie werd ontvangen f1541. Er is bijgekomen in het afge- loopen jaar. f28000, na aftrek van f18000 hetwelk ontrokken is door ver koop enz. Aan brandschade werd uitbetaald f3860. De Mij. bezit thans aan rente- gevend kapitaal f97000. Vóór de lezing van het verslag werd door der. ontv.-secretaris een enkel woord gewijd aan de nagedachtenis van den overleden Directeur, de heer Jac. Cappon. In de vacature daardoor ont staan werd bij de 2e vrije stemming gekozen de heer P. van Cruyningen te Cadzand met 58 stemmen, tegen 53 welke waren uitgebracht op den heer Iz. Leenhouts Pz. aldaar. CADZAND. Huw.-Voltr. 2 Maart. Izaak Contant, 36 j., jm. en Neeltje Jo hanna Boogaard, 43 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Jacobus, z. van A. Steenhart en W. Schrier. 24, Ma ria Catharina, d. van M. Dierings en K. Fortrie. Overlijden. 22 Maart. Abraham Bre vet, 48 jechtg. van J. T. Houder- steijn. Een 19jarig meisje te Leeuwarden, had het ongeluk dat bij het aanmaken der kachel haar kleeren in brand vlo gen. In een oogwenk stond ze in volle vlam. Toegeschoten buren doofden de vlammen, terwijl de ongelukkige naar het ziekenhuis werd gebracht, alwaar ze kort na aankomst onder hevige pij nen is overleden. Eenige kinderen te Glanerbrug waren bezig met vuurtje stoken. Al spelende geraakte een 7 jarig kindje in de brandende hoop, met het gevolg, ze zulke hevige brandwonden bekwam dat de dood spoedig intrad. Een viouw te Krimpen a.d. Lek begaf zich even buiten huis. Drie kin keren werden in huis achter gelaten waarvan de oudste 5 en de anderen (tweelingen) bijna 3 jaar oud zijn. De kinderen waren om de kachel geschaard. Een der tweelingen raakte in brand, liep naar de deur doch deze was geslo ten. De moeder in huis komende, open de de deur, en vond toen het lijkje van haar lieveling tegen de deur liggen. Al de kleeren waren verbrand, geheel zwart gebrand. Het oudste kind vertelde, dat hij de vlammen nog wilde uitblazen. Een 8jarig knaapje te Amersfoort wilde, uit vrees voor een paar honden, den weg oploopen en lette daarbij niet op een wagen, die er juist passeerde. De voerman schreeuwde uit al zijn macht, maar de arme kleine liep door en voor dat iemand het verhinderen kon, kwam het kind onder den wagen en kreeg een wiel over zich heen, met het noodlottig gevolg, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Den voerman, die zeer onder den in druk was, treft geen schuld, daar hij al het mogelijke heeft gedaan om het on geval te voorkomen. Onder Ede is een 12jarige jongen door een automobiel overreden, tenge volge waarvau de jongen is overleden. Vermoedelijk door den sterken wind hoorden de knapen, de jongen kwam met een ander van het werk, de auto te laat aankomen. Te Alfen aan de Rijn is een man te water geraakt en verdronken. De ongelukkigo laat een vrouw met kinderen na. Zaterdagnacht werd ingebroken in een molensteonenfabriek aan de Rotte te Rotterdam tegenover de begraaf plaats. De dieven hadden zich door valsche sleutels toegang verschaft. Zij hadden de brandkast van haar plaats gehaald en den buitenwand open gehakt. De binnenwand bood echter weer stand, zoodat zij niet in hun pogen slaagden. Overigens zouden zij toch niets dan boeken gevonden hebben. Een 26jarige man uit Horsen, werd door de stoomtram Maas-en-Waal een arm afgereden en is aan de gevolgen overleden. Een 16jarige jongen te Bolsward kwam met een snijmachine in aanra king, met het noodlottig gevolg dat zijn rechterarm er tusschon geraakte en ter hoogte van den schouder ongeveer, let terlijk afgesneden werd. De ongelukkige is direct naar het Ziekenhuis te Sneek vervoerd. Mijnheer de Eedacteur, Beleefd verzoeken we IJ eenige plaats ruimte in Uw blad naar aanleiding van het ingezonden stuk in No. 1603 der Breskensche courant, onderteekend door den heer I. van Melle. Allereerst zij opgemerkt, dat we geheel accoord gaan met het toen door U geplaatste onder schrift. Waar U eenvoudig een kort overzicht gaf van het op beide eerste vergaderingen behandelde, komt het ons ook wel wat vreemd voor, dat de inzen der U en niet onze vereeniging aanviel. Daar we het stukje als geheel tegen ons gericht achten, danken we U voor de bereidwilligheid Uwerzijds, om ons in de gelegenheid te stellen in Uw blad van antwoord te dienen. Het komt ons dan minst genomen vreemd voor, dat een man als de heer van Melle, een volslagen leek toch op onderwijsgebied, zich tot het bedoelde schrijven liet verlokken. Ons dunkt, dat dit öf de taak van het hoofd der bijzondere school was, öf die van het bestuur dier school. Als elke leek be gint met eene onbekookte beschuldiging tegen ons te uiten, dan zouden we aan het schrijven kunnen blyven, wat ge heel en al onze bedoeling niet is. We veronderstellen echter, dat de heer van Melle wel eerst de noodige inlichtingen zal hebben gevraagd, voor hij zijn stukje opstelde. Ook wij zullen ons steeds van deskundige zijde laten voorlichten, voorzooverre het tot goed verstand eener zaak noodig blijkt. De heer van Melle kan het zich zeer goed verklaren, dat er eene vereeniging is opgericht om de belangen van het openbaar onderwijs te behartigen. Maar hij vindt het niet aardig, dat men valsche voorstellingen geeft van de handelingen van hen, die Christelijk onderwijs voor staan. We zouden u mogen vrag® mijnheer van Melle, waarin bestaan valsche voorstellingen? U wenscht ontkennen, dat.er van de zijde der bi zondere school of hare aanhangers mie delen gebezigd zijn, die een fatsoenlij mensch minder netjes noemt. U wijs dan op de bewuste advertentie en voon op het onschuldige woordje begeeret Zeker, mijnheer, als alleen die menschei welke Christelijk onderwijs b e g e e r e de bijzondere school met hunne kinder® bevolken, dan zou de vereeniging „Volks onderwijs" op Breskens nog niet bestaan Wanneer alles zoo kalm was geblevei als in het begin, dan zou de bijz. schoo enkel kinders hebben van die ouden welke om principieele redenen christel onderwijs boven openbaar onderwijs vei kiezen. En tegen dezulken is „Volk» onderwys" in geen geval opgericht Ieder moet o.i. in zijne beginselen ge heel vrij worden gelaten. Maar zacbtja aan is de bijz. school ook met anders kinders bevolkt of dreigt ze het althans nog meer te worden. Die advertent! is het begin van den strijd geweest Toen de bijz. school, togen Uwe ver wachting in, niet vol liep, moest op d; beurzen worden gewerkt. Dit kon aller eerst door de mingegoeden door laag j geen schoolgeld te lokken. Daartoe dt advertentie, op het oog zoo onschuldig, en het veelvuldig huisbezoek. Nu von den we dit, mijnheer van Melle, eet der minder loyale middelen en daarteget zullen we zooveel mogelijk ageeren. Daarom hebben we zelf een fonds ge sticht on daarbij bleken we eene mach tige medewerking in de geheele gemeente te vinden. Dat de bijz. school op lager leoftijd dan de openbare leorlingen toe laat, en alzoo eene lakenswaardige con- curentie begon, zuilen we voor het oogenblik maar buiten rekening laten. Dat zal zichzelf wel straffen in het peil van het onderwijs en terecht hopen we, dat het gegeven voorbeeld nooit op openbare school zal gevolgd worden. Of er nog meer oneerlijke middelen gebe zigd zyn, zullen we op dit oogenblik niet beslissen. Mogelijk komen we daarop later terug, indien onze gegevens wat nauwkeuriger en vollediger zijn, Maar gaarne herhalen weindien er van de zijde der bijz. school niet begon nen was, dan zou er ook geen school- stryd onstaan zijn in deze gemeente, Wij, voorstanders van openbaar onder wijs, gevoelen ons thans echter gedwon gen om voor de belangen onzer aloude volksschool op te treden. We zullen dit doen met alle ons ten dienste staan de e e r 1 ij k e middelen. Alleen, waar men ons van onze tegenstanders voor beelden geeft van minder gewenschten aard, zullen wij, zoo noodig en tegen onzen zin, met gelijke munt betalen. U ziet dus, dat er geene valsche voor stellingen op de vergadering zijn gege ven mogelijk echter is het, dat U het minder nette der door de bijz. school toegepaste middelen niet inziet of niet wenscht in te zien. Uw tweede punt in het ingezonden stuk is zeer zwak en uiterst voorzich tig gesteld. U beweert, dat er is ge zegd, dat een 6-klassige school alleen goed en een auder minder goed is. Mogen we U opmerken, dat U, door Uwe voorzichtigheid mis-chien, de zaak wel wat veel verdraait. We gelooven met U zeer wel, dat er 6-klassige scho len bestaan, waar het onderwys beter

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2