l&mtt tt en neet ïo. 1604. Woensdag 5 April 1011. 20° Jaarg, >NT WAAKT. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijn 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. u Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever C. DIEIjEMIA te Breskens. ieuwe invoerrechten. I de Tweede Kamer is ingediend ntwerp van wet tot vaststelling ouwe invoerrechten. •egeering blijft op grond van vroe- Beds aangevoerde redenen de op- t der invoerrechten het „aange- middel vinden ter bestrijding le voor de verschillende verzeke- etten gevorderde uitgaven, en jnt tot eene bestrijding der mee- an hen, die van een ander gevoe- n, voorloopig niet te moeton over- Inmiddels spreekt zij den wensch lat het feit der indiening van de lavige tariefwet ook aan hen, die opzicht twijfel mochten opperen, irtuiging zal schenken, dat het egeering ernst is om de sociale ring tot stand te brengen, hoofdzakelijk karakter, dat aan torgestelde herziening teD grond- gt, blijkt reeds uit de omstan- 3, dat uit het gewijzigde tarief nvoerrechten eene meerdere op- t wordt verwacht van ongeveer 0,000. Immers ware het oog tend of wel voornamelijk gericht St op bescherming der Nederland- bdustrie, ware het mitsdien de ing geweest buitenlandsche fabri- zooveel mogelijk te weren, dan ,ne raming der meerdere opbrengst et hiervoor vermelde bedrag eene ichtheid zyn. den anderen kant valt het niet itkennen en behoeft het niet te p ontkend, dat bij de vaststelling )t invoerrecht, dat in het vervolg irschillende goederen zal worden in, rekening is gehouden met do piochten vrees, haat, onrust, zelfs uitdrukken, indien ik er slechts rugkeer harer rede in kon waar- Ik begon zelfs te denken, dat Pauline ooit mocht herstellen, or tusschenkomst van mijnen be- zoude geschieden. ^om noodigde ik hem, toen hij af nam, op ongekunstelde wijze uit n bezoek zeer spoedig, zelfs in- iem dat mogelijk was, reeds mor- te hervatten. Hy beloofde dit rne te zullen doen, en wij namen leden afscheid van elkander, rkelijk kwam hij den volgenden en daaropvolgenden, en nog zeer „odere- Hef was duidelijk, dat hy bezwaren, die de Nederlandsche indu strie en handel ondervinden als gevolg van het protectionistisch stelsel, dat in nagenoeg alle Europeesche staten, de Vereenigde Staten van Amerika enz. voor en na en doorgaans in zeer krach- tigen vorm toepassing heeft erlangd. Doch ook daar, waar niet blijkt, dat de Nederlandsche industrie direct bena deeld wordt door in hst buitenland van regeericgswege genomen maatregelen, zal men niettemin in het tarief voor meer dan een artikel „eenige meerdere" bescherming aantreffen dan uit het thans geldend tarief voortvloeit. Uitdrukkelijk wordt hier gesproken van „eenige meer dere" bescherming, omdat niet valt te ontkennen dat ook het thans geldend tarief beschermend werkt. Intusschen vermeene men niet dat d8 regeering door het thans voorgestelde tarief stap pen heeft gedaan in een richting, die moet leiden tot een handelspolitiek als op dit oogenblik in nagenoeg geheel de wereld wordt toegepast. Beschouwt men de rechten, die bij het ontwerp worden voorgesteld in het licht van de buitenlandsche tarieven, dan zal men moeten erkennen, meent de regeering, dat hetgeen wordt voor gesteld in het algemeen zeer matig is. Er zijn goederensoorten waarvoor de rechten niet zijn verhoogd, doch wel verlaagd. Zooate reeds werd opgemerkt, is het hoofddoel van hot ontwerp de ontvangst van meerdere baten voor do schatkist en is zijn bijkomstige bestemming om de productie-voorwaarden te verbeteren, waaronder tal van Nederlandsche indu strieën, hoofdzakelijk als gevolg van in het buitenland getroffen maatregelen, besloten had, mij zoo mogelijk voor hem in te nemen. Hij deed al wat in zijn vermogen was, om zich aangenaam te maken, en ik kan niets anders zeggen, dan dat hij onder de gegeven omstan digheden geen onaangenaam gezelschap was. Hij kende of beweerde te kennen, al de bizonderheden van elk geheim genootschap of staatkundige gebeurtenis der laatste tien jaren, en hij was on uitputtelijk in oorspronkelijke anecdotes en verbazende ondervindingen. Hij had gedurende den ganschen Italiaanschen oorlog onder Garibaldi gestreden. Hij had met verscheidene gevangenissen kennis gemaakt en enkele zijner ont snappingen grensden aan het wonder baarlijke. Ik had geen reden om aan de waarheid zijner verhalen te twijfe len, hoezeer ik den man zelve ook* mis trouwde. Zijn glimlach mocht nog zoo innemend zijnzyn lach mocht nog zoo natuurlijk klinken, - ik kon daar moe ton werken. Reeds om die reden kon men zich niet bepalen tot het voorstellen van zuiver fiscale rechten, waaronder de regeering verstaat rechten op goederen, die hier te lande niet of slechts onder zeer bezwaronde omstandighoden kun nen worden geproduceerd. Naar haar meening heeft men bij de beoordeeling van voorstellen als de onderhavige re kening te houden met de omstandig heden, die tot de indiening dier voor stellen aanleiding hebben gegeven. Dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van enkele consumptie-artikelen de prijs eenigszins zal stijgen, valt niet te ont kennen. Men wachtte zich echter voor hot schrikbeeld „Alles zal duurder wor den." Immers de voorgestelde rechten zijn niet voldoende hoog, om het den bui- tenlandschen importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te lande te plaatsen en waar hij daarbij de concur rentie van de binnenlandsche industrie zal hebben te overwinnen, bestaat er een goede kans, dat hij in plaats van zijn product hier te lande, duurder te kunnen plaatsen, tot behoud van zijn afzet, een gedeelte van zijn winst zal laten vallen. Evenmin zijn naar de meening van de regeering de voorgestel de rechten hoog genoeg om aanleiding te geven tot vorming van combinaties van inlandsche industrieelen, met de be doeling om de pryzen op te zetten. Naast hetgeen hiervoren in het alge meen is gezegd omtrent de beginselen, die bij de samenstelling van de tabel tot richtsnoer hebben gediend, wordt nog het volgende ter nadere toelichting medegedeeld I. Grondstoffen, die de nijverheid en de landbouw uit het buitenland moeten betrekken, blijven vrij van invoerrech ten, omdat die hier te lande niet of niet in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar zijn, bijv. metalen, hout, katoen, wol, steenkolen, enz. Het begrip „grondstof fen" zal in ruimen zin moeten worden opgevat, zoodat behalve de geheel ruwe grondstoffen, in het algemeen ook vrij blijven die, welke reeds eenige eerste bewerking hebben ondergaan, hetzij om dat die bewerking hier te lande niet, of in voldoende mate plaats vindt, zooals bijvoorbeeld het geval is met ruw gietmetaal, plaatijzer, metaaldraad, enz., hetzij omdat die bewerking door de eischen van het vorkeer geboden wordt, bijv. gezouten huiden, welke zonder zouting tot bederf zouden overgaan hout, behakt of doorgezaagd, dat zonder die eenvoudige bewerking, moeilijk in zeeschepen zou kunnen worden geladen, zonder dat de transportkosten belangrijk hooger zouden worden, enz. H. Halffabrikaten worden belast met een geringer recht, verband houdende met den graad van bewerking. Zijn zij nog niet tot een voorwerp met een be paalde besteming gevormd, doch slechts zoover bewerkt, dat zij kunnen dienen voor de samenstelling van andere voor werpen, dan worden zij over het alge meen belast met een recht, overeenko mende met 3 tot 6 pet. van hun waarde. Als voorbeelden van de hierbedoelde artikelen wordt gewezen op geschaafd en geploegd timmerhout, steenen platen of blokken, leder, enz. (Worde vervolgd.) bij toch de uitdrukking niet vergeten, die ik op dat gelaat gezien had, noch zijn voorkomen en woorden by vroegere gelegenheden. Ik droeg zorg dat Pauline altijd bij ons was. Dit was de eenige mijner vrienden, dien het arme kind niet dan met merkbaren tegenzin opvolgde. Zij sprak nimmer een enkel woord in Ma- cari's tegenwoordigheid, doch hare oogen wendden zich bijna geen oogenblik van zijn gelaat af. Hij scheen een soort aantrekkingskracht op haar uit te oefe nen. Als hij de kamer binnentrad, hoorde ik haar een zucht slaken, en als hij vertrok, ademde zij veel vrijeren eiken dag werd zij rusteloozer, meer on handelbaar, en, naar ik zag, ook onge lukkiger. Mijn hart kromp ineen als ik bedacht dat ik haar leed veroorzaak te, maar besloot desniettemin ten koste van alles te volharden. Ik gevoelde dat de crisis van haar leven met spoed na derde. Op zekeren avond na het diner, ter wijl Macari en ik bij een glas wijn za ten en Pauline als naar gewoonte met hare rustelooze oogen mijn gast zat aan te staren, begon hij eenige zijner militaire avontuien te verhalen. Hoe hij eens in zeer groot gevaar verkeerd had, doordien zijn rechterarm gebro ken en onbruikbaar langs zijne zijde hing, en zijn linker niet sterk genoeg was om het geweer met de bajonet op, te hanteeren, hoe hij toen de bajo net afgenomen, en die in zijn linker hand houdende, zijn aanvaller daarmede doorstoken had. Terwijl hij deze daad beschreef, voegde hij de beweging bij 't woord, en een der tafelmessen grijpen de, maakte hij daarmede een aanval lende beweging in de lucht, naar het hart van een denkbeeldigen Oostenrijker. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1