Woensdag 29 Maart 1911. So. 1602. 20® Jaarg, en .H6iH'rtenticbla6 twr occitn>scb-H>Iaauborcn FEUILLETON. NT WAAKT. CHE COU Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit lilutl verschynt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIELElf AN te IJreskens. Rusland-China. heerscht oon ernstige spanning en Rusland en China, and heeft aangedrongen op de van Russische Consulaten in lig en vrijhandel in China, als ding voor aan China toegekende de langzaamheid waarmede in alles pleegt te gaan, heeft hut van Rusland wel wat uitgeput «ft daarom op enne eunigszins ge boslissing aangedrongen. heoft eindelijk geantwoord in, jjn oordeel, gunstigen zin. Maar iil heeft dat blijkbaar niet zoo it. Althans, de verhouding is nder geworden. lische troepen in Turkestan, dio jg geen 100 K. M. afstand van a in garnizoen liggen, motten ities hebben ontvangen om op srste sein de Chineesche grens trekken en op Koeldsja aan te irsburgscbo bladen ontvangen uit irre Oosten berichten, die wijzen «te militaire bedrijvigheid bij de izen. China is bezig met het en van troepen langs de grens oeb tevens militaire verkenningen lemingen uitvoeren langs de Soen- Te Aigoen, aan de Amoer, heb- Chineezen 5000 man troepen en toolies bijeengebracht. En er doen terende geruchten de ronde over plannen bjj de Chineezen, die zouden willen nemen op de Rus oor de gruwelijke uitmoording der ache bevolking van Blagowetsjensk dagen van den Bokseropstand. Russen in Noord-Mandsjoerije be ginnen ongerust te worden. En dat is wel te begrijpen, indien waar is, dat de Chineezen 5000 geweren en 2.000.000 patronen naar de hoofdstad hebben ge stuurd. Er heerscht alom in Mantsjoerije on rust en ook rustelooze bedrijvigheid. Dat de Japanners niet stilzitten, spreekt vanzelf. Zij hebben in de streek van den Zuid-Mantsjoerschen spoorweg de krijgswet afgekondigd en de Japansche bewakingstroepen in de zone ontvingen scherpe patronen. Ook heet het dat de Japanne>s met koortsachtigen spoed aan het houwen zijn getogen van groote kazernes. Volksonderwijs. Dat is de naam van de vereeniging, die Vrijdagavond in deze gemeente is opgericht en bedoelende de belangen van het openbaar onderwijs. In hoofdzaak stelt zij zich ten doel te bevorderen, dat het getal dor school gaande kinderen op zoodanig peil blijft, dat van overheidswege niet behoeft te worden overgegaan tot het op wacht geld-stellen van porsoneol. Nu men van de zijde der bijzondere school is begonnen met het lokmiddel om de kinderen van hen, voor wie het betalen van schoolgeld een bezwaar is, kosteloos toe te laten, met het gevolg, dat de twijfelachtige begeerte naar Chris telijk onderwijs sintsdien is toegenomen, heeft deze Vereeniging een fonds ge sticht, waaruit het schoolgeld op de openbare school voor wie dat evenzeer bezwarend zou zjjn, te bekostigen. De noodzakelijkheid om de verminde ring van personeel tegen te gaan, werd in den breede aangetoond. Hot onderwijs, dat in 6 leerjaren is verdeeld, heeft voor elk leerjaar een kracht, die zich daaraan ten volle kan wijden. De voordeelen van het onder wijs doen zich steeds gevoelen en ook bij het jongste toelatings-examen bij de Rijks-normaallessen, slaagden alle de vier leerlingen van deze school met zeer mooie punten. Allerminst werd dit meegedeeld om een pluim te steken op den hoed van een of ander van het personeel, daar allen daaraan hadden meegewerkt en de krachten van ieder dit resultaat had den bevorderd, een resultaat, dat de ou ders niets particuliers kost. Zoodra evenwel het personeel moet worden verminderd, is dat voor een groot deel afgesneden, want dan moeten de 6 leerjaren over het resteerend per soneel worden verdeeld, waardoor on miskenbaar het onderwijs moet worden versnipperd. Bij eenige opleiding heeft men dan dus privaat-lessen te doen nemen, die uit den aard der zaak niet goedkoop zijn. Het werd op den voorgrond gesteld, dat de vermindering van het personeel voor het meerendeel hunner hoegenaamd geen geldelijke nadeelen heeftin tegen deel zal het traktement als wachtgeld moeten worden uitbetaald zonder dat er iets voor behoeft te worden betaald, terwijl zij die dit voor een bepaalde tijd genieten onwillekeurig in dien tusschen- tijd een andere betrekking hebben. Als dus dezerzijds voor 't behoud wordt gepleit, dan is dit allerminst uit eigenbelang, maar alleen in 't belang van het onderwijs. Met goed lager onderwijs toegerust kan men het leven, met zijn veelzijdige oischen veel beter ingaan, dan mot ten deele genoten onderwijs. Hoe vaak toch verneemt men niet do klacht van velen, die zaken doenhad ik maar wat meer kunnen leeren,in mijn jeugd. Aan goed onderwijs is onafscheidelijk verbonden een voldoend aantal leer krachten. En dat deze school voor haar onderwijs den toets der critiek wel kan doorstaan, bewijst de praktijk in vol doende mate. Toch wordt met alle middelen op haar het systeem van leegpompen toegepast. Die middelen zullen nagegaan en de gevallen waarmee men als 't ware de ouders zou dwingen hunne kinderen naar de bijzondere school te zenden nauwkeurig worden onderzocht en ge publiceerd. Ook zullen ouder-avonden worden in gesteld, waarin het bestuur met de on derwijzers als adviseerende leden en de ouders samenkomen om over alle belan gen van het onderwijs en van de kin deren te spreken en mogelijke bezwaren en klachten uit den weg te ruimen. Bankbiljetten van f 50. Bij de behandeling der Staatsbegroo- ting werd in de Eerste Kamer de wensch te kennen gegeven, dat door den Minis ter van Financiën pogingen in het werk zouden worden gesteld bij de Nederland- sche Bank, om te geraken tot de uit gifte van bankbiljetten van f 50. Het ligt echter niet in de bedoeling derNe- derlandsche Bank, dit verlangen in ern stige overweging te nemen, aangezien zij niet de overtuiging bezit, dat het maatschappelijk verkeer inderdaad be hoefte heeft aan de uitgifte van biljet ten van genoemd bedrag. Niets omtrent mgne familie? Deel- u evenmin mijn waren naam me den zijne? Zeide hij u niet dat larch is en dat Pauline en ik broe- zuster zijn? was verbaasd over deze bewering, fband met de verklaring van den dat deze man Pauline beminde, i ik hem geen oogenblik, maar, ik het beter achtte hem geheel ten uitspreken, antwoordde ik een- Neen, dat deed hij niet. Zeer goedwelnu, dan zal ik u geschiedenis zoo kort mogelijk 'ten. Ik ben in het buitenland on- 'erscheiden namen bekend, maar mijn ware naam is Anthony March. Mijn en Pauline's vader was met Cene- ri's zuster gehuwd. Hij stierf op jeug digen leeftijd en vermaakte zijn gansche vermogen aan zijne vrouw. Eenigen tijd daarna kwam ook zij te sterven en stel de op haar beurt het gansche vermogen in handen van mijn oom, als eenige voogd over mij en mijne zuster. Het is u bekend, wat er met dat geld gebeurde, Mr. Vaughan Dr. CeDeri heeft het mü medege deeld, antwoordde ik, ondanks mij zelf onder den indruk gerakende van de nauwkeurige wijze, waarop hij de feiten toelichtte. Jahet word besteed voor Italië. Er werden vele roodrokken van onder- derhouden, en menig trouw Italiaan van gewapend. Onze heele fortuin werd door onzen voogd verbruikt. Ik heb hem er nimmer om veracht. Toen ik wist waar het gebleven was, schonk ik hem volgaarne vergiffenis. Laat ons dan daar niet meer over spreken. Ik beschouw het uit een geheel ander oogpunt. Victor Emanuel's re geering staat nu op hechten grondslag. Italië is vrij en zal elk jaar in rijk dom toenemen. Welnu, Mr Vaughan, ziehier mijn idee: ik geloof dat, wan neer de Koning met deze aangelegenheid in kennis zou worden gesteld, er wel het een of ander voor ons zoude gedaan worden. Gij bezit ongetwijfeld vrienden in En geland, die u met Victor Emanuel in verbinding kunnen stellen. Ik heb vele vrienden in Italië. Garibaldi zou bij voorbeeld volgaarne kwijting geven voor het bedrag, dat Dr. Ceneri hem verschaft heeft. Maar ik bezit geld genoeg, zeide ik. Ja, maar ik niet, antwoordde hij met een gullen lach, ik vermeen, dat gij, in het belang uwer vrouw verplicht zijt in deze met mij samen te werken. Ik heb tijd noodig om de zaak te overwegen. Zekerik ben niet gehaast. Inmiddels zal ik mijne papieren en het request in orde brengen. En nu, mag ik mijne zuster zien? Indien gij wachten wilt, zij zal dan wel spoedig thuis komen. Is zij beter, Mr. Vaughan Ik schudde droevig met mijn hooid. Arm meisje 1 Dan vrees ik dat ze mij niet zal herkennen. Wij zijn slechts zelden in elkanders gezelschap geweest sedert onze kindsheid. Het spreekt van zelf, dat ik veel ouder ben dan zijen ik heb mij sedert mijn achttiende jaar met niets bezig gehouden dan samen zwering en strijd. Onder zulke omstan digheden worden de familiebanden ver geten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1