Gemengd, bij het openbaar Europeesch lager on derwijs daar te lande. In de Woensdagavond gehouden algemeene vergadering der schietvereeni- ging „Breskens" zijn benoemd de hee- ren C. Tazelaar als secretaris, Jac. Sa lome als penningmeester en P. J. Ro- sendaal als commissaris, den gepropageerd, o. m. een feestavond voor de leden van Volksweerbaarheid. De overgelegde rekening wees een batig saldo aan van f28.30. Er zal nog op verschillende wijzen voor de beginselen der vereeniging wor- GROEDE, 22 Maart. Bij de heden ge houden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren H. G. Hammacher, oud-lid en Jac. Yerhage Sr. De stemming heeft a.s. Donderdag plaats. OOSTBURG, 22 Maart. Onder voor zitterschap van den heer J. C. Stern, hield heden de afd. Oostburg der Z. L. M. hare voorjaarsvergadering, waarin op het verzoek van de vereeniging van gedipl. leerlingen van landbouwcursus- sen gunstig werd beschikt tot medewer king aan een door haar te Oostburg te houden tentoonstelling van zaaigranen, waartoe een crediet van f30 werd ver leend, terwijl de bestuursleden L. B. Sturm van Waterlandkorkje en W. P. Verplanke van Biervliet als leden der tentoonstellings-commissie werden aan gewezen. Verder kwam ter tafel een schrijven van de commissie voor de afd. „akker bouw" ter prov. tentoonstelling, inzake de inzending van schoven graan. Naar aanleiding daarvan werd het idee aan de hand gedaan, dat, met het oog op de beperkte ruimte voor dit on derdeel te Oostburg eene voorkeuring zal plaats hebben, om daarnit het ge primeerde naar Middelburg te zenden. Bij genoegzame deelneming zal van wego deze afd. een tweetal landbouw- cursussen worden gehouden nl. te Oost burg en te Groede, voor meisjes boven 15 jaar en voor vrouwen, onder leiding van mej. J. van Prooije van Waterland kerkje gediplomeerd land- en huishoud kundige, tegen f2.50 per jaar en per cursusminvermogenden ontvangen dit onderwijs gratis. Aan het eind der vergadering bracht de heer A. J. Lako van Zuidzande de omstandigheid ter sprake, dat de moei lijkheid voor den landbouwer om over voldoend mannelijk personeel in het bedrijf te kunnen beschikken, in dezen zomer nog wordt verhoogd door de her- halings-oefeningen der militie, waaraan door zoo'n groot aantal verlofgangers moet worden deelgenomen. Daar dit juist valt in den tijd dat alle handen hoogst noodig zijn, gaf -hij in overwe ging dat het bestuur stappen zou doen, om zoo mogelijk hierin eene wijziging te zien aangebracht. Het bestuur en de vergadering stem den hiermede in, en aan de afgevaar digden ter hoofdbestuursvergadering zal een desbetreffend mandaat worden op gedragen. De vergadering door de gezamelij- ke bakkers in dit district te Oostburg gehouden, heeft niet die groote belang stelling gehad, welke men had verwacht- Uit een achttal gemeenten waren geen vakgenooten opgekomen. Niettemin is besloten tot oprichting van een bond, welks bestuur zal worden gevormd uit afgevaardigden, nl. van elke gemeente éen, zal de leiding van den bond op zich nemen. Of van dezen bond een positief re sultaat is te wachten, zal do tijd moe ten leeren. Te rekenen van 1 April a.s. en tot nader orde is de invoer van rund vee in Belgis aan de tuberculineering onderworpen, terwijl die van geiten langs al de tolkantoren van de Hollandsche grens zal verboden zijn. Dinsdagavond is een 76jarige vrouw uit Koudekerke, de wed. S. Kodde, die van Souburg met de train aan de Keer sluis was aangokomen, vandaar over de brug en verder langs de binnenhaven geluopen met de bedoeling aan het sta tion op de Domburgsche tram te stappen. De vrouw is door bijziendheid in de binnenhaven geloopen. Woensdagmorgen werd haar lijk op gehaald. School- en Kerknieuws^ Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor de nuttige handwerken de dames J. C. de Klerck te Cadzand, S. S. Salomé en S. F. Perdujjn te Zuidzande. Te Berlijn had eergisteren een he vige ontploffing plaats in de kelderruim ten van een winkel in de Prenzlauer Strasze. Toen twee monteurs daar be zig waren een koelmachine in orde te brengen, ontplofte plotseling een groot ammoniakreservoir. Door den ontstanen luchtdruk werd het reservoir tot aan het plafond geslingerd. De beide mon teurs werden door een uitslaande vlam geraakt en vrij ernstig verwond. Bo vendien bevonden zich in het lokaal nog twee werkjongens, die eveneens verwon dingen opliepen. Een van de monteurs had bovendien bijtende wonden in den mond bekomen. De gewonden werden door de brand weer oogenblikkelijk in behandeling ge nomen en later naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat de gewonden wa ren verwijderd, sloeg men alle vensters van de omliggende huizen en de kelder vensters in, om de ammoniakdampen sneller te doen wegtrekken. Een uur later was alle gevaar geweken. De oor zaak van de ontploffing kon niet met zekerheid worden vastgesteld, daar de beide monteurs, die de machines repa reerden, noch niet in staat waren de noodige inlichtingen te geven. Door de Parijsche recherche is een internationale dievenbende uit Brussel gesnapt, die strooptochten ondernam naar Duitschland, Nederland en België. Het had den laatsten tijd de aandacht getrokken der conducteurs van de snel treinen tusschen Parijs en Brussel, dat telkens dezefde personen met bagage naar Brussel reisden en dan beladen naar Frankrijk terug keerden. Bij onderzoek bleek dat deze bende het gemunt had op villa's die tijdelijk door de bewoners waren verlaten. Zil verwerk en porselen en dergelijken wa ren hun meest welkome buit. Zondagavond is een seinhuiswach ter aan de Amsterdamsche Vaart bij Haarlem dood achter zijn toestel ge vonden. Het feit werd ontdekt toen een conducteur van een trein, die voor een onveilig signaal wachtte, een onder zoek instelde. Zondagmiddag kwam te Wiel ingen uit Oostelijke richting een luchtballon aandrijven, langs Wieringen, met het kennelijk doel om aan wal te lauden, waartoe hij veel gas liet ontsnappen. Door tegenwind werd de landing echter belet en dreef de ballon zelfs ver de zee in. Intussclien had de ballon nog zoo weinig kracht, dat hij schrikbarend zakte en het mandje verschillende kee- ren in het water sleopte. Plotseling werd de ballonmand voor de oogen der verschrikte Wieringers tegen de Ewijcks pier geslagon en vernield. Door den verschrikkelijken stoot kwam een der inzittenden uit de mand te vallen, ten gevolge van dit gewichtsverlies rees de ballon weer eenigszins en voer over den dijk van het Oude Veer. Het Oude Veer is een zeer diep en breed water. De ballon mot den mand kwam er wel dra in terecht, met i.ot noodlottig ge volg, dat de andere luchtschipper ver dronk. De ander werd door de val uit. het mandje aan het achterhoofd gewond. Aanvankelijk gaf hij geen teeken van leven, doch weldra kwam hij bij. De verdronken luchtreiziger was een onge huwd persoon, de andere luchtreiziger is een zijdefabrikant. Ten zuiden van Katwijk aan Zee don Rijn is Zondagmiddag een luchtballon neergedaald. De ballon was afkomstig uit Dusseldorf en bemand met 4 perso nen. De ballon was te halftien opgestegen en behoorde aan de Dusseldorfsche Lucht- vaartvereeniging. De reis was zeer voor spoedig geweest doch bij de landing had don de inzittenden met moeilijkheden te kampen. Boven Oegstgeest hadden zo hun sleep touw uitgeworpen dat een schoorsteen afrukte. De reizigers dachten in den Rijn terecht te komen doch doordat de ballon even steeg, kwamen zy hierover en werd het gevaarte door een tele graafpaal in zijn vaart gestuit. Een der reizigers had een kleine verwonding op- geloopeneen inmiddels ontboden ge neesheer uit Katwijk verleende de noo- digo hulp. De aangerichte schade werd ruim schoots vergoed. De ledige ballon werd onmiddellijk naar Leiden vervoerd en en de luchtreizigers konden nog des avonds hun woonplaats bereiken. Te Amsterdam wilde een lOjarige jongen op de treeplank van een in be weging zijnde tramwagen springen, hij sprong mis, viel en kwam onder don bijwagen terecht, zoodat hem de beenen werden verbrijzeld. De jongen is later overleden. Zondagmiddag waren aan de Noor derhaven te Zutphen kinderen met een wagen aan het spelen. Het voertuig rolde de glooiende straat af en de ha ven in, met zich voerend een vijfjarig knaapje. Kort daarna werd het lijkje opgehaald. Toen Vrijdagmorgen de dochter van een karoter te Groningen aan het huis van haar vader aanschelde, om melk te brengen en haar niet oponge- daan werd, verschafte zy zich toegang tot de woning. Tot haaar groote ont steltenis vond zij haar vader dood op den grond liggen te midden van braak sel en faecatiën. Daardoor werd het vermoeden opgewekt, dat de man zou kunDen zijn vergiftigd en in dat ver moeden werd men versterkt door het feit, dat de overledene in den nacht van Maandag op Dinsdag bezoek heeft gehad van twee vrouwen. Aan de bu ren moet de overledene Dinsdag hebben verteld, dat deze vrouwen hem zijne portemonnaie ontfutseld haddon, wat achterna niet waar bleek te zijn. Intus- schen werden de bovengenoemde stoffen onderzocht, om uit te maken, of de dood een gevolg is geweest van vergif tiging. Indien dat wel het gevolg blijkt, wordt het onderzoek voortgezet. Zondagnacht is een geheel woon huis mot stalling, de inboedel, het vee, bestaande uit twee koeien, een kalf, paard, drie varkens te Someren in vlam men opgegaan. Bovendien is een men- sclienleven te betreuren, en wel van een daar inwonenden, ongeveer 20jarigen krankzinnigen neef, die geheel verkoold, van hoofd, armen en beenen ontroofd, in den kelder, voorover liggende is ge vonden. Wellicht is hij door de opka mer, waar hij alleen nachtverblijf hield, gevallenhij zelf moet de huisgenooten liet eerst gewekt hebben en toen weder naar boven gegaan zijn. De stukken van 't lijk heeft men bijeen verzaraold en voorloopig in een zak bij een buur man in de schuur geborgen. Op de Stadhouderskade te Amster dam had een fietsrijder, die voor een tramwagen wilde uitwijken, het ongeluk te slippen, waardoor hij door den tram werd aangereden. Naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd bleek hij een schedel breuk te hebben gekregen. De onge lukkige is kort na zjjn aankomst in het gasthuis overleden. De eerste vrouwelijke politie-be- ambte in Nederland is bij de Rotter- damsche politie benoemd. Met ingang van 1 Mei is nl. door den burgemeester van Rotterdam tot politie-assistente be noemd mej. D. Sandon die indertijd ha re opleiding genoot voor maatschappelijk werk te Amsterdam en bij het examen no. 1 behaalde. Zij zal werkzaam wor den gesteld bij de afdeeling zedepolitie. Het gezin van den gemeente-veld wachter te Lekkerkerk, is bijna het slachtoffer geworden van verstikkenden kolendamp. Zaterdagmorgen om 5 uur werd de 17jarige zoon die boven het slaapvertrek van zijn ouders en zijn twee jongere zusjes slaapt, door een ongewoon gestommel, gevolgd door een stilte wakker, waarop hij het bed ijlings verliet, om te zien wat er aan de hand was. Beneden gekomen vond hij zijn vader in zijn stoel zittende, zijn moe der voor de bedstede liggend in bewus- teloozen toestand. Zoowel als de vrouw, bleken de veldwachter en de twee meis jes bewusteloos. Al spoedig bleek, dat het vertrek, door een gebrek aan de vulkachel, met kolendamp gevuld was. De jongeling riep, zoo snel hjj kon de uil as ai A J ui J li ri

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2