Binnenland. Gemengd. ze kwestie te vestigen. Inderdaad jnag op het nemen van proeven, als hierbo ven aangegeven, ernstig aangedrongen worden en zeer zeker zal men de direc tie van bovengenoemd laboratorium ver plichten, met haar mededeeling van te nemen proeven te doen. Breskens, 21 Maart 1911. De Vrijdagnamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notu len werd het verslag der arbeidsinspec tie over 1909 en het gem. verslag over 1910 ter visie voor de leden gedeponeerd. Het kohier van den hoofd, omslag dienst 1911 werd definitief vastgesteld tot een bedrag van f 4149.64 met 431 aangeslagenen. De laagste klasse naar een inkomen van f275 beloopt fO.10 en de hoogst- aangeslagene met een inkomen van bo ven f 5000 komt op het kohier'voor met f 126.85. Voorts komen er 316 aanslagen met een inkomen van f750 of minder, die te samen f767.20 contribueeren terwijl er 24 aangeslagenen zijn met een inko men van f2000 tot een gezamelijke aanslag van f 1735,43. De resteerende 91 middenstanders brengen te samen f1647,01 op. Aan Burg. en Weth. werd machtiging verleend om aan C. J. Schippers een bedrag van ten hoogste f25 toe te ken nen voor den afstand van een deel van den muur zijner woning waartegen de tuinkamer van het hoofd der school is aangebouwd. In zake het bouwen op de Boulevard op het terrein van J. Hillebrand werd besloten stipt de hand te houden aan art. 39 der bouwverordening, in zake de behoorlijke afvoer van huiswater, dat uit een kleine zinkput door middel van buizen naar een groote zinkput wordt gevoerd. Voorts moet evenwijdig aan de aan gegeven rooilijn voor het huis een klin kerpad met goot van klinkers op zyn kant worden gelegd, waarvan het pad ter breedte van 1 M. en de goot van 0.25 M. Ten opzichte van de reeds gebouwde huizen aan de bepalingen van afvoer van het huiswater voldoen. Verder werden B. en W. gemachtigd, om, indien blijken mocht, en gelijk naar alle waarschijnlijkheid het geval zal zijn, dat de regenbak van de school aan de Nieuwe Sluis aanmerkelijk kleiner mocht zijn, dan hij zou moeten wezen, bestek te laten opmaken voor en aanbesteding te houden van een tweede regenbak groot 1.10 lang, 1.80 breed en 1.50 M. diep en hen daarvoor een crediet te verleenen van f120. In de plaats van een gedeelte der beplanting op de alg. begraafplaats het welk is verdord, zal voor rekening van den leverancier worden berbeplant. Aan den architect van Baal te Oost burg zal overeenkomstig de gedane voor bereidende werkzaamheden voor den schoolbouw een honorarium van f250 worden toegekend. In zake de aanbieding van een paar coupons der geldleening 1887, welke feeds zijn vervallen, zal een nader on derzoek worden ingesteld. Daarop werd de vergadering gesloten. Vrijdagavond kwamen een 30-tal belangstellenden in het openbaar onder wijs bijeen om, zoo mogelijk, te komen tot eene vereeniging, die zich ten doel stelt een fonds te stichten ten einde daaruit het schoolgeld te bekostigen van minvermogenden. Als voorloopige commissie om aan deze zaak verdere leiding te geven wer den gekozen de heeren A. Salome, E. de Thouars, JL. J. Roggeband, P. van der Male en J. de Hullu. Bij de gisteren gehouden veiling van een woonhuis aan den achterweg alhier, behoeve de erven L. M. du Floo is kooper geworden D. Jacobs van de Walle alhier voor f 895. Nauwelijks hadden we gisteravond het bulletin der benoeming van den hoer D. H. van Zuijen te Brussel tot burgomeester dezer gemeente aan ons bureau aangeplakt of als een loopend vuurtje verspreidde zich de tijding aan stonds verder. Daar was eed zekere ingenomenheid merkbaar nu iemand was benoemd die, hoewel in België wonende, toch in deze gemeente jaren lang had vertoefd en voortdurend voeling met haar houdende, om haar van nabij te kennen. In 't algemeen hoopt men, dat de verwachting op eene voldoende zelfstan digheid in de gemeentezaken niet zal beschaamd worden. Als blijk van ingenomenheid was van tal van particuliere gebouwen en ook van schepen in de haven de vlag uit gehangen. De heer M. Cappon te Zwolle, geb. te Cadzand is bij Kon. besluit met in gang van 1 April a.s. benoemd tot op zichter van den Rijks-Waterstaat 4e klasse. Aan den eervol ontslagen postbo de P. Yerstrenghe te IJzendijke is een pensioen toegekend van f 438 's jaars. Naar „Zei." meldt is de gezond heidstoestand van den heer mr P. C. J. Hennequin te Aardenburg, oud lid der Tweede Kamer en oud lid der Prov. Staten dezer provincie, van dien aard, dat hij zijn kamer niet meer kan ver laten. Als gevolg hiervan zal de heer Hennequin de weinige openbare betrek kingen, die hij thans nog bekleedt, neer leggen. Reeds heeft hij ontslag gevraagd aan H. M. de Koningin als lid van het bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen en zal hij in de aan staande vergadering van de Watering Cadzand, het belangrijkste Waterschap van heel Zeenwsch-Vlaanderen, ook ont slag nemen als ontvanger-griffier van dat waterschap. Tot burgemeester van Zaamslagis benoemd de heer Joh. de Feijter, lid van den Gemeenteraad aldaar en met ingang van 13 April herbenoemd als burgemeester van Waterlandkerkje de heer A. M. Hendrikse. Woensdagavond zal te Oostburg eene groote vergadering worden gehou den van alle broodbakkers in dit district ter bespreking van de op te richten coöp. broodfabriek te Sluis en de gevol gen van dien. WATERLANDKERKJE, 18 Maart. Heden hield de vereeniging van geiten- houders hare algemeenejaarvergadering, die werd bijgewoond door 27 leden. De rekening werd goedgekeurd ln ontvang op f99.15 en in uitgaaf op f 71.90, alzoo met een goed slot van f 27.25. Ingediend werd eene melklijst door het lid D. van den Broecke, waaraan de voorz. de wensch vastknoopte, dat dit door meerdere leden mocht worden ge volgd. Besloten word de jongo geiten die niet tot doorkweeking waren besteld te ver- koopen aan de opkoopers die tevens lid der ver. zijn. Dezen zomer zal van wege de veree niging eene tentoonstelling worden in gericht, waaraan, als de financiën dit toelaten, premiën zullen worden ver bonden. Aan de hand van het werkje van den landbouwleeraar Van Krimpen, gaf de voorz. eenige nuttige wenken over stal ling, verpleging enz. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer W. Meeuwse met 20 st,. en benoemd de heer A. Klaaijs met 16 St.. in do plaats van den heer Jac. Verplarike, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, terwijl tot 1 Sept. 1912 als bok- houder werd aangewezen dhr P. Ver- planke. Er zijn thans in de vereeniging 5 Zaanegeiten aanwezig, nl. 8 melkgeiten bij J. Schippers te Groede, E. Verroy te IJzendijke en C. A. Versprille te Wa terlandkei kje en 2 jonge geiten bij J. A. Risseeuw en P. van Hulle beiden te Waterlandkerkje. Maandag heeft te Driewegen bij Goes een ontzettende gebeurtenis plaats gehad. Toen n.l. de dochter van de 75 jarige weduwe H. v. D. naar de kerk was gegaan en haar moeder'alleen thuis had gelaten, schijnt het oude vrouwtje een te heete stoof te hebben genomen, zoodat haar kleeren al heel spoedig be gonnen te smeulen. Het gevolg was, dat zij bij ontdekking van vuur aan haar rokken naar buiten vluchtte, waar de wind de vonken dermate aanwakkerde dat de arme vrouw weldra geheel in vlammen gehuld was. Spoedig toege schoten hulpvaardige omwonenden wis ten het Vuur weliswaar in betrekkelijk korten tijd in zijn voortgang te stuiten, maar de ongelukkige had reeds zulke hevige brandwonden opgeloopen, dat de hulp van dr. Folmer alhier niet meer mocht baten. Na eenige uren van vree- selijk lijden is het slachtoffer aan de gevolgen bezweken. Reeds geruimen tijd vermiste de winkelier Meinsma aan de Lange Delft te Middelburg des morgens geld uit de toonbanklade, zonder eenige vermoedens te hebben van de oorzaak. Ongeveer een maand geleden verdween op raadselachtige manier de sleutel van de toonbanklade van zijne vrouw, welke met meerdere sleutels aan een ring was bevestigd. Het trok hunne aandacht dat hunne dienstbode, de 19jarige L. K., den laat- sten tijd opvallend netjes gekleed ging en haar kleerenkast gedurig aangevuld werd. De heer M. stelde de politie met een B| en ander in kennis en er werd besloten de toonbanklade rijkelijk van geld te e voorzien, welk geld evenwel van te vo- je ren aan het bureau van politie was ge- lf waarmerkt. Toen wederom geld werd vermist, i werd door de politie een onderzoek in- D gesteld en de dienstbode in verhoor ge- e, nomen. Hardnekkig ontkende zij geld uit de lade te hebben ontvreemd. Daarop werd hare portemonnaie onderzocht, It die onder een aantal andere kwartjos n en dubbeltjes 7 kwartjes en een dub- i beitje van het gewaarmerkte geld be- f vatte. Zij werd [aangehouden en over- f gebracht naar het politiebureau, waar ii eene volledige bekentenis volgde. Bij een verder ingesteld onderzoek kwamen uit een haar toebehoorende koffer voor den dag borstrokken, nacht hemden, pantalons, kousen, onderrokken en bovenrokken, alles even netjes, een zilveren armband en gouden oorknopjes, alles gekocht met door haar ten nadoele van M. ontvreemd geld. Tegen haar is rechtsingang met ge vangenhouding verleend. School- en Kerknieuws. Tot deskundigen bjj de in April en Mei a.s. te houden onderwijs-examens voor de hulpacte zjjn o.m. benoemd de heeren J. de Meijer te Schoondijke voor kennis der natuur en A. F. Wisse te Breskens voor zang. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toezeg ging) te Kwa.dijk (N.-H.) ds A. Jager te Aardenburg. SCHOONDIJKE, 20 Maart. Bij de he den gehouden stemming of de kerkeraad dan wel een kiescollege de verkiezing zal hebben in de eerstvolgende 10 jaar voor het beroepen van een predikant, enz. vorklaarden zich 28 kiezers voor den kerkeraad, terwijl 6 stemmen wor den uitgebracht voor een kiescollege. De toestand blijft dus bestendigd. In het Russische dorpje Bologoje is een zeer ernstige cinematagraaf-brand uitgebroken, die aan 95 menschen het leven kostte. Afschuwelijke tooneelen deden zich bij het vlammende gebouw voor. Mannen, die hun eigen leven reeds gered hadden, herinnerden zich vrouw en kind, die in de vlammen achterge bleven waren zij keerden terug in het brandonde gebouw en kwamen bij hun pogingen tot redden zeiven om. Vrou wen verloren het verstand en wierpen zich in de vlammen. Een spoorwegbeambte kwam om het leven, nadat hij een 30tal kinderen had gered. Bij de pogingen om zijn eigen kind te redden verloor hij door de rook het bewustzijn en beiden verbranden. Toen het gebouw tot den grond toe afgebrand was, kon men eerst met het opgraven der ljjken beginnen. Sommige lijken waren geheel verbrand, zoodat er niets overgebleven was dan een verkoold geraamte, dat bij de minste aanraking in asch viel. De opgravingen veroorzaakten vole gevolgen van plotselingen waanzin bij de bevolking en werden tot den volgen-

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2