bMVUntiM<& poor oecit u»*c b - faanber on. ONTWAAKT. No. J.69©r~ Woensdag 22 Maart 1911. 2O0 Jaarg, HI e FEUILLETON. D, ON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door bet geheele rijK 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 .cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. inkel op je lel. RTI- n ton ings, Old wiol pak llendef «it brutaal bedrog met meel. De heeren dr Van Hamel Roos en larmons sehrijvon in liet „Maandblad en do Vervalschingon" Het was tot nu toe veelal da ge- ioont.0 van handelaars of fabrikanten io abnormale beatanddeelen bij hun aren voegden ten einde onzuivere win- lon te maken, eon of anderen fantaisie- aam te kiezen, geschikt om het publiek p een dwaalspoor te brengen. Zoo had ion melangeboter, waarbij margarine hoofdzaak was, beurrine van dezelfde itorsjiuienstelling enz. Gelukkig heeft onze hoterwet, door et woord margarine te eischen op de «rpakking, een einde aan deze practij- ten gemaakt. Waar onze wetten ten opzithte van ndere handelswaren nog geen dergelij- eischen gesteld hebben, heeft men et nu eenvoudiger geacht om in het eheel geen vermomming aan te wen en, doch stoutweg een artikel met een root bedrag van een goedkoopere stof mengen en het den naam te geven ran de duurdere waar. Wij kochten in een onzer winkels lardappelmeel, geëtikketteerd als zoo- lanig, voorzien van de initialen E. F. en precies gelijkend wat do verpak- [ing betreft op het zuivero artikel. Dit loogenaamde Aardappelmeel bestond roor een zeer groot gedeelte uit mais- neel. De fabrikant is blijkbaar te be- icheiden geweest om zijn naam en woon plaats voluit op de etiketten te doen drukken, ook misschien ten einde zoo doende een gerechtelijke vervolging le uitgaan, doch waar door deze publi catie de winkelier gewaarschuwd is legen deze vervalsching, kan hij niet Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIELE5IA.N te Rreskens. EN. de, s- i1 iiWlillm'MVtWmiHfill iHHWlf l>li ij i W) I ii'HiVJiBI IIffli iii'Mt fflilTiTff beweren onbekend met den aard der waar te zijn en is hij derhalve straf baar bij verkoop daarvan (volgens art. 330 van ons strafwetboek.) Wij verzoeken de pers bekendheid aan deze geconstateerde vervalsching te geven, daar alleen daardoor by ge brek aan een behoorlijke wet het publiek gevrijwaard kan worden tegen een dergelijk bedrog, waardoor onze belangrijke aardappelmoelindustrie ten zeerste schade lijdt. Het mengsol immers wordt tegen veel lageren prijs dan aard appelmeel verkocht hetgeen het goed koopere maismeel natuurlijk mogelijk maakt zoodat de eerlijke industrie onmogelijk hiertegen concurreeren kan. Bij den tegenwoordigen drang onzer wetgevende macht om de zedeloosheid te bestrijden, hopen wij van harte dat cjk deze mededeeling een steentje mo ge bijdragen om de zoo lang verwachtte en in het volksbelang zoo dringend ver- eischte wet tot stand te doen brengen tegen de warenvervalsching, die wij geneigd zijn te rekenen tot een der takken van zedeloosheid die het aller dringendst bestrijding behoeft. Wortelbrand der bieten. In de gedeelten van ons land, waar een krachtige suikerbieten-cultuur ge dreven wordt, hebben de landbouwers dikwijls te kampen met het slecht op komen van het bietenzaad. Verschillen de ooizaken kunnen hiervan de schuld zijn, doch in de meeste gevallen is de kwaal do zoogenaamde wortelbrand der bieten. Vanwege het plantenkunde la boratorium „Willie Commelin Scholten" te Amsterdam zijn in 1909 en ook on langs, mededeelingen omtrent deze ziek te geplubliceerd. De ziekte zelf wordt als volgt beschreven De naam wortel- brand wijst er reeds op, dat de wortel tjes er als door het vuur gezengd uit zien. Men vindt dan ook in den bodem zaad met zwarte, half verteerde wor- teltjes. Dikwijls zijn ze reeds verrot voordat de stengeltjes boven den grond komen. Meestal ochter ontwikkelen zich de eerste blaadjes wel, doch zy worden spoedig geel en slap en de plantjes val len om. Dit kwijnen van de blaadjes is het gevolg van het wegsterven van het worteltje, dat nu niet meer in staat is het plantje voedsel toe te voeren. Deze ziekte is zeer algemeen verbreid in ons land en komt op alle gronden, zoowel bij suikerbieten als bij mangelwortelen voor. De wortelbrand wordt veroorzaakt door een schimmel, die men bijna steeds op het bietenzaad aantreft. In de tal rijke groeven van het zaad zitten de sporen bij duizenden verstopt. Ook ko men ze in den bodem en in de lucht voor. Deze laatstgenoemde sporen kan men niet dooden, doch wel kan men trachten de sporen, die op het zaad zit ten, te dooden. Men kan dat dus doen op een wijze, ongeveer gelijk aan de betrijding van „de brand" bij tarwe. Bij de onder zoekingen aan genoemd laboratorium was gebleken, dat kopervitriool een ge schikt bestrijdingsmiddel zou zijn. Het bietenzaad wordt er als volgt mede be handeld. Men bereidt een 2 pet. oplos sing van kopervitriool en laat het zaad 12 h 20 uur in de oplossing. Wordt de oplossing iets sterker gemaakt, dan hindert zulks niet. Zoodra het zaad wat gedroogd is, kan het uitgezaaid worden. In 1910 zijn van wege het ge noemd laboratorium in verschillende doelen van het land met dezo bostrij- dings me thode proeven genomen. Aan gezien het weer in het voorjaar van bij uitstek gunstig was voor het 1910 opkomen der bieten en de ziekte daar door weinig gelegenheid had om groote schade aan te richten, waren de resul taten der proeven niet groot. Toch wordt in het desbetreffend bericht me degedeeld, dat in vele gevallen het met kopervitriool behandelde zaad vooruit was. Dit bleek in de IJpolders, van den Haarlemmermeerpolder en hier on daar in Groningen. Op andere plaatsen was het niet behandelde zaad evengoed opgekomen als het behandelde. Een andere manier om de planten ziekten tegen te gaan, is te bevorderen dat de jonge plantjes vlug en krachtig groeien. Deze methode is in dit geval toegepast, door het bietenzaad te wee ken in een oplossing van chilisalpeter. Het zaad werd met een oplossiDg van een deel chilisalpeter in 2 deelen water bevochtigd, zoodat de jonge plantjes on- miJf.rilijk een gemakkelijk opneembare voedingsstof tot hunne beschikking had den. Op de proefvelden had ook deze methode succes, hoewel toch aan de bestrijding het kopervitriool de voorkeur zal gegeven moeten worden. Op dezelfde wijze als met chilisalpe ter, zou men het zaad ook met een op lossing van superphosphaat kunnen be handelen. Aangezien binnenkort de zaaityd der bieten weder daar is, en het geheel on zeker is of dit voorjaar even gunstig voor het opkomen van het zaad zal zyn als zijn voorganger, is het thans de tijd om de aandacht der landbouwers op de- ,w 16. HOOFDSTUK VIII. Ja, zij was blijde mij weder te zien Zij heette mij op hare onzekere, bene velde wijze welkom. Mijn groote vrees, dat- zij mij in den korten tijd mijner afwezigheid zoude vergeten hebben, bleek ongegrond. Zij herkende, en ver welkomde my. Mijn arme PaulineZoo 'k den weg slechts kon vinden om deze trage zinnen weder in werking te bren gen Gedurende verscheidene maanden ge beurde er niets belangrijks. Indien Ce- neri's voorspellingdat de geest mijner geliefde zich langzamerhand zoude ont wikkelen, waarheid bevatte, dan waren de vorderingen al zeer gering. Nu eens vond ik haar beter, en dan weder min der doch inderdaad was er weinig ver andering in haren toestand waar te ne men. Uren achtereen zit zij in hare gevoelloosheid, lusteloos antwoordende als men het woord tot haar richtdoch gewillig om mij overal heen te volgen, en alles te doen wat ik verlang, wan neer ik helaas! mijne wenschen uitdruk in woorden, die zij begrijpen kan. Arme Pauline 1 De beroemdste geneesheeren van En geland hebben haar gezien, en allen verklaren hetzelfde. Zij kan herstellen, maar allen zeggen mij, dat de genezing meer mogelijk zoude worden gemaakt, indien de juiste omstandigheden die den noodlottigen stilstand van haren geest hadden veroorzaakt, bekend waren. Ik betwijfel echter of wij die wei ooit zul len gewaar worden. Want Ceneri heeft taalnoch teeken gegeven, en evenmin heeft Macari zijn beloofde inlichting gezonden. Deze laat ste vrees ik, na zijne laatste woorden meer dan mij lief is. Teresa, die mis schien eenig licht over de zaak had kunnen verspreiden, die is voorgoed verdwenen. Ik beschuldigde mij vau nalatigheid, dat ik den docter niet ge vraagd had, waar ik haar zou kunnen vinden maar ongetwijfeld zou hij ge weigerd hebben het mij te zeggen. Zoo gaan de dagen voorbij. Al wat ik doen kan, is met behulp van Priscilla te zor gen, dat mijn arm meisje zoo gelukkig mogelijk is, en te hopen dat tijd en liefderijke verpleging haar eenmaal ge nezing zal brengen. Zoo gaan in onze stille vreedzame huishouding de dagen en maanden voor hij, tot de winter over is, en de gera niums en lelies in de kleine perken voor de huizen der voorstad in bloei staan. Het is gelukkig dat ik een groot min naar van boeken ben. Zonder die zou hot leven inderdaad zeer kleurloos voor mij zijn. Ik heb den moed niet om Pauline alleen te laten, en mij het ge noegen van gezelschap te gunnen. Ik breng een groot gedeelte van den dag met lezen en studeeren door, terwijl mijn vrouw zwijgend in dezelfde kamer zit, zoolang ik niet 't woord tot haar richt. Het is een groote ontbering voor mij, dat ik bijna geheel van muziek of zang verstoken ben. Ik kwam al spoedig tot de ontdekking, dat de uitwerking daar van op Pauline van zeer nadeeligen in vloed was. De tonen die mijn gemoed tot rust brachten, schenen haar pijnlijk te treffen en te verontrusten. Daarom wordt de piano alleen geopend, als zij met Priscilla uit isde muziekboeken liggen ongebruikt. Alleen zij die mu ziekliefhebbers zijn als ik, kunnen be grijpen hoe groot die ontbering voor mij is. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1