Rechtzaken. Burgerl. stand. Handelsberichten. GROEDE. Door Burg, en Weth. is de candidaatstelling [ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad vac.- wyien J. Ph. Risch bepaald op Woens dag 22 Maart en de stemming op Don derdag 30 Maart. Stoomtr.-Maatschappij Breskens-Maldeghem. Aan het verslag over 1910 dezer Mij. is het volgende ontleend De resultaten van het bedrijf zijn zeer gunstig. Wederom valt eene belangrijke toename van het goederenvervoer te constateeren. Ook de opbrengst van het personenvervoer geeft vooruitgang aan. De steltram van Ostende naar Breskens v. v., in aansluiting op de pro vinciale stoomboot, gedurende het badseizoen loopende op Donderdagen (Middelburgsche markt) gaf gunstiger uitkomsten dan het voorgaande jaar, wat mede te danken is aan de mede werking van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, die onmid dellijk na aankomst van de desbetref fende provinciale stoomboot een extra- trein doet loopen naar Middelburg en en gelijke gelegenheid voor de terugreis geeft. Omtrent het door het rijk eventueel te verleenen renteloos voorschot in den bouw der lijn Oostburg—Cadzand kun nen alsnog geen definitieve mededeelin- gen worden gedaan. In de gewone algemeene vergadering van aandeelhouders, gehouden op 19 19 Maart 1910, werd de heer H. S. Gratama, die volgens rooster moest af treden, als Commissaris herkozen. In 1911 treedt de heer jhr mr. A. P. C. van Kamebeek af. Ook dit jaar is door de Maatschappij geleden verlies en wel van het overlij den van den heer J. H. Hennequin, sinds de oprichting Commissaris der Yennootschap. In 1910 werd de baan aanzienlijk verbeterd. Tusschen Breskens en Sluis werden alle bogen en tusschen Draai brug en Aardenburg werd 1 boog in de veldbaan tot 110 M. straal vernieuwd. Verder werden gelegd Nabij de Draai brug 2 bogen samen 40 M. straatspoor. Te Sluis 1 boog, lang 60 M. veldbaan. Nabij het wissel aan de Brugsche vaart (onder Oostburg) 1 boog lang 58 M. van veldbaanspoor. Aan veldspoor van hetzelfde type werd in rechte baan gelegd, tusschen de bo gen de bogen nabjj het Pensionnaat te Sluis tot aan het begin van de straat- baan aldaar, 248 M. baan. Ter vervanging van versleten spoor werd- te Sluis gelegd 306,50 M. straat- baan, waarmede het straatspoor te Sluis geheel is vernieuwd. Te Oostburg 394,44 M. straatbaan in de hoofdlijn, 46,40 M. straatbaan in het z(jspoor, 20,— M. straatbaan in het los- spoor bovendien werden op het markt plein de oude wissels uitgebroken en vervangen door 3 (nieuwe straatbaan- wissels. Voor bovenstaande werken werd uit gegeven f 34272,411/2 welk bedrag ten laste van het Reserve- en Vernieuwings fonds werd geboekt. Behalve 4 buiten dienst gestelde rij tuigen is thans al het rollend materieel voorzien van buffers en trek- en stoot- inrichting. Aan de 6 stuks gemengde Beynes rijtuigen werden nieuwe balcons gebouwd en de frames versterkt. Aan een gemengd Herbrandrijtuig werden eveneens nieuwe balcons aangebracht. Met andere verbeteringen werd voor het rollend materieel ten laste van het Reserve- en Vernieuwingsfonds uitge geven f8982,05. Door de „Machinefabriek Breda" werd ons in Januari 1910 geleverd een loco motief van 16 ton dienstgewicht, even als de in 1908 geleverde locomotieven. De laatst geleverde, de Cadsandria ge naamd, werd op 24 April in dienst ge steld en voldoet uitstekend. Op de emplacementen te Draaibrug en Breskens zijn inrichtingen aangebracht voor Electrische verlichting en water bezorging. De uit de exploitatie verkregen ont vangsten waren f 100322.311/2, zijnde 8,50 per dagkilometer tegen f8,03 in 1909. Als gewoonlijk werden gezelschaps- kaarten afgegeven en kaarten in recht- streeksch verkeer met de Staatsspoor wegen en den Provincialen Stoomboot- dienst. Totaal der exploitatie ontvanstgen f 100302,315 en der uitgaven f49127,67 alzoo een winst van f51174,645. Er wordt voorgesteld dividendbewijs No. 24 betaalbaar te stellen met f45, zijnde 9 pCt van het maatschappelijk kapitaal. Bij kon. besl. Jis aan mr. B. H. Carp, te Oostburg op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als plaatsvervan gend voorzitter der plaatselijke commis sie voor de ongevallen-verzekering te Oostburg en als zoodanig benoemd mr. P. J. van Bortel aldaar. Goedgekeurd zijn o.m. de statuten van de vereenigingKantwerkschool Koningin Sophie der Nederlanden" te Sluis. De Tweede Kamer heeft gisteren het zedelijkheidsontwerp, waaronder ook begrepen de weddenschappen op renba nen en de bookmakers-kantoren, aange nomen met 60 tegen 33 stemmen. De minister van justitie wilde van eenig uitstel ten opzichte van de plot seling getroffenen niet weten. De [minister van landbouw heeft goedgevonden met ingang van 11 Mrt j.l. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te ver bieden uit, naar of binnen een kring in de gemeente Wolfaartsdijk omvattende den Egbert-Petrus-polder, den Westkerke polder en den Westerlandpolder. "Wanneer bijzondere redenen afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan dit worden toegestaan door den burgemeester dier Jgemeente onder de door den districtsveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. Donderdagmiddag ging te Borsselen de landbouwer C. Mol, tusschen zes en zeven uur, van de kade huiswaarts. Toen h(j, omstreeks half zeven, dicht b(j zjjn woning gekomen was, sprong plotseling iemand voor hem, die hem dreigend toevoegdeje geld of je leven. Op het antwoord van den bedreigde dat hij geen geld had, volgde een ruwdan je gouwe knoppen, of ik steek je dood. Mol, die zich tegen zjjn aanvaller niet voelde opgewassen, voldeed aan diens eisch en gaf hem zijn hemdsknoopen die van de grootste soort zijn. Hij meent den aanrander to hobbon herkend. Onmiddelijk werd bij de politie aan gifte gedaan van het gebeurde en de verdachte werd in verhoor genomen. Hij schijnt zijn alibi niet te kunnen bewijzen en de verklaringen van een paar personen, ook door de politie ge hoord, moeten bezwarend voor hem zijn. Gistermiddag werd van den wal aan de Maaskade te Rotterdam een handwagen waarop 4 balen cacaoboonen geladen lagen, gestolen. De wagen stond een oogenblik onbeheerd, zoodat de diefstal spoedig ontdekt werd. Geen vijf minuten nadat het misdrijf gepleegd was, was de politie er van in kennis gesteld en deze nam direct haar maat regelen. Men hield toezicht op beide bruggen die het Noordereiland met de stad en den linker Maasoever verbinden. Het gestolen goed moest dus haast van zelf op het Noordereiland blijven en een ingesteld onderzoek deed de politio op de balen beslag leggen in den winkel van een melkverkooper aan de Maaskade* Men vertelde daar dat de cacaoboonen zoolang in bewaring gegeven waren en wel weggehaald zouden worden. De politie vatte voor den winkel post en kon tenslotte zekere A. K. een man zonder vaste woonplaats, arrest er ren, toen deze zijn aanspraak op de boonen gelden liet. De man werd onmiddellijk in bewaring gesteld un bekende den diefstal. Te Hoeven, onder Breda, is een ern stige mishandeling gepleegd. Een be rucht individu, die meermalen zijn vrouw in dronkenschap mishandelde, was door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot 2 dagen hechtenis of f10 boete, wegens dronkenschap en werd deswege Vrijdag door de politie opge haald om zijn straf te ondergaan. Maan dag kwam hij weer thuis en was zoo woedend op zijn vrouw, omdat deze de f 10 boete niet betaald had, dat hij haar bij de keel vastgreep en haar wilde worgen. Met een mes bracht hjj haar nog verschillende sneden in den hals toe. Op het hulpgeroep der vrouw kwamen de buren toesnellen en ontzetten haar. De toestand van de vrouw is zoodanig, dat zij niet naar het gasthuis kon wor den vervoerd. De man is door de po litie direct weer gearresteerd en naar Breda getransporteerd. Een schipper te Goedereede, die met zijn schuit de haven te Stellendam wilde binnenloopen, is met het overgaan van het zeil met de schoot overboord geslagen en verdronken. Een landbouwer te Dorst bij Breda, ging Zaterdagmiddag met een kar, waar voor een jong paard was gespannen naar het land, om werkzaamheden te verrichten. Daar hij lang wegbleef, werd zyn dochtertje er op uitgezonden. Dicht bij het land vond zij haar vader voor dood in een karspoor liggen. Spoe dig geroepen hulpvaardige buren brach ten dsn ongelukkige naar huis, waar de spoedig geroepen geneeskundige con stateerde dat er eenige ribben waren gebroken, waarvan er een in de long was gedrongen, zoodat zijn toestand ho peloos was. Hij is reeds Zondag aan de gevolgen overleden. Hoe het onge luk is gebeurt weet men niet. Paard en kar stonden op den akker. De „Tyd" vertelt: Vrijdagavond (on )ge ar di Zee 00t' ein< in den laatsten trein uit Rotterdam! Den Haag is gepasseerd. Plotseling schrikten de reizigers i een der coupé's uit hun dommelig wakkereen bleek gezicht zonde hoofddeksel vertoont zich voor 't raampji Zeker iemand die nog met den laatste inter trein mee moest op de loopplank va iggo den wegrijdenden trein is gespronge iver en nu moeite doet naar binnen te ko ar<^° men. De reizigers in den coupé vliegei dan ook op, om hem te hulp te komen ,ujn0 alvast tal van waarschuwingen naai buiten schreeuwend „zich goed vast t) euw houden". Voorzichtig is het portie igge eindelijk opengemaakt doch nu ver ww toont zich niet een persoon, maar stap-iver pen drie jongelui tot groote verbazing jj.°" der aanwezigen het compartiment in! n()e En nauwelijks enkele minuten geze: ten verlaten ze op dezelfde wijze als ze gekomen zijn den coupé, nu aan de an dere zijde. Dat spelletje schenen de meer dan brooddronken heerschappen aardig to vinden, want een poosje later kwamen ze weer aanzetten. Om ongelukken te voorkomen werden ze maar wederom naar binnen geloodst. Doch toen ze daarop aanstalten maakten, om opnieuw te vertrekken, werden ze daarin belet door de aanwezigen. Het kwam tot woorden, het dreigde tot handtastelijk heden over te gaan, waarop een der passagiers aan alles een einde maakte met behulp van de noodrem. Het eind van de grap was, dat de studenten wel in den trein mochten blijven, doch dat in Amsterdam bij aankomst van den trein een heele politiemacht hen op wachtte ter in ontvangst name 1 Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen E. J. de W., 21 j., landbouwersknecht, geboren te Groede en wonende te Schoondijke, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. BIERVLIET. Huw.-Yoltr. 7 Februari. Pieter Abraham Verhage, 21 j., jm. en Catharina Adriana Cornelia van der Slik- ke, 21, j., jd. 16, Jannis Klaeysen, 34 j., jm. en Suzanna Sara Deseijn, 28 j., jd. 16, Adriaan Pieter Zegers, 25 j., jm. en Suzanna Klaeijsen, 21 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Johannes, z. van A. Dingemanse en L. M. de Vries. 10, Elizabeth Francina, d. van P. J. Wadde van Roon en J. Naeije. 17, Celina Re- gina, d. van A. D. Walkiers en E. M. de Buck. 17, Dingenis, z. van M. Wil- lemsen en C. Dieleman. 21, Jannis Pie ter, z. van J. J. van den Btoecke en M. J. Wolfaart. 27, Petrus Augustinus, z. van A. Cornelis en M. Termont. Overlijden. 3 Febr. Cijrille Johannes 1 mnd., z. van J. T. de Vos en M. J. Naeije. 8, Johanna Theresia Roegiers, 87 j., wed. van J. B. de Boevere. CORRESPONDENTIE" Abonnementsgeld ontvangen van M. Z., Pultenyville R. R. No 1, tot 1 Oc tober 1911. B. v. d. M., Newark tot 1 Jan. 1912. Adm. Oostburg, 15 Maart Tarwe f 9.80 a f 10.50

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2