ei bmünticftUb twt de No. 1597. Zaterdag 11 Maart 1911 20e Jaarg n. Binnenland. 3T ONTWAAKT. FEUILLETON. o mi He ?e. V, lijk.) rtïci 3EliJ EK mg, ia® idaa Wal' Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk f 0.55, voor België ƒ0.025 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Kit blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEftlAN te Rreskens. ftf Iff 'PUli lli'lll —IIIUB Ml IIIHW Mil IIII- Ml Op het besluit der Tweede Kamer, dat de bookmakers-kantoren zich uit dus midden zullen moeten verwijderen, een groote agitatie ontstaan in de gemeenten Vlissingen en Middelburg, iraar deze kantoren aldaar een groote uitbreiding hebben en van vérstrekken- i flnanciöele gevolgen zullen zijn. Te Vlissingen is een groote vergade ring gehouden, en waarin do gevolgen in den breede werden pesproken. De gemeente Vlissingen zal verliezen aan hoofdelyken omslag ongeveer f 6000 op de f 100.000, de opcenten op de per- soneelo belasting, de uitkeoring per hoofd dor bevolking, waarbij in hot oog moet worden gehouden dat velen gehuwd zijn kinderen hebben. Voorts straatbe lasting als een aantal huizen leeg ko men te staan en in dat goval ook de opceuten op de grondbelasting. Wat het rijk betreft: het rijk zal derven pl. m. f3000 aan bedrijfsbelas- belasting, voorts grondbelasting en per- aoneele belasting. Verder moet het verlies aan verkoop icMcjvan postzegels voor het Vlissingsche kantoor worden gesehat op f95000 per aar en aan telegrammen op f 60000 por jaar. De stoomvaart maatschappij „Zeeland" zal ongeveer f 50000 dorvon aan reizi gers- en postvervoer. En dit alles om zedelijkstoestanden in Engeland te terbeteren. Men wil trachten van de regeering te rerkrygen, dat zij de bepaling aan de wet toevoege, dat het verbod voor die genen, welke reeds minstens éen jaar het bookmakersbedrijf hier te lande uit- oefenon, worde opgeheven, onder stren ge controle-voor waard c-n en waarborgen tegen uitbreiding van zaken, welke ver kregen zou kunnen worden door voor het aantal weddenschappen en het aan tal deelnemers een grens te bepalen, in overeenstemming met de in de drie laatste jaren gevolgde werkwijze. In verband daarmede is een adres aan de regeering en aan de Tweede Kamer gezonden, waarin alle deze bezwaren worden ontwikkeld. Uit de vergaderden werd eene com missie van 3 personen aangewezen om oen onderhoud te hebben met den afge vaardigden ter Tweede Kamer voor het district Middelburg, de heer Blum, die er zijne verwondering over te kennen gaf, dat deze commissie niet oerder is gevormd teneindo haar bezwaren togen het eventueel aannemen van hot wets ontwerp kenbaar te maken. Het wetsontwerp toch is niet nieuw, doch reeds door minister Nelissen in gediend. Nu een beweging op touw te zetton om te trachten de wet te veranderen, noemde hij dan ook niet den juisten weg. De verschillende artikelen van het wetsontwerp toch zijn allo behandold en do beslissing daarover, na breedvoerige discussies, gevallen. Alleen de eindstemming over het wetsontwerp moet nog slechts plaats hebben en dan wordt geen gelegenheid gegeven tot gedachtenwissoling over een der artikelen. Door den heer Smits werd den heer Blum een uiteenzetting gegeven wat ei genlijk het bookmakersbedrijf is en er op gewezen dat daarbij eerlijko handel wordt gedreven, doch dat er natuurlijk, zooals in alle bodrijven, kaf' onder het koren is. Bovendien trachtte de heer Smits de verschillende bezwaren die de heer Blum tegen het bookmakersbedrijf heeft te weerleggen. De heer Blum bleef vooral van zjjn standpunt als lid der anti-rev. partij zijn bezwaren tegen het wedden dat door de bookmakers wordt bevorderd, handhaven. Hij betreurde het evenals de com missie, dat het verhuizen der kantoren zoo groot financieel nadoel voor de ge meente zal opleveren, doch hij wees er op dat het nu eenmaal niet anders kan, dat bij elke wet slachtoffers vallen. Evenwel om dit financieel nadeel zoo veel mogeljjk te helpen vermin leren, verklaarde de heer Blum zich wel bereid, op een hem doswege door de commissie gestelde vraag, om zijn medewerking te verleenen tot het verkrijgen van een overgangsbepaling dat de wet niot te spoedig in werking zal treden, teneinde de betrokken kantoren gelegenheid te geven do loopende zaken af te wikke len en eveneens voor de porsonen die hun betrekking zullen verliezen, de mo- lijkheid to openen naar eene andere be trekking uit te zien. De heer Blum voegde daaraan toe dat hij, waar hij den minister van jus titie bij de behandeling van dit wets ontwerp uit volle overtuiging heeft ge steund, alleen dan aan zulk een over gangsbepaling wil medewerkon, indien daartegen bij dezen bewindsman geen gegronde en principieele bezwaren be staan. Ook zou het misschien aanbeveling verdienen een adres in dien geest aan de Eer ie Kamer te zenden. Wat een eventueel te maken over gangsbepaling betreft noemde de heer Blum daarvoor als maximum tijd het einde vaa de tegenwoordige regeerings- periode, alzoo tot de algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer in 1913. Wat ten slotte het aan de Tweede Kamer gezonden adres betreft, hiervan verwachtte de heer Blum, rekeninghou dend met de parlementaire gebruiken, in het geheel geen succes, daar deze adressen eigenlijk mosterd na den maal tijd zijn. Breskens, 10 Maart 1911. De Dinsdag gehoudon zitting van den gemeenteraad werd door 6 leden bijge woond de heer P. C. Roest was met kennisgeving afwezig. De heer H. Weijkman, die na zijne ziekte weder tegenwoordig kon zijn en deze vergadering presideeren, werd mot zijn herstel door de leden geluk ge- wenscht. Na de lezing dor notulen van de vo rige zitting, werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken. Verslag van de handelingen dei- commissie voor de Oude en Nieuwjaars- bedeeling, waaruit o.m. bleek, dat is ontvangen én uitgegeven f 142.72. it3ii betreurde 't, dat de giften voor de armen steeds kleiner worden. verslagen ingevolge art. 52 der woningwet in zake de volkshuisvesting; dat betreffende de gehouden veetelling van de Gezondheidscommissie en van de Ambachtsschool, benevens het rapport omtrent de pensionneering van gem.- ambtenaron en hunne weduwen en wee zen. Allen werden ter visie voor de leden gelegd. c. Missive van Ged. Staten tot het verleenen van vrijdom van grondbelas ting voor de plaats waar de veldwach- w Ets. Ik wil u al wat ik kan, beant woorden maar er zijn er een me nigte, waarop ik u ongetwijfeld het ant woord zal weigeren. Gij herinnert u gewis mjjne voorwaarden Jamaar waarom steldet ge mij niet in kennis met den bizonderen gees testoestand mijner vrouw? Gij had haar zelve meermalen ge zien. Haar toestand was dezelfde als toen gjj de eerste genegenheid voor haar hebt opgevat. Het zou mij leed doen els gij u als misleid zoudt beschouwen. Waarom mij niet alles gezegd? Dan had ik niemand iets kunnen ver wijten. Paar had ik zeer vele redenen voor, Mr Vaughan. Pauline was een groote verantwoordelijkheid voor mij, en een geldelijke last die mij ten zeer ste bezwaarde, want ik ben arm. En, alles wel beschouwd, is de zaak dan zoo verschrikkelijk Zij is schoon, goed en beminnelijk. Zij zal u een liefheb bende vrouw zijn. Gij wenschtet dus feitelijk van haar verlost te zijn Dat was niet alles. Er zijn om standigheden, ik kan ze u niet verkla ren die het mij tot een vreugde maakten haar aan een welgesteld En- gelschman te kunnen uithuwelijken. Zonder te bedenken, hoe die man zich zoude gevoelen bij zijn bevinding, dat de vrouw die hij beminde, weinig meer is dan een kind. Ik was zeer verontwaardigd en liet hem dit duidelijk blijken. Ceneri nam daar echter weinig notitie van. Hij bleef volkomen kalm. Er is een geheel ander punt om te worden overwogen. Pauline's toe stand is volgens mijne meening, verre van hopeloos. Inderdaad heb ik een huwelijk altijd als een groot middel voor haar herstel beschouwd. Indien haar geest zich op een of ander uiter ste bepaalt, dan geloof ik dat zij lang zamerhand zal herstellen. Of welhare geestvermogens zullen even plotseling terugkeeren als zij haar verlieten. Myn hart sprong op van blijdschap bij deze woorden van hoop. Hoe wreed ik my ook misleid gevoelde, en hoe ik ook als werktuig was gebruikt voor de zelfzuch tige doeleinden van dezen man, was ik toch gaarne bereid om in den toestand te berusten, zoo ik nog eenige hoop mocht koesteren. Wilt ge mij al de bizonderheden van den toestand mijner arme vrouw mededeelen Ik veronderstel dat zij niet alt\jd zoo geweest is? Zeker niet. Haar geval is zeer buitengewoon. Eenige jaren geleden on derging zij een grooten schok en leed zij een plotseling verlies. De uitwer king daarvan was het volslagen verlies van haar geheugen. Na eene ziekte van eenige weken herstelde zy, doch het verleden bestond niet meer voor haar. Plaatsen kende zij niet meer, vrienden waren vreemdelingen voor haar geworden. Haar geest stond, zooals gy zegt, gelyk aan dien van een kind. Maar die geestvermogens van een kind nemen toe, en, indien zy in deze richting behandeld wordt, zal dit bij haar evenwel het geval zijn. Wat was de oorzaak harer ziekte waarin bestond die schok Dat is een der vragen die ik u niet kan beantwoorden. Maar ik heb het recht om het te weten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1