Bin nenliiml. Rechtzaken. BurgerL stand. Breskens, 3 Maart 1911. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkanto ren, werd gedurende de maand Feb. in de spaarbank ingelegd f 15999.19; te rugbetaald f22742.52. Het laatste door dat kantoor uitge geven hoekje draagt het nummer 5587. Gisteren gaf de Rederijkerskamer „Jacob van Lonnep" van Biervliet in het Stoomboots-veerhuis voor een matig bezette zaal haar aangekondigde voor stelling met de opvoering van „In den val geloopen," waarvan vooral de hoofd rollen opnieuw bleken aan goede krach ten te zijn toevertrouwd. Het nastukje Barbier-Brugwachter liep even vlug van stapel. SLUIS, 28 Febr. De heden gehouden zitting van den gemeenteraad word door alle leden bijgewoond, De notulen van de zittingen van 20 en 29 Jan. werden goedgekeurd. Uit de laatstgenoemde bleek, dat tegenover het voorstel van B. en W. op het ver zoek van den heer J. C. Stern om hem een uitweg te verleenen aan den Zuid- weg tegen eene retributie van f 1 's jaars, door den heer Bakker was voorgesteld dit bedrag op f3 te bepalen, en dat over beide voorstellen de stemmen had den gestaakt, zoodat de beslissing tot nador moest worden aangehouden. De voorz. deelde mede dat hem door den Comm. der Kon. een verlof is toe gekend tot 22 Maart e.k., en dat het suppletoirkohier van den hoofd-omslag door God. St. is goedgekeurd. Nadat bij B. en W. als hoogste bod voor de 2 boomen voor de huizen van De Smit eene inschrijving was ingeko men van f80 per boom werd dit college tot verkoop gemachtigd evenals tot pu blieke verkoop van eenig kaphout en een overhellende boom in het plantsoen der school. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f317.50 zijnde 119 aanslagen le en 40 2e klasse. Goedgekeurd werden eenige af-[en overschrijvingen. Op den post f137 voor wegen en voetpaden vroeg dhr Bakker of hierin was begrepen het meerdere onderhoud van den weg van Rosenoord naar Nieuw vliet. Dhr Brand vond hierin aanleiding te vragen of bedoeld onderhoud niet kon worden overgenomen door de gemeente de weg ligt inderdaad zeer slecht, maar hij meent, dat ze verkeerd is gelegd en dat het bezwaar was te ondervangen door ook de zijkanten te verharden. Dhr de Bruijne wees op de onmoge lijkheid van die overname, want die weg behoort in zijn geheel in onderhoud aan eene commissie van de betrokken ge meenten en polders, waarin elk een ze ker aandoel bijdraagt, zoo betaalt Sluis 7/40, Retranchemenf, s/10, Nieuwvliet 3,!i0, "Watering Cadzand 1li cent. De voorz. zag or geen heil in om een schrijven tot de commissie te rich ten, maar vond 't wel gewenscht een afgevaardigde naar de jaarvergadering der Commissie (in Juli) te zenden, om daar dit belang te bespreken, waartoe alleszins reden bestaan omdat Sluis voor zyn bijdrage van f500 de eisch van een behoorlijk onderhoud mag stellen. Aldus kwam aan de orde het contract met de gasfabriek te Brugge bij de overname van de alhier bestaande fa briek. De voorz. zeide dat door de Brugsche fabriek uit de voorwaarden is gelicht het woord „koolzuur" waardoor gas wordt geleverd zonder dit bestanddeel, doch waarbij wel ammonia wordt gele verd, en voorts dat, als bet contract tot stand komt en onverhoopt niet op tijd het gas van uit Brugge mocht kun nen worden geleverd, in elk de gemeente dan zal voorzien bjijven van het nu ge leverde gas. Dhr Bakker, de algemeens beschou wingen openende, heeft de voorwaarden ernstig nagegaan en is tot de conclusie gekomen, dat de gemeente voor zoo'n belangrijke beslissing staat, dat hij voor alsnog zich buiten stemming zal hou den. Stelde hij allereerst de vraag of de gemeenteraad reeds in beginsel had be sloten dat de gemeente van gas zou veranderen, in de tweede plaats vond hij 't bezwarend, dat in enkele artike len werd bepaald bij niet-nakoming der verplichtingen eene boete te heffen, zon der dat ergens eene borgstelling is vast gelegd, waarop de eventuëele boete te verhalen is. Een ander bezwaar is, dat volgens art. 5 de nieuw te plaatsen lantaarns 2500 branduren garandeeren, maar als hij 't berekent dan komt hij mot de be staande maar tot 1300 b'anduren. Mede stelt hij de vraag wat de bedoeling is van de f 50 voor het leggen van buizen naar andere gemeenten. Hij is in Brugge geweest om daar het licht te bezien en nu zal hij niet zeg gen, dat 't van dien aard was om 't te ontraden, het licht was gewoon, doch hij heeft bemerkt, dat op sommige pun ten lantaarns met 2, op andere met 4 kousjes stonden. Volgens zijne berekening zou hij nu f4.50 per jaar minder betalen, maar dit goedkoopore gas gaat gepaard met het gevaar van ontploffing en verstikking en hij herinnert met genoegen aan wat een Duitsch schilder hem eens zeide, nl. dat 't in Sluis met zijn reukeloos gas zoo'n gerust slapen was. Dhr Brand wees er integendeel op, dat steenkolengas niet zoo gevaarlijk is als aeroëengas. Die Duitsche schilder zou wel eens zoo rustig kunnen slapen dat hij niet meer ontwaakte. En dat dit gas uit steenkolen niet zoo reuke loos is, komt, omdat er juist eonige reuk aan gemaakt is, bij wijze van waarschuwing, dat de kraan open staat. De voorz. zeide, dat voor elke nieuwe lantaarn f20 's jaars wordt berekend, en dat daarvoor 2500 branduren worden gegarandeerd, volgens de nu bestaande regeling hebben we voor de 45 lantaarns 60000 branduren, en dat komt op 1300 branduren h f 600 's jaarsals wo dus 45 lantaarns hadden naar den maatstaf van de volgende nieuwe dan zou 't op f900 komen te staan, maai voor 't nieuwe contract betalen we voor de 45 ook maar f500. Dat er verder in beginsel niet tot verandering van gas is besloten moge waar zijn, in elk geval is er toch in den raad over gesproken. De borgstelling wordt ook niet in 't oude contiact gevorderd, maar nu zou dat zeker niet kunnen daar oen Belgi sche maatschappij in Holland geen bor gen kan stellen evenwel hebben B. en W. in de f500 reeds voldoende het heft in handen, terwijl bovendien de fabriek hare bezittingen hier verpandt. Daarna werd het contract aanvaard met 6 st., dhr Bakker onthield zich'van medestemmen. Een tweetal verzoeken van dhr Bak ker tot verplaatsing van de paal, aan wijzende de nieuwe slachtplaats en het niet-gebruik van prikkeldraad, als ge vaarlijk voor de menschen, werden naar B. en W. verwezen. Daarna werd de zitting gesloten. Men meldt ons uit SluisUit groote belangstelling in de vroeger hier be staande kantwerkschool schonk wijlen H. M. Koningin Sophie H. D. portret aan deze school. Bij de opheffing daarvan bleef het portret in handen van de toenmalige directrice mevr. Renier van "Willes. Na haar overlijden ging het op de familie over en thans heeft een neef van haar, de heer J. Grootenhuis, burgemeester van Veendam jin een welwillend schrij ven aan onzen burgemeester het portret van de vorstin naar wie de school is genaamd, opnieuw aan haar afgestaan, om het een plaats in het lokaal te ver leenen. De schenking is dankbaar aau- vaard. Het aantal sollicitanten voor 2e leeraar in timmeren, hand- en vakt.ee- kenen voor de Ambachtsschool te Oost burg bedraagt 62. Van wege het ministerie van Land bouw enz. wordt de aandacht van vee houders er op gevestigd, dat het. aan gezien hot mond en klauwzeer dikwijls wordt overgebracht door personen, die in aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, bijv. door veehandelaren, aanbeveling verdient; geene lieden op de boerderij toetelaten, van wie men kan vermoeden dat zij de smetstof bij zich diagen. Aan deze kennisgeving ware toe te voegen, dat het zeer wenschelijk is, dat de veehouders bijzondere aandacht wij den aan hunne schapen, daar deze meer malen het eerst door het mond- on klauwzeer worden aangetast. Het is daarom geraden, wanneer deze dieren eenig verdacht verschijnsel, bijv. kreu pelheid vertoonen, dadelijk den veearts te raadplegen. School- en Kerknieuws^ Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Re- tranchement ds S. H. de Groot te Oir- schot. OOSTBURG. Dinsdag had in de Ned. Herv. Kerk alhier de stemming plaats over de vraag, aan wie het beroepings- recht over de eerstvolgende 10 jaren zou worden opgedragen, aan de kerke- raad of een kiescollege. De uitslag hiervan is geweest dat 68 stemmen voor kieseoll. en 7 st. voor kerkeraad zijn uitgebracht, zoodat het kiescollege gehandhaafd blijft. - Te Waterlandkerkje heeft ditmaal de kerkelijke gemeente met 32 tegen 5 st. dit recht weder aan zich gehouden, zoodat daar een kiescollege zal worden ingesteld. Te IJzendijke verbleven deze rechten aan don kerkeraad; van de 18 uitgeJ brachte stemmen verklaarden zich et slechts 2 voor een kiescollege. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting van 3 Maart. Veroordeeld wegens mishandeling: Th. S., 23 j., metselaar te Eede, tot f5 of 5 d. Vrijgesproken is E. d. C 54 j., bak ker te IJzendijke, beklaagd van mishan deling. i Z oe lus -» GROEDE. Huw.-Voltr. 9 Jan. L. de Wilde, 18 j., jm. en F.. S. du Bois, 1 j., jd. 16 Febr. W. Versprille, 29 j., jm. en J. du Bois, 24 j., jd. 23, A. Quataert, 36 j., jm. en M. Th. v. Hijfte, 28 j., jd. 23, W. J. Risseeuw, 21 j., jm. en S. Luteijn, 21 j., jd. 2 Maart, J. Elfrink, 22 j., jm. en A. Rookns 19 j-, jd- Geboorten. 2 Jan. Octavia Maria, tl, van P. J. Steijaert en S. M. de Paauw. 8, Willem Karei Jan en Sara Elizabeth, tweel. z. en d. van A. de Witte en Jj C. van de Plassche. 24, Jacobus, z. van C. van Belois en W. Fenijn. 25, Eliza beth Jacoba, d. van J. Herman en K de Puijt. 29, Jacobus, z. van J. Oos terling en T. Behage. 2 Febr. Maria Janna, d. van D. Verplanke en S. van Peenen. 6, Maria Catholijntjo, d. van J. M. Bouwens en C. M. van Peenon, 11, Maria Esther, d. van A. J. Willeen S. J. Hendriks. 16, Maria Catharina, d van W. Bron en M. S. Haars. 19, Neel- tje Johanna, d. van J. Frelier en M. Buijsse. 21, Augustus, z. van C. Sijne saal on J. R. Clarisse. 21, Maria, d. van P. de Marree en P. Faas. Overlijden. 6 Jan. ,T Ph. Risch, 40 j echtg. van J. Risseeuw. 20, J. J. Hol- lebosse, 81 j., wed. van C. Butler. 19, P. de Wagemaker, 79 j., echtg. van I. J. Herman. 28, Anna Cornelia, 3 mnd d. van J. A. de Koning en A. S. Deij. 3 Febr. Jannis, 2 j., z. van Iz. Casteleijn en S. Albregts. 10, B. Schrier, 53 'j echtg. van J. Tavenier. 23, Cornelis Dingeman, z. van J. Iz Verberg en G. Giljam. log la' 'aa Iro Irc Iru lie los lie la' Ert Ui ion an 'ai iri Sti Fru'dikltoetsrtt'H. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Maart Biervliet v. 9'/2 u ds Val. Doop. Breskens v. 91/2 u geen dienst n. 2 u ds Meeuwenberg Doop. Groede v. 9 u ds van Petegem. n. 2 u ds van Petegem. Hoofdplaat v. 91/,, u ds Noest. Nieuwvliet v. 9ll2 u ds Janseu. Oostburg n. 2 u ds Jager. Schoondijke v. 9 u ds de Jong. Waterlandk. v. 9^2 u ds Was. IJzendijke v. 9'/2 u ds Meeuwenberg Herv. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 en nm. 2 u dhr de Vos. Woensdagavond 6.30 Bijbellezing. Ev. Luth. Gek. Groede v. 9 u ds Snijder. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 6 u dhr Spoel. Geref. Kerk Schoondijke. v. 91/2 en n. 2 u Leeskerk. Lokaal-Weijkman Breskens n. 5L'2 u. ds van der WTal. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 4 Maart 8.28 3.52 Zondag 5 4.04 4.28 Maandag 6 4.47 5.11 Dinsdag 7 5.35 5.59

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2