No. 1594. Woensdag I Maart 1911. 20e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. ONTWAAKT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk ƒ0.135, voor België /0.62r> en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. <é.im Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit 1)1»tl verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijt!,!gavotnl hij tien uitgever 0. DIELEMIX te Breskens. Rundwee-tuberculose. Ter bestrijding van de rundvee-tuber- culose is bij Kon. besluit van 1 Dec. 1910 aan veefokkers en onder dezen bij voorkeur aan hen, die leden zijn van vereeriigingen, welke zich de verbetering van den veestapel ten doel stellen, voor zoover het bedrag van de daarvoor be schikbaar gestelde gelden zulks toelaat en onder voorwaarde, dat hunne vee stallen aan redelijke hygiënische eischen- voldoen, daartoe met steun van rijks wege gelegenheid gegeven, de tubercu lose onder hun rundvee te bestrijden. Met vergunning van don Minister van Landbouw en onder door dezen vast te stellen voorwaarden kan deze gelegen heid ook worden geboden aan andere veehoudors, mits geen handelaren in - vee zijnde. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken richten zich schriftelijk tot den Directeur-generaal van Landbouw, waar toe formulieren ter gemeente-secretaries kosteloos worden verkrijgbaar gesteld. Voor het geval, dat aan hunne aan vrage gevolg wordt gegeven, verbinden de aanvragers zich schriftelijk tot het laten onderzoeken van hun hun geheelen rundveestapel door den van rijkswege aangewezen veearts op klinische tuberculose tot het verstrekken van de daarvoor noodige hulp tot het afstaan van de klinisch-tuber- culeuse runderen, welke in hun veesta pel worden gevonden, aan het Rijk te gen eene vergoeding of tot het slachten of doen slachten van die dieren binnen 8 dagen na het onderzoek en onder toe zicht van bedoelden veearts tot het vervoeren op eigen kosten van de door het Rijk overgenomen dieren hetzjj tot het naastbijzijnd spoor-, tram of bootstation hetzij tot het voor de af making bestemde slachthuis, een en an der overeenkomstig de aanwijzing van bedoelden veearts tot het grondig reinigen en ontsmet- 1 ten van de standplaatsen van door het Rijk overgenomen of van geslachte tu- berculeuse runderen, overeenkomstig de aanwijzing van bedoelden veearts tot het nemen van die voorzorgsmaat regelen, welke in hun bedrijf kunnen worden toegepast om den tuberculose- vrijen opfok van hun jongvee te verze keren tot het niet toevoegen van runderen aan hun veestapel, dan nadat deze door den bedoelden veearts onderzocht en van op tuberculose duidende verschijnselen vrij bevonden zijn tot teruggave van de kosten van on derzoek volgens een daarvoor door den betrokken Minister vast ie stellen ta rief, indien aaD het voorgaande niet wordt voldaan. Het bedoelde onderzoek heeft plaats op Rijkskosten door meergenoemden veearts. Deze zenden met betrekking tot het door hen verrichte onderzoek een rap port door tusschenkomst van den di strictsveearts aan den Directeur-generaal Op grond van dat rapport wordt door den Minister beslist, of er termen zijn om een of meer runderen ter slachting door het Rijk te doen overnemen. De vergoeding wordt berekend naar een tarief, door den Minister vast te stellen. Bij gelegenheid van de herdenking der 12x/2jarige troonsbestijging van H. M. de Koningin, op 6 Maart a.s. zal H. M. eene aubade worden gebracht, waaraan 16 zangvereenigingen en 10 muziek korpsen te 'sGravenhage zullen deelne men. Het geneele aantal van hen die aan de aubade en aan het défilé deelnemen wordt op een 5000 personen geschat, De heer J. S. Mewsen schrijft in de Middenstandbond o. a. het volgende Wij waren de vorige week in een der gemeenten, welke in een kring (van 20 kilometer in halve doorsnede) rondom de hoofdstad des Rijks gelegen zijn. Zooals het gewoonlijk gaat, hoorden wij ook daar klagen over de concurren tie welke de groote stad, met haar vele en groote winkels en magazijnen aan de kleinere gemeenten in de nabijheid aan deed. Ten slotte merkte echter een der aanwezigen op, dat hij do bewoners dier Rijkshoofdstad volstrekt niet benijdde, want wat in de bedoelde kleine gemeen te bijv. als vleeschwaren niet deugde ja zelfs schadelijk was voor de gezond heid en wat niemand wilde koopen, dat werd graag gekocht door Am sterdam. Wij vroegen om wat meer duidelijk heid in de hier vermelde gezegden. En men was aanstonds van tien zijden be reid ons, die duidelijkheid te verschaffen. Onze zegslieden zeer betrouwbare menschen die bereid zijn alles te staven, deelden de volgende feiten me de. Rondom Amsterdam wordt een groot deel van het vee, dat aan een of andere ziekte bezwijkt en afgekeurd wordt voor gebruik als voedsel, ja zelfs in begin van ontbinding verkeert, in plaats van, zooals het behoort, onbruikbaar te wor den gemaakt, door gewetenlooze verkoo- pers, aan dito vleeschhandelaars in Am sterdam verkocht, om daar in den een of anderen vorm aan den man (de vrouw) te worden gebracht. Op onze bemerking, dat er in Amster dam toch een keuringsdienst bestond en men zeer streng was, met ongekeurd vleesch, kregen wij een schouderopha lend antwoord, met de bijvoeging het wordt binnen gesmokkeld. Onze verontwaardiging was groot, toen wij van verschillende geloofwaardige menschen in bedoelde gemeente eenstemmig deze schandelijke feiten hoor den bevestigen. Het kreng den naam van gestor ven dieren wordt in het geheim van beenderen ontdaan, het vleesch wordt in allerlei bergplaatsen gestopt, en de meest uieeenloopende verpakkingsmid delen gebruikt voor het vervoer om daarmee de waakzaamheid der ambte naren en politie te verschalken. Melkvaten worden gevuld met dit krengenvleesch, eenige droppels melk over het deksel gestort en te midden der andere melkvaten komt dit voor do gezondheid schadelijk vleesch in de ma gen van opkoopjes-beluste Amsterdam mers of van hen die schraal met aard- sche goederen gezegend' zijn en toch ook eens een stukje vleesch willen nut tigen. Als vervoermiddelen verleenen voorts uitstekende diensten kinderwagens, waschmanden, dito zakken, geheel het 40. Ik reisde in vliegende vaart zoo snel de stoom mij slechts vervoeren kon naar Genève, waar ik onmiddellijk mijn on derzoek naar Doctor Ceneri aanving. Ik had gehoopt dat het mij niet moeilijk zoude vallen hem uit te vinden. Zijne woorden hadden den indruk bij mij ach tergelaten, dat hij in deze stad zijne practijk uitoefende. Indien dit het ge val was, dan moest hij bij vele inwo ners bekend zijn. Maar hij had mij mis leid, of ik had mij vergist, want gedu rende verscheidene dagen zocht ik in hoogere en lagere standen en on lervroeg elkeen, doch niemand kende den man. Ik bezocht eiken geneesheer der plaats, doch geen hunner was zelfs de naam van dien collega bekend. Ten laatsce hield ik mij overtuigd, dat hij mij een valschen naam had opgegeven, of dat hij niet te Genève thuis behoorde. Ik besloot dus mijn geluk te Turijn te gaan beproeven. Op den vooravond van mijn vertrek zwierf ik door de stad met een zeer be drukt gemoed, toen ik een man opmerk te, die aan de. overzijde van de straat liep. Daar zijn gelaat en voorkomen mij bekend schenen, stak ik de straat over teneinde hem beter te kunnen zien. Daar hij het gewone costuum der En- gelsche touristen -droeg, dacht ik reeds dat ik mij vergist had. Maar toen ik hem van naderbij beschouwde, herkende ik hem, niettegenstaande zijn zonderlin ge kleeding. Het was de man metwien Kenyon dien woordenstrijd gehad heeft voor de San Giovanni; de man die ons had lastig gevallen wegens onze onmiskenbare bewondering voor Pauline de man die zich toen arm-in-arm met Ceneri verwijderd had. De kans was te goed om haar verlo ren te laten gaan. Hij zou ten minste weten waar de doctor te vinden was. Ik naderde hem en beleefd mijn hoed afnemende, verzocht ik hem om een kort onderhoud. Ik sprak hom in het Engelsch aan. Hij wierp een snellen, doordringenden blik op mij, beantwoordde mijn groet, en drukte in dezelfde taal zijn bereid willigheid uit om mij van dienst te z\jn. Ik tracht het adres te vinden van een heer die, naar ik meen, hier ter stede woonachtig is, en ik geloof dat gij in staat zijt mij daarin behulpzaam te zijn. Hij antwoordde lachend Zoo het mij mogelijk is wil ik dit volgaarne doen maar daar ik een Engelschman ben even als gij, en hier met slechts zeer weinig lieden bekend ben, vrees ik dat mijne hulp u niet veel zal baten. Ik zoek een zekeren doctor^ met name Ceneri. De heftige beweging die hij maakte bij het vernemen mijner woorden en de blik, dien hij op mij wierp, bewezen mij, dat de naam hem bekend was. Doch in éen oogwenk herwon hij zij no zelfbeheersching. Ik kan mij dezen naam niet her inneren. Het spijt mij u te moeten zeg gen, dat ik niet in staat ben u te hel pen. Maar, hernam ik thans in het Ita- liaansch, ik heb u eens in zijn gezelschap gezien. Ik ken niemand van dien naam, zeide hij op minachtenden toonGoe den avond. Hij lichtte den hoed op en liep voort. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1