Gemengd. tabak, is aanmerkelijk duurder dan bij ons. Als dat ook hier zoo moet worden, is 't geen wonder, dat men niet zonder zorg de toekomst tegemoet gaat en de toch al gedrukte toestand, verre van verbeteren zal. Zoo ooit dan is behoed zaamheid gebiedend en er is in dezen voorzeker alle reden om partij-politiek trouwens toch verderfelijk te ontraden. Breskens, 21 Februari 1911. Bij de gisteren alhier gehouden stem ming over de bekende vraag kerkeraad of kiescollege warden 55 briefjes inge leverd, waarvan 3 van ouwaarde, 39 voor den kerkeraad en 13 voor een kies college, zoodat de eerstvolgende tien ja ren het benoemings- en beroepingswerk weer aan den kerkeraad is opgedragen. OOSTBURG. In de Vrijdag jl. alhier gehouden Algemeene Vergadering der Ambachtsschool is besloten behou dens nadere goedkeuring om in Mei eene verloting te houden van de kleinere voorwerpen vervaardigd op de Ambachts school alhier. Hoe deze huishoudelijke artikelen in den smaak vallen, is reeds meermalen gebleken bij de gehouden tentoonstellingen, daar de vele bezoe kers het jammer vonden dat die voor werpen niet te koop waren. Men schryft ons uit Oostburg Den 16 Febr. 11. werd in de raadzaal alhier de jaarljjksche algemeene verga dering gehouden van de vereeniging „Ziekenzorg", waarbij het jaarverslag werd uitgebracht en rekening en verant woording werd gedaan. Uit het jaarverslag bleek dat in 1910 aan verschillende zieken verstrekt wer den 1153 L melk, 832 eieren, 234 por ties eten en 7 K.G. soepvleesch, terwijl als bijdrage in de verplegingskosten van een hulpbehoevend patientje, een som van f 13.50 uit de kas werd betaald. Het bedrag, dat door contribuauten werd bijeengebracht bleek dit jaar klei ner te zijn dan het vorige jaar. De re den, waarom deze jonge vereeniging, die in den korten tjjd van haar bestaan, reeds zoovelen tot hulp is geweest, nog door zoo weinige welgestelden gesteund wordt, werd gezocht in onbekendheid met het eigenlijk doel der vereeniging. De voieeuiging heeft niet ten doel arme nzorg, zooals velen ten onrechte meenen, doch zij tracht in minvermo gende arbeidersgezinnen, in geval van ziekte, door verstrekking vau goed en versterkend voedsel, het herstel te be spoedigen. Dit voedsel wordt evenwol alleen ver strekt, indien dit door den behandelen- den geneesheer wordt noodig geoordeeld. Waar vroeger vaak de eene zieke over vloedig versterkende middelen thuis ge stuurd kreog, en een ander tevergeefs uitzag naar datgene, wat zoo noodig was voor herstel van zijne krachten, trachten thans de vrouwen, die het be stuur uitmaken van „Ziekenzorg" deze zaak, in overleg mot den geneesheer te regelen, zoodat ieder krijgt wat hij noo dig heeft en niemand wordt overgesla gen. Ze betreuren het daarom, dat de geldmiddelen niet toelaten nog meer te doen voor hunne zieken. Toch zijn ze vol good on moed voor de toekoms*, PVi.JV.lip. ai.' a zijn, v, i hu wc... zullen steunen, wanneer meer en meer bekend wordt, hoevele dankbaren de vereeniging door hare hulp gemaakt heeft. Zij, die „Ziekenzorg" met eene jaar- lijksche bijdrage wenschen te verrassen, kunnen daarvan opgave doen bij de penningmeesteresse Mevrouw A. Mijs, te Oostburg. Albert Yogol komt Vrijdag 24 Febr. a s. weer in ons district en wel te Sluis een voordrachtavond houden. In ons blad stond er over de ze zoo zeer begaafde declamatie een zeer gunstige kritiek. Jammer was het, dat toen zooveel toehoorders niet waren ge komen, omdat verwacht werd, dat de te houden voordracht moeilijk te begrij pen zou zijn, en wat viel dat mee. Wat droeg hij ons alles klaar helder voor. Men zag in do viroeelding de personen op het tooneel, men begreep hoe alles zou toegegaan zijn, ware het werkelijk heid geweest. Vrijdag komt Vogel weer te Sluis met het programma voorko mende in achterstaande advertentie, het welk in Den Haag kort geleden is op gevoerd en waarvan het Vaderland de meest gunstige recensie geeft. Het belooft dus weer een kunstvolle avond te zijn, waarvan zeker veel ge bruik zal gemaakt worden. Moge dit district nog dikwijls door hem bezocht worden. Uit Oostburg schrijft men Door de vereeniging van gediplomeer de leerlingen aan de wintercursussen in landbouwkunde in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, is met- algemeene stemmen besloten f 100, ter beschikking te stel len voor de wetenschappeiyke afdeelir.g der a.s. provinciale landbouwtentoon stelling te Middelburg en aan de com missie dier afdeeling de vrije keuze ge laten hoo de gelden te verdeelen. De kommies 3e klasse bij de di recte belastingen G. L. van der Linde wordt overgeplaatst van Sas van Gent naar Oostburg. Bij resolutie van den minister van flnanciSn is o. m. opnieuw benoemd in den raad van beroep voor de personeele belasting te Middelburg tot plaatsver vangend lid de heer mr F. J. N. van Dam, kantenrechter te Otstburg. Onder de prijzen in de kon. goed gekeurde verloting van voortbrengselen van Zeeuwsche Kunst en Nijverheid be hoeve de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren treffen we o. m. aan Een kanten zakdoek, het eerste werk van de in 1910 geopende kantwerkschool te Sluis. Een heeren- en een dames-rijwiel van W. C. de Smidt te Cadzand. Een schaakspel, ingelegd met been, in beenen doosje, van A. Luteijn Az. te Schoondijke. Een stoof van M. Schijve, te Nieuw- vliet. Een barometer, van mej. S. J. Ger man te Oostburg. Onder de gemeente Zaamslag had in het begin der vorige week eene vrouw het ongeluk zich met een speld aan den vinger te verwonden. Eerst werd er niet op gelet, doch Zaterdag is de vrouw aan volgen overlodon. De pontknecht L. C. van der Walle te Veere is heden met ingang van 16 Februari benoomd tot kantonnier-tim- merman bij den rijkswaterstaat te Vlis- singen. De Commissaris der Koningin geeft den burgemeesters in deze provin cie in overweging voor zoover noodig de aandacht te vestigen op het gevaar dat de naderende dektjjd oplevert voor de verbreiding van de besmettelijke borstziekte, welke thans onder de paar den op Noord en Zuid-Beveland heer- schende is, daar in vele gevallen zoo wel hengsten als merries voor de dek king naar elders worden vervoerd en bij verblijf op erven of in stallen, waar de ziekte heerscht, kans loopen besmet to worden en de besmetting verder te verbreiden. Een meisje te Bussum dat met de kachel in aanraking kwam en waardoor haar kleeren in brand geraakten is aan de bekomen brandwonder, overleden. Te Alem is een 16jarige jongen van een zolder gevallen en zoodanig op het hoofd terecht gekomen dat hij on middellijk dood was. Te St. Michiels Gestel is een 20- jarige doofstomme man door de duister nis misleid in een sloot geloopen en verdronken. Te Woudrichem heeft een aanva ring tusschen twee Rijnschepen plaats gehad waarbij twee personen verdronken. Te Oldemark wilden een timmer man en een winkelier, des avonds van een familie-bezoek terugkeerende, met een bootje de Linde oversteken. Het bootje kantelde, beiden geraakten te water en laatstgenoemde verdronk. In een der sasgebouwen van de artillerie inrichtingen aan de Hembrug, is Zaterdagmiddag b(j liet vullen van slaghoedjes een machine uit elkaar ge sprongen, tengevolge waarvan de ser geant-majoor H. de Ruijter, gehuwd, oud 46 jaar, uit Zaandam, een stuk ko per tegen het lichaam kreeg, dat hem de borst als het ware openreet. De dood trad onmiddellijk in. Bij dit on geval werd verder nog gewond, niet le vensgevaarlijk, de 34jarige werkman H. van der Horst, te Zaandam. Deze kon naar zijn woning worden vervoerd. Tengevolge van een sneeuwstorm zijn op 6 Februari in de kolonie Psyrt- scha (Trans-Kaukasië) vele huizen inge stort, waarbij 16 menschen en een me nigte vee om het leven zijn gekomen. Op de Boven-Merwede onder Wer kendam had Vrijdag een droevig onge val plaats, hetwelk twee offers heeft geëischt. Een zeilschip uit Sliedrecht hing achter de sleepboot Union. Daar het te kort was vastgemaakt-, zou de schipper den draad wat vieren, doch door den wind ging dit zoo snel, dat het schip in aanvaring kwam met het achterhangend vaartuig. De schipper sloeg overboord de knecht wilde met de boot hem te hulp komen, doch ge raakte te water. De knecht van het tweede vaartuig hrgaf zich ovenrers te water, met het treurig gevolg, dat de beide knechts verdronken, terwijl de schipper nog bijtijds werd gered. Te Heerlen (Limburg), heeft in de mijn Oranje Nassau een dynamiet-ont- plofting plaats gehad, doordat een lading te vroeg' ontploftetwee werklieden werden gedood en twee anderen zwaar gewond. Zaterdagmorgen is op het Museum- terrein te Amsterdam een droevig on geval gebeurd. Een 18jaVige loodgietei, werkzaam op het dak van het in aau- bouw zijnde R. Kath. Gymnasium, kwam door een misstap te vallen en werd helaas dood door zijn kamoraden opge nomen. Te Meersen geraakte een Sjarig meisje spelende, in een ketel warm wa ter. Het meisje bekwam ernstige brand- wonden en is aan de gevolgen overlodon. Geschiedkundige aanteekeningen betreffende de Wateriny van Cadzand en hare polders. XIV Slot. 1722. Het voorgelegen duin en land wordt door de zee weggespoeld, zoodat van toen af de in 1719 aangelegde in- laagdijk zeedijk wordt en van de inlage zelve, groot ruim 19 gemeten, in 1727 bijna 18 gemeten met de zee gemoen lag (request als voren). 1724. Daar het gevaar voor doorbraak aan die zijde gedurig blijft dreigen wordt achter don in 1719 gelegden inlaagdijk een nkuwe inlaagdijk gelegd. Van de 90 gemt.t-in, die tusschen dtzo boide inlaagdijken werd besloten, worden ruim 341/j gemeten geheel uitgeput en on bruikbaar gemaakt (request van de Wa tering aan de Staten-Generaal 12 April 1727). 1767, 1 Mei. Pieter Hennequin en Antheunis Heroy, eigenaren van het in 1696 ingedijkte kleine Loodijkpoldertje onder Zuidzande, dat den 2 Januari 1767 door een stormvloed op zes plaat sen aan den Zwinkaut was doorgebro ken, bekomen van de Staten-Generaal octrooi om het op zekere vrijstelling van belastingen weder te hordijken. Daarbij wordt hun de verplichting op gelegd om don doorgebroken zeedijk over de geheele lengte zoodanig te ver- hoogen en te veizwaren, dat die op de hoogte van acht voeten boven hjt ordi- nans schorre met een kruin van zes voet breed en een beloop aan de bui tenzijde van twee en een halven voet, en aan de binnenzijde van een en een vitrien voel, op ieder voet hoogte zal komen te liggen. De Watering Cadzand wordt verder gelast om tot het maken van bedoelden zeedijk bij te dragen een som van 650 gulden eens, zijnde de kos ten die, als het poldortje met de zeo gemeen bleef liggen, anders door haar zouden moeten worden besteed voor de verhooging van den grooten Bladelijn en grooten Loodijkemot verdere be paling dat de besteding van den dijk in hot openbaar ten overstaan van de directie der Watering zal moeten plaats hebben, dat de eigenaars dien in liet vervolg op dien voet zullen moeten on derhouden, en dat het aan de directie van meergenoemde Watering zal vrij staan om zulks jaarlijks tot haar zeker heid te onderzoeken. 's Gr. J, d H,

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2