af m litems «ii rMmUnüékb noot* ^««itii)$cr)»'#Trtaiï^r«ir. ONTWAAKT. Binnenland. No. 1592. Woensdag 22 Februari 1911. 2Öe Jaar**, Buitenland. FEUILLETON. shil 'rooi „f VIK Rl(! üu BRESKENSCHE COURANT. >or I »ra riell 'TE] Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rij a 0.55, voor Belgie /0.025 en voor Amerika t dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. rj Ad verten tien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Itit blad verschijnt eiken Dinsdag- cn Vrijdagavond bij den uitgever C. IHEMili A.Y te Breskens. Een ongeluk, dat vèr reikende gevol gen kan hebben voor de toekomst dor Antwerpsche haven, schrijft het Handelsbl. van Antw., is Vrijdagmorgen voorgevallen, de nieuwe, in aanbouw zijnde droge dok, is doorgospoeld. Alhoewel reeds een paar doorzijpelin gen bet werk in gevaar stelden, zal niettemin de uitgostrokthoid der nieuwe ramp toch nog diepe ontroering verwek ken. Deze doorzijpeling kwam langs do Lefebvredok, waar <en enorme butordeau was geplaatst. Deze baterdeau bestaat uit eone dub bele lij zeer groote palen die diep in den grond zijn geslagen, de twee rijen palen stonden op oenen afstand van on geveer vijf meters, die met elkaar nog verbonden zjjn met zware ijzeren stan gen. Tasschen de twee rijen palen is opening aangevuld mot aarde. Het ge heel was een opgeworpen dam, om de kolossale drukking die er bestond van het water der Lefebvredok, Amerika- dok, de twee nieuwe kanaaldokken, en anderen nog te kunnen doorstaan. Al dus zouden de aannemers in 't droog kunnen werken, terwijl anders met cais sons onder water moost gewerkt worden. De werken der droge dok waron reeds verre gevorderd. De lengte moest 210 M. zijn en de breedte 25 meters. Reeds had men op de geheele uitgestrektheid ongeveer 11 meters 50 centimeter uit gegraven, en moost men, om de grond vesten der muren te bouwen, nog 8 meters uitgraven. Er bestond toen langs den kant der Lefebvredok een water- drang van 8.50 meter hoogte. Het ge wicht dat de baterdeau- o» tka kaaimuur dus te dragen hadden is fabelachtig. De stadsingenieur, die het toezicht had ovor de werken voor do stad, bespeurde dien morgen, dat de doorzijpeling, die sinds de tweede bestatiging nog niet had opgehouden, veel grooter was dan vroeger, niettegenstaande de uitgebreide vorsterkingswerken, die men er had aangebracht. Er kwam veel aarde mee. Uit voorzichtigheid verwittigde hij dadelijk den hoofdingenieur der stad, die dadelijk ter plaatse kwam. Boidon bezochten nog den dam en eenige oogenblikken nadat ze hem ver laten hadden, had de ramp plaats. Zij waren een zekere dood ontkomon. Eerst kwam de kaaimuur in bewe ging, scheurde op twee plaatsen en voortgestuwd door den buitengewonen drang van het water kwam deze terecht in de droge dok, met de vracht aarde die er tegenop lag. Het was juist 9.35 uur. Oogenblik- kolyk ging het water voort, al te ver nielen wat hem nog in den weg stond. Het moet onder de kaaimuur zijn door gedrongen, waar de grondvesten enkel nog gesteund werden door twee meters onuitgegraven grond. In eenige opgenblikken was de aarde van den baterdeau weggespoeld en met een kregen de getuigen een prachtig schouwspel voor oogen. Palen van drie docimeters dikte en minder braken af als strooihalmen en op een breedte van 15 meters stortte het water in do diepte, waar op dien oogenblik reeds vief me ters water stond. Het was een waterval die eenen val deed van 6 meters en die gedurende een half uur heeft volgehouden, vooraleer 38. Ik wilde vernemen of Pauline altijd zoo geweest was, of er eenige hoop bestond, dat de tijd en een geduldige behandeling haar zouden kunnen gene zen. Vooral echter wilde ik de reden mijner geheimzinnigheid leeren kennen. Ik zwoer hem de waarheid, ten koste van alles te ontrukken Zoolang ik van aangezicht tot aangezicht tegenover Göneri stond, zou er voor mij geen rust -bestaan. Ik deelde Pauline mede, dat het nood zakelijk was, dat wij onmiddellijk naar Londen terugkeerden. Zjj verried niet de minste verwondering, noch maakte oprisp tegenwerping. Zij maakte ter- htoii-J hare IvtiVcKl»' K'ii cu was ge reed mij elk oogenblik dat ik dit zoudp verlangen, Ie vergezellen. Dit was óok een onbegrijpelijk iets in haar. In alles wat werktuigelijk moest geschieden, was zij geheel gelijk aan en ere men- schen. Evenmin als bij baar toilet, had zij hulp noodig om aanstalten voor een reis te maken. Al hare handelingen waren die van iemand, die volkomen bij zijne zinnen is; alleen wanneer er inspanning van den geest, of het denk vermogen vereischt werd, vertoonde zich haar ongelukkige toestand onmiddellijk. Het was vroeg in den morgen, toen wij het Enston Station bereikten. Wij hadden den ganschen naeht doorgereisd. Ik grimlachte bitter, toen ik op het perron stapte grimlachte wegens het verschil tusschen mijne tegenwoordige gedachten, en die van eenige dagen ge leden, toen ik de vrouw, die ik op zoo vreemdsooi tige wijze verkregen had, in den trein bl-'p, en b'J m!J zdf dicht, de droge dok geheel govuld was. Da gemaakte bres was langs den Zuid kant, en door den geweldigen stroom is ook de kaaimuur d-.-r Lefebvredok, zuid, op oene lengte van 35 meters afgobro- ken en meegesleurd in de diepto. De kaai werd alzoo afgebrokkeld tot op een breedte van 6 tot 8 meters. Het is een groot ongeluk dat tevens met een groot geluk gepaard ging. Do achterkant der droge dok paalt aan den Ferdinanduspolder en is van deze slechts afgescheiden door eenen dam van aan geworpen grond. Daar de Ferdinandus polder veel lager ligt dan de werken, vreesde men met recht, dat de dam of boter hot dijkje, niet bestand zou zijn aan den geweldigen stroom en dan zou de rump onberekenbaar zijn. Dó geheele Ferdinanduspolder zou ondergeloopen zijn. Er bestaat langs dien kant op dezen oogenblik een meter waterdruk en alle handen, ongeveer een 200tal werklieden zijn nu gebezigd om dezen dam te ver sterken. Gelukkiglijk zijn er geene menschen- levens te betreuren. Alles bepaalt zich bij enorme schade. Al het gereedschap is ondergespoeld, waaronder al de pompen, vier schalken of stoomtuigen om de palen in den giond te slaan, een werkhuis, dienende tot smis, enz. Alios is verdwenen. Dat deze ramp de nieuwe droge dok, die er noodig is als brood voor de ha ven op een ver afgolegen plan schuift, is zeker, en velen spraken reeds over de nieuwe droge dok, zoo als over de „knoeisluis" werd gesproken. De aannemersfirma, zegt men, is in de gelegenheid gesteld, niettegenstaande dozo ramp, dc werken to kunnen vol tooien, ten koste natuurlijk van enorme verliezen. Algemeen is hot gevoelen dat, om de wulken te kunnen voltooien, mon cais sons zal mooten bezigen. Eene schatting maken over do schade die deze ramp heeft teweeg gebracht, is totaal onmogelijk, maar beloopt dui zenden en duizenden. De batardoau alleen kostte 200,000 fr. Eerlang staat Nederland de werking te wachten van de tariefsherziening, die wordt aangeduid als de zoogenaamde welvaartswet, bedoelende de welvaart dos volks te verlioogen. Met tariefsherziening wordt bedoeld eene verhooging van de inkomende rechten, die ook in ons land bestaan maar niet van invloed kunnen geacht worden op het stelsel van den vrijen handel die ons land tot nu toe huldigt. Duitschland, onmiddellijk aan ons land grenzende, heeft zoodanige invoerrech ten dat zij kunnen worden aangemerkt als eene bescherming van de binnenland- sche nijverheid. Een vergelijking met een tweetal plaatsen in de onmiddellijke nabijheid der wederzijdsche grenzen gelegen, en waar de toestanden öf gelijk zijn, öf geen noemenswaardig verschil opleveren, doet zien, dat in Duitschland alles hoo- ger is, behalve suiker. Maar huishuur, belastingen, en voor- namolijk de belangrijkste levensbehoef ten, waaronder in de eerste plaats vleesch, koffie, thee, kaas, alsmede petroleum en toen ik na haar instapte, dat nu een leven van louter geluk voor mij aan staande was. En toch, hoe beeldschoon was het meisje, dat daar naast mij stond op dat uitgestrekt perron I Hoe vreemdsoortig deze uitdrukking van rust, dat lióf, edei, en kalm gelaat, dat onverschillig uiterlijk, sterk afstekend bij de drukke bedrijvigheid om ons been, terwijl de trein zich van zijn inhoud ontlastte. O, kon ik toch de wolkon van haren geest verdrijven, en haar doen worden wat ik zoo innig wenschte Hot was mij goenszins moeilijk ge vallen, om te bepalen waarheen ik mij zonde begeven. Nadat ik verscheidene plannen verworpen had, besloot ik Pau line naar mijn eigen kamers in Walpole- street te brengen. Ik kende de bewo ners zeer goed, en was er aeker van, dat zij gedurende mijn afwezigheid zorg voor haar zouden dragenwant mijn voorrcnr:i wis, «m, na ernjgo uren ge rust te hebben, mijn onder oek naar Ceneri aan te vangen. Ik had van uit Edingburgh aan de goede lieden in Wal- polestreet geschreven dat zij ons kon den verwachten bovendien had ik mijn oude, trouwe dienstbode Prisci.la van mijne komst in kennis gesteld en baar verzocht, mijne aankomst af te wach ten. Ik was er zeker van, dat zij om mijnentwille mijn arm meisje alle mo gelijke vriendschap zoude betoonen. Bij gevolg begaven wij ons naar Walpole- street. Alles was voor ons in gereodheid. Priscilla ontving ons met onmiskenbare bevreemding, lti zag, dat Pauline's verschijning onmiddellijk al hare sym pathie verwierf. Nadat wij een kop thee gedronken en een ontbijt genuttigd hadden, verzocht ik Priscilla mijne vrouw naar hare kamer te geleiden, opdat zij hare rust zou kunnen genieten. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1