Binnenland. Ingezonden. e X akt ïter- .le men men is ng en he md wenscht woord „Ker koord „Kies- Co. m, en als men deze lbo. een „Kiescolle ge" mocht wn.. vervullen strepe men het woord „Kei-eraad" door. Breskens, 17 Februari 1911. De heer A. P. Moggré, assistent-leer ling bij de posterijen, thans te Amster dam, is met ingang van gisteren tot definitief assistent aangesteld. Men schrijft ons uit SluisDins dagavond had de tweede algemeene ver gadering plaats van de Rederijkers-Ka mer „Do Oranje-Bloem". Op verzoek van verscheidene hono raire leden werd opgevoerd het oude maar nog steeds mooie tooneelstuk't Was maar een loods. Het werd zeer goed gespeeld er was een zeer goed samenspelen en er waren zeer mooie en juiste types te aanschouwen. Zondor aan een der werkende leden iets te korc te willen doen, kunnen wij toch niet nalaten met lof melding te maken van de jonge Herman (travestie) voor de zeer mooie creatie van eenen flinken ronden Zeeuwschen jongen. Het talrijke publiek juichte de spelers dan ook hartelijk toe. De komische scène Oproer was niet veel bijzonders maar het hoofddoel, het publiek eens hartelijk te doen lachen, werd er toch door bereikt. Do Oranje-Bloem heeft dezen winter weer getoond dat zij voor de vele vreemde gezelschappen die Sluis met een bezoek vereeren, nog steeds niet de vlag behoeft te strijkon. Dat het zoo blijve. G-emensfd. Een felle brand, waarbij voor vele menschenlevens gevaar dreigde, heeft Maandagavond te Amsterdam gewoed in Utrechtsche dwaï straat en wel in porceel 85, waarvan het benedenhuis door den groentenhandelaar De Jong bewoond wordt en ue bovenverdiepingen door de families Jansen, Taks en Proost. Daar deze alle drie kostgangers hielden, voor het grootste gedeelte variété circus artis- ten, bevonden zich in het tamelijk oude pand met zijn doolhof van nauwe gange tjes, trapjes en portaaltjes, een groot aantal inenschhen; reeds onmiddelijk ste gen de vlammen uit de tweede verdieping en scheen ook voor de aangrenzende huizen het gevaar niet denkbeeldig. Langs de trap deelden de vlammen zich, nog voordat de brandweer aanwezig was, mede aan de derde étage en aan de zol derverdieping. De bewoners hadden zich bijna allen langs den gewonen weg in veiligheid kunnen brengen; alleen een jonge Duitsche, die heel uitmaakt van Edmund's üpeiette gezelschap, een be jaard man, de heer Proost, en dionszoon, zagen zich door de vlammen van ds derde verdieping, waar zij bevonden, den uitweg langs de trappen afgesneden. De oude man en de Duitscher konden zich redden door het raam in de achter kamer met behulp van een haakladdor, hun door een brandweerman toegestoken; de jonge Proost had dit echter niet af gewacht en was reeds uit een raam op een glas gesprongen, zondor zich ernstig te verwonden. De brandweer, die met zeer talrijk blusch en reddingsmateriaal was uitge rukt, heeft den brand tot perceel 85 kun nen beperken, waarvan de tweede, derde verdieping en de zolder totaal door het vuur verwoest zyn. Alle brandschade wordt gedekt door verzekering. Te Amsterdam is aan boord van een Spaanseh stoomschip een 38jarige man getroffen door eenige balen tabak, die opgeheschen werden en uitschoten. De ongelukkige, die als het ware ver pletterd werd door de zware vracht, was onmiddellijk een lijk. Op het Damrak te Amsterdam is een bejaarde vrouw, bij het oversteken van de straat, door eon motor-rijtuig overreden. Zwaar verwond werd zij naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij bij aankomst bleek overleden te zijn. Te Rotterdam is een man voor over van de reeling van een schip in de rivier gevallen. In zijn val kwam hij met het hoofd op de gording van het schip terecht, en bekwam daarbij zulk een hevige wonde, dat hij kort daarna overleed. Te Helium is een 14jarige zoon van een molenaar tusschen de draaiende maalsteeneti geraakt en verpletterd. Te Courtville in Frankrijk heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats ge had door het ontploffen van gas in de reservoirs, waardoor verscheidene wa gens in brand geraakten. In het restauratie-rijtuig zaten 19 personen aan tafel toen bet ongeluk ge beurde. Na groote moeite gelukte het echter allen er heelhuids uit te komen. Het reddingswerk heeft bij maneschijn en toortsen plaats gehad. Er zijn 10 dooden en even zooveel gewonden. De schuld van dit ongeval wordt ge weten aan den machinist. De man ver dedigt zich, door te beweren, dat hij door neerslaanden rook verhinderd is geweest, de signalen, die op onveilig stonden, te onderscheiden. Zaterdag viel een bakkersknecht te Surhuisterveensterheide van een zol dertrap. Hij bezeerde zich inwendig zoo ernstig, dat hij gisteren aan de ge volgen is overleden. Zaterdagmiddag is het dochtertje van den heer T., magazijnmeester aan het arsenaal te Diemei brug, tusschen een wagen bekneld geraakt, waardoor de dood onmiddellijk intrad. In den nacht van Zaterdag op Zon dag een voerman van Meppel, tusschen Dwingelo en Uffelte, van den hoogen bok van een verhuiswagen gevallen en ten gevolge daarvan overleden. Hij had de beide laatste dagen en nachten geen rust gehad en zal vermoedelijk, door den slaap bevangen, gevallen zijn. Hij laat een vrouw met 4 kinderen achter. Te Leeuwarden heeft bij een winke lier een hevige gasontploffing plaats ge had Het zoeken naar een lek inde gas leiding met een brandenden lucifer was er de oorzaak van. Het gas, dat zich tusschen de plafonds, achter het behang en in don winkel had opgehoopt, oril- ploft met zooveel kracht, dat de heer V. tegen deu grond werd gestagen, de muren en het houtwerk werden verzet, de ruiten sprongen, het houtwerk van de ramen werd verbrijzeld, de gordijnen op het dak van een aan de overzijde van de straat staande woning werden gebla zen, terwijl ook vele ruiten in dit. huis werden vernield. Kortom het was een ware ruine. De bewoner werd met. ernstige brand wonden aan het gelaat naar het St. Bo- nifaciushospitaal gebracht. Zijn toestand was Zondag zeer zorgelijk. De echtge- noote en de kinderen, die zich in het zelfde vertrek bevonden, kwamen met de schrik vrij. dij: ds Vergun me s. v. p een plaatsje in uw blad, ten einde eenige beschouwin gen te houden over de laaatste benoe ming in den Raad va IJzendijke. Begin Nov. 1910 verscheen er ren oproeping van gegadigden voor de be trekking van hoofd der school te IJzen- dijke-Kom met het gevolg dat 9 solli citanten zich aanmeldden. De voor dracht, bestaande uit 3 personen, werd voor ruim 2 weken bekend, hun namen doen in dit verband niets ter zake. In uw blad van 4 Febr. kon iedereen le zen, dat die voordracht niet zoo maar klakkeloos is opgemaakt, maar dat. de heer Districtsschoolopziener de zaak in tegendeel zeor ernstig heeft behandeld. Hij geeft geen moeite gespaard om zich een zuiver, onbevangen oordeel over de sollicitanten te verschaffen. Daartoe heeft hij ze alleen op eigen kosten be zocht in hun respectieve scholen. We mogen vorder veilig aannemen, dat hij niet in gebreke zal zijn gebleven, in- lichtingen te vragen omtrent de 9 on derwijzers iD hun vroegere standplaat sen en bij de betrokken arrondissements schoolopzieners. Nu zou men zoo den ken, wanneer de op éen na hoogste schoolautoriteit na een grondig, deskun dig onderzoek in vereeniging met Bur gemeester en Wethouders, welk college men toch ook niet gebrek aan ernst zal durven verwijten, komt tot de bekende voordracht, dat de Raadsleden daarmee genoegen zouden nemen, en vol vertrou wen op hun der zake kundigen school opziener no. 1 zouden benoemen, of want dat gebeurt niet altijd ten min ste den volke eindelijk die eeuwige tragi-cornedie van „den man met do marionetton" besparen zouden. Het schouwspel van een blindelings volgen moet een denkend kiezer een pijnlijk aandoen. Evenwel, den IJzendijkenaren zijn immer verrassingen (vaak teleurstellin gen) bereid. Met mij zullen velen weer eens verwonderd hebben opgekeken op 1 Febr. 1.1. En, even als ik, zal men zich afgevraagd hebben Wat heeft hier het sterkst gesproken, het belang der school of persoonlijke wraakzucht? Men zal naar een oplossing van dit treurig raadsel gezocht hebben, naar de reden van die zuivere partijstemmingAch terwaarts ziende meende ik licht te ont dekken, en plotseling stond het klaar en duidelijk voor me De door Burg., Weth. en Districtsschoolopz. meest naar voren geschoven candidaat moest valleD, onverschillig wie lnj was! Val- len, omdat man zich nog te wreke S j had over vorige benoemingen. En, dSi werd weer het algemeen belang ten o fer gebracht aan persoonlijke antipathie Ook iets anders wilde me niet bevallen, nl. de mijns inziens totaj overbodige bespreking van het godsi stig standpunt van een der caudidatet omdat het doel konnolijk geen andt was, dan de eraan vastgeknoopte onvui diende, unfaire bejegening van den het Districts Scb. en de geniepige Hap, ten deed viel aan onzen geachten Hm. gemeestur, en aan de Wethouders toge lijk. Vier vliegen in éen klap 1 Heer lijk genot! Iemands godsdienst bespre keu ten aanhoore van het geheele lam blijft altijd oen uiterst stootend, onkiese! werk, waaraan zich zelfs in alle opziet ten hoogstaande personen niet wagen. Het wil mij toeschijnen dat het peu len en 't, in gedrang brengen van and» rer religieus gevoelen alloen deze twij. felachtige verdienste heeft dat men Zei- vo wil schitteren als een vurig bewon deraar van den godsdienst en de leiden er van in het gevlei wilden komen. Met dank voor de opname. EEN BELANGSTELLENDE. Ar Geschiedkundige aanteekeningen betreffend! de Watering van Cadzand en hare polders. XIII Door de groote lengte van den zee dijk, die omtrent 448 roedon lang was alsmede door do sterke persingon inkan- koring van de ebbe, schietende van den kant van Schoondijke op den dijk van het poldertje, had hij het alleen met zeer groote en bovenmatige kosten, zoo van zinkrijs als kramwerk kunnen be houden, zoodat hij' in eenige jaren na de herdijking niets of zeer weinig van had kunnen trekken. Bovendien was het „weiland of bui tengrond van den dijk" zoodanig afge nomen en weggespoeld dat in het aan staande voorjaar noodzakelijk twee in lagen of afsnijdingen zouden moeten worden gelegd de eene lang omtrent 40 en de andere omtrent 22 roeden, die 12 tot 14 gulden de roede zouden moe ten kosten. Niet hebbende geweten „dat hij de voorzeide herdijking niet vermocht te doen, zonder alvorens daarop geobtineord (verkregen) te hebben" permissie en oc. trooi van de Staten-Generaal, biedt hij zijn verontschuldiging aan en verzoekt alsnog octrooi met vrijdom van aller hande lasten en ongelden voor een ter mijn van 30 jaren. 1717. Tot het verhoogen van den zee dijk aan den westkant der Watering tegen het Zwin wordt uitgeput het z.g. kerkepoldertje (request der Watering aan de Staten-Generaal 12 April 1727.) 1719. Daar sedert twintig jaren de duinen met den vóorgelegen oever over een lengte van omtrent 400 tot 500 roeden waren weggespoeld, wordt aan den westkant der Watering een inlaag- dijk gelegd van omstreeks 140 roeden lang, die gekost heeft over de 8000 gulden (roquesten der Watering aan de Staten-Generaal van 13 Oct. 1719 en 10 Febr. 1723). Dit is de tegenwoordig geheel van het zand ondergestoven zee dijk achter de hofstede van den heer Pieter Brevet. 1720. Het kerkepoldertje, groot 4 ge' meten, aan dienzelfden kant gelegen, wordt door de zee verzwolgen (request Watering aan Staten-Generaal 12 April 1722.) (Slot volgt.) P; IJ

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2