No. 1591. ONTWAAKT. ■*—- Zaterdag 18 Februari 1911. twf Idcmccn lit kittig" iffldb FEUILLETON. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijK ƒ0.55, voor België ƒ0.025 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Uit blad verschijnt elke» Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIEEEIIAN te Kerkeraad of Kiescollege. Men vergunne ons nog met een en- kol woord terug te komen op de stem ming over kerkeraad of kiescollege dia a.s. Maandag zal gehouden worden. Niet in die voege als de kerkeraad in zyn onhandige aanval ons toedichtte om propaganda te maken voor een kies college, als waarvoor de kerkeraad blijk baar bevreesd is, maar om eens duide lijk in 't licht te stellen, waar 't om gaat en hoe do zaak in elkander zit. Een onpartijdige voorlichting is toch zeker niet te onpas We willen dan nog even in berin no- i ring brengen, dat het recht tot benoe ming van korkeraadsledeu en beroeping i van predikanten eenvoudig bij de ge- moente berust eu door hare ste.mgeroch- tigde loden wordt uitgeoefend. Dat dit recht zoo uitgebreid mogelijk is, blijkt uit de omstandigheid, dat ieder mans-lidmaat tot de stembus kan wor den toegelaten, die den ouderdom van 23 jaren beeft bereikt, binnen het res sort der gemeente woont, in dit geval dus de binnen de grenzen van de bur gerlijke gemeente en tot de plaatselijke gemeente behooren, zij alzoo, die, behou dens bovenstaande bepalingen, bij den kerkeraad dezer gemeente minstens een jaar geleden geloofsbelijdenis hebben af gelegd of door indieniDg van hunno at testatie of bewijs vau lidmaatschap blijk gegeven hebben tot deze kerkelijke ge meente te behooren. Indien men dus elders is „aangeno men" maar zijn attestatie bij den kerke raad alhier niet heeft ingediend, kan men niet tot de plaatselijke gemeente gerekend worden en ook niet aan de stemming deelnemen. Wat nu is een kiescollege? Dat is niet anders dan eene vertegenwoordi ging van de gemeente, nl. gemachtigden die het bestuur dor gemeente helpen samenstellen. In de gemeenten waar een kiescolle ge is, wordt dus niet het werk des ker- keraads uit handen genomen, immers diens bevoegdheden worden niet aange rand, maar de wijze waarop hjj wordt samengesteld, wordt met den kerkeiaad zelvo en de gemachtigdon der gemeente uitgeoefend. Een kiescollege werkt.dus in dezen niet tegenover, maar met den kerkeraad. Behalve dat dus niet aan zijn rechten wordt getornd, spreekt alleen de ge meente een enkel woord mee in den vorm vau zijn gemachtigden, die uitslui tend stem hebben bij de verkiezing van de kerkeraadsleden en bij de beroeping van predikanten. In het laatste geval wordt niet zel den het stil gevoelen der gemeonte in genomen, door te laten prediken op be roep, opdat de gemeente zich een oor deel dat niettemin altijd en in 't algemeen eenigszins oppervlakkig blijft kan vormen. In het recht dat bij reglement aan de gemeente is goedgekeurd om elke tien jaar de vraag te beantwoorden of zij de benoeming en beroeping aan den kerke raad zal laten of dit door middel van hare gemachtigden gezamenlijk mot den kerkeraad zal uitoefenen, is een ge- gemeentelijke volks-souvereiniteit toe gekend, welks waarde men, zooals we dozer dageu nog zagen, verkeerdelijk wilde uitleggen. Indien deze medezeggingschap in het kerkelijk leven min of meer als een on geoorloofde inmenging zou worden be schouwd, dan wijst toch het reglement te eerder op eene gemeentelijke verte genwoordiging als een recht dan als een gunst. En indien aan het gebruik maken van dit recht de beteekenis mocht worden gehecht van een aanval op den kerke raad, dan wijst dit op een beducht zijn voor het ten deele verliezen van een benoemingsmacht, die daarom misplaatst is, omdat, als de kerkelijke wetgever, en met haar de kerk in haren geheolen omvang diezelfde kwade gedachte had gekoesterd, zij dit eenvoudig had kun nen en moeten voorkomen, door de enkele bepaling, dat in gemeenten, die haar recht in dezen eenmaal hadden overgedragen aan den kerkeraad, hier van dau ook voor goed afstand hadden gedaan. Het ruime standpunt van de kerk wordt allerminst geëerbiedigd door aan het gebruik maken van het door haar verstrekte recht een soort van verdacht- makende daad te zien. Waar men in zooveel tal van geval len de tusschenkomst der gemeente in roept, moet men zeker niet aan haar medezeggenschap, krachtens de haar verleende bevoegdheid eenige verdenking ten grondslag leggen. We hebben met doze uiteenzetting allerminst bedoeld eenige propaganda te maken voor een kiescollege. Dat lag niet op onzen weg, ook niet in het relaas dat we deslijds gaven van de gehouden bespreking tor gecombineerde vergadering van Kerkv. en Notabelen, in weerwil dat do kerkeraad ons zulk eene beweging toedichtte. Sreskens. De omschrijving die we nu geven van een kiescollege, heeft enkel ten doel om in de te doene uitspraak eenig licht te verschaffen voor eene inrichting waar uit te kiezen is en die men uit mindere bekendheid, ook niet in hare wettelijke waarde kan beoordeelen. Het is toch immers geen propaganda, als men hen, die een keuze hebben te doen en voor 't meerendeel slechts een deel van het stembiljet kennen, ook het andere deel toelichtdan toch behoeft men niet éenzydig te stemmen of in den blinde zyn keuze te bepalen. Waar we dit nu deden geheel aan de hand van de desbetreffende bepalin gen van het geldend kerkelijk reglement, durven we met volkomen gerustheid het oordeel aan alle weidenkenden over laten of we inderdaad door deze voor lichting iets ongeoorloofds zouden heb ben verricht. Zoo volgen thans nog enkele tech nische wenken. Gelijk men weet zal de stemming over de meermalen besproken vraag a.s. Maandag plaats hebben van des voor middags 9 tot des namiddags 1 uur. Voor ieder die in de zaak belangstelt en ingevolge de in den aanvang dezes aangehaalde bepalingen, tot de stembus kan worden toegelaten, is de gelegen heid opengesteld over die vraag uitspraak te doen. Het gebeurt door middel van 6en stembriefje. Maar dit krijgt men niet thuis be zorgd gelijk bij de verkiezing voor no tabelen, of niet in den vorm van een cpioep'ngskaart zooals bij de organieke staatsstemmingeu krachtens de kieswet, doch men melde zich enkel aan bij het 37. En toch was zij niet waanzinnig. Iemand zou haar in een gezelschap heb ben kunnen ontmoeten, en na aren in hare omgeving te hebben doorgebracht, niets ergers van haar hebben kunnen getuigen dan dat zeer schuw en terug houdend was. Wanneer zij een enke len keer sprak, dan waren hare woor den die eener vrouw die volkomen by hare zinnen wasmaar hare stem werd nooit anders vernomen dan wanneer de noodzakelijke behoeften des levens dit vereischten, of om op de een of andere vraag te antwoorden. Wellicht zou ik haar geestvermogens het best bij .die van een kind vergelijkenmaar helaas bet was de geest van een kind in het lichaam eener vrouw, en die vrouw was mijn echtgenoote. Zoover ik zien kon, bood het leven haar even weinig genoegen als smart. Wat lichamelijke invloeden botreft, be vond ik dat zij het meest gevoelig was voor hitte en koude. Do zon lokte haar naar buiten in de open lucht, terwijl de koele wind haar in huis deed blijven. Zij schoen volkomen tevreden te zyn als zy aan mijn zijde zat, of met mij wandelen of rijden mocht, zonder ech ter een woord te spreken. Haar gansche bestaan was negatief. En daarbij was zij zachtaardig en ge willig. Zij volgde elk myner aanwyzi- gingen op, stemde in met elk plan, was onmidellijk bereid overal heen to gaan, waar ik wenschtemaar hare gewillig heid en gohoofzaamheid waren die van eene slavin voor een nieuwen meester. Eet schoon mij toe dat zy haar gansche leven gewoon was geweest iemand te gehoorzamen. Deze gewoonte was het juist die mij misleid had, en mij had doen denken dat Pauline mij beminde, daar zij anders niet in dat overhaast huwelijk zoude hebben toegestemd. Thans echter wist ik, dat hare ge hoorzaamheid aan het bevel van haren oom, in waarheid alleen hot gevolg was van do zwakte van hare geestvermo gens, die haar niet in staat stelde om weerstand te bieden, en de ware betee- konis van den stap dien zij deed, te be grypen. Zoodanig was Pauline, mijne vrouw 1 Eene vrouw vol schoonheid en gratie, een kind met omsluierde, onontwikkel de, of verstoorde hersenen 1 En ik, haar echtgenoot, een krachtig man die smacht te naar liefde, zou wpllicht ten laatste datgene van haar verwerven, wat bij de genegenheid van een kind voor zyne ouders, of van een hond voor zyn mees ter kon vergeleken worden. Ik schaam mij geenszins om te ver klaren, dat ik, toen ik deze verschrik kelijke waarheid ten volle begreep, wee- nend ter neder lag. Zelfs nu ik alles wist, beminde ik haar, en zou ik het huwelijk niet onge- gedaan hebben willen maken 1 Zy was mijne vrouw; de eenigo die ik ooit had lief gehad. Ik wilde mijne geloften houdenhaar beminnen en verzorgen tot de dood ons zoude scheiden I Haar leven zou tenminste zóo gelukkig zijn, als mijne zorg het kon maken. Maar, desniettemin deed ik ook de gelofte, dat ik dien sluwen Italiaan rekenschap zou vragen voor de verwoesting mijner toe komst. Ik gevoelde de noodzakelijkheid om hèm onmiddellijk op te sporen. Hèm zou ik alle bizonderheden ontwringen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1