at .^bwtUnüóhb doot $$mi»i&fy<W.ÏMtiï>etat. i 0 ONTWAAKT. are No. 1500. Woensdag 15 Februari 1911. 20" Jaarg, llqeiuwit Buitenland. FEUILLETON. je aat i ander ctrisi BRESKENSCHE COURANT. rt 19 liane Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijtc 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Alionnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentién van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit liiatl verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMAK te Rreskens. WHIIIWMnmnrri'TpiMirillJj^ l II IN. EN bit üun vroesuiyk recbtorlijku dwaling of isschion koppigheid, is in Duitschland ui het licht getreden. Den Son Februari 1895 werd in Bau- ju, een klein plaatsje in Westfaleu, in onrustigen stakingstjjd, eon verga- uiug van mijnwerkors gohouden. Zij as belegd door aanhangers van de z.g. rye vakvereenigingen, en sociaal-de- iocraten werden er niet toegelaten. Aan 0§ inige sociaal democraten, die met Schrö- een van hun leidors, aan hot hoofd, sor de vergadering begon, de zaal wn- binnengekomen, werd beduid, dat heen moesten gaan. Zij verklaarden ch daartoe bereid, indien men hun het j utcoo-geld terugbetaalde. Terwyjl men aarover doende was, kwam oen gen- srm, Münter, een kerel als een boom, hen af, om hen tot voortmaken aan zetten. Toen hij in de nabijheid an Schröder kwam, struikelde deze en iel. Een aantal monschen, die in de aal waren en meenen hunne oogen goed Ion kost te hebben gegeven, bevostigen verzekering van Schröder, dat Miin- »r hem in den nek gepakt en een duw gogo ven heeft. Een eind verder op weg naar do deur is Schröder nog eens „ge struikeld". De zaak kreeg voor hot gerecht een Haspel. De gendarm haastto zich op de tegen hem ingebrachte klacht wegens mishandeling van Schröder, de tegen- beschuldiging in te dienen, dat Schro der hem in de uitoofening van zijn ambt boleedigd bad. Voor de rechtbank logden de sociaal democratische kameraden onder eede verklaringen af, die Hjnrecht in stryd waren met hot oveneons beöcdigde ge tuigenis van don gendarm. Het heolo proces had een politiek karakter gekre gen, omdat het sociaal democratische grieven tegen een vertegenwoordiger van het gezag, don gendarm gold. Staande de terechtzitting werden do sociaal-democratische getuigen in hech tenis genomen, onder verdenking van opzettelijk oen valscheu eed gezworen te hebben. Het proces tegon hon ein digde met hun voroordeeling tot ettelijke jaren tuchthuisstraf. Johann Meyer, do voornaamste beklaagde, thans een ge broken man die op krukken voortstrom pelt, kroeg drie en een half jaar tucht huisstraf. Intusschen was Schröder reeds, ter zake van de hem te laste gelegde beleediging van den gendarm, tot tucht huisstraf veroordeeld. De zaak heeft indertijd in de pers tot bittere commentaren aanleiding gege ven. „Van het paleis naar hot tucht huis!" luidde de titel van een artikel in de sociaal-democratische pers over het proces tegen Schröder. Daarmee zinspeelde men op de omstandigheid, dat Schröder als hoofd van een afvaar diging van mijnwerkers kort te voren waardig gekeurd was, om den Keizer in zijn eigen paleis de grieven der mijn werkers voor te leggen. Dr. Niemeyer, de advocaat van de beklaagden, heeft in de overtuiging, dat hier een rechterlijke dwaling begaan was en niet de veroordeelden, maar de gendarm in het tuchthuis had behooren te zitten, gestadig voor de herziening van het geding geijverd. Verleden jaar eindelijk smaakte hij de voldoening, dat het hof te Hamm last gaf, het proces te herzien, en nu is voor de rechtbank der gezworenen te Essen het nieuwe geding gevoerd on daar vonnis gewezen. De gendarm is middelerwijl overleden. Maar over dezen doode is bij hot pro ces weinig goeds gezegd. De commis saris van politie, die zijn chef is ge- woest en indertijd de mishandeling van Schröder geloochend heeft, moest erken nen, dat er dikwijls klachten over den gendarm bij hem waren ingekomen. „Wanneer hij oen stuk in den kraag had, was het erg lastig, om mot hem om te gaan. Hij had een hoogen dunk van zichzolvon en hield zich voor den alleenheorscher van Heme en den om trek". Hij kon soms dolle streken uit halen. Op een goeden dag reod hij in galop over een trottoir en een ander maal verstoorde hij eon groot militair concert te Heme, doordat hij, op onrechtmatige wijze, van den kastelein het permissio- biljet verlangde te zien. Bij dit concert ging hij zelfs Amtmann te lijf. Zijn paard had hij buiten laten staan. De commissaris zelf had toen den gendarm naar buiten gobracht en hem den door tocht versperd. Den volgenden dag ver ontschuldigde hjj zich mot do verklaring, dat hij te veel godronken had. De Commissaris werd ook over het struikelen van Schroder gehoord. Hij was juist aan de deur van de vergader zaal gekomen, om eens te gaan kijken wat Munter daar deed, toen de sociaal democraten weg moesten. Hij heeft Schroder tweemaal zien struikelen en Munter achter hem aan zien loopen, maar niet gezion, dat Munter Schroder bij den kraag pakte. Hij gaf toe, dat dit door een zuil kon gekomen zjjn, die hem hot vrjje gezicht benam. Overigens geloofde hij, dat do gotuigen, die over de mishandeling van Schroder onder eede getuigenis hadden afgelegd, te goeder trouw waron geweest en werke lijk geloofd hadden, wat zij zeiden. En hl) erkende dat Munter gewoon was togen menschen, die zich over zjjn op treden beklaagden, vervolgingen wegens beleediging in te stellen. Het Openb. Min. vroeg na de behan deling onschuldig verklaring van alle beklaagden. De advocaat dr Niermeyer herinnerde aan do processen van vijftien jaar gele den, waarbij de getuigen, die hij had laton dagvaarden, in hechtenis genomen waren. Ik dank God in den hemel, - vervolgde dr Niemeyer, dat Hij mij in dien tijd beeft doen besluiten, van het hooren van andere getuigen af te zien, anders zouden zij ook de gevan- vangenis in gegaan zijn, evenals zij, die toen op bevel wan het O. M. door Mün ter zelf naar het huis van bowaring zyn gevoerd. Hoe is het vonnis van toen mogelijk geweest Er is een kreet van verontwaardiging door de pers van alle richtingen gegaan, en uitnemende mannen boden zich aan, om de genade des Koizers in te roepen. Maar de veroordeelden zeiven bedanklen, daarvoor. Zij wilden goene genade, maar recht Nu zijn de gemooderon kalmer ge worden en ook de strafrechtspleging is op het gebied van depsy-chologie van de getuigeverklaring vooruitgegaan. De advokaat was van meening, dat het vroegere vonnis alleen mogelijk was ge weest, omdat het O. M. toen niet op het breede en onpartijdige standpunt De lusteloosheid en onverschilligheid, die zjj aan den dag legde, viel my lood- üwaar op het gemoed. Ik had eone dwaasheid begaaneen zaak die nim mer ongedaan kon worden. Ik moest er dus de gevolgen van dragenEn toch wilde ik nog hopon, vooral hopen op hetgeen de dag van morgen zou open baren. Zoo denkende, wandelde ik een groot deel van den avond rond. Ten slotte keerde ik naar het hotel terug en zocht mijn eigen apartement op. Dit grensde, zooals ik den „suite" be steld had, aan dat mijner vrouw. Ik zette, zoo goed ik kon, alle hoop en vrees uit mijn gemoed, en sliep einde lijk in. Mijne bruid en ik, wij bezochten de meren niet zooals ik voornemens was goweest. In don tijd van twee dagen had ik de geheels waarheid ontdekt, wist ik al wat ik weten kon, dl wat ik ooit omtrent Pauline weten zou De bedoeling van de herhaalde waarschu wing der oude vrouw Zij is niet ge schikt voor liefde of huwelijk, was mij geoponbaard. De reden, waarom Dr. Ce- neri uitdrukkelijk verklaard had, dat Pauline's echtgenoot zich tevreden moest stellen met haar bezit zonder naar haar verleden te vragen, was mjj duidelijk Pauline, mijne vrouw, mijne verlief de bezat geen verleden I Of beter gezegd, zij kende geen ver leden. Eerst langzaam, doch later met rassche schreden kwam de waarheid tot mij. Thans wist ik waaraan ik dien vreemdsoortigeu, verbaasden blik in die schoone oogen moest toeschrjjveo, even als de aanleiding tot die onverschillig heid en lusteloosheid. Het gelaat dei- vrouw die ik gehuwd had, was liefelijk als de morgensterhare vormen waren zoo volmaakt als dio van een Grieksch beeldhouwwerkharo stem zacht en welluidend, maar het eenige dat elke bekoorlijkheid bezielt, de geest was af wezigHoo zal ik haar beschrijven? Krankzinnigheid is geheel iets anders. Onnoozelheid kan ik het evenmin noe men. Ik kan er het juiste woord niet voor vinden. Er ontbrak eenvoudig iets aan haar verstand, evenals er somwijlen éen lid aan een overigens volmaakt li chaam ontbreekt. Herinneringsvermo gen scheen zij slechts voor betrekkelijk oogenblikkelyke voorvallen te bozitten. De kracht tot redeneeren, overwogen eu gevolgtrekkingen to maken scheen bui ten haar bereik te liggen. Zij scheou uiet in staat om het be lang of de strekking van hetgeen er in hare omgeving plaats vond, te onder- schoiden. Zij scheen ongevoelig voor vreugde en leed. Niets scheen haar te treffen. Zoolang hare aandacht niet op personen of plaatsen gevestigd werd, merkte zij ze zelfs niet op. Zij leefde als door instinct- stond op, at, dronk en logde zich weder ter ruste, alsof zij niet wist waarom zij dit deed. Vragon of opmerkingen die binnen het eng be reik van haar vermogen violen, werden door haar beantwoord die dit te boven gingen, scheen zij niet te hooren, of anders zochten de schuwe, onrustig wordende oogen hot gelaat van den vra ger en verbaasden hem evenzeer, als mij, toon ik voor do oorste maal dien vreemdsoortig vragonden blik had opge merkt. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1