HmiiMdb t'oor £>ccn n>*c b - la lau ubcrcn No. 1588. ONTWAAKT. Binnenland. Woensdag 8 Februari 11)11. 20e Jaar^ neen f£tétttt)£~ cn Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijK 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt elke» llinsilmr cu Vrijdagavond bjj den uitgever O. I»IEI,E5IA.\ te Breskens. Het postwezen wan voorheen en thans. II. SLOT. De Ilamburgsche post sloot aan bij de Duitsche Rijkspost, die reeds onder Karei V geregeld was. In 1572 kwam het lang beraamde plan, om de posterijen aan de stedelijke be sturen te onttrekken ten uitvoer. De provincie Holland nain voor haar steden het beheer in handen. Dit was de eerste stap naar de een heid in het postwezen. De overige pro vinciën lieten het postbeheer aan de stedelijke regeeringen. De Bataafsche Republiek zou dit streven naar eenheid tut hot einddoel brengen. Den eersten Jannari 1803 werd n.l. besloten, de pos terijen der geheele Bataafsche Republiek onder het bestuur van den Staat te ver eenigen. Toen in 1810 Nederland bij Frankrijk werd ingelijfd, werd de postdienst tot in de minste bizonderheden geregeld. Deze regeling werd, wat het wezen der zaak betreft, door het Koninkrijk over genomen en bleef van kracht tot 1850. De toenemende uitbreiding van de briefwisseling tusschen de verschillende doelen des Rijks had een ingrijpende verandering in 't postwezen noodzake lijk gemaakt en zoo kwam de wet van 12 April 1850 tot stand, gewijzigd bij de wet van 5 Juli 1855. Art. 1 dier wet bepaalt, dat de Staat de uitsluiten de bevoegdheid bezit tot 't vervoeren van brieven tegen het genot van vracht. Het port der brieven werd vastge steld naar mate van den afstand en het gewicht. Ook de tarieven voor druk- Ftüiicr.HTON. 34. Onverschilligheid was immers onein dig beter dan gehuichelde liefde. Zij was alleen mijne vrouw geworden, om- I dat haar oom dit wenschte. Het eeni- I ge wat mij troostte was, dat het hu welijk haar niet opgedrongen was ge worden en dat zij, zoover ik zien kon, gesn afkeer van mij had. Ik wanhoopte dus nog niet. Ik moest dus thans door voorkomendheid en geduld hare liefde zien te winnen. Het was zeker, dat ik mij als haar wettige echtgenoot in geen erger posi tie bevond, dan als haar medebewoner, toen de oude Teresa elk mijner bewe gingen met hare zwarte, achterdochtige oogen volgde. werken, aangeteekende brieven en post wissels werden herzien. Bij deze wet werd o.m. bevolen de invoering van postzegels tot vooruitbetaling van het port. Bij de wet van 1854 werd door de toenemende uitbreiding van het spoor wegnet de paarden-p isterij opgeheven. De wet van 20 Juli 1870 bracht veel verbeteringen. Vo>r verzending van brieven, niet meer dm 15 gram wegen de, door het geheele Rijk, werd een por to van 5 cents vastgesteld. Strafport voor onvoldoend gefrankeerde brieven werd ingevoerd, als ook bestelling per expresse. Het postwisselrecht werd ver laagd, alsook de tarieven voor drukwer ken en dagbladen. Ook werd de gele genheid tot het invorderen van gelden door middel van postkwitanties open gesteld. Toen in 1877 het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd in gesteld, werd de afdeeling Posterijen van 't ministerie van Financiën naar het nieuwe departement overgebracht. Door de wet van 1870 had 't Post wezen een nieuw leven gekregen. Het verkeer nam sterk toe en vermeerderde met den dag. In 1880 werd de Rijkspostspaarbank opgericht. Door deze nuttige instelling werd gelegenheid gegeven, kleine som men tegen rentegenot te sparen. Het jaar 1881 bracht wederom een alom gewaardeerde verbetering. Toen werd een dienst ingericht ter verzen ding per post van pakketten, die het gewicht van 2 K.G. niet te boven gaan. Jaarlijks worden millioenen pakketten over de post verzonden. Bij de wet van 15 Aug. 1891 werd een port van 3 centen voor brieven tot Ik wilde haar dus trachten te winnen, maar, hoewel ik de rechten der liefde, kon eischen, besloot ik daar op geen aanspraak te maken, voordat zij m;j geschonken werden Pauline, zeide ik wilt ge mij een kus geven Ik vraag het u slechts één maal. Het zal mij gelukkiger maken maar indien gij liever wachten wilt, tot gij mij beter kent, dan zal ik er in be rusten. Zij boog zich. voorover en kus te mij op mijn voorhoofd. Hare fraaie lippen waren kersrood en warm, maar zij deden eene koude rilling door mijne leden gaan in dezen kus was geen spoor te ontdekken van het duizendste deel van den hartstocht, die mij verteerde. Ik liet hare hand los, en altijd naast haar zittende, begon ik mijn bost te doen een genoegelijk gesprek met haar aan te knoopen, teneinde mij te over tuigen wat met haren smaak overeen kwam, of wat haar tegenstond, hare en met 15 gram, en van 5 centen voor brieven tot en met 200 gram vastge steld, indien deze besteld worden bin nen den kring van het post- of hulp kantoor, waar zij ter post* worden be zorgd. In 1908 werd de gewichtsgrens voor brieven met 5 en 3 cents port van 15 gram op 20 gram gebracht. Het tarief voor drukwerken werd verlaagd en de gewichtsgrens voor nieuwsbladen ver hoogd. In 1874 kwam te Bern, op voorstel der Vereenigde Staten, de Algemeene Postvereeniging tot stand, waarbij alle staten van Europa, de Vereenigde Sta ten en Egypte zich aansloten. Voor het postverkeer tusschen de landen dezer l vereeniging werd een gelijk tarief vast gesteld, behoudens enkele uitzonderingen voor het verkeer tusschen staten, die aan elkander grenzen. Tegenwoordig zijn nagenoeg alle lan den der aarde bij de Postunie aangeslo ten. Kiezerslijsten. De tijd, om zich, voor zooveel noo- dig, voor plaatsing op de kiezerslijsten aan te melden is weder daar. Deze maand, tot en met den 14den, kan dit geschieden We behoeven niet in het algemeen te wijzen op het belang, dat ieder, die kiesgerechtigd kan worden, het zijne doe, om zijn plaats op de lijst deel achtig te worden. Hieronder volgen eenige aanwijzingen voor hen, die op de nieuwe kiezerslijs ten wenschen geplaatst te worden. De aangiften, die noodig zijn om op wenschen te leeren kennen, hare ge dachten te raden, kortom om haar te doen begrijpen, dat ik mijn leven zou willen geven om haar tot de geluk kigste der vrouwen te maken. Wanneer kwam voor de eerste maal de gedachte bij mij op, de verschrik kelijke gedachte, dat zelfs het ongewone en nieuwe der positie niet als veront schuldiging kon gelden voor Pauline's ongevoeligheid en lusteloosheid dat schuwheid alleen niet kon gelden als oorzaak der moeite die ik ondervond, om haar aan het spreken te krijgen, zelfs wanneer ik er op aandrong, dat zij mijne vragen zou beantwoorden? Ik zocht elke mogelijke verontschuldiging voor haar. Zij was vermoeid en over spannen zij kon aan niets anders den ken dan aan den plotselingen en haas tigen stap, dien zij heden gedaan had meer overijld voor haar dan voor mij, daar ik tenminste overtuigd de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te wordon, moeten geschieden ten gemeente- huize vóór 15 Februari a.s. Alle kiezers moeten aan de vereisch- ten voldoen var, te zijn mannelijke in gezetenen des rijks, tevens Nederlan ders, die voor of op 15 Mei 1911 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Er zijn belasting-, woning-, loon-, pen sioen spaarbank- en examenkiezers, waarvan alleen zij, die reeds loonkiezers zijn, zich opnieuw moeten aangeven, voor het geval in de overige categoriën geene wijziging is .gekomen. De formulieren voor de verschillende aangiften zijn kosteloos verkrijgbaar aan de secretarie der gemeente. Al het bovenstaande geldt voor de kiesbevoegdheid voor de Tweede Ka mer. Voor de kiesbevoegdheid voor de Provinciale Staten zijn bij de kieswet dezelfde eischen gesteld, met dien ver stande dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn. Voor de kies bevoegdheid voor de gemeenteraden gel den dezelfde eischen als voor de Twee de Kamer, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn en dat die categorieën, die niet tot de belastingkiezers behooren, tevens over 1910 voor een zeker bedrag in de plaatselijke directe belasting moeten zijn aangeslagen geweest en op 1 Maart 1911 dat bedrag voldaan hebben. Breskens, 7 Februari 1911. Op den stal van den landbouwer W. onder de gemeente Sint Kruis, zijn enkele paarden zoodanig met een mes ge stoken dat reeds een der paarden is ge storven en voor het leven van een ander wordt gevreesd. Daderfs) zijn onbekend. ion» was, dat ik haar beminde. Ten laatste verzonk ook ik in gedachten, en mijlen en uren gingen voorbij, terwjjl bruid en bruidegom zwijgend en bewegenloos naast elkander zaten. Voorwaar, het was een vreemdsoortige toestand, een zeldzame reis. En de trein snelde voort naar het Noorden, al verder en verder, totdat de schemering over het voorbijvliegend land schap begon te vallen en ik zat daar, en keek naar het lusteloos, doch onbe schrijfelijke schoone meisje aan mijne zijde, en vroeg mij af, wat er van ons toekomstig leven worden moestmaar, ik wanhoopte niet, hoewel het geratel van den trein zich in een droomerig rhythmus scheen op te lossen, en onop houdelijk de onheilspellende woorden van Teresa scheen te herhalen Zij is niet geschikt voor liefde of huwelijk (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1