No. 1587. Zaterdag; Februari 1911. fltraiüS" m M^wvitniuMab DW ONTWAAKT. FEUILLETON. Binnenland. 20" Jaar&* Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijs 0.55, voor België Z0.G25 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELKSAü te ftreskeus. M jestwezen wan voorheen en thans. I. Nu met 1 Januari ons postwezen een hiatal jubile's vierde, die betrekkelijk mnpgemerkt zijn voorbij gegaan, is het jiut onaardig eens te zien do vooruit- lang na te gaan die ons postwezen in luii loop der tijden heeft ondergaan. Voor de zestiende eeuw was in Eu- :opa van eon eigenlijken postdienst geen iprake. Slechts weinigen konden schrij- fcn en er waren dus niet veel brieven ie verzenden. Wie een brief wilde ver- sluren, moest zich bedienon van de een >f andere gelegenheid, die zich voordeed. Alle varende lieden nameu in den re- ;ol wel uit goedgunstigheid brieven me dekoopliedtin te water en te land miirstreelen en muzikanten, zwervende handwerkers, krijgslieden pelgrims en reizende kloosterlingen, zij allen hebben de Middeleeuwen postdiensten ver richt. De opkomst en bloei der steden gaf de eerste aanleiding tot regeling van brievenvervoer. Iem "e stad van eenige buteekeuis had een of uieer boden, die op gezette tijden naar bepaalde steden brieven en bestellingen meenamen. Van deze boden konden ook particulieren ;on vergoeding gebruik maken. Naar mate het aantal brieven toenam, deed zich de behoefte aan een afzonderlijk gebouw gevoelen, waar de brieven kon den gesorteerd worden en zoo ontston den in de steden postkantoren. Bij zulk ern uvergang ontpopte zich de nederige bode tot een deftig postmeester. lu ons land stonden de posterijen in dc 17de eeuw onder het bestuur dor steden. Te Amsterdam was het brieven vervoer het best geregeld. Daar had men postverbindingen met de andere steden en ook met het buitenland Men had er het Hamburgsch, het Antwurpsch het Keulseh en het binnenlandsch post kantoor. Te Rotterdam bestond ook een voor dien tjjd goed ingerichte post dienst op Engeland. In don mond der Maas lag een jacht, dat alle iri- en uit varende schepen praaide. Het postjacht had voor de schepen bestemde brieven aan boord, die in een waterdichten zak waien geborgen. Had het jacht een schip bereikt, dan werd de brieven zak aan boord van dit vaartuig gewor pen of gebracht. De kapitein ledigde don zak, maar vulde hem dadelijk weer met de voor land besiemde brieven, die op het postschip werden overgebracht. Nu zette het jacht een sloep uit, die de postzakken naar wal roeide. Een ruiter reed door de ondiepe zee naar de sloep en nam de brieven over. Vervol gens bracht hij zo naar het posthuis tusschen 's Gravenzande en Maassluis. Van hier uit werden de brieven op ge zette tijden door een postiljon naar Rot terdam vervoerd. Kon het jacht door weer en wind het posthuis niet verla ten, dan werd de sloep naar den ande ren oever uitgezet en van hier werden ze door een koerier over Den Briel, Zwartewaal en dwars door Rozenburg naar Rotterdam overgebracht. Voor het binuenlandsch postverkeer werd gebruik gemaakt van trekschuiten, maar ook waren tal van koeriers te paard belast met het brievenvervoer. De postdienst tusschen de groote steden van Holland was voor dien tijd uitstekend geregeld. Een enkel voorbeeld. De Amsterdamsche postiljon vertrok mmmm 33. HOOFDSTUK V. IToe trotsch en gelukkig ik mij ook gevoelde, toen ik naast Pauline iu de spoorweg-coupé zat, die ons naar het Noorden voerde; hoe groot mjjne liefde ook was voor het lieftaliig wezen, dat zich zoo even voor eeuwig aan mij ver- bondon had, klonken mij toch voortdu rend Ceneri's onberispelijke woorden in de ooren de man die Pauline March tot vrouw neemt, moet zich tevreden 'tellen haar te nemen zooals zij is 'en Diets omtrent haar verleden verlangen te weten. Ik dacht er geen oogenblik aan, dat zulk eene voorwaarde op den duur kon worden vervuld. Zoodra ik er in ge slaagd zoude zijn de liefde van Pauline te winnen, zou zjj gewis zelf verlangen, mij hare levensgeschiedenis mede te deelen ik zou er zelfs niet om behoe ven te vragen dit vertrouwen zou een noodzakelijk gevolg van ons samenzijn wezen, er zoude geen geheim raeor tus schen ons kunnen bestaan. Mijne vrouw zag er schooner uit dan ooit, toen zij daar zat met haar hoofd tegen de donkerkleurige kussens van de coupé geleund. Hare edele trekken kwa men in deze houding nog voordeeliger uit. Haar' gelaat was, als steeds, bleek en rustig, en hr-.re oogen neergeslagen. Waarlijk wel eene vrouw om trotsch op te zijn. Toch geloof ik dat niemand ons 70or een pas gehuwd paar zoude hebbe aan gezien. Onze medereiz gers .vche-" tenminste geen vermoeden van ben. De plechtigheid was zoo o'-r 's avonds om halftien en reed naar Haarlem. Daar verwisselde hij van paard en zette zijn rit voort naar Lisse, waar hij den Haagschen postiljon trof, die om 10 uur was afgereisd. Te Lisse werd van brievenzak verwisseld en beide postiljons namen den terugweg aan. De Amsterdammer was dan des ochtends om vijf uur ón zijn stad terug. Terstond na de sorteering werden do brioven besteld. Zoo was het mogelijk, dat een brief, die des avonds om half tien uit Amsterdam verzonden, den vol- gendeu morgen in Den Haag werd be steld en omgekeerd. Het porto tusschen Amsterdam on Den Haag bedroeg 2 of 3 stuivers, naar gelang de brief voor of na achten werd gepost. Over 't alge meen werd het port geregeld naar den afstand. Amsterdam had voor een groot deel de buitenlandscho post in handen, die werd waargenomen door koeriers. Zoo lezen we, dat de Hamburger koerier op Amsterdam bij den aanslag van Stad houder Willem II op de hoofdstad, de verdwaalde troepen op de heide aantrof en de stedelijke overheid van 's Prinsen vijandelijke plannen in kermis stelde. (Slot volgt.) Zaterdagnamiddag vergaderde te Mid delburg de Hoofdcommissie voor de in September 1911 te Middelburg te hou den Algemeeno Landbouwtentoonstelling. De vergadering werd, wegens onge steldheid van den voorzitter, geleid door den heer W. Kakeboeke. Door dezen werd na de opening en gesohied, dat men zelfs niet getracht had Pauline als bruid te tooien. Hare kleeding, hoewel uiterst net, was eenvoudig en alledaagsch. Ook ik houd er van elk bizonder in het oog loopend costuum te vermijden. Zoo wij dus toch de aandacht tot ons trokken, was dit het gevolg van de buitengewone schoon heid mijner vrouw, doch geenszins als een jong paar dat zich op zijn huwe lijks-reis bevond. Toen wij Londen verlieten was de coupé bjjna vol en daar er zich geene bekenden onder de reizigers bevonden, bewaarden wjj beiden het stilzwijgen tot wij alleen waren waagde ik het slechts eenige woorden in het Italiaansch tot haar te fluisteren. Bij -het eerste station, waar de trein rtilhield, pleegde ik weder het misdrijf -r - rokooping, en verwisselden wij on- r r: y> met een compartiment, dat -amen het tooverwoord: „afge verwelkoming medegedeeld dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het hem aangeboden beschermheerschap mot groo te ingenomenheid had aanvaard; dat de heeren mr H. 3. Dijkmeester, Commis saris der Koningin in Zeeland, en jhr M. van den Brandeler, burgemeester van Middelburg, uitgenoodigd waren het eere-voorzitterschap te bekleeden van het eere-comité, bestaande uit de verte genwoordigers van de provincie ter Eer- sto en ter Tweede Kamer en uit heeren Ged. Staten en dat alle genoemde per sonen zich bereid hadden verklaard aan de uitnoodiging van het Hoofdbestuur te voldoen. Besloten werd aan Z. K. H. Prins Hendrik een telegram te zenden van den volgenden inhoud „De hoofdcommissie voor de tentoon stelling iu 1911 te houden te Middel burg, voor de eerste maal vergaderd, neemt de vrijheid Uwe Koninklijke Hoogheid haren oprechten dank te be tuigen voor de welwillendheid om het Beschermheerschap der tentoonstelling te aanvaarden." Aan de hand van de voorloopig inge zonden ontwerpen werd nu een begroo ting opgemaakt van ontvangsten en uitgaven, naar aanleiding waarvan door dn besturen der verschillende rubrieken programma's zullen worden ontworpen, die in een groot programma saamgevat voor d^n lsten April in 't licht zullen worden gegeven. Verder werd als beginsel vastgesteld dat de leden der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij voor zich en éen dame doorloopend vrijen toegang zullen heb ben op de vergadering, maar dat die slechts verleend wordt bij vertoon van huurd" vertoonde. Pauline en ik, wjj waren alleen. Ik nam hare hand in de mijne. Mijne vrouwzei ik hartstochte lijk, de mijne, alleen de mijne, voor eeu wig 1 Hare hand rustte bewegenloos in de mijne. Ik drukte mijne lippen op haar wang. Zij week niet terug, doch be antwoordde mijne liefkoozing evenmin, zij verdroeg die slechts. Paulinefluisterde ikzeg eens Gilbert, mijn echtgenoot. Zij herhaalde de woorden gelijk een kind dat een nieuwe les leert. Het was of mijn hart stilstond, toen ik de toon- looze klanken vernam. Mijn taak zou zeer zwaar zijn 1 Ik kon haar niets verwijten. "Waarom zou zij mij ook beminnen9 Mij, wiens voornaam zij gister von 'orst ver nam? (Wordt vorvolgd.)

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 1