Binnenland. liemengiL Evenwel wil 't ons toeschijnen, dat niet de plaats, maar het feit der critiek het voorwerp van den aanval is, en dat u daarvoor uit gebrek aan moed om uwe verbolgenheid op anderen te koelen, in ons een zondebok tracht te vinden. Immers, voor ieder die goed lezen w i 1 staat duidelijk in ons srukje, dat geenszins de personen der benoemden in beschouwing komen (integendeel komt hen eerder een gelukwensch toe met het hen uitgereikt brevet van reglemen taire chr. volmaaktheid) terwyl het ge halte, enkel in verband werd gebracht met het plaatselijk reglement, waaraan elk lidmaat der gemeente is onderwor pen Wilt u dat niet aldus lezen, ons wel, maar dan is uw protest zeker eene ver dachtmaking die u zeer ontsiert en uwe zaak geenszins gunstiger stemt. We verklaren hier openlijk en ten overvloede, dat, wat we schreven, een voudig is een kort relaas van een lan ge, ernstige bespreking, die niets min der was dan de uiting van wat er in 't gemoed van zoovelen, van tal van weidenkenden omging, ja, we zouden kunnen zeggen, dat éen lang protest in de gemeente is vernomen, toen men zag, dat iedereen was gepasseerd, behalve menschen die zich nog zeer kort in de gemeente vestigdun. Zouden de schrijvers dan meenen en voor hunne verantwoording kunnen ne men, dat al die anderen juist een leven leiden in strya met de bloote formule van het Synodaal reglement? En is dat dan niet een kaakslag in het aangezicht van al di6 leden der kerk, en lijkt 't niet op een Papendrecht- sche zaak, dat al die lidmaten, dooreen christelijken bril bekeken, imbeciel zou den zijn Als u daartegenover zegt. dat vaak personen uit den gegoeden stand in de gelegenheid werden gesteld om in den kerkeraad zitting te nemen, heeft dan nooit de reden dier weigering uw oor bereikt En zou 't dan niet gewettigd zyn te vragen aan wien de schuld Maar de scheiding, zooals die in uwe fantasie bestaat alsof wij die zouden hebben gemaakt, is in geenen deele uit ons stukje op te maken en is in het verband, zooals u dat uitspint gansch niet ter sprake gekomen. Uw gansche protest tegen die voor stelling, hoezeer ook op reclame-achtige wijze ingekleed, is als een zeepbel die uiteenspat en niets dan schuim achter laat. Uw gansche schrijven geeft den in druk dat ze allerminst eene opheldering van een verkeerde gevolgtrekking of van een scheef voorgesteld feit bedoelt, zooals men dat van een lichaam, met geestelijke gedachten bezield moetende zyn, zou verwachten. Zelfs uwe ironie is bitter. Immers, eenigszins spottend spreekt ge er van-, dat, daar de termijn der stemming eerst met of na 1 Maart aan vangt, men in andere gemeenten er wel zeer vroeg bij is geweest, om dit voor Nieuwjaar te doen, ondanks de aanschrij ving van den alg. secretaris der Synode. Die ironie komt echter in een eigen aardig licht, als men weet, dat voor 10 jaren dezelfde stemming hier reeds lang achter den rug was, eer men die 'te Groede (op 27 Dec. 19C0) deed plaats hebben. Toen was 't dus nog vroeger dan 't nu te Groede plaats had, terwyl hier nog dezelfde predikant als voorzitter fungeert gelijk voor 10 jaar. Blijkt hieruit, dat 's menschen inzicht zich kan wijzigen, en dat zelfs het ge heugen hem in den steek kan laten, te verwonderen is 't niet als men met het tijdstip van toen voor oogen, denkt, dat inderdaad zoo'n stemming voor 1 Jan. moet afloopen. En als men die indruk door een ei gen handeling doet ontstaan, is 't dan wel manlijk om van die zelfgewekte gevolgtrekking ons nu een verwijt van onjuistheid te maken? In weerwil van de aanschryving van dqn alg. secr. wil 't ons voorkomen, dat de toepassing van het tijdstip waarop men zich beroept, voor tweeërlei uitleg vatbaar is. We willen dat in een volgend artikel nader aantoonen. Red. Breskens, 10 Januari 1911. Als kerkvoogd uit den kerkeraad der Ned. Herv. gem. alhier is benoemd de heer M. Manneke, ouderling, en als voor zitter van dat college is herbenoemd de heer C. J. Schippers. BIERVLIET. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1910 als volgt Op 31 Dec. 1909 bestond zij uit 1139 m. en 1148 vr. totaal 2287 personen. Zij vermeerdere door geboorte met 35 j. en 30 meisjes en door vestiging met 126 m. en 75 vr., samen 266; daaren tegen verminderde zij door overlijden met 14 m. en 9 vr., en door vertrek mi t 109 m. en 80 vr. samen 211. Alzoo bestond op 31 Dec. 1910 de bevolking uit 1177 m. en vr. 1164 totaal 2341 en vermeerderde alzoo met 54 per sonen. Er werden 16 huwelijken voltrokken terwyl 4 geboorten als levenloos wer den aangegeven. OOSTBURG. Door het kantongerecht alhier zijn in 1910 behandeld 729 straf zaken, te weten86 overtredingen we gens openb. dronkenschap, 47 jachtwet, 12 drankwet, 92 leerplichtwet, 166 mo tor- en rijwielreglement en id.-wet, 17 ijkwet, 2 tramweg-regl., 1 Zondagswet, 4 arbeidswet, 15 prov. regl. wegen en voetpaden, 18 schelde regl., 72 politie verordeningen, 2 kon. besl. inzake be volkingsregisters, 4 regl. kanalen en rivieren, 11 trekhonden-regl., 13 stroo- perij, 3 boterwet, 1 vogelwet, 3 polder- regl. en de overigen van verschillende artikelen van het wetboek van straf recht. Van de 729 beklaagden werden 10 vrijgesproken, 3 ontslagen van rechts- vervolging en wat betreft de minder jarigen (beneden 14 jaar) 15 terugge geven aan ouders of voogden. Verder werden 37 burgerlijke zaken behandeld, waaronder 12 gegrond op het arbeidscontract en 7 gratis-proce dures voorts 59 aanstellingen van voog den, 48 beëedigingen van deskundigen, 92 id. van memoriën van successie, 4 scheepsverklaringen, 79 boedelscheidin gen, 2 verzegelingen, 2 ontzegelingen, 5 depóts van onderkandsche boedelbe schrijvingen, 12 verklaringen van erf pacht, 2 verlof tot het aangaan van huwelijken en 34 afzonderlijke beëedi gingen en beschikkingen. Bij Koninklijk besluit van 28 No vember 1910 no. .75 is aan het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van h t Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg ter bevordering van het doel dier Vereeniging, toestemming verleend tot het houden van eene loterij, waar van de prijzen alle moeten betrekking hobben op de Zeeuwsche kunst en nij verheid. Werd vroeger enkele malen in eene tentoonstelling bijeengebracht hetgeen in Zeeland op dit gebied werd in bet leven geroepen, thans wenscht het Op andere wijze grootere bekendheid te ge ven aan alle producten van talent en industrie, welke met den echten Zeeuw- schen stempel zijn gemerkt. Het doet daartoe een beroep op de medewerking van alle Zeeuwsche 'schil ders, teekenaars, beeldhouwers, hout snijders en dergelijken, kortom alle ar- tisten, die voorwerpen van kunst en smaak vervaardigenvoorts van alle Zeeuwsche fabrikanten in den ruimsten zin, dus zoowel van piano's, houten en rieten meubelen, gouden, zilveren en koperen werken, kant, aardewerk, als van sigaren, gebak enz. Het is overtuigd, dat met hun aller steun de uitvoering van ons plan eener- zijds aan de ontwikkeling en bevorde ring van de Zeeuwsche kunst en nijver heid zal ten goede komen, terwijl daar door anderzijds vermeerdering van het vreemdelingenbezoek zal worden in de hand gewerkt. In tweeërlei zin dus zal zijn plan de maatschappelijke welvaart in ons gewest bevorderen. Het stelt zich voor, in den loop dezer maand een prospectus van de verloting uit te geven, waarin, zoo volledig als doenlijk is, de te verloten voorwerpen en de namen van hunne vervaardigers zullen worden vermeld. In verband daarmede zal het een opgaaf van ieder die iets wil inzenden gaarne Inwachten aan het adres van den eersten secreta ris H. J. G. Hartman te Middelburg. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Gem. Bedankt voor Ar- nemuiden door ds J. P. Paauwe te Ben- nekom. In de impassa d'Oran te Parijs woont sinds eenige maanden een Rus sisch kleedermaker en in hetzelfde huis hadden ook twee zijner landgenooten, de gebroeders Krosjenofsz, hunne tenten opgeslagen. De beide broeders haatten den kleer maker, om de een of andere tot dusver onbekende reden met een bitteren haat. Toen nu Donderdag de kleermakers vrouw over de binnenplaats van 't huis ging riepen de broeders haar in het Russisch toe, dat zij haar en haar man zouden dooden en namen daarbij zulk een dreigende houding aan, dat de vrouw doodelyk verschrikt haren man te hulp riep. Deze kwam ijlings naar beneden maar had nauwelijks de bin nenplaats betroden of een der gebroe ders loste een reeks revolverschoten op hem. Zwaar getroifen zakte de kleermaker ineen. De aanvallers gingen daarop het huis binnen, maar kwamen eenige oogen- blikken daarna terug, gewapend met knuppels, waarmede zij den gewonde te lijf gingen. Op het geschreeuw van de kleedermakersvrouw kwamen buren toe snellen, wien het gelukte ;de twee Rus sen te overmannen, terwijl de dader vluchtte. Een der afgeschoten kogels was door het venster in een kamer op de laagste verdieping gegaan en terecht gekomen in den muur van een slaap kamer, slechts enkele centimeters boven een wiegje, waarin een kind van drie jaren lag te slapen. Een 8-jarige te Rotterdam reed mede met een ledige kolentrein. Met enkele vriendjes was hij op de buffers geklommen. Het ventje viel er af en kwam op de rails terecht, waar hij door een volgenden wagen werd overreden. Met verbrijzelde beenen werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Te 's Gravenhage is bij een bin nenbrandje een dienstbode door de vlam men aangetast, en zoo ernstig door won den overdekt, dat zij aan de gevolgen overleed. Een lantarenopsteker te Rijnzater- woude was bezig de lantarens te blus- schen. Op een ladder staande werd hij door een fietsrijder aangereden, met het treurig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef, een talrijk gezin nalatende. Een driejarig kind te Enschede viel in een tobbe kokend water en is aan de gevolgen overleden. Te Bellingwolde (Gr.) heeft een 19 jarige jongen zooveel sterken drank gedronken, dat hij in bewusteloozen toe stand naar de woning zijner arme moe der moest gebracht worden, alwaar hij kort daarop aan de gevolgen is ovei leden. Zekere C. te Leiden bracht Zater dagavond eenige uren in de woning van zijn meisje door en ging toen met haar op straat. Nog geen tien huizen ver wijderd van de woning, zakte hij aan haar arm ineen. De ontboden genees heer constateerde den dood, vermoede lijk tengevolge van hartverlamming. Donderdagavond kregen acht Pa- rijsche apachen hevigen twist op den hoek van den boulevard Aroga en den Fauburg St. Jacques. Op een gegeven oogenblik verdeelden zij zich in twee partijen, haalden de revolvers voor den dag en begonnen tot grooten schrik van de voorbijgangers een formeele schiet partij. Twee agenten, die in de buurt dienst deden, kwamen toesnellen. Zoodra de apachen echter de uniformen zagen, be gonnen zij te schieten op de dienaren der openbare macht, die gelukkigerwijze niet geraakt werden. Toen de minutie op was, sloegen de boosdoeners op de vlucht. De agenten zetten hen achterna doch konden slechts twee der boeven beide oude bekende der justitie, in hechtenis nemen. Onopgemerkt is den len Januari een drievoudig jubilee bij de post voor bijgegaan. En toch hebben die jubila rissen beter verdiend. Vooral de eerste, nog wel een jubilaresse, die in haar veertigjarige dienstvervulling talloos ve len aan zich verplicht heeft. En de tweede heeft den mensqhen geld uitge spaard, alsmede een verdienste, die toch zeker op erkenning aanspraak geeft. De derde daarentegen heeft wel eens aan leiding gegeven tot minder vroolijke ge zichten. Waartegenover toch weer ge steld moet worden dat men den Staat ruimschoots vergoed heeft wat men hem te kort wilde doen.... De briefkaart, het uniformtarief van 5 cent en het strafport hebben 1 Januari 1911 hun veertigjarig jubilee kunnen vieren. Want met ingang op 1 Januari 1871 werd de nieuwe posiwet van 1870 in gevoerd, waarby de briefkaart in Neder-

Breskensche Courant | 1911 | | pagina 2