van SI zware Olmen boomen. Heilwensch Dist r iets-N ieu ws. Gemengd A dvor ten tien. VERKOOPING de koppen Geluk en voorspoed zegen en voorspoed. komen, daarvan uiting te geven. Intusschen mag het vreemd heeton, dat, hoewel we reeds 1 Jan. 1911 schrij ven, voor welk Jtijdstip die stemming zou moeten hebben plaats gehad, tot dusver van geen enkele voorbereiding iets is vernomen. BRESKENS. De Donderdagavond ge houden algemeene vergadering van Schuttevaêrs afd. alhier werd door ruim 40 leden bijgewoond. Op verschillende door het bestuur verzonden adressen werd tot dusver nog geen antwoord ontvangenalleen gaf het Gemeentebestuur van Hoofdplaat een gunstig bescheid op het verzoek om in zijn haven geen schepen toe te laten die een grooter laadvermogen hebben dan 800 ton. "Van de schenking van een voorzitters hamer heeft men reeds kunnen lezen. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren Fr. Klaaijsen met 32, J. P. Salomé met 85 en B. Brand met 38 van de 40 stemmen. De rekening werd goedgekeurd in ont vang op f 101.121/2 en in uitgaaf op f89.70 alzoo met een goed slot van f61.421/* Op den omschrijvingsbrief voor de op 1 Febr. te houden alg. vergadering wer den achtereenvolgens geplaats een voor stel van W. J. van den Heuvel te Cad- zand om te bevorderen dat aan de groote schepen gelast wordt bij de nadering van kleine schepen, te seinen of eerst- genoemden stuurboord of bakboord zul len houden ter voorkoming van moge- lijkej aanvaringen. Ten tweede om de kroonton in het Keeten nabij Ouderkerk te vervangen door een gasboei. f|En eindelijk of de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen Jhet recht heeft om havengeld te vorderen van schepen die aldaar petroleum laden. Van de lijst der verzoeken is afgevoerd dat, om een steigerwerk te Vlissingen, wijl daarop bericht is ontvangen, dat daaraan zal worden begonnen als dp meer urgente werken door Walcheren zullen zijn afgeloopen. Aan de betrokken autoriteiten zal verder worden gevraagd om twee lich ten op de haven van Cadzand en een wakerpaal op een der hoofden. Voorts om een beter jaagpad te Bres- kens, nu het huidige jaagpad door de palen voor de electrische verlichting voor het gebruik zeer is bemoeilijkt. Verder om een ton te leggen aan de oeverdediging van No. 7 aan den Tho- maespolder, alsmede om verbetering van de geul in de haven te Hoofdplaat en om de slijk van het bietenvervoer op het haventerrein aldaar regelmatig op te ruimen. Ten slotte werd door visscher J. W. van den Heuvel andermaal ten sterkste er op aangedrongen om bij de uitbrei ding van de haven te Breskens die in uitzicht is gesteld te bevorderen dat de visschersvaartuigen hunne veilige lig plaats in het oude stoombootsgat mogen behouden. Ten slotte zal de afd. zich in verbin ding stellen met de zusterafd. Ter Neu- zon ten einde te verkrijgen, dat het zal vergund zijn om op het kanaal Ter Neu zen—Gent hunne ankers voor gebruik gereed te mogen voeren, in plaats van aan dek te halen. Als afgevaardigden naar de alg. vorg. te Dordrecht te houden werden benoemd de heeren P. C. Roest voorz en J. P. Salomé secr. en tot hunne plaatsvervan gers de heeren J. W. van den Heuvel en S. M. de Vuijst. OOSTBURG. Omtrent den weleerw. heer ds G. W. Kobus te Rockanje, die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. al hier heeft aangenomen, lezen we in een Brielsche courant: Deze mededeeling, hoewel eenigszins verwacht ds Kobus is reeds een ze vental jaren in ons midden stemde zeer zeker de gemeente droevig. Ja, voor ieder wegtrekkend predikant, leerde ons de ondervinding, komt er een ander, maar we wisten zoo goed wat we in ds Kobus hadden, en van een ander moeten we dat maar weer afwachten. We hadden in ds Kobus een predikant, die zijn taak zoo ernstig opvatte. Op den kansel, bij het ziekbed, bij begra fenissen, bij lief en bij leed. Zijn op wekkend, bezielend woord getuigde steeds van zijn warm geloof in de onverganke lijke dingen ons door Jezus Christus zoo treffend geleerd, getuigde ook van zijn goed hart vol innige deelneming. Ook wat betreft ons vereenigingsleven, daar waar de kern goed was, vond men ds Kobus steeds bereid de zaak met heel zijn kracht te dienen. Waar ar moede viel te lenigen door een liefda- digheinsavond te geven, of door er op uit te gaan ter inzameling bij gegoeden enz., hij spande zich er voor. Zijn Zon dagsschool met telken jare dat schitte rend feest met den Kerstboom, hij was er de ziel van. In duinhutten en in groote boerenhuizingen, overal zal zijn heengaan met droefheid zijn vernomen, want hij was ons aller vriend, ook van hen, die niec behoorde tot zijn richting. Na zeven jaar zoo ontzettend veel liefs van hem ondervonden te hebben, mogen wij dan ook niet aan ons zeiven denken, maar alleen aan zijn geluk, waarom wij hem van harte feliciteeren mot de mooie promotie. Die felicitatie geldt zeer ze ker ook mevrouw Kobus, die, wat be treft het verleenen van eerste hulp bij ongelukken en ook in ernstige gevallen van ziekenverpleging, steeds tot hulp en leniging bereid was. GROEDE, 30 Dec. Bij de heden ge houden stemming over de vraag of in de Herv. kerk een kiescollege zal wor den ingesteld, is met 50 tegen 43 stem men besloten de benoeming van kerke- raad en het beroepingswerk weder voor een termijn van 10 jaren aan den ker- raad op te dragen. Met ingang van 1 Jan. is de kom mies der belastingen enz. 2e kl. B. Klop verplaatst van IJzendijke naar Goede reede. Bij kon. besluit is o. m. aan A. van Ilxem te Groede ontheffing verleend van den werkelijken dienst bij de.natio- nale militie, zulks voor het onvervuld gedeelte van zijn diensttijd. Bij kon. besluit is o. m. aan J. F. de Witte te Breskens als tot de Land weer behoorende dienstplichtigen ont heffing verleend van den werkelijken dienst welken zij gehouden zijn in dit jaar te volbrengen, die geacht worden onmisbaar te zijn voor het gezin waar toe zij behooren, hetzij voor de perso nen in wier levensonderhoud zij voor zien, of die aan hnn zorg zijn toever trouwd. Donderdagavond moet te Bram men een 16jarige jongen ongemerkt in het water zijn geraakt. Toenamen naar hem omzag was hij verdwenen en niet te vinden. Zij lijk is aan den oever der IJsel gevonden. Vrijdagnamiddag om half vier is de drogerjj van de nationale kruitfabriek te Wetteren bij Gent in de lucht ge sprongen. Het geluid van de ontploffing is in tal van dorpen in de omtrek ge hoord. Vele muren in de onmiddellijke nabijheid der fabriek zijn ingestort. Veertien arbeiders werkten in de dro gerij op het oogenblik der ontploffing. Er was 500 K.G. kruit in de drogerij. De slachtoffers zijn in de lucht geslin gerd. Vier hunner zijn letterlijk aan stukken gereten. Een vrouw is ernstig gewond. Tot dusver zijn 8 lijken te voorschijn gehaald. In haar woning aan de Kwartel straat te Utrecht is een 75-jarige dame tengevolge van gasvorstikking, dood op haar bed gevonden. Te Rotterdam is een werkman aan boord van een zeilschip in het ruim ge vallen, waardoor hij beide beenen brak en weldra overleed. Te Sleeuwijk is een watermolenaar in den boezem bij zijn molen verdron ken. £De Parijsche politie heeft na een verwoed gevecht, een hoele bende apa chen gearresteerd. Gedurende een tien tal dagen werden er in het volkrijke kwartier van het hospitaal St. Loui voortdurend voorbijgangers 'aangerand. De politie kreeg er lucht van, dat een aantal apachen eiken avond byeenkwam in een kroeg in debeurt. Er werden posten uitgezet en toen tegen 2 uur 's nachts een drietal bandieten uit de kroeg kwam, werden zij door de agen ten gegrepen. Er ontstond nu een hevige worsteling Toen de agenten eiudelijk hun arrestan ten meester waren, kwam een heele bende, gewaarschuwd door een paar vrouwen, naar buiten en viel de agen ten aan met het doel hun makkers te bevrijden. De agenten kregen op hun herhaalde alarmsignalen echter weldra versterking, zoodat men er in slaagde de geheele bende, bestaande uit een tiental bandieten en eenige vrouwen, in hechtenis te nemen. Een Parijsch bankier, Worms ge- heeten, had zijn gevolmachtigde, Loeb genaamd, opgedragen 262,500 frank aan een te Brussel wonenden klant te bren gen. Daar Loeb een nietig mannetje is vond Worms het toch wel wat gewaagd hem alleen naar Brussel te laten gaan. Daarom bracht hij hem zelf eerst naar het station en zag hij daar twee Engel- schen, die hij kende en die eveneens naar Brussel gingen. Hij vertelde hun, onder het reizen dat hij den klant niet kende, waarop de Engelschen antwoor den, dat zij hoe toevallig toch dien persoon hoel wel kenden en Loe dus wel bij hem zouden brengen. Te Brussel stelden zij aan Loeb ee meneer voor, die zeide de klant te zij van den bankier Worms, voor wien d 262.500 fr bestemd ,was, maar tevo verklaarde hij slechts te Londen ho geld in ontvangst te willen neme waarop het viertal zich naar Londe begaf. Onderweg gaf Loeb het geld aa hem te bewaren, die hem bang had ge. maakt voor Londensche zakkenrollers. Toen het gezelschap te Londen aan kwaoi verdwenen de Engelschen met het geld. Te Bern is hun woning aan de Herzogstrasse, het echtpaar Hirschi ver moord gevonden. De man was als smid werkzaam in de wapenfabriek. Men vond de menschen Zondag mot afgesneden hals te bed liggen. Alles was opengebroken, zoodat de moord blijkbaar door diefstal is gevolgd. Dinsdagavond is te Bern de 21jarige cementwerker Niederhauser als verdacht van deze misdaad gearresteerd. In zijn bezit werd een horloge ge vonden, waarin de naam Hirschi gegra veerd was. Toch loochent hij nog alle schuld hoewel hij niet ontkennen kon den Kerstnacht in 't door Hirschi be woonde huis te zijn geweest. Het horloge beweerde hij gevonden te hebben. TE IJ zeil tl ij li <3. De Notaris Zijlstra te IJzendijke is voornemens half Januari publiek te verkoopen te IJ z e n d ij k e, Oranje Dierentijdpolder, op de hofstede bewoond door den Heer A. P. DE JON GE, "VTeel HEIL EN ZEGEN aan vrienden en begunstigers toegewenscht bij den aanvang van het jaar 1911. Breskens, J. DE HULLU, 1 Januari. in Rijwielen enz. toegewenscht bij de intrede van het jaar aan vrienden en begunstigers in en buiten de gemeente. Breskens, A. W. LEENHOUTS, 1 Jan. 1911. in Goud en Zilver. Aan vrienden en begunstigers wen- schen wij bij den aanvang van het nieu we jaar P. AALBREGTSE en Echtgenoote. Breskens, 1 Jan. 1911. aan vrienden en begunstigers, zoowel binnen als buiten de gemeente bij de jaarwisseling. Breskens, M. VROON, 1 Jan. 1911. Kolenhandel

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2