NIEUWJAAR bMtünüékh. No. 1577. 20e Jaarir Zondag 1 Januari 1Ö11. BRESKEN Clï JiÊê Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk f 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEEENAN te Breskcns. In onze maatschappelijke orde zijn we andermaal aan een mijlpaal ge naderd, waarbij we een wijle rus ten op onzen levensweg. Ze biedt een goede gelegenheid een blik achterwaarts te werpen. Hoe snel de tijd ook gaat, hoe spoedig een jaarkring vervlogen is, de tijdruimte is niettemin lang ge noeg om veel in te kunnen gebeu ren. Een lange rij van gebeurtenissen trekt aan ons oog voorbij, die ons popen er nog wel eens even bij stil te staan. Het geweeklaag over de hoogst ongunstige weersgesteldheid van den afgeloopen winter klinkt als 't wa re nog in ons ooren, en onmiddel lijk paarde zich daaraan de slechte verwachting van den oogst als on middellijk gevolg van den zeer door weekten bodem. In Friesland en in Limburg om bij ons land te blijven, kwamen door de vele regens groote over stroomingen voor. Maar ook in België en niet minder in Frankrijk ontstonden geweldige watervloeden, waardoor alleen in de hoofdstad mil- lioenen francs schade werd veroor zaakt. De verwachtingen omtrent den oogst, waren niet hoog gespannen. En al was het gewas middelmatig, toch waren de uitkomsten gunstiger dan men durfde vermoeden. Brengen we in herinnering de schitterende tentoonstelling te Brus sel als een bewijs van het moedig initiatief onzer naburen. Do vreedzame naijver der volken gaf een duidelijk beeld van den vooruitgang op elk gebied, waarbij niet onvermeld blijve dat ons land een kranig figuur heeft gemaakt. Een ontzettende brand richtte in weinig tijds voor millioenen schade aan, doch men kwam die stoornis ten deele te boven door den spoe- digen weder- opbouw. De groote naijver kenmerkte zich ook op ander gebied. We bedoelen de luchtvaart. Groote afmetingen heeft deze nieuwe techniek aange nomen, al kan men nog niet spre ken van een volmaakte overwinning van deze hooge sferen, Talrijk zijn nog de slachtoffers, die in werkelijk heid vallen. Denken we slechts aan het offer dat ook ons land bracht in den dood van Maasdijk. De talrijke teleurstellingen die de koene Duitsche luchtvaarder graaf Zeppelin heeft ondervonden, is nog- tans niet zoo ontmoedigend geweest, dat hij zijn grootsche plannen heeft laten varen. Even moedig toch wijdde hij zich telkens opnieuw aan zijn ideaal. Uit de rij der vorsten zagen wij koning Edward van Engeland door den dood aan het wereldtooneel ontvallen. Onmiskenbaar ging met hem een belangwekkend figuur heen. Dit getuigenis kan niet gezegd worden van koning Manuel van Portugal, wiens kroon werd afgerukt en wiens familie voor goed het land werd uitgewezen door de re geering der zichzelf proclameerende republiek. Tot dusver is deze beweging van zuiver plaatselijken aard geweest, althans stoornis in de buitenland- sche pplitiek is daarvan niet on dervonden. Voor wat onze omgeving aangaat, geeft deze weinig stof tot herdenking. Immers, er heerschte in 't algemeen een rustige kalmte. Alleen zou de gemeente Groede daarop eene uitzondering kunnen maken, dat inderdaad een veelbewo gen jaar achter den rug heeft. Zoo vele mutatiën toch als daar plaats vonden in de gemeentelijke verte genwoordiging moesten een diepere ondergrond hebben dan de eenvou dige reden van minder goede ge zondheid der betrokkenen. Voor wat 1911 haar brengen zal, hangt wel is waar nog een dicht waas, doch bedriégen de verschijn selen niet, dan is de vraag gewet tigd of men de uitwerking van de hooggaande golven der onderlinge beroering niet zal bespeuren. Hoofdplaat betreurde het verlies van zijn burgemeester, doch vond in de opvolging door diens zoon daarin voldoening. In de Provinciale Staten kwam eenige verandering doordat enkele leden de verwisseling van de poli tieke volksgunst mochten ervaren, terwijl ons district de plaats van mr Hennequin zag openvallen wijl deze zich om de bekende treurige redenen ook uit deze openbare be trekking terugtrok. In de landsregeerlng deed zich nog op het laatst des jaars eene crisis voor aan het dep. oorlog door de ontslag aanvrage van den betrok ken minister wegens een votum van de Tweede Kamer in strijd met de geest van dien bewindsman. Dit is nu de vijfde maal dat er in dit kabinet eene wijziging komt. De bres die er nu in is geschoten, is daarom van te meer beteekenis, omdat ze juist van bevriende zijde kwam. Onze Koninklijke familie heeft een vriendscliapsbezoek ontvangen van de nieuwe koning en koningin van België. Uit den aard der zaak is door de Belgen de ontvangst en door ons volk het bezoek op hoogen prijs gesteld. Men zag er zelfs het be wijs in van een toenadering. Maar intusschen wordt die te waardeeren deugd in den laatsten tijd overschaduwd door het 46-mil- lioen ontwerp, waarin ook de bouw van een fort te Vlissingen is opge nomen en waarin men in België ten deele een alleszins vriendschappelijke daad ziet van een bevriende nabuur. Indien de verwisseling van den medebetrokken minister van oorlog daarin geene stagnatie teweeg brengt, zal men weldra voor eene beslissing van dit hoogst ernstige punt komen te staan en waarin allerminst de verwantschap aan de staatkundige begrippen van het kabinet den door slag mag geven, waar uitsluitend het hoogste landsbelang op den voor grond treedt. Zoo zien we dat 1911 wederom voldoende gewichtigs in zijn schoot verbergt. Als de zegenwenschen waarin we als 't ware als in een wolk zijn gehuld slechts maar voor een klein deel in vervulling mogen gaan, en mede worden overgebracht op land en volk, dan zal de pas ontsloten jaarkring al niet onbevredigd meer zijn. Maar de loop der geschiedenis hangt vaak aan zoo'n dunnen draad, en er zijn zoovele onvoorziene om standigheden die de schaal van hoop en vrees, van vóór of achteruitgang kunnen doen overhellen naar de zijde waar men dit allerminst ver wacht. Hoopvol, maar daarom niet zon der zorg vraagt men zich af: Wachter, wat is er van den nacht Welk een dag word taan de kim verwacht? Kerkelijke medezeggingschai De kerkelijke gemeente is weer in d gelegenheid om zich uit te spreken ove een zaak die haar zelve aanbelangt. Immers, om de 10 jaren wordt z> voor de vraag gesteld, of ze mede zeg gingschap wil hebben in de beroepini van predikanten en de benoeming vai den kerkeraad, dan wel of ze goed vindt dat deze zich zelf benoemt en ook zei predikanten beroept. Thans is dat tijdstip weer aangobro ken. Zooals deze zaak nu geregeld is in onze gemeente, regelt de kerkeraad alles zelve, zonder dat d-' gemeente daarin oer,ig woord heeft meê te spreken. Is 't goed, dat dit zoo blijve? Die vraag is kort geloden in eeno gecombineerde vergadering van de Kerk voogden en Notabelen ernstig ter spra ke gekomen, en wel naar aanleiding van de benoeming van nieuwe kerkeraads- leden. In het Reglement voor het Plaatse lijk Kerkbestuur komt o.a. deze bepa ling voor, dat een der vijf kerkvoogden door Notabelen wordt benoemd, uit de leden van den kerkeraad. Maar om tot kerkvoogd te kunnen worden benoemd, moet men tevens vol doen aan don eisch, dat men het zfi aan hoofdelijken omslag, het zij aan huur van zitplaatsen f4 's jaars aan de kerkelijke kas opbrengt. En nu is in den laatsten tijd voor wat deze bepaling betreft, het gehalte van den kerkeraad dermate gedaald, dat de keuze wel beperkt werd, doch door de jongste benoeming heeft men feite lijk geen keuze meer en is men als 't ware verplicht iemand te nemen enkel bij aanwijzing. Dit kan niet de bedoeling geweest zijn van den kerkelijken wetgever, die een zeker stadium van welstand heeft bedongen. En dat ziet men voorbij. Men zal begrijpen dat door dezen allei- minst op den voorgrond treedt de per sonen der benoemden, en dat alleen het systeem zooals dat nu gevolgd wordt, is afgekeurd. De schijn is er, dat men in den ker keraad niet den moed heeft gehad, zich tegen dit systeem te keeren. Daarom oordeelde men 't nu den tijd, dat de gemeente diende in te grijpen, door te bevorderen, dat er een kiescol lege komt. Waar we daartoe thans in do gele genheid zijn, is het voor hen, die in den huidigen toestand gansch niet in stemmen, plicht, door ter stembus te

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 1