vanger der dir. bel., invoerr. en acc., thans met verlof te Amsterdam. Met ingang van 1 Jan. worden verplaatst de kommiezen der bel. J. Fos- sen van Sluis naar Kaatsheuvel en H. H. Theijssen van Werkendam naar Sluis. Tot rijksklerk 2e klasse ten kan tore van den ontvanger der reg. en domeinen te Oostburg is met ingang van 1 Febr. benoemd de heer B. Bols thans te Hulst. GROEDE. Maandag 26 Dec. hield de schietvereeniging haar jaarlijksche on derlinge schietwedstrijd waar de prijzen gewonnen werden als volgtle prijs T. Verschoore met 114 punten, 2e Jac. van Roo 112 p, Se P. Versprille 112 p, 4e Abr. v. Lare 111 p, 5e Iz. v. Haneghem 111 p, 6e D. Luteijn 110 p, 7e Iz. P. Becu 110 p, 8e P. Salomé 108 p, 9e J. v. Haneghem 108 p, 10e C. Maas 105 p, lie P. Leenhouts 105 p. Bij de prijsuitdeeling wenschte de voorzitter den deelnemers geluk met hun behaald succes en sloot met een opwekkend woord deze gezellige samen komst WATERLANDKERKJE. De jeugdige geiten-vereeniging hield Maandag eene algemeene vergadering, onder voorzit terschap van den heer Meeuwssen. By het punt keurmeester stond men geruimen tijd stil. Er werd in de eerste plaats op gewe zen, dat voor dezen post kenners van geiten dienen in aanmerking te komen, en daar men overtuigd was dat hier zeer weinigen als zoodanig gerekend kunnen worden. Op voorstel van den voorz. werd daarop besloten dat zij, die zich willen toeleggen op de meerdere kennis van geiten, zich deze onder leiding van den voorz. en de heer Iz. van den Berge zouden kunnen eigen maken, waarop zich een 5-tal personen aanmeldden. Naar het oordeel van het bestuur dienden ook wijkmeesters te worden aangesteld, ten einde toezicht te houden op de noodige verzorging van de geiten, het rein-houden der stallen enz. Daar toe werden aangewezen voor wijk Wa terlandkerkje M. Kareis, Stroopuit Alf. Claeijs, Oranjepolder J. Tellier en Klein Braband Ed. Hermans. Besloten werd verder van de beste geiten der Ver. voort te fokken met een Zanen-bok en mede te trachten Zanen geiten aan te schaffende min derwaardige geiten van de hand te doen, doch zoodanig dat koopers, geen lid der Ver. zijnde, daarmede evenwel niet kun- speculeeren. Als afgevaardigden naar den in 1911 te houden Prov. Vergadering werden benoemd de hh. Meeuwse en van Hulle secr., terwijl de overige bestuursleden als hunne plaatsvervangers werden aan gewezen. Door den voorz. werd eene beschrij ving gegeven van den model-geitenstal van dhr Tak te Serooskerke. Zindelijk heid is de eerste deugd die daar en ook in 't algemeen moet betracht worden. Door de Prov. Ver. werd besloten f 20 beschikbaar te stellen voor de beste geitenstallen, te verdeelen over 4 af- deelingen. In een later te houden vergadering zal beslist worden of deze ver. zal deel nemen aan de prov. landbouw-tentoon- stelling te Middelburg. Uit de controle vau de melklijsten der ver. bleek, dat de geit Bellemie op 9 Mei gemiddeld 6.25 L. melk dagelijks gafeen afstammeling van deze, Lijseke gaf op 1-jar. ouderdom 4.15 L. melk daags en in de volle gift zelfs 5.5 L. bedroeg terwijl de opbrengst op 31 Oct. nog 3.4 L. was. 1-jarige lammeren van Bellemie ga ven op 1 Mei 3.5 L. en 3 L. en op 31 Oct. 2.8 L. en 2.1 L. OOSTBURG. Door de algemeene ver gadering der Afd. Oostburg van de Z. Landb. Mij. is met 32 tegen 16 st. waaronder 3 onthoudingen verklaard tegen de verhooging der contributie (van f2 op f2.50) te zijn. Als bestuursleden werden herbenoemd de heeren Iz. Leenhouts Pz. Cadzand, M. Lucieer Oostburg en W. P. Ver, planke, Biervliet. OOSTBURG. Bij de door kerkvoog den der Ned. Herv. gem. gehouden aan besteding van herstellingswerken werd de uitvoering gegund van metselwerk aan de kerk aan W. I. Daansen voor f47.70, timmerwerk P. Daansen Wz f1140; metselwerk aan de pastorie aan W. I. Daansen f52.50, timmerwerk J. A. German f239.70 en smidswerk aan L. Masclee f250. OOSTBURG. Het aantal sollicitan ten voor onderwijzer in het schilderen aan de Ambachtschool alhier bedraagt 78. OOSTBURG, 24 Dec. Heden hield de nieuw opgerichte vereeniging „Rust Roest" bedoelende de bevordering van de fokkerij van het Belgische trekpaard, eene algemeene vergadering. Aan de mededeelingen is o.m. ont leend, dat zich thans reeds 93 leden hebben aangesloten. De heer Louter van IJzendijke gaf tal van practische wenken in verband met wat deze vereeniging wacht. Er werd besloten op de te houden zomerpaardenmarkt te Oostburg een veulenkeuring te houden en hier aan een fokmarkt te verbinden van veulens, van leden der vereeniging. De jeugdige vereeniging zal ook uit komen op de prov. tentoonstelling te Middelburg. Uit erkentelijkheid voor wat ze voor de totstandkoming dezer vereeniging hebben gedaan, werden de h.h. G. A. Vorsterman van Oyen, M. Lucieer en L. Louter tot eerelid benoemd. Dhr Louter gaf toezegging om te zijner tijd eene lezing te houden over hoefbeslag en gaf in overweging alsdan dan ook de hoefsmeden uit te noodigen. IJZENDIJKE. Door den postbode P. Verstrenghe is tegen Febr. eervol ont slag aangevraagd wegens langdurigen dienst. SLUIS. Op zijn gedaan verzoek is aan den heer F. J. Noest wegens hooge leeftijd door B. en W. eervol ontslag verleend als brandmeester en in zijne plaats benoemd de heer D. de Smit-de Groote. CADZAND, 28 Dec. Hedenavond on geveer 5 ure had alhier aan de Sluis'de Wielingen in de nabijheid van het red dingsgebouw een proefschioting met don montier plaats, om te zien of dozo go- noegzaam licht zoude kunnen geven aan de schepen, die in nood verkeeren. Het eerste schot mislukte, doch het tweede was uitstekend. Toch zal zij bezwaarlijk aan haar doel kunnen beantwoorden, want bij den noodzakelijk langen duur der voorberei ding van de werkzaamheden, moeten eventueels schipbreukelingen reeds ver dronken zijn, eer er een sein tot hulp kan gegeven worden. BRESKENS. Gisterenavond gaf de pasopgerichte vereeniging „Eendracht maakt Macht" bestaande uit jeugdige dillettanten, hare eerste uitvoering. Zij vond met hare voordrachten, af gewisseld door viool en zang veel succes. De verschillende nummers werden heel aardig opgevoerd en de jonge krach ten vonden veel bijval bij het talrijk opgekomen publiek. BRESKENS. In vervolg op het zee stoomschip dat laatst hier in de haven eene lading steenkolen loste, wordt thans weer een zeeschip, thans een schoener met kolen verwacht. Indien deze proef slaagt, zal een ge regelde kolenvaart van Engeland op Breskens worden geopend. Inmiddels is 't te verwachten, dat de haven dan wel eene belangrijke verbe tering zal ondergaan. BRESKENS. Nader is bepaald, dat het post- en telegraafkantoor alhier, op Zondag 1 Januari a.s. voor den tele graafdienst van 8 9 vm. en van 12.30 2.30 zal geopend zijn. Provinciaal Nieuws. Zondagnacht hoeft zich op de reede voor Vlissingen een treurig drama afge speeld. Een Belgische vrachtboot die voor anker lag is door de Finland der Red- Star-Line te Antwerpen, van Southamp ton komende, aangevaren, waardoor zij bijna onmiddellijk zonk, en waarbij zes manschappen der bemanning jammerlijk verdronken. Maandagmiddag omstreeks vijf uur waren eenige kinderen bij een in aan bouw zijnd huis op de gedempte Kaas kade te Vlissingen aan 't spelen. Het achtjarig dochtertje van zekeren P. uit de Scherminkelstraat viel in een vol water staanden kelder. De heer B., die daar passeerde, schoot op 't hulpgeroep toe en begaf zich te water, doch kon het door de koude niet zoo lang uithou den tot hij 't kind beet had. Inmiddels was de vader gewaarschuwd, die toen ook in den kelder ging en het kind op 't droge bracht. Het werd bij een der buren binnengebracht, waar een loods en drie agenten van politie de bekende middelen toepasten. De geroepen geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. Geril eng-d Te Bolsward is een jongen door bloedvergiftiging overleden. Te De Werken is een watermole naar door de duisternis te water ge raakt en verdronken. Zat Zon Mas Een politie-agent to Dordri hoordo des nachts een hond hard hl fen, alsmodo het broken van eon f ruit. Het geluid scheen te komen den tuin van een woning aan den Si Jorisweg. Terwijl de agent een ondi zoek begon in te stellen, kwamon y lieverlede meer personen op het gei pin af. Besloten werd gezamenlijk tuin i £or erf te inspecteeren, waarvan men echt Der- eerst kennis wilde geven aan de eigen 's res. Toen aangebeld werd, gaf een zoi der weduwe ten antwoord, dat zij n mo der van schrik was overleden. Ook s was wakker geworden door het gebl - van den hond ze had het raamgordij weggeschoven en naar buiten gokekei |me waar ze toen den politieagent bemerkt mt Dit had haar zoo doen schrikken, da jgg ze dood was neergevallen. ive iar( Een brutale berooving had Zondaj oei avond in een herberg aan den IJ weg ooi in de Haarlemmermeer, plaats. Eei 'UK vreemde polderwerker, aldaar in de hor- berg vertoevend, kreeg toestemming ii het hooi op den schuurzolder te slapen Nauwelijks daar aangekomen, kwamei er een zestal mannen naar den zolder, roo pakten hem gezamelijk aan en trachten ritt zijn geld af te nemen. Dit had hij on ind der het hooi verborgen. Onder bedrei ngl gingen hem het leven te zullen benemen, leu av< aar terwijl een paar man op zijn lichaam gingen zitten, wilde men van bem weten waar hij zijn geld had gelaten, maar{de polderwerker hield zich maar stil en verduurde alles, om ze in den waan te brengen, dat hij buiten kennis was. Na dat zij onverrichterzake weggegaan wa ren, kwamen er eenige oogenblikken daarna weer met een lantaarn boven, onder den uitroep! „Zijn geld moeten we hebben, al zouden we hem afmaken." Na eenig zoeken vonden ze zijn porto- monnaie in het hooi, waarin zich naar schatting nog ongeveer f20 bevond, ter wijl ook zijn horloge en jas werd mee genomen, waarna zij verdwenen. Een van deze laatste drie personen is door den beroofde herkend geworden. Het is niet de eerste maal dat bij genoemde herberg zulke tooneelen zijn voorge vallen. Ing-ezonden. (Buiten verantwoordelijkheid dar Redaotie,) Mijnheer de Redacteur 1 Voor de talrijke aanwezigen, welke Woensdagavond in het lokaal van den heer Besemer konden genieten van een vrij goede vertolking van een beroemd tooneelstuk, moet het wel een teleur stelling geweest zijn, daarbij van het begin tot het einde gehinderd te wor den door een of twee personen. Noch protest van de zijde der toe hoorders, noch aanmaningen der aan wezige politie hielpen. Ik prijs gaarne tot op zekere hoogte een bezadigde hou ding der laatste. Ook had verwijdering van lastige personen waarschijnlijk eerst plaats kunnen hebben na een verzoek van den zaalhouder. In iedor geval hoop ik, dat, indien noodig, bij volgende uitvoeringen beter zal opgetreden worden tegen personen, welke reeds meer bij dergelijke gelegen heden blijk gaven van een lastig allooi. Met dank voor de plaatsruimte Uw dienstw. X. Breskens, Dec. 1910. Ze Iro tii F J 1

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2