Districts-Nieuws. Provinciaal Nieuws. Gemengd. 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden dan zooveel moge lijk op dien dag in de bestellingen op genomen. GROEDE, 22 Dec. De hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer Van Oostrom Soede gehouden raadszitting werd door 6 leden bijgewoond de heer Risch was wegens ziekte afwezig. Na voorlezing der notulen maakte dhr Lombaard de opmerking, dat deze niet met juistheid vermelden de loop der benoeming van een tijdelijk wet houder, waar is voorgelezen dat dhr Becu bij eerste stemming is benoemd, terwijl de voorz. na die stemming, een tweede vrije stemming deed plaats hebben. De voorz. zeide, dat het abuis door hem is erkend, en het niet noodzakelijk is dit in de notulen op te nemen, daar deze alleen het zakelijk behandelde die nen te bevatten. Daarna werden ze goedgekeurd. Ingekomen waren enkele missives van Ged. Staten tot goedkeuring van geno men raadsbesluiten. Tegen de verzetting van paarden- en jaarmarkten te Axel en Clinge had de raad geen bezwaar. De aanbesteding der schoolbehoeften is gegund aan E. Boom en voor de hand werken aan C. de Hulster. In de 33/4 °/0 leening is uitgeloot no. 24. Het ontgonnen vuilnisplein werd o - der hands gegund aan A. Casteleijn voor f5.50 onder beding dat, wanneer de gomeente dit stukje grond voor zich zelf mocht noodig hebben het ter harer beschikking is, met vergoeding van scha de bij eventueele bezaaiing. Blijkens ingekomen Prov. bladen be hoort een regeling te worden getroffen van de borgtocht van den gemeente ontvanger, zoodanig dat zij 1/Il) van het gemiddelde der gewone ontvangsten over de laatste 5 jaren behoort te zijn. Bij onderzoek is gebleken dat deze gemiddelde ontvangst in deze gemeente f15412 beloopt, terwijl de borgtocht f2000 inschrijving op het Grootboek be draagt of werkelijk 80 pCt alzoo f 1600, weshalve B. en W. voorstelden deze borgtocht voor onbepaalden tijd te hand haven. Intusschen is eene vereeniging van gem.-ontvangers opgericht welker sta tuten koninklijk zijn goedgekeurd, ten doel hebbende de borgtocht onderling te stellen en daardoor bij een lager cijfer tegen betere waarborgen. De resultaten kunnen er van worden afgewacht, al vorens naar zoo'n maatstaf de borgstel ling van onzen gem.-ontvanger nader te regelen. Krachtens art. 114 en 114bis van de Gemeentewet kan de raad ook ten op zichte van andere rekonplichtige ge meente-ambtenaren eene borgstelling eischen, zoo van den secretaris wegens het ontvangen van leges, van den Ambt. van den Burg. St. idem, van den dood graver voor het begraven van lijken en van den marktmeester voor de markt- gelden. Daar de meeste gelden terstond worden afgedragen en de overige te luttel zijn om een borgtocht te stellen kan ook voor kleine gemeenten worden volstaan als de gem.-ontvanger voor dit richtig beheer goed wil staan. Ten de zen behoeft ook hier daarin geen veran dering te worden gebracht. Verder stelden B. en W. voor de sloot in de Brouwerijstraat van den polder in vollen en vrijen eigendom te aan vaarden voor de geschatte waarde van f 10, onder dankzegging aan de ingelan den voor de bereidwilligheid in dezen ten opzichte van de gemeente betoond, om bovendien nog de helft der onkosten van hot rioleeringswerk te dragen. Op een vraag van dhr van de Plassche of de rioleering gereed is, als noodzake lijk voor de overname, antwoordde de voorz. dat het werk bijna klaar is, maar dat dit geheel afgescheiden is van de overname, waartoe overeenkomstig het voorstel zonder hoofd, stemming wordt besloten. Eindelijk vestigde de voorz. te dezer plaatse, met de bedoeling eener ruime verspreiding, de aandacht van de vee houders om, met het oog op de vele gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee in Duitschland, bij een voorkomend of bij een verdacht geval terstond kennis te geven. (De hoofdstrekking van den inhoud van deze circulaire van den Min. van Landbouw gaven we reeds de vorige week in ons blad weer. Red.) Op eene bemerking van dhr de Vlie ger zal de voorz. zijne aandacht aan eenige putten in de straat voor het huis van Becu, wijden. Ten slotte hoopte de voorz. in het volgend jaar de leden weder in de ver gadering en mede de wethouder Risch, die thans zeer ernstig ziek is, in ons midden te mogen zien. Daarna ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. SLUIS. Onder Belgische en Holland- sche metselaars is deze week zoo er gerlijk gevochten, dat de politie tus- schenbeide moest komen. Een tweetal Belgen zijn gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg overge bracht. Tegen beiden, n.l. G. d. M., 27 jaar, te Brugge en O. R., 23 jaar, werkman te Beernem, tijdelijk te Sluis is een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd en zijn voorts verwezen naar de terecht zitting. BRESKENS. Het postkantoor alhier is op 1 Januari geopend van 8-9 vm. en van 1—3 ure n.m. Aangezien op dien dag meerdere be stellingen plaats vinden, vervalt dien Zondag, de gelegenheid tot afhalen der correspondentie. Volgens mededeeling van het loods wezen wordt bij wijze van proef de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton met ruit „Br." vaarwater van Hoofdplaat, vervangen door eene rood en zwart horizontaal gestreepte licht- brulboei, toonende een rood vast licht met verduisteringen, elke 10 sec. zicht baar gedurende 7 sec. School- en Kerknieuws. Bij het heden gehouden examen is geslaagd voor de akte Middelbaar Ne- derlandsche taal en letterkunde de heer W. van der Sluis te Amsterdam, vroe ger te G roede. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Re- tranchement door ds J. Steenmeijer te Oterdum. Beroepen te Arnemuiden ds J. P. Paauwe te Bennekom. De korporaal S. van het 3e regi ment infanterie te Middelburg, die na den reeds vermelden diefstal te Middel burg de plaat heeft gepoetst, heeft ook Goes met een bezoek vereerd. Zaterdagmiddag toch vervoegde hij zich aan het Centraal-Kleedingmagazijn van den heer Den Hollander en schafte zich voor f 80 een nieuw burgercostuum enz. aan. Papa caféhouder te gWemel- dinge, zou wel voor de duiten zorgen. Als een recht gentleman gekleed stapte hij den rijwielwinkel van den heer V. in de Kerkstraat binnen en kocht een fonkelnieuw karretje, waarmee hij naar Wemeldinge wilde rijden, naar hij be weerde. Pa was ook hier goed voor de centen. De fietshandelaar begon echter kort na het vertrek van zijn netten klant lont te ruiken en haastte zich naar het station om den trein naar Wemel dinge te nemen en informaties in te winnen. Zoo ver zou het evenwel niet komen, want op het perron ontmoette hij S., die, na eenig aarzelen, het ten slotte toch maar beter vond de fiets, of liever het recu, aan V. af te staan, waardoor deze weer in het bezit van zijn eigendom geraakte. De deserteur-oplichter had een enkele reis Bergen op Zoom genomen, vanwaar hij vermoedelijk wel naar Antwerpen zal zijn afgereisd. Zaterdagmiddag omstreeks half vier vervoegde zich bij den heer H., rijwielhandelaar te Tilburg, een 14jarige jongen, die zijn rijwiel wilde verkoopen voorgevende dien dag van een plaatsje in de provincie Groningen te zijn ver trokken en nu geen geld meer te heb ben om zich naar zjjn woonplaats We meldinge te begeven. De heer H. ver trouwde het niet en bracht den jongen naar het hoofdbureau van politie, waar men weldra van hem vernam, dat hij was de 14jarige P. C. L., leerling van de H. B. S. te Goes en wonende te Wemeldinge en dat hij zich den 15den December zonder voorkenniszijner ouders verwijderd had. Op hem werd bovendien nog bevon den een revolver met 4 scherpe patro nen. Na te Vlissingen vertoefd te heb ben was hij naar Tilburg gekomen. Nog denzelfden avond werd de jon gen door de zorg der politie aan zijne ouders teruggezonden. Het is gebleken, dat de jeugdige avonturier een groot liefhebber was van detective-verhalen. In de drukbevolkte Neumarkt te Dresden trad Maandagmiddag circa 5 uur een net gekleed heer den winkel van den juwelier Morita Elimeyer bin nen. Na een oogenblik daar vertoefd en de uitgestalde kostbaarheden beke ken te hebben, bond hij zich een zwart masker voor, sloeg met zijn wandelstok de ruiten van de vitrine in en greep daaruit een paarlen halssnoer ter waar de van 30.000 mark, waarmee hij de straat opsnelde. Alles was met een paar seconden in zijn werk gegaan. Het winkelpersoneel zette den vluchteling na en de voorbijgangers namen aan deze jacht deel. In de Schlosztrasse renijken I de man het gebouw van het distric.fi nte-zi bestuur binnen, maar op de stoep wiet| hij het paarlsnoer en zijn maskor weg Toen bleef men hem vervolgen en o de tweede verdieping zou hij gegrepei8r worden, want hij kwam daar in oei doodloopende gang. Toen hij geen uit weg meer zag, keerde hij zich om trok een revolver, waarmede hij zi vervolgers bedreigde. De revolver giii| af, waarschijnlijk bij ongeluk, want hei schot trof den schieter zelf in het hoofi 'm en deze stortte dood neer. Het lijk werd naar het politieburoai gebracht en daar herkend als den refe rendaris dr Paul, van 't koninklijk lands- gerecht te Dresden, zoon van een aldaar woonachtigen generaal. er Dr Paul had al meermalen blijken van geestelijke afdwaling gegeven, zoo-te» dat men aanneemt dat hij zijn daad in een aanval van waanzin heeft begaan. Ai lam >r g ibton ozun efüas üforaS Ee II r zij kl< ij' |o Bij Hermelingen (Bremen) openden vier meisjes van 9 tot 13 jaar den slag boom van een overweg, niettegenstaande de waarschuwingen van den seinwach ter en trachtten toen de rails over te steken. Zy werden echter gegrepen door een goederentrein, waardoor drie van de kinderen onmiddellijk werden gedood, terwijl het vierde zwaar gewond werd. inel htei hut ■l zij tem ai ivee lipe In de electrische centrale van de central railroad in de 50ste street Park avenue te New-York heeft een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij ver scheidene ongelukken gebeurden. De politie riep de hulp in van de arbeiders, die in de nabijheid aan 't werk waren, om aan het reddingswerk mee te heipon. De schok was zoo geweldig, dat alle ruiten in den omtrek vernield werden Een tramwagen vol menschen, werd omgeworpen waarbij verscheidene inzit tenden wonden opliepen. Het gebouw waarin de ontploffing plaats vond, was bijua voltooid. Onmiddellijk na den slag sloeg het gebouw in brand. Bi, de ontploffing zijn twaalf personen waaronder twee vrouwen omgekomen, een dertigtal is gewond. Door de ont ploffing werd een tramwagen van den grond gelicht. Het gevaarte| viel met geraas op een passeerenden automobiel Vier inzittenden werden gedood, alle anderen gewond. In de Rozenstiaat te Amsterdam viel een vrouw, die aan het goed op hangen was uit de derde verdieping naar beneden, met het treurig gevolg, dat zij onmiddeliyk dood was. De vrouw laat zes jeugdige kinderen na. Een ernstig ongeluk door gasver- stikking heeft plaats gehad in een wo ning te 's Gravenhage, bewoond door een korten tijd geleden gehuwd paar. De man is meubelmaker van beroep. Vermoedelijk is door een verzuim de gaskraan geopend gebleven, nadat de man Woensdagavond nog meubelwerk werkzaamheden had verricht in zijn werkplaats. Nadat er een sterke gaslucht was waargenomen door de buren, werd er Donderdagmorgen een onderzoek inge steld en vond men man en vrouw nog te bed. De vrouw bleek reeds te zijn overleden, de man verkeerde in beden- di scl 1 lütj erti ikk itte m E,

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2