Mum- w %utUnüM<iï>. BERICH T. 10 No. 1575. 16 Zaterdag 24 December 1010. 20' laarg FEUILLETON. ONTWAAKT Binnenland. Abonnement per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie /0.625 en voor Amerika I dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. G-roote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. 51' Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij desi uitgever C. DIELEMAN te Breskeus. O Uit hoofde van het Kerstfeest zal a.s. Dinsdag geen no. van dit blad verschijnen. Het Nieuwjaarsnummer zal Zon dagmorgen worden uitgegeven. Overigens uitgaven als naar ge woonte. Nieuwjaars advertentiën worden weder aangenomen tot Zaterdag middag 2 ure a 25 cents per annonce. De UITGEVER. Breskens, Dec. 1910. Portugal. Dc nieuwe republiek vraagt nog eens ile aandacht. De Portugees in doorsnee is van een kinderlijke natuur. Kinderlijk in dien zin, dat hij zeer gemakkelijk wat aan leert, en spoedig indrukken, al zijn ze ook van 't oogenblik, in zich opneemt. De omwenteling was daarvan een sprekend voorbeeld. Het lijdt geen twijfel, dat Lissabon, do hoofdstad, door en door republikeinsch gezind was, overtuigd als men was, van de groote onrechtvaardigheden, die men zag en toeschreef, wellicht onbewust, aan de monarchie. Maar hoe verder van de hoofdstad verwijderd, hoe minder men van een repubükeinsche neiging iets wist. veel minder zich er toe overgaf. Gebruik makende van de kinderlijke on licht ontvankelijke natuur der Portu- geezen op het land en op de dorpen, kostte het weinig moeite om hon, in gloedvolle taai, de republiekeinsche ge dachte op te dringen. Verbluft was men in hooge mate, maar door de pakkende redevoeringen, die in alle hoeken des lands werden ge houden, was in een minimum van tijd het Koningschap verdoofd. Over 't algemeen zal de menigte, die heden het „Hozanna" uitroept, morgen het „Kruist Hem", doet weerklinken. Zoo ook op het platteland van Por tugal. De Koning heeft ongetwijfeld de be weging begunstigd door zijn overhaaste vlucht. Dat bracht den eenvoudigen van geest in den waan, dafr de volks redenaars onmiskenbaar het goede voor hadden, en met hunne groote beloften paaiden. En toch is 't, alsof de geestdriftige geloften als rook vervlogen. Immers, toen de boeren in hunnen huiselijken kring weergekeerd waren, en des avonds de handen vouwden om voor het Mariabeeld te bidden, toen was daar in hunne prevelende woorden eene leeg te, die hen niet goed af ging. Van eeuwen her, is als in hunne zie len gegrift, om den koning als een hei lige te beschouwen, en hem in hun ge beden te gedenken, is als samengeweven met den naam van de Maagd. Nu den konmg te vergeten was als eene mis kenning van dien heilige. En nu wrok ken zjj. Zij zwijgen halsstarrig. Een zwijgen, dat do nieuwe regeering ver ontrust. O, elke poging tot verzet of eik woord van critiek ware welkomer, dan dit starre zwijgen. Geen wonder dat men te Lissabon vreest, daarbuiten minder in z'n schik te zijn met de nieuwe regeering. Het platteland wordt overstroomd met repubükeinsche Lissabonners om burgemeesters- en rechtersbaantje in te nemen ten koste van monarchistische ambtenaren. Aan het ministerie van openbare wer ken bijv. liggen overdag de trappen en gangen vol van werklieden, die, tot nu toe werkeloos of te lui om te werken, op een makkelijk baantje wachten. En daarbinnen is het een ware zwijnenstal er wordt gegeten en gedrouken, gerookt en gespuwd, geschreeuwd en gerede kaveld. Buiten de hoofdstad heeft, de regeering nog geen voordeelen en nog minder rust kunnen brengen. Belemmeren destakingei den handel, het noodweer heeft het werk van maan den en jaren vernietigd en millioenen schade aan den oogst doen ontstaan. Behoeft 't te verwonderen, dat de eenvoudige boeren die rampen een vin gerwijzing Gods achten en hun wrok tegen het nieuwe bewind toeneemt Zoo staat de regoering voor de ver kiezingen van een nieuwe volksvertegen woordiging. Ze zijn beloofd tegen Maart. Maar er is zoo'n gegronde vrees veor een ongunstigen uitslag, dat de regee ring stellig hare belofte niet zal nako- mon en de verkiezingen zal verschuiven. Daarmee wordt tijd gewonnen om de bevolking voor de repubükeinsche zaak voor te bereiden. Maar als daar nu nog zulke buitengewone middelen voor noodig zijn, dan kan mon toch bezwaar lijk er van spreken, dat Portugal rijp was voor do Ropublikeinsche zaak. Voor de ontmoeting met mijn oube kende mijn plan gewijzigd had, had ik taiju oude kamers in Walpole street weder betrokken. Ik begaf mij dus daarheen, en na al hetgeen ik wenschte iru-do te nemen te hebben ingepakt, deelde ik den eigenaar mede, dat ik ge durende eenige weken bij een vriend üing logeeren. Desniettemin moesten de kamers te mijner beschikking blijven. Om zeven uur had ik mij te Maida vale geïnstalleerd. Wie kan er aan twijfo- len dat de hand van hot noodlot dit zoo beschikt had Dien morgen was ik bij na weder op weg naar Turijn om het voorworp mijner üofde te zookon, en heden avond bevond ik mij met haar onder hetzelfde dak. Terwijl ik hier zit in miju fauteuil en allerlei schoone vi sioenen verlichamelijkt zie door kronke lingen van den rook mijner sigaar, kan ik nauwelijks gelooven, dat zij slechts enkele schreden van mij verwijderd is, dat ik haar morgen, overmorgen, - altijd, altijd zien zal 1 Ja, ik ben ho peloos verliefd, ik begeef mij ter rus te met do gedachte dat ik van haar zal drooinen maar, waarschijnlijk tengevol go van mijn nieuw kwartier zijn mijne droomen minder aangenaam. Den gan sehen nacht droomde ik van den blinde, die een vreemd huis binnenging en daar zulke vreesolijke geluiden hoorde HOOFDSTUK IV. Er is een week voorbijgegaan, en mij ne liefde is sterker dan ooit te voren. Ik ben nu overtuigd van do zuiverheid van mijn hartstochtzeker, dat deze plotseling ontstane liefde mijn gansche leven zal duren dat het geen voorbij gaande en vluchtige gewaarwording was die door den tijd of afwezigheid kan worden uitgowischt. Of mijn aanzoek zal worden verhoord of niet,deze vrouw zal mijn eerste en laatste liefde wezen. Tot nu too ben ik met bevrediging van mijn verlangen nog weinig gevor derd. Ik zie haar eiken dag, omdat ik haar bij haar uitgaan en binnenkomen gestadig bespied, en telkens wanneer ik haar zie, vind ik nieuwe bekoorlijkhe den op haar gelaat en gratie in haar voorkomen. En toch had Kenyon gelijk. Hare schoonheid is van een vreemdsoor- tigen aard. Dat onschuldig, bleek gelaat, die donkere, droomerige, afgetrokken oogen gelijken in geenerlei opzicht op die van andere vrouwen. Dit kan wel een gevolg zijn van de tooverkracht, die zij op mij uitoefent. Hare houding is recht en statig; zij beweegt zich altijd Door het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap wordt in een adres aan H. M. de Koningin erop gpwezen „dat een aanzienlijk deel der bevolking onderwijs ontvangt op scholen met éon of twee leerkrachten dat dit onderwijs in het algemeen zeer gebrekkig genoemd moec worden dat eenerzijds het aantal dezer scholen door de splitsing van meerdere groote scholen stijgende is, terwijl anderzijds de bevolking op het platteland, waar deze scholen het talrijkst zijn, steeds meer behoefte heeft aan goed lager on derwijs, vooral ook door de stijgende vraag naar een belangstelling in land bouwonderwijs en ander vakonderwijs, en derhalve verzoekt een voorstel aan hangig te willen maken tot wijziging van de wet op het lager onderwijs in dien zin, dat aan een school met meer dan vier-en-twintig leerlingen behalve het hoofd der school een onderwijzer moet werkzaam zijn, en ten behoeve van scholen met meer dan zestig leer lingen en minder dan 91, de minimum- jaarwedde voor een derde leerkracht door het rijk wordt vergoed. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaarwisse ling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaaarten en gedrukte stukken, als prentkaarten, visitekaartjes en circulai res, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenseht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende stre pen, getrokken over de geheele adres zijde, en die stukken reeds op 27, 28 of met denzelfden staphaar gelaat staat altoos ernstig en het schijnt mij toe dat zij zelden het woord richt tot die oude gezellin of dienstbode, die haar geen oogenbük verlaat. Ik begin haar als een raadselachtig wezen te beschouwen, en betwijfel of ik de oplossing van dit raadselachtige wel ooit zal vinden. Ik ben eenige kleinigheden omtrent haar te weten gekomen. Haar naam is Pauline, een lieve naam Pauline March. Zij is dus een Engelsche, hoe wel ik haar somwijlen eenige woorden in het Italiaansch tot de oude Teresa, hare dienstbode hoor spreken. Zij schijnt geen kennissen te hebben en zoover ik gewaar kan worden, weet niemand meer omtrent haar dan ik, want ik weet ten minste dat zij van Turijn kwam, en dat wisten mijn berichtgevers zelf ook •niet. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 1