Binnenland. Gemengd wijs geleverd. De vraag is hoe de regeering tegen over deze zaak staat. Van alle kanten uit den land- en tuinbouwstand wordt er geroepen help ons In de kamer heeft 'de afgev. voor Emmen de heer Roessingh den minister geïnterpelleerd om de landbouw onge vallen-verzekering toch in te voeren, daar het ontwerp gereed ligt. En ook van andere zijden wordt de regeering daartoe aangepord. In zijn antwoord gaf minister Talma te kennen, een onderzoek te laten in stellen voor de werking van ongevallen verzekering, met bepaling, dat zij, die inderdaad voldoen aan do eischen voor den geheelen landbouw buiten de onge vallenwet kunnen blijven. Van de Landbouw-Onderl. kan zulks in den vollen zin des woords worden gezegd. Ze voldoet in alle opzichten aan de wet, alleen ze is niet duur. Als de minister eens een ambtenaar stuurt naar den secretaris van deze af- deeling en tevens naar een in Groningen of waar ook, zal hij bemerken dat de administratie bij ieder geheel uniform is. Het blijkt alzoo, dat men geen leger van ambtenaren noodig heeft voor de administratie. Behalve dat dit goedkooper is, heeft 't ook dit voordeel, dat de boer nu z'n eigen zaken doet en ook uit eigen oogen leert zien, en niet voor elke kleinigheid de penvoerende dorps-autoriteiten noodig heeft. Waar men in dit district het coöpe ratie-beginsel als met de moedermelk ingezogen heeft, kan 't bezwaarlik an ders, of dit beginsel moet, thans prak tisch toegepast hier welig tieren. Op denzelfden grondslag kan ook de uitvoermg van andere verzekeringen on derling worden gedragen. Behalve dat die 6500 landbouwers, zich aaneensluitende, als brave men- schen hebben betoond, omdat ze hun personeel verzekerden, zonder daartoe verplicht te zijn, hebben ze ook bewe zen verstandig te zijn, want waar an deren aan verschillende maatschappijen vastzitten, waarvan nog zal moeten blij ken of de minister ze als geheel aan de wet aanpassende, zal kunnen erkennen, heeft de Landb.-Onderl. voor hare leden dit bewerkt, dat ze buiten de dure on gevallenwet kunnen blijven. Zonder de L.-O. kreeg men stellig deze wet, terwijl het nu mogelijk is dat ze overbodig wordt, wanneer de L.-O. het algeheele landbouw-bedrijf omvat. Daartoe is noodig nog veel meer aan sluiting, daar ze nog pas ruim een der de van al de bedrijven onder hare le den telt. Het behoeft geen nader betoog, dat die deelneming geen winstbejag, maar enkel eigenbelang dient. Uit de Tweede Kamer. Op de begrooting voor oorlog kwam een post voor tot verhooging der offici- eieren-traktementen, en door den heer Duymaer van Twist werd eene motie voorgesteld om daartoe vooralsnog niet over te gaan, alvorens de pensioenrege ling ter hand wordt genomen. Die motie is aangenomen met 36 te gen 31 stemmen. Op verzoek van minister Cool is daar op de verdere behandeling der begroo ting geschorst, terwijl Z.Exc. zijn ont slag zal aanvragen. Pist ricts-Ii ieu ws. BRESKENS, 19 Dec. 1910. Heden kwam de raad in voltallige zitting bijeen. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd, nadat de heer Werk man er op gewezen had, dat niet de heer Zeeven was aangewezen maar be noemd als onderwijzer van het herha- lings-onderwijs. De voorz. deelde mee, dat hij opnieuw vergunning had gekregen om te Vlissin- gen te wonen en als naar gewoonte Donderdags te spreken zou zijn. Het salaris van den burgemeester en van den secretaris was voor ieder be paald op f750. De gratificatie van f25 aan den onderwijzer Zeeven was goed gekeurd. Mededeeling werd gedaan dat bij de gehouden inschrijving de levering der kolen was gegund aan S. J. de Yuijst en van de petroleum aan Iz. Willems, en de benoodigdheden voor het hand- werksonderwijs was opgedragen aan P. J. Wesdorp. Aangezien het hoofd der openb. school, de heer Wisse ernstig ongesteld is en het te voorzien is, dat hij nog geruimen tijd zijn functie niet zal kunnen waar nemen, zou het wenschelijk zijn een tijdelijk onderwijzer aan te stellen. De raad kon zich hiermee wel veree nigen en de heer v. d. Sande stelde voor Mej. Wed. de Buysonjé daarvoor aan te wijzen. Door B. en W. zullen daartoe pogingen aangewend worden. De inning van de marktgelden zal op den ouden voet blijven doorgaan. De staat van oninbare posten gaf tot eenige gedachtenwisseling aanleiding. Omtrent een enkele post betreffende hondenbelasting was men van meening dat het geen onmacht, maar onwil was. De heer Weijkman stelde daarom voor nog tot Januari a.s. te wachten en zoo het verschuldigde dan niet betaald is, tot dwangmaatregelen over te gaan. Dit werd goekgevonden, evenals het voorstel van den voorzitter om in de volgende vergadering de verordening te wijzigen en het dragen van een penning voor te schrijven. Die penningen zal de ge meente beschikbaar stellen a f 0.25 per stuk. Yan den heer J. Zeeven was een schrij ven ingekomen waarin toestemming verzocht werd tot het plaatsen van een hekje voor zijn woning. B. en W. meenden aan dat verzonk niet te kunnen voldoen, aangezien men de bestaande rooilijn wilde behouden en de ruimte daar niet toelaat de weg daar nog te versmallen. De raad vereenigde hiermede. Betreffende dezelfde zaak was een schrijven ingekomen van den heer J. Jacobs, met verzoek de rooilijn niet te wijzigen. In verband met bovenstaande verzoe ken stelde dhr v. d. Sande voor te be palen dat voortaan bij het bouwen van huizen de verplichting zou bestaan een straatje te leggen. Dhrn de Hullu en Valk waren van meening dat die ver plichting reeds bestond. B. en W. zullen in het vervolg bij aanvraag tot bouwen met bovenstaande rekening houden. De openbare vergadering werd nu ge sloten om 'in geheime zitting het sup pletoir kohier te behandelen. OOSTBURG. Sedert het laatste be richt omtrent het opdelven van een watering van gemeente wege, kan wor den medegedeeld, dat dit werk aan ver schillende andere wateringen is voort gezet. Daardoor is een toestand in 't leven geroepen, die by den heerschenden lioogen waterstand, voor de ingezetenen van groot belang mag worden geacht. BRESKENS. De heer J. L. Wisse behaalde 17 dezer aan het Kon. Conser vatórium voor Muziek te 's-Gravenhage het einddiploma voor piano. Aan de Nekerlandsche grens nabij St. Marguerite zijn een zestal woonwa gens met Zigeuners gearriveerd, De rijks-politie zal hen het binnenkomenjin ons land beletten. De kommies 3e klasse M. Leeuwis is overgeplaatst van 'Geldermalsen naar IJzendijke. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Oostburg door ds Kobus te Rockanje. BRESKENS. Door Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn als Kerkvoogden herbenoemd de heeren C. J. Schippers en W. Luteijn Az. GROEDE. De heer W. Kodde, onder wijzer aan de Ev. Luth. school alhier is benoemd aan de Ned. Horv. bijz. school te Aagtekerke. Provinciaal Mieuws. De Storm. Vrijdagavond onge veer kwart over acht werd te Vlis- singen van de kustwacht te Westka- pelle bericht ontvangen dat een schip in nood verkeerde. Dadelijk word de reddingsboot bemand en reeds oen half uur later vertrok ze naar buiten. Er stond buiten een woeste zee en daar het water wassend was moest te gen stroom worden ingevaren en kwam het goed van pas dat de reddingsboot van een motor was voorzien en was de boot dan ook om ongeveer elf uur voor den kleinen vuurtoreu van Westkapelle. Evenwel werden geen noodsignalen meer waargenomen en eveneens werd niets van een in nood verkeerend schip be merkt. De reddingsboot bleef evenwel zeer geruimen tijd daar in de nabijheid krui sen, doch niets bijzonders werd waar genomen. De dappere bemanning gaf het niet op en hoewel het buiten nood weer was, werd overal gezocht naar het schip dat noodsignalen had gegeven, welk schip zeer vermoedelijk de motor boot „Cornelia" was, komende van Goole. Eindelijk keerde de reddingsboot door de Roompot terug en kwam de boot met haar kloeke bemanning na een zeer zwaren nacht, Zaterdagmorgen ongeveer half vijf te Veere binnen en werd door het kanaal naar Vlissingen teruggekeerd en arriveerde de reddingsboot in het Marinedok. Een woord van hulde mag zeker wel aan deze wakkere bemanning gebracht worden. De noodsignalen waren gegeven door het motorschip Cornelia van Goole naar Antwerpen bestemd. Dit schip had een defect aan de motor en verlangde daarom assistentie van een sleepboot. Zaterdag morgen was een sleepboot in de nabij heid, doch het gelukte niet het anker op te halen, wat bij het zware storm weer verschillende moeilijkheden ople verde. - Men schryft uit Middelburg Hoe sommige menschen door een 1 - Ti trekkelijk klein vergryp hun eigen j traat i sitie en eigen toekomst benadeelen, jerred Vrijdag hier weer gebleken uiteen tri jstbui rige afgespeelde geschiedenis. Te ongeveer zeven uur vervoegde zi - D by den koopman J. de Klerk, Wajmdboi naarstraat hoek Bree, een korporaal i evalle: infanterie, die hem een paar schoen evolge en 21 stukjes chroomleer te koop aa bood. Na lang heen en weer geprai - H werd de koop gesloten en wel voor 1 wam de schoenen en 10 ets voor de stukj md 1 leder. aarde De koopman vroeg den naam van di agnae korporaal, die opgaf S. te heeten, en de aan Klerk vroeg om de stukjes ledi ankoi niet voor zijne ramen te koop te loggei ndere Toen K. hierop zeide, dat de zaafgem: dan zeker niet in orde was, zeide d korporaal de zaak is wel in orde, watj ik heb het geld en verliet den winkel iiterd De opkooper vertrouwde natuurlijk d «rzaa zaak niet en deelde het aan de politi ten w mede, welke een onderzoek instelde. Dit onderzoek had tot resultaat, dajtieagi tegen den korporaal C. A. S. gehoetei len. procesverbaal werd opgemaakt wegen kelijk diefstal van de stukjes leder ten nadet ichelr le van de 3e compagnie, 2e bataljon, regiment infanterieterwyl bleek, dalban de korporaal de schoenen, een paai week chroomlederon bottines met gummi hak ien a ken, bij een winkelier aldaar voor f 7.4( had gekocht. Voor den jongen man, die naar he' hoorc schijnt, nog wel voor officier wilde ren, zal dit muisie nog een minder aan genaam staartje hebben. De begor nar in he allen Te Maastricht is een man dooi een glazen dak gevallen, waardoor op een harden vloer terecht kwam. De man bekwam zulke ernstige kneu zingen, dat hij weldra overleed. In Sisini op Sardinië overviel een rooversbende het huis van een bijna zeventigjarigen grondeigenaar en pijnig de hem, om hem te dwingen te zeggen waar hij zijn geld verborgen had. Toen hij niet wilde antwoorden, worgde men hem. Daarna pijnigden de roovers zijn vrouw met een gloeiend braadspit. De zoon van den grondeigenaar, die in de nabijheid woont, snelde toe en schoot op de roovers, die daarop de vlucht na men, met medeneming van de paarden en een bedrag van 1500 lire baar geld. Een der roovers werd gedood men her kende hem als den burgemeester van de plaats I Terwijl een molenaar te Zierikzee Woensdagmiddag boven in den molen werkzaam was, werd hij door een der kamraderen gegrepen en eenige malen rondgedraaid, tengevolge waarvan beide beenen werden gebroken en een zijner armen ernstig gewond werd. De ongelukkige werd in deerniswaar- digen toestand naar het ziekenhuis te Noordgouwe overleed. In Spanje blijven de stortvloeden aanhouden. In ^verschillende steden en dorpen zijn wederom geheele wijken en straten overstroomd. Cadix is geheel overstroomd. Bij een instorting is een werkman be dolven. I Hing Drie P inval De met hum nen midi nen brac spoe huw mui one bor var tie en bri V! nii

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2