m bmünfiéUb. ONTWAAKT. ■>—»-•-»—*- No. 1574. Woensdag 21 December 1910. 20e Jaarg^ FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. De Landbouw-onderlinge. Bi] de totstandkoming van de Onge- allen-wet in 1901, is in de Tweede amer met klem er op aangedrongen m ook het landbouwbedrijf in deze erzekering op te nemen. De toenmalige minister beriep zich t op den omvang van de verzeke- g, die veel te uitgebreid zou worden er de landarbeiders bij in te lijven. Evenwel werd eene motie ingediend ook het landbouwbedrijf in de on- evallenwet te doen deelen, doch met 6 tegen 83 stemmen werd die motie erworpen, zoodat beslist was, dat 00000 arbeiders in de industrie bij alle Dogelijke ongevallen wèl zouden gehol- #ii worden, en de 400000 in het land- louwbedrijf werkzaam, aan hun lot wer- m overgelaten. We weten wel, als hun een ongeval reft, dat dan de boer wat bijspringt, naar het is begrijpelijk, dat dit niet ran blijven duren. Nadat de ongevallenwet een tweetal aren had gewerkt, werd op 13 April 1905 een verzekerings-ontwerp voor iet land- en tuinbouwbedrijf ingediend. Alleen door verwisseling van de kabi- letten is aan dat ontwerp noch voort ong, noch uitvoering gegeven. Maar het is er en zal wet worden. En daar het geschoeid is op de nu reeds bestaande wet, staat dat een dure wet te worden. Immers er moet eveneens een Rijks- Terzekering Bank toe worden opgericht, wier ambtenaren een millioen gulden un salaris genieten. Het land- en tuinbouw bedrjjf omvat over geheel ons land 180000 bedrijven, waarvoor minstens 1500 ambtenaren noodig zjjn. Naar den trant van de nu bestaande R. verz.-bank zal van deze uitgebreide administratie een zeer hooge premie het gevolg zjjn, nl. f4.70 voor «Ure f100 loon, dat is zoo wat de 20e jenning. Een landbouwer die 's jaars 1SOOO loon uitbetaald, is volgens dit ootworp een jaarpremie verschuldigd van ongeveer f150, duszoowat de rente van een hypotheek van f 8000. Wat nu te doen om te ontkomen aan dat dure ontwerp Ter oplossing van die vraag kwamen ten vorigen jare verscheidene voorna men en vertegenwoordigers van corpo raties op landbouwgebied te Utrecht te samen. Bij de daar gehouden beraadslagingen was men eenstemmig van oordeel, dat eene ongevallen-verzekering op goedkoo- pere wijze mogelijk was, mits met uit schakeling van al wat ambtenaar is, die de zaken duur maken. Maar ook zou toezicht op het verze kerd personeel tot eene goedkoopere or ganisatie leiden. Want met het ambtenaren-systeem maakt dit onderdeel de R. Verz.-bank zoo duur. Van de fouten die de Ongev.-wet aan kleven, is partij getrokken op eene wij ze, die het dure karakter der wet even zeer zou doen verminderen. Een fout toch is 't, als de wet het minimum-loon als basis aanneemt, voor de gevallen dat dit nog geenszins wordt verdiend. Een slagersjongen, bijv., die een paar gulden 's weeks verdient en door een ongeval getroffen wordt, heeft recht op 70 pCt van een weekloon van f6. hij ontvangt dus met het ongeval f4.20 's weeks en in normale omstan digheden f2. Dat zoo'n jongen gaarne zoo lang mo gelijk in dien toestand loopt, is begrij pelijk, en menig geneesheer geeft gansch niet onwelgevallig een vernieuwd attest van ongeschiktheid tot werken, als er in werkelijkheid of voorgewend over pijn wordt geklaagd. Er zijn zelfs dok toren, die den naam van ongevallen dok toren verkregen, wiens praktijk door de ongevallenwet op belangrijke wijze zich uitbreidde. Zulke praktijken, die de R. Verz. bank evenwel op hooge kosten komen, heb ben het bestuur dier bank aanleiding gegeven om sommigen doktoren er op te wjjzen, dat ze blijkbaar de bedoeling der wet niet begrepen. Een zachte, maar niet onduidelijke wenk Inmiddels, de vorenbedoelde vergade ring die zich heeft opgelost in een Per manent Comité voor de ongev.-verzeke- ring in het land- en tuinbouw-bedrijf, heeft gepoogd op coöperatieven grond slag een systeem te vinden dat wel ge heel aanpast aan en precies dezelfde uitkeering doet als de R. Verz.-bank, maar een veel goedkooper risico-organi satie heeft. Men is daarop aan 't werk gegaan, en men ging uit van het idee, dat, als men geen ambtenaren aanstelde, de deel nemende boeren zelvo moesten meewer ken aan de administratie. In bepaalde kringen zijn afdeelingen gevormd, en die afdeelingen staan onder leiding van een bestuur, dat voortdu rend in verbinding is met de directie te Amsterdam. Terloops zij opgemerkt dat het woord „directie" een weidsche naam is, voor een zoo bescheiden salaris, dat elke ne vengedachte aan eenig bijbêlang voor deze corporatie uitgesloten is. Zoo sloten zich in ons geheele land 6500 landbouwers aan, die ongeveer 10 millioen gulden 's jaars aan loon uitbe talen. Men stond bij die aansluitingen voor de toepassing van de voorspiegeling, dat men goedkooper werken zou, maar daar entegen met een ledige kas. Want bij de coöperatie interesseerde zich niemand dermate dat hij daarin eenig kapitaal stak. Zoo moest men beginnen met een voorschot, te verstrekken door de deel nemende boeren in den vorm van f 1.50 per f 100 loon; voor iemand, die f3000 loon uitbetaalt was dit f 45. Aldus stak men in zee. Thans heeft men een jaar gewerkt. En wat zijn nu de resultaten De Landbouw onderlinge heeft even als de R. V. B. alles mêegemaaktze heeft zelfs van de ongevallen ruimschoots haar deel gehad800 ongevallen kwa men er onder hare verzekerden voor, en daaronder van allerlei soort, ook met doodelijken afloop, waarvan het geval van Laban Janssens onder Groede van recenten datum. Aan diens weduwe wordt levenslang een week-pensioen van f2.50 uitgekeerd was de man in leven gebleven, zonder nog te hebben kunnen werken, dan zou hij 70°/0 van zijn weekloon hebben ont vangen, zoolang hij leefde. Men kan het onderhavige geval een middelmatig noemen. Er zijn ook sterfgevallen, die voor de verzekering al heel goedkoop zijn, zooals van oude werklieden, zonder vrouw of zonder kinderendan is niets verschul digd. Maar als een werkman door een on geval komt te overlijden en een vrouw en jeugdige kinderen nalaat, dan zijn dat dure gevallen, want dan ontvangt de weduwe 30 °/0 en de kinderen als er éen is 15 0/° en 2 of meer ook 30 0/° van dat loon, tot ze 16 jaar zjjn. Daar elk dezer gevallen op zich zelf staan, en elk boekjaar een afsluiting voor alle gevallen geeft, zoodat elk nieuw jaar als met een schoone bladzijde be gint, kunnen deze gevallen niet meer van invloed zijn op volgende jaren en ook voor nieuwe leden geen gevolgen kunnen hebben. t Aan het einde van het boekjaar blijkt nu, dat de Landb. Onderlinge heeft toe gekund met f 1.10 per t 100 loon, alzoo f0.40 minder dan men had voorgescho ten. Die 40 ets behooren aan niemand, dan aan hem, die ze heeft betaald, zoo dat ze weer worden terug betaald. Als men dus f 45 heeft gestort, krijgt men f12 terug. Het is dus gebleken, dat men in geen geval f 4.70 zooals het ontwerp dit aan geeft, noodig heeft. Toen men begon, zeide men wel bij een conferentie met minister Talma, dat 't met minder kon, maar nogtans wist men dit niet, nu echter is het be- 11. Er restte mjj thans nog slechts éen sak te doen. Ik moest de twee vrou wen volgen. En gedurende een uur of langer deed ik dat dan ook op een eer biedigen afstand. Ik wachtte voor de winkels, die zij binnengingen, en wan neer zij hunne wandeling dan weder hervatten, zette ook ik mijn tocht ver der voort. Weldra verlieten zij Regent street en vervolgden hunnen weg tot ZÜ een der rjjen huizen in Maida vale bereikten. Ik noteerde het huis dat zij binnentraden, en toen ik het eenige mi nuten later voorbij ging, zag ik het meisje aan een der vensters bezig met bloemen in een vaas te schikken. Het *48 dus zeker dat ik hare woning ont dekt had. Het was dus lotsbeschikkingIk was verliefd en kon dus niet anders dan de ingeving van mijn hartstocht volgen. Ik moest trachten alles omtrent deze on bekende te weten te komen. Ik moest kennis met haar maken en zoodoende het recht verkrijgen om in deze vreemd soortige, doch schoone oogen te mogen lezen. Ik moest haar taal vernemen. Ik lachte weder onwillekeurig over de ongerijmdheid mijner liefde voor een vrouw, wier stem ik nooit gehoord had, wier moedertaal een mysterie voor mij was. Maar, gij weet, Lezer, liefde is vol van ongerijmdheid 1 Wanneer zij een maal de zweep ter hand genomen heeft, drijft zij ons voort langs zonderlinge paden 1 Ik nam een stout besluit. Ik keerde op mjjne schreden terug en liep regel recht op het huis toe. De deur werd door eon zindelijk-uit- ziende dienstbode geopend. Zijn hier ook kamers te huur? vroeg ik, op goed geluk, afgaande op mijne veronderstelling, dat de onbeken de slechts kamers in het huis bewoonde, De dienstbode antwoordde bevestigend, en op mijn verzoek om de onverhuurde kamers te mogen zien, werd mij een eet- en slaapkamer in de benedenver dieping vertoond. Al waren deze kamers onderaardsche gewelven geweest in plaats zooals het geval was, luchtig en gezellig, al waren zij ledig en onbehangen geweest in plaats van behageljjk gemeubeld, al had de huur vijftig pond per week bedragen in plaats van den matigen prijs, die er voor gevraagd werd, dan nog zou ik ze gehuurd hebben. Ik was in geen geval veeleischend. De hospita werd ontboden en de huur on middellijk aanvaard. Indien dat goede mensch mijne ge moedsgesteldheid gekend had,dan zou zij een goudmijn van hare benedenver dieping hebben kunnen maken. Het eenige, waarin zij veeleischend was, be trof mijne referenties. Ik noemde haar verscheidene, daarop voldeed ik een maand huur bij vooruitbetaling en kreeg verlof om, wijl ik pas in Engeland was teruggekeerd en onmiddellijk een woning noodig had, nog denzelfden avond mijn intrek te mogen nemen. Inmiddels, zeide ik terloops toen ik vertrok om mijn bagage te doen overbrengenver gat ik te vragen of u ook andere huur ders hebttoch geen kinderen hoop ik Neen, sir alleen een dame en hare dienstbode. Zij bewonen de eer ste verdieping zeer stille menschen. Dank u, zeide ikik hoop hier zeer naar mijn genoegen te zullen wo nen. U kunt my tegen zeven uur ver wachten. (Vervolg.)

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 1