Rechtzaken. Men legt verband tusschen de van Heeckeren-zaak en het ontwerp-kustde- fensie. Spr. gelooft aan dit verband nietmaar die indruk wordt gevoed door stukken als die van de Standaard. De ministor geve alle mogelijke inlich tingen. En de korte verklaring op een lange geschiedenis gaf de minister van bui- teniandsche zaken tot het wegnemen van het bestaande gevoel van onzeker heid en onveiligheid, in die voege dat er geen feiten zijn, die wijzen op eenige inmenging van eene vreemde mogend heid op onze binnenlandsche aangelegen heden. I)istricts-lt ieu ws. SLUIS, 5 Dec. Hedenmiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen, om allereerst ëen zeer geruimen tijd in stille aandacht te wijden aan de lezing van notulen van 2 zittingen, die van 5 Sept. en van 14 Oct, omdat in de laatste de tijd ontbrak om die der eerste te lezen. Daarna deelde de vnnrz. o. a. mede dat Ged. Staten het beroep van de or de-broeders uit het Pensionnaat op hun nen aanslag in den hoofd, omslag dezer gemeente ongegrond hebben verklaard, zoodat de. plaatselijke belasting -moeten betalen. Op verschillende raadsbesluiten was de goedkeuring van Ged. St. verkregen, terwijl dhr Buijsse te Ter Neuzen zijne benoeming tot onderwijzer heeft aange nomen. De directeur van de aerogeen-gasfa- briek heeft aan B. en W. medegedeeld van het met de gemeente bestaande contract af te willen en B. en W. heb ben daar niets op tegen, mits op voor waarden die niet ongunstiger zijn voor de gemeente, weder licht te betrekken. Die verplichting wil intusschen de gas fabriek van Brugge op zich nemen, op nog voordeeliger conditiën dan thans, nl. voor de f500 die nu worden uitge geven 60000 branduren te leveren als dan kunnen de lantaarns het heele jaar doorbranden, bij lichte maan 11 stuks en 5 stuks geheele nachten door, alles bij eene lichtsterkte van 50 kaarsen. Voor nieuwe lantaarns wordt- gere kend f 20 waarvoor 2500 branduren. maar de afstand tusschon de lantaarns mag niet meer zijn dan 60 M. Daartegen was eenig bezwaardhr Brand opperde het denkbeeld om de afstand te bepalen op 100 M. tegen f25. En voor den bedongen prijs van 8 cent per M3 voor particulieren, wilde dhr Stern trachten dn voor 71j1 ct te krijgen, daar het in Brugge voor 15 centimes wordt geleverd. Alvorens het contract terug gaat zal het 8 dagen voor de loden ter inzage liggen, alvorens eene definitieve beslis sing te nemen. Voorts deelde de voorz. mede, dat op zijn iniat.ief een kantwerkschool is op gericht in deze gemeente waar eertijds dit bedrijf zoo bloeiend was. Een 15 tal meisjes hebben zich aangemeld nu vroeg de voorz. om een lokaal der openbare school om de "lessen te geven. Het was eenigszins te verwachten dat dhr Bakker, die zoo'n tegenstand had ontmoet met een lokaal voor de biblio theek, om de homogeniteit, zich zou verzetten. Niet om deze nuttige school tegen te werken hij zou zich dan ook buiten stemming houden, maar om de omstandigheid dat voor de bibliotheek geen plaats was, en nu wel. De voorz. verklaarde dit hier door, dat al het benoodigde meubilair door de j school zelve aangeschaft, onmiddellijk nk het beëindigen der les wordt opgebor gen. De voorwerpen van het handwerks- onderwijs werden weder als naar ge woonte aan de St. Nicolaas-Commissie afgestaan. Als regenten van de Godshuizen wer den herbenoemd de heeren J. F. Hen- nequin en Noest, benoemdj als lid van het Armbestuur van Heille !de heer Buijck, in de plaats van dhr Maenhout, die niet meer in aanmerking wenschto te komen, en herbenoemd in de comm. tot wering van schoolverzuim dhr C. L. Baes De begrootingen van de Godshuizen en van het Gasthuis werden goedge keurd tot een eindcijfer elk van f2166.50 en f4727.74. Een voorstel tot wijziging der begroo ting 1910 wegens overschrijding van enkele posten ontlokte bedenking bij dhr Bakker voor wat betreft de uitga ven voor de brandweer. De ingezetenen van Sluis zijn zedelijk verplicht om, als de klok luidt, hulp te verleenen, zoodat van extra-belooning geen sprake behoeft te wezen. De voorz. verdedigde den post door er op te wijzen dat het noodzakelijk was om den eersten nacht bij de brand bij De Bruijne 86 man te houden en den tweeden nacht 29 man. Met moeite heeft hij dat kunnen gedaan krijgen en eerst na uitloving van f 1.25 per persoon, zooals naar hem werd verzekerd, het gebruik was. Maar nu vraagt hij, of het billijk zou zijn, die menschen zonder een stukje eten of een kop koffie in dienst te hou den, afgescheiden er van of dat zou mogelijk geweest zijn. Nadat hem, ook van de zijde der wet houders er op gewezen was, dat nog nimmer zooveel is uitgegeven als thans, wilde de vourz. principiëel uitgemaakt zien, dat hij bij andere voorkomende gelegenheden al of niet eene belooning mag geven Want op deze wijze zou hij voor de mogelijkheid kunnen worden gesteld, dat hij zelve de uitgaven zou kunnen betalen. Oordeelt de raad eene belooning niet noodig, dan kan men dit uit de courant vernemen en er zich op voorbereiden. Nu spreekt men van de verplichting, maar toen spr. tegen af wezigen bij de oefening proces-verbaal wilde doen opmaken, werd hem dit door een der wethouders afgeraden. Dhr Bakker beriep zich eenvoudig op de bestaande verordening. Als de burg. 86 man noodig heeft, dan heeft hij er over 160 te heschikken. Dhr Brand gaf in overweging voort aan een crediet te verleenen en te han delen naar omstandigheden. Dit werd met alg. st. goedgevonden. Ook de wijziging werd goedgekeurd al leen dhr Bakker stemde tegen. Bij de rondvraag bracht dhr de Meijer het voetpad aan den Nieuwendam ter sprake, om daar eene verbetering aan te brengen. Dat zal dan ook geschie den. Maar dhr Brand wilde verder gaan en dat gedeelte bekeien. Dhr Stern zag daarin niet zooveel heil als de kosten er van zullen bedragen. Deze stelde verder voor een voetpadje te leggen voor de woningen van Al- hregts c. s. aan de St. Annaweg, maar tevens om dat doeltreffend te maken en ook om gevaar te voorkomen het zeven tal boomen aldaar te rooien. Hij acht te dat dermate urgent om nu reeds eene beslissing te nemen. Maar de meerderheid vond het voor stel van den voorz. om het een week of 8 uit te stellen, ook om administra tieve redenen, beter, dhr Brand en Stern waren voor dadelijke behandeling. Als er binnenkort weder eene porte feuille van „Arti" komt, werd aan dhr Stern toestemming verleend deze in de raadzaal te exposeeren. Daarna werd de openbare zitting ge sloten. IJZENDIJKE, 5 Dec. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was dhr Bekaar met kennisgeving,; we gens lichte ongesteldheid afwezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen betreffende de regeling der jaarwedden van het onderwijzend perso neel, alsmede van de uitgifte in erfpacht van grond aan v. d. Weijde. De voorz. deelde mede, dat zich 9 sollicitanten hadden aangemeld voor hoofd der school. Van F. F. v. d. Weyde en anderen was een schrijven ingekomen met ver zoek om betere uitwatering en tevens of geen maatregelen genomen kunnen worden dat de uitweg door buren niet meer versperd wordt. De voorz. zal trachten deze buren kwestie uit den weg te ruimen. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren Eduard v. d. Weijde en Emiel Groosman. De vernieuwing van de akte van erf pacht aan P. Faas en J. Oosterling en die van de onderhandsche akte van ver pachting aan de Meij en de Reu wer den toegestaan. Het derde punt betrof de benoeming van een geneeskundige voor de armen praktijk. Dhr Hendrikse wees er op dat vol gens de i structie de titularis een maand van te voren ontslag moet aanvragen. Geschiedt zulks niet dan wordt stilzwij gend de benoeming met oen jaar ver lengd. De voorz. wees er op dat de instruc tie ten aanzien daarvan feitelijk gewij zigd is, toen zich een tweede geneesheer in de gemeente vestigde, terwijl toen besloten is dat de heeren om beurt tel kens de betrekking een jaar zouden waarnemen. Met alg. st. werd daarop dr van Del den benoemd. Van 1—15 Nov. heeft de heer E. Be vin het secretariaat waargenomen. Om de volle jaarwedde te kunnen genieten had hij minstens een maand dienst moeten doen. Daarom stelt de voorz. voor hem een gratificatie te verleenen, en wel een zoodanige som die evenvp- dig is aan de door den secretaris geno ten jaarwedde. Dhr Hendrikse was niet genegen dit bedrag toe te staan; f20 was volgens hem goed betaald. Ten slotte werd op voorstel van dhr Leenhouts f25 toege staan. Met het oog op de verbouwing der secretarie zou men moeten trachten van aanpalende eigenaren grond te krijgen. Dhr van Staveren is niet ongenegen grond te ruilen plm. 40 M2. De voorz. stelt nu voor de vergadering een oogenblik te schorsen en de leden in de gelegenheid te stellen het bedoel de terrein op te nemen. Daarna wordt besloten Dader met van Staveren te on derhandelen en tevens om dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Hetzelfde wordt besloten omtrent eene wijziging begrooting 1911, aange zien deze van Ged. Staten met enkele opmerkingen was terug ontvangen. De voorz. deelt nu nog mee dat het water in den welput op Stroopuit erg verontreinigd is en dat deze tevens op particulier terrein gelegen is. Nu zijn de heeren de Jaeger en Plasschaert, eigenaars van dat terrein, wel genegen met de gemeente een overeenkomst te sluiten, dan kon de gemeente er ge bruik van blijven maken. Daartoe wordt besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer de Jaeger de aandacht van B. en W. op den onhoudbaren toestand van den weg naar Turkye van af de hofstede van Gustaaf de Meyer tot Emiel v. d. Houwe. Goedgevonden werd er den gem. opz. heen te zenden en een begrooting te laten maken. Daarna wordt de vergadering gesloten. De ministers van Landbouw enz. en van Financiën hebben eene nadere beschikking getroffen inzake het vervoer van rundvee, hetwelk over den op Bel gisch gebied gelegen Vrijen Dijk ver voerd wordt uit het voormalige Vierde naar het voormalige vijfde District van Zeeuwsch-Vlaanderen en omgekeerd, op voorwaarde dat de dieren, ten bewjjze, dat zij uit Nederland herkomstig zijn, voorzien zijn van een plombeerlood, het welk aan een der kantoren van uitvoer, Veldzigt, Maagd van Gent of Philippine door een ambtenaar der invoerrechten wordt aangebracht om de hoorns, bij ongehoornde dieren, om den hals,u aan het kantoor van invoer wordt ve wijderd. Voor het doen aanbrengen en vorwi deron der plombeerlooden bestaat geil genheid te Veldzigt, te Maagd van Gei en te Philippine op alle werkdagen wel op de uren, waarop de kantore geopend zijn. De kosten voor gebezigde plombe» looden, ten [bedrage van vyf cent pt stuk, komon ten laste van den bolan hebbende, die tevens verplicht is, de te behoeve van de plomboering verlangd hulp te verleenen. Door de afd. Middelburg van d Z. Landbouw Mij is met 41 tegen S stemmen besloten aan het hoofdbestut te adviseeren om de contributie van t! niet te verhoogen en om het Zeeuwsch Landbouwblad £niet wekelijks maar os, de 14 dagen te laten blijven verschijnet De prov. tentoonstelling zal gohoudei worden 6, 7 en 8 Sept. 1911. Ook te Hoofdplaat zijn twee va- ten braadvet aangespoeld, blijkbaar vai dezelfde substantie en lading als dat t Breskens. HOOFDPLAAT. Tijdens de bieten campagne zijn alhier 14.895.200 K.G, bieten aangevoerd met 6928 vrachtwa gens. Ze zijn gewogen op de weegbrui No. een 3073 wagens met een gewich! van 6,606,950 K.G., op de weegbru; No. twee 3855 wagens met een gewick van 8,288,250 K.G. Ze zijn verder vei Toerd in 79 vaartuigen met een laad vermogen van 15,153 tonnemaat. School- en Kerknieuws. AARDENBURG. Tot hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs benoemd de heer D. van der Lee te Delft. Geslaagd te Venlo voor de vrije- orde oefeningen de dames J. J. Duste te Oostburg, E. P. de Bruijne te Aarden burg en J. J. M. de Kramer te Bres kens. luk soc ner ste rijk ziji kei 1 grc me 1 eer hoi roe drc pot bar aai ze\ hu vei gr< zoi De Hooge Raad heeft de cassatie van E. J. F. Z. te Sluis tegen het veroor- deelend vonnis der Arr.-Rechtbank af gewezen, zoodat de 6 maanden gevan genisstraf gehandhaafd blijft. De soldaat A. D. van Zaamslag is tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens den moord op een boerenknecht van Nieuw- én St. Joosland op3Augj.l. De rechtbank te Zierikzee veroor deelde den 52jarigen ontslagen gemeen te veldwachter van Tholen J. K., die op 3 Augustus den burgemeester van Tholen, den heer M. G. van Stapele, met een scheermes eene bloedende wonde aan den hals toegebracht heeft, tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was 7 jaar. (xcmcny:<L Zaterdagmiddag viel een telefoon- werker van een 12 meter hoog dak van een sigarenfabriek, waardoor hij terstond een lijk was. Op de Westersingel te Rotterdam is een U-jarige jongen door een paard en wagen overreden. Zw^r gewond naar het ziekenhuis overgebracht, over leed hij daar weldra. Op de Kaspische Zee hebben ern stige stormen gewoed en tal van onge-

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2