Gemensrd. wasbestreden door vriend en vijand. De minister is veranderd, ook ten op zichte van de bestemming van de hoo- gere opbrengst van de definitieve tariefs herziening. De minister heeft die hoo- gere opnrengst geschat op 10 millioen. Zullen die niet noodig zijn voor ziekte verzekering, wijziging Ongevallenverze kering, ouderdoms- en invaliditeitsver zekering? Maar laten wij aannemen dat de minister slechts 9 millioen noodig zal hebben en 1 millioen zal overhou den voor de gewone middelen. Zyn we er dan echter? Wij hebben een onge dekt tekort van f8.800.000. Spr. gaat van gunstige veronderstellingen uit. Zijn 's ministers plannen voor 1912 uitge voerd dan hebben we dus het tarief, de inkomstenbelasting en de successie. Zal daarmede het tekort dan gedekt zijn Te zamen zal de minister daaruit meer halen voor den gewonen dienst f 2.550000. Rekenen we daarbij het debietrecht op f 2.000.000, dan is dus gedekt f 4.550.000 en blijft ongedekt ruim f4.000.000. Het is dus onverklaarbaar dat de minister door de door hem voorgestelde middelen het tekort gedekt zal zijn. Slechts op een manier kan de minis ter er komen, n.l. wanneer voor de so ciale verzekering veel minder dan 9 millioen wordt uitgegeven. Wij krijgen intusschen een novum een fonds tot dekking van de uitgaven als gevolg van wettelijke maatregelen voor de pensionneering van| arbeiders. Hieruit blijkt dat de regeering nog in jaren die verzekering niet verwacht. Anders zou de regeering geen fonds gaan maken. Maar bovendien, gaat het aan een „potje" te gaan maken, en toch jaren te blijven staan voor ongedekte tekorten. Aan den eenen kant sparenaan den anderen kant ongedekte tekorten. Dat is een raadsel. Bovendien is de kans groot dat het reservepotje voor de ge wone uitgaven zal worden besteed en dat zou hoogst betreurenswaardig zijn. De toestand is hoogst bedroevend de patient is ernstig ziek en als het van dezen dokter afhangt, dan heeft spr. in het herstel van den patient geen vertrouwen. Drinkwaterleiding. Men zal zich herinneren dat in Zuid- Beveland ernstige pogingen zijn aange wend om een drinkwaterleiding te ver krijgen met rijkssteun. Dit punt kwam Woensdag in de Ka mer en zeer veel is daarover gesproken. De hoofdgedachte van het ontwerp gaat niet uit van het rijksbelang, n.l. het gezondheidsbelang voor mensch en dier. De minister wenschte geen gewoon subsidie te geven, noch een renteloos voorschot of een gewone rentegarantie. De deskundigen hebben berekend, dat het subsidie die niet hooger dan f 150.000 zal bedragen, en nu is de bedoeling van de regeering dat de garantie ten hoogste f150.000 zal bedragen, doch zij hoopt dat de garantie niet noodig zal zijn. Zoo wil de regeering volstrekt niet als regel 10 pCt van het maatschappelijk kapitaal geven. Ten slotte werd het ontwerp zonder hoofd, stemming aangenomen. Pist ricts-H ieu ws. Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt behaalde de Singer Maatschappij voor hare fabrikaten op de Wereldten toonstelling te Brussel de hoogste prijs. Met ingang van 1 Dec. wordt de kommies der belastingen P. Babijn ver plaatst van Oud-Beierland naar Sluis. GROEDE, 24 Nov. By de hedenmid dag ten overstaan van het Waterschap Groot en Klein Baarzande gehouden verpachting voor 7 jaren zijn gegund de grasetting van het le gedeelte zee dijk aan F. Besemer voor f90,2e ged. id. aan P. J. Lako voor f86 en 3e ged. id. aan J. J. Lako voor f50, allen te Bres- kensde visscherij op de kreek aan J. J. Rofack te Groede voor f27 en het jachtrecht op id aan Van de "Velde te Gent voor f20, alles per jaarte zamen f273; vorige pachttermijn bedroeg dit f180. Aan den heer J. Zeper, laatst te Oostburg is wegens zijn vertrek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Oostburg. Provinciaal tiieuws. Voor de lichting der militie van het jaar 1911 bedraagt het aantal voor de provincie Zeeland 712, waarvan 500 man voor volledige en 212 voor korte oefening zullen worden ingelijfd. Op het adres, dat in verschillende plaatsen van onze provincie ter teeke- ning heeft gelegen en waarin bij de Tweede Kamer wordt aangedrongen op het verwerpen van het wetsontwerp in zake de kustverdediging, is door ruim 2100 personen geteekend. Juist toen de provinciale boot „Zeeland" Dinsdagavond draaide om op de haven te Ter Neuzen te komen ge raakte de sloep van een Engelschen schoener van Antwerpen naar Sunder land, liggende op de reede, voor de ra- derkast en schijnt een slag van het wiel te hebben gekregen ze is althans aan merkelijk beschadigd Het hulpgeroep van kapitein Moore en de 3 inzittende matrozen werd op de Zeeland gehoord, waarop deze stopte en de mannen uit hunne boot, die reeds veel water bin nenkreeg, aan boord haalde. Bij Kon. besluit is aan mr. L. van Andel, op zijn verzoek met ingang van 1 Dec. a.s. eervol {ontslag verleend uit zijn betrekking als rechter bij de arron- dissements rechtbank te Middelburg. School- en Kerknieuws. SLUIS. Tot organiste der Ned. Herv. Kerk is in plaats van wijlen de heer J. P. Bal benoemd mej. E. J. Bal. SLUIS. Tot hoofd der Chr. Bewaar school is benoemd mej. A. Blok. AARDENBURG. Voor de betrekking van hoofd der openbare 1. school voor m. u. 1. o. in deze gemeente zijn op de voordracht geplaatst de volgende heeren R. Rijkse, onderwyzer te Zutphen, A. C. van ter Tooien, hoofd der school Stad Vollenhove, D. van der Lee, onderwijzer aan school No. 3 te Delft. NIEUWVLIET. Naar aanleiding van de niet-bevestiging van een tweetal ad- spiranten tot lidmaat der Ned. lïerv. Kerk op grond van de weigering der bijdrage aan de Generale kas h f0.25 is door het bestuur der classis iJzendijke aan den Kerkeraad dier gemeente be volen, alsnog tot bevestiging dier beide adspiranten over te gaan. Ger. Kerk. Beroepen te Schoondijke ds H. A. Munnik te Fijnaart. Terwijl mej. Van der W. in de Brouwerstraat te Harlingen Maandag avond in het waschhok bezig was, werd zij onverwachts door een manspersoon aangevallen. Deze bracht haar met een hard voorwerp wonden toe boven het oog en op het hoofd. De hevige ver schrikte vrouw wist tusschen zijn bee- nen door te ontkomen. Verschrikkelijk bloedend vluchtte ze de straat op naar een kantoor waar haar man werkt. La ter op den avond werd als de vermoe delijke dader aangehouden een zekere P. de J., vroeger verversknecht bij haar schoonvader. De oorzaak van den aan slag, die het stedeke in rep en roer bracht, is onbekend. Op het politiebureau te Eindhoven vervoegde zich een paar dagen geleden een heer die informaties kwam inwin nen naar een goed kosthuis. Volgens zijn beweren had hij op een fabriek aldaar werk bekomen door bemiddeling van een zeer hoogstaand waardigheids bekleeder in Noord-Brabant. Ten over vloede toonde hij een aanbeveling op schrift van deze autoriteit. Een agent van politie besloot de man een gastvrije plaats te verleenen onder zijn dak als kostheer. De man nam aan, en soupeerde 's avonds in zijn nieuw huis, keuvelde nog wat met de lui, bracht rustig den nacht door nam 's morgens een stevig ontbijt, wenschte zijn kostvrouw een joviaal „tot den middag," en laat nu, na een pauze van enkele dagen nog op zich wachten. Dinsdagnacht heeft men zich ver moedelijk door gebruik van valsche sleutels toegang verschaft tot den spe ciaal voor étalage ingerichten winkel van een magazijn vap heeren- en kin- derkleeding aan de Hoogstraat te Rot terdam. Uit de etalagekast hebben de dieven een aantal jassen en kleeding- stukken, samen ter waarde van ruim f 200 gestolen. Zij schijnt gestikt te zijn, terwijl haar beenen verbrand waren. De burgemeester heeft een veldwach ter naar de ouders van het meisje ge zonden, die te Brielle wonen, om hen de noodlottige tijding mede te deelen. De ruim 86jarige Groninger schip per J. C., liggende met zijn schuit te Gouwersluis te Alpen werd aangevaren. Een poosje na de botsing, waarbij zijn schip schade opliep, bleef de man plot. seling dood, vermoedelijk tengevolge van den schrik. Woensdagnacht ontstond brand in een huis te Hilligersberg by Rotterdam, bewoond door een 81jarige weduwe met haar beide zoons en een dienstbode. In een aan de keuken grenzend vertrek vond men later de 22jarige dienstbod) op den grond liggen, die bij den brand het leven verloor. Maandagavond passeerde een kop, pel van een 40tal koeien, welke uit Rotterdam naar Nieuwerkerk aan den IJsel gedreven werd, waar de respectie. ve eigenaars woonden den overweg van den spoorweg op de grens van Rotter dam bij Kralingscheveer toen een trein uit Amsterdam kwam aanstoomen. De wisselwachter liep den trein nog met de roode lantaarn tegemoet, doel kon niet meer beletten dat een viertal koeien onder den trein kwamen, der dieren werd nagenoeg geheel ver morzeld, terwijl drie anderen aan lijf en pooten ernstig gekwetst weiden. De schuld wordt geweten aan wisselwachter die de boomen niet tydig genoeg hebben laten vallen. Te Roozendaal deed zich een ge val van vergiftiging met doodelijken af loop voor bij een dame die een onbe duidend wondje aan de hand veronacht zaamde. Een bewoner van Stratum, die twist had met een anderen bewoner van dit dorp, heeft uit woede, diens deur van buiten gegrendeld, zoodat de man in zijn woning was opgesloten. Zyn buren moesten de belemmering wegbreken om hem te verlossen. De dader is in hechtenis genomen en zal vervolgd worden wegens onwettige vrij heidsberooving. Een 34jarige vrouw, die met den laatsten trein naar hare woning te Junne terugkeerde, had het ongeluk, zonder dat iemand het bemerkte, van den trein te vallen. Zij werd door een der be ambten even voor het station harer be stemming dood aan de lijn gevonden. Woensdagavond stond een Söjari. ge colporteur wonende te Leeu warden te Rotterdam op de electrische tram van de lijn Oostzeedijk. Hy stak zijn hoofd buiten den wagen en kreeg daar bij een zoodanigen slag tegen een der langs de rails staande palen van de draadgeleiding dat hij bewusteloos in eenzakte. Te Houtigehage (Fr) overleed de. zer dagen een oud man. Toen de be grafenis-plechtigheid was afgeloopen, gingen de genoodigden naar huis. De drie zoons echter waren niet gerust; zij waren bang dat een hunner 's nacht zou inbreken om iets weg te nemen de schoonzoon sloop daarop in stilte binnen en verborg zich in den kelder om op te passen. Kort daarna kwam een der zoons en verborg zich in de kast. Even later kwam de andere|zoon en zocht een ledige bedstede als obser vatiepost op. De verrassing toen men elkaar den volgende dag zag, laat zich denken I Te Zaandam is een werkman door een neervallenden balk ernstig getroffen. Een doodgewaande. Ongeveer twee jaar geleden werd on der Gramsbergen een lijk gevonden, dat herkend werd als te zijn van H. Grob, vroeger wonende te Stad-Almelo. Dezer dagen vervoegde H. Grob, zich bij de politie te Almelo om onderdak!

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2