Districts-Ill ieu ws. Gemengd. Ingezonden. BRESKENS. Op a.s. Zaterdag houdt de onderwijz.-ver. in het Arrondisse ment Vlissingen hare najaars-bijeen- komst waarin de heer H. H. Ehrenburg electro-technisch ingenieur te Delft, (vroeger te Breskens) eene verhandeling zal houden over de electrische centrale. Juist voor Breskens, mag dit onder werp een actueel belang worden genoemd, waarom 't vrij wel jammer is, dat dit punt slechts voor een beperkten kring is bestemd. OOSTBURG, 19 Nov. Heden hielden de leden der „Co'öp. Suikerfabriek te Sluis" eene algemeene vergadering, die zeer druk bezocht was. In zijn openingswoord zeide de heer Vorsterman van Oyen, dat hij, omdat vele leden zich hadden aangesloten on der voorwaarde van de totstandkoming der tramlijn Cadzand-Oostburg, ter be kwamer plaatse naar de vordering van het plan had geïnformeerd en hem uit de meest vertrouwbare bron was ver- zekeid, dat deze zaak zeer gunstig staat en binnen zeer korten tijd haar beslag zal krijgen. Hiermede is dus een groot bezwaar uit den weg geruimd. Dit was hem eene aaleiding om met te meer klem aan te dringen op den ingeslagen weg voort te gaan. De voordeelen eener coöperatieve fabriek werden alsnog door hem in den breede uiteengezet en dooi den secretaris van het voorl. comité, de heer James, nader aangevuld en be lichaamd in een tweetal voorstellen, n.l. om voor de plaatsing van nog eenige aandeelen propaganda te maken, en tweedens om in ieder geval zoo spoedig mogelijk met den bouw der fabriek aan te vangen en deze, zoo noodig, op het voorbeeld van die te Vierverlaten, ten deele speculatief te laten werken. Beide voorstellen werden, ten blijke van eene onverdeelde instemming, met een luid applaus bezegeld. Het voorloopig plan om te Sluis een suikerfabriek te stichten is thans dus definitief geworden. Bij de rondvraag drukte de heer Iz. Leenhouts Pz. van Cadzand er zijne verwondering over uit, dat te dezer zake wel een en ander is gewijd aan het zijlijntje Cadzand-Oostburg, en slechts voor een beperkt gedeelte in eene bestaande behoefte zal voorzien, maar dat daarentegen met geen enkel woord is gerept over de electrische lijn Knocke Breskens, waaraan toch ruim zooveel behoefte is. De heer van Oyen greep deze gelegen heid aan om dienaangaande het volgen de te verklaren Aangezien hij te dezer plaatse van de lijn Knocke Breskens even gaarne hetzelfde had willen zeggen als van de lijn Cadzand Oostburg, was hij ook grondig op informatie uitgegaan naar den stand van deze zaak, en was zelfs nog op kondschap uit geweest bij iemand die van zeer nabij hier bij is geïnteresseerd, doch niemand kon hem de verzekering geven dat deze zaak gunstig staat. Hoe gaarno hij dus ook in dezen een bevredigend antwoord had willen geven, hij kon 't niet, niettegenstaande hij vol komen met den heer Leenhouts van oordeel is, dat ook deze streek dringend behoefte heeft aan vlugge communicatie middelen. OOSTBURG. Tot ontvanger der regi stratie en domeinen is alhier benoemd de heer W. H. L. Stassen, thans in ge lijke betrekking te Ommen. Men schrijft ons Den 18en November was het een jaar geleden, dat in onze gemeente, Groede, de juichkreet weergalmde en bij ieder weerklank vondHoera, hip, hip, hoe ra, nu krijgen ook wij een tram Er zou een einde komen aan ons isolementonze gemeente, die in de laatste jaren zoo hard achteruitgaande was, zou weder opbloeien, en niet het minst onze middenstand, wien het on der die omstandigheden benard bogon te worden, zou de zegeningen van dezen vooruitgang ondervinden. Ja, we verkeerden als in eon feestroes. Wat werden zij, die zich voor deze zaak zoo krachtig hadden beijverd, bewierookt. Het was alsof onze gemeente, die zoo veel door de onderlinge twist en twee dracht had geleden, aan den vooravond van eene schoone toekomst stond. Als men bedenkt dat bij dit grootsche werk mannen van verschillende standen en van onderscheidene richting eendrach tig hadden samengewerkt en in de moeilijkheden schouder aan schouder hadden gestaan, dan voegde zich onwil lekeurig aan de aangeheven juichtoon de stille hope dat alle oude veeten ver geven en vergeten waren en wij een blijde toekomst tegemoet zouden gaan, daar de doorgebroken zonnestraal van den vooruitgang, ook dit vergeten hoekje der aarde had bereikt. Maar onder die allen, dansende als rond den vrijheidsboom, was er een, die, kalm als altijd, durfde profeteeren wel breekt de vooruitgang baan, wel komt de democratie ook tot ons, maar zoo snel, als het nu bij ons gaat, is de mo len van vooruitgang en gerechtigheid niet gewoon te draaien. En met de waardigheid van een wijs geer voegde hij aan zijne profetie deze gedenkwaardige woorden toe„Voor sommigen uwer zal het trompetgeschal een zwanenzang zijn! We zijn een jaar van den feestroes verwijderd. Wat is er overgebleven van de ver broedering O, wijsgeer, wat komt uwe voorspel ling met juistheid uit. Feller dan ooit is de strijd tusschen vooruitgang en democratie aan de eene en enghartig conservatisme aan de an dere zijde ontbrand. Wel draait de molen van vooruitgang' en gerechtigheid, maar niet meer zoo snel als ze deed. De langzame gang der evolutie is gelijk aan dien der natuur. Doch hoe langzaam ook, dien gang ge heel tegenhouden, is niet mogelijk geen wijsgeer is daartoe zelfs meer bij machte. BRESKENS. Ter kennis wordt ge bracht, dat op Zondag 4 December a. s. het postkantoor alhier, voor de pakket- post zal gesloten zijn. In de te Vlissingen gehouden al gemeene vergadering van de provinciale vereeniging „het Groene Kruis" is o.m. medegedeeld, dat het plan bestaat de eerste rijwielbrancard te plaatsen, of zoo deze afdeeling daartegen bezwaar mocht maken, te Zuidzande, welke afdeeling zich alsdan daartoe bereid verklaard heeft. De welbekende directeur van het stafmuziekkorps van het 3e reg. infan terie te Bergen op Zoom, de heer A. Barbe, is aldaar op 45 jarigen leeftijd overleden. Aan boord van een Rijnschip lig gende te Rotterdam en geladen met ijzererts, was in de laatste dagen de toestand zeer gespannen tusschen den schipper en diens knecht. Zaterdagochtend toen de knecht zich bij het verwerken van erts aan een der handen kwetste weet hij de schuld hiervan aan dun schipper. Dit was de aanleiding tot een twist, waarbij de knecht zijn schipper te lijf wilde en be dreigde. De zuster van den schipper, een weduwe, die bij hem aan boord vaart, kwam tusschenbeide. Bij haar poging om den broeder te beschermen viel zij op het gladde dek en kneusde zich zoodanig, dat zij haar goede bedoe lingen moest opgeven. Inmiddels had de schipper zich naar zijn kajuit bege ven on oen geladen rovolvcr to voor schijn gehaald, terwijl de knecht naar het vooronder liep. Daar trof de schip per hom aan met een mes in zijn hand. Door een ruitje loste de schipper een schot op zijn knecht. De kogel drong hem aan de rechterzijde in den hals en veroorzaakte een ernstige verwonding. De sleepboot Luna II uit de richting van Dordrecht stroomafwaarts stoomende en op het geroep um hulp langszijde gekomen, nam den verwonden schippers knecht en de gekwetste zuster van den schipper aan boord en bracht beiden naar het politiebureau, van waar de schippersknecht onmiddellijk naar het Ziekenhuis is overgebracht, nadat een geneesheer voorloopig hulp had ver leend. De schipper heeft zich later zelf ter beschikking der politie gesteld. Uit de Zomervaart te Haarlem ia opgehaald het lijk van een man, die daar aan die vaart woonde. Hij leed aan toevallen en blijkbaar is hij per fiets te water gevallen. Deze had hij nog aan de hand. Op een overweg nabij de halte Junne, bij Ommen is door een spoorbe ambte een vrouw op de spoorbaan ge vonden. Bij onderzoek bleek dat de vrouw aan het hoofd ernstig gewond was. Kort nadat zij gevonden was, is zjj overleden. Een man werkzaam bij de Ned. Scheepsbouw-Mij te Amsterdam kwam zoodanig van een steiger te vallen dat hij naar het gasthuis vervoerd, reeds overleden bleek te zijn. In een schuurtje nabij Overeen is aangehouden Anton Mooy, die verdacht wordt door verstikking zijn broertje om het leven te hebben gebracht. De aangehoudene ontkent den moord te hebben gepleegd. Hij zegt dat hij 't huilende kind heeft toegedekt en toen is heengegaan om werk te zoeken. Toen hij 's avonds thuis kwam hoor de hij van de wat er gebeurd was en zoo ook dat hij verdacht werd. Bang geworden was hij toen weggeloopen en had al dien tijd rondgezworven in de omstreken van Haarlem. De mogelijk heid bestaat dat de moord gepleegd is door een negenjarig broertje, die ook in de kamer was. Dit kereltje werd eeni ge weken geleden op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was ergens in te breken. Vrijdagavond heeft nabij de Dun- gensche brug onder den Dungen een erntig ongeluk plaats gehad. Een meisje, de dochter van een schip per, trok een schip vooruit en had tot dit doel het touw met een lus om het lijf gebonden. Toen eon ander schip passeerde, liet het meisje het touw vie ren, zoodat het schip er overheen kon varen. Het schip voer evenwel op het touw, zoodat het meisje van den weg werd getrokken en in het water viel, direct onder het schip verdween en ver dronk. Toen Vrijdagavond zich een juf frouw per trein van Andelst huiswaarts wilde begeven, zakte zij bij het station neer en werd door een trein overreden. Zij overleed eenige minuten later. Op het Willemsplein te Eist is een 71jarige man ineengezakt en over leden. Een heer te Tegelen is bij het springen van een auto gevallen en heeft daarbij zoo hevige kwetsuren gekregen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Schijf bij Rozendaal is een 6- jarig kind in brand geraakt en aan j gevolgen overleden. wart zem De koningin van België is ernsti om^ ongesteld. Zaterdag meldde een tel gram dat de koningin griep had. Er j ^de bronchitis en pleuritis bij gekomen. B nacht van Zaterdag op Zondag is nie goed geweest en hoewel de toestan niet direct gevaarlijk was, achtte me dion toch zorgelijk. Woensdag is de koningin, diojtoen sedert een paar dagen verkouden wa en hare kamers moest houden, ongestel geworden, j's Avonds had zij 40 gradei koorts en was hard ziek. De naaste familie wordt telegrafisc] van den toestand op de hoogte den. Tot dusver heeft ksning Albert, dis zeer onder den indruk dezer ernstigJ j,ti aandoening is, 's nachts bij de koningii gewaakt. A zen ■de 0 heei O moe dat als aan |e let ond tiet leid niel VOO C liev ver De Seine blijft nog steeds stijger en beschaamt het optimisme der bewo ners langs de oevers, die al hunne hooj hadden gevestigd op de meer gunstigi weersberichten en in de verwachtim verkeerden, dat een paar mooie daget het water even snel zouden doen dalet als het tot nu toe gerezen is. Het weer is er ook niet veel beter op geworden. Ook de laatste 24 urn heeft het geregend en de was zal daar door nog wel vermeerderen. Wanneei dit geschieden zal, worden ernstige overstroomingen in |de districten Ivry Bercy en Auteuil verwacht, die öok bi de vorige overstroomingen het meest te lijden hadden. Te Ivry staan reeds eenige laaggelegen straten onder water. sti (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie; 'n Veerman??? Mijnheer de Redacteur! De advertentie waarin 'n Veerman werd gevraagd voor het overzetten der menschen van de Zandstraten naar Haven was wel aardig, doch niet het goede geneesmiddel. Niet een veerman moet daar komen, doch de bezems der aanliggende eige naren. Artikel 76 der Politieverordening toch zegt De eigenaars, bewoners, gebruikers of beheerders van gebouwen of erven, aan de straat liggende zullen des Vrij dags in den namiddag de straat tot aan het midden daarvoor en daarne v e n s doen vegen en de vuilnis op brengen. Ergo de bewoners aan de Haven, van af F. Klaaijsen tot J. van Male, zijn verplicht ter zijde en achter hunne huizen ieder voor het deel der breedte van erf, tuin of huis de straat tot op de helft te vegen. Aan de andere zijde zijn daartoe ver plicht de bewoners en gebruikers van gebouwen van af J. F. de Witte tot M. M. Monjé. Wanneer deze bewoners enz. aan deze hunne eenvoudige verplichtingen hebben voldaan, zal het gemeentebestuur wel zorg dragen dat de op hoopen geveegde vuilnis wordt weggehaald. Alvorens te klagen, beginne men zyn eigen werk te doen Het is treurig en beschamend te zien, hoe weityg de ingezetenen medewerken, dat dan eigenlijk tegenwerken wordt, om een dragelijke toestand te scheppen. Zie eens naar den Achterweg, daar is in 't voorjaar f1233 aan uitgegeven, en ja, de weg is hard, maar overigens lijkt 't 'n pakhuis, standplaats voor karren, bewaarplaats voor afbraak, 'n

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2