Gemengd. allicht nog tot andore Engelsche graaf schappen. Het is inderdaad niet te zeggen, waar deze krijg, eenmaal ont brand, zal ophouden, al mochten de uitkomsten twijfelachtig blijven, in het licht "der elders ermee verkregen erva ringen, o.a. in den Punjab, -waar de Engelsche goeverneur zijn rattenveld- tocht heeft gestaakt, nadat toch verle den jaar ruim twee millioen ratten wa ren gedood, wat volgens hem een vol komen ontoereikend aantal is. Hoevele ratten van verschillende soort er in het Vereenigd Koninkrijk zijn, kan niemand gissen, doch naar de schatting berokkenen de ratten van Groot Brittan- je alleen den boeren jaarlijks een scha de van 180 millioen gulden. Men kan dus veilig beweren, dat zelfs honderd duizend ratten, in Suffolk verdelgd, niet veel verschil zullen uitmaken op het groote rijkstotaal. Dist ricts-Y ieu ws. BRESKENS. Aan den burgemeester is opnieuw vergunning verleend om tot 1 November 1911 te Vlissingen te Imo gen wonen. Vrijdagavond kwam uit de Zand straat een wagen gereden die in botsing kwam met een uit de tegenovergestelde richting komende eierenkar. Behalve dat de kar vrij ernstig beschadigd was, wa ren tal van eieren stuk en gekneusd. En ten zelfden dage werd het rijtuig van deurwaarder Brevet aangereden door een bietenwagen, waardoor belangrijke averij aan het rijtuigje werd berokkend die behoorlijk zal worden vergoed. Het vaartuig van schipper M. Ver schelling is Zaterdagmorgen in de haven alhier gearriveerd. Behalve de beide zwaarden en het anker, die evenwel alle terecht zijn, is alleen het fokzeil zwaar beschadigd. Overigens bleek het schip geen enkel lek te hebben bekomen. De marechaussée P. de Poorter is overgeplaatst van Breskens naar Roo sendaal. CADZAND. Vrijdagmiddag had de landbouwersknecht W. Verschage de voederkribben der paarden schoonge maakt en vulde deze daarna met versch hooi. Toen hem een greep hooi ontviel en dit wilde oprapen, schrok een der paarden en gaf den knecht een zoodanige slag in het aangezicht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een viertal tanden waren geheel afgeslagen. Bij de Zondag te Middelburg ge houden vergadering van Zeeuwsche inuziek-vereenigingen waren een twintig tal vertegenwoordigd, die zich bij de Federatie aansloten. Vanwege de muziekv. te Aardenburg xal een lid in het hoofdbestuur van den Zeeuwschen bond worden benoemd. Het adres in achterstaande adver tentie bedoeld, uitgaande van mannen van unie-lib., vrijz.-dem., oud-lib., anti- rev., chr. hist, en R. kath. richting, luidt als volgt Geven met den meest verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen Nederlanders en wonende in de provincie Zeeland dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het bij Uwe Kamer inge diende wetsontwerp, strekkende om 46 millioen gulden beschikbaar te stellen i oor fortificatiën enz. "ter meerdere ver werking onzer kusten; dat de tegenwoordige kustverdediging eds jaren bestaat en zich geen enkele •Jen heeft voorgedaan, om die te moe n uitbreiden, wat blgkt uit het oor- el van deskundigen, die het ontwerp .ui wet ontraden, en zelfs middelen mwijzen, waardoor op min kostbare ij ze 's lands verdediging wordt ge- ..aarborgd; dat de uitbreiding der kustverdediging ook meor weerbare mannen zou eischen, waardoor de uitgaven voor Oorlog en Marine jaarlijks onrustbarend stijgen zouden dat de belastingen in de laatste jaren door de uitvoering van verschillende wetten zeer zijn verhoogd, zoodat eene uitgaaf, als de bovengenoemde een enormen druk op de belastingbetalende burgers zou teweeg brengen, hetwelk adressanten ton zeerste zouden betreuren; dat zij met te meer klem dit request tot U richten, omdat Juit de Memorie van Toelichting gebleken is, hoe zwak de Minister van Oorlog zijn ontwerp verdedigd heeft redenen, waarom adressanten zich tot U wenden met het eerbiedige verzoek bedoeld ontwerp te verwerpen, als zijnde niet in 's lands belang. Men meldt uit Groede De landbouwersknecht L. Jansen, die 14 dagen geleden het ongeluk had onder een geladen bietenwagen te geraken en daarbij zijn beenen ernstig gekneusd werden, is gisteren aan de gevolgen overleden. GROEDE, 8 Nov. De hedenmorgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door 6 ledende heer J. Ph. Risch was wegens ongesteldheid afwezig. Medegedeeld werd dat de rekening over 1909 is goedgekeurd dat bij geda ne kasopname bij den gem.-ontvanger f 4106.89 aanwezig wasdat door den Comm. der Koningin tot belasting-zet ters zijn benoemd de hh. J. A. Risseeuw en J. Kareis Cz. Ingekomen was een adres van J. Ver- planke, in zake de macadamiseering van de grintweg Oostburg Groede, waarop hij sints 1 Oct. 1904 als kantonnier is aangesteld, thans door het veel mindere werk, zich zeer benadeeld ziet in zijn inkomsten, terwijl 't te voorzien is, dat hij wel geheel en al overbodig zal wor den, met verzoek om hem daarvoor in elk geval dezen winter te vrijwaren. Dhr Lombaard wenschte dit verzoek ingewilligd te zien, daar adressant blij kens de voorlezing van zijne aanstelling, in de allereerste plaats aanspraak op het werk op den weg heeft, dan de vreemden die er nu voor |den aannemer op werken. Met 't oog daarop is 't een verkeerde toestand dat hij is overgeleverd aan de willekeur van den aannemer. Hij brengt hem hier hulde voor de wijze waarop hij zijn werk heeft vervuld. Na eenige bespreking van onderge schikten aard, werd goedgevonden dat B. en W. zich in correspondentie stel len met dat van Oostburg, dat belast is met het toezicht op den weg, om te trachten dat Verplanke kantonnier blijft. In de begrooting van 1911 werd eeni ge administratieve wijziging gebracht en daarna opnieuw vastgesteld, met een verhoogde post voor onvoorziene uitga ven f 939.921/2. Als lid van het Burg. Armbestuur werd in do plaats van den heer Joz. de Bruijne die niet meer in aanmerking wenschte te komen -dhr Joh. Risseeuw Jz. met 4 st. tegen 2 op dhr J. J. Aal bregtse. Als tijdelijk wethouder gedurende de ziekte van dhr Risch, werd benoemd dhr Iz. Beou die deze functie onder dankzegging aanvaardde, in de hoop dat 't van korten duur zou zijn. Voor het Alg. Armbestuur werd een nieuw 'reglement aangenomen, waarin deze wijziging voorkomt dat het salaris van den ontvanger f 10 zal bedragen en de benoeming van de leden zal geschie den niet op voordracht van 2, maar naar eene aanbeveling van 3 personen. Na eene af- en overschrijving in de begrooting van 1910 ging de raad in geheime zitting. Te Oostburg ging op 'n middag van de vorige week een echtpaar samen naar het veld om te werken, een kind van drie maanden in de wieg alleen thuis latende. Bij hun terugkeer ont waarden zij, dat het kind uit de wieg was gevallen en de levensgeesten reeds geweken waren. Tusschen Halfweg nabij Haarlem is een werkman, vader van acht kin deren, door een trein komende uit Am sterdam, overreden en gedood. Op Allerheiligendag sloeg' de blik sem in een huis te Eindhoven, waarin zich een moeder met vier kinderen be vond. De oudste, een jongen van 17 jaar was reeds te bed, toen hg zijn moeder een kreet hoorde geven, die hem uit het bed deed springen. Hij zag zijn moeder op den grond liggen, terwijl steenen en kalk naar beneden stortten. Bij nader onderzoek bleek dat de vrouw door den bliksem gedood was, terwijl in het huis bijna alles stuk geslagen werd. In het anders zoo rustige Spaarn- dam is een afschuwelijke, dubbele moord gepleegd op een 67 jarige rentenier Melchior en zijn 65 jarige zuster. Deze twee brave oudjes, die om hun weldoen aan arme menschen, bij de dor pelingen en omgeving bekend stonden, leefden rustig in een huisje op den Ka naaldijk, waar het bloedige drama is afgespeeld. Zaterdagavond, kwart over acht, was de postbode nog met kranten geweest en had toen de beide oudjes vreedzaam in hun keukentje zittend aangetroffen. Na dien heeft het misdrijf plaats ge had, want Zondagmorgen belde de melk boer aan het woonhuis, doch kreeg geen gehoor. Hij ging naar de deur van het schuurtje, vond die open en keek om den hoek. Maar nauwelijks had hij een blik in de schuur geslagen, of hij deinsde van ontzetting terug. Want daar lag de heer M. gekleed en wel met afge sneden hals in een grooten plas bloed, het gelaat bij Da aan flarden gesneden, en het broodmes der familie er naast. De melkboer maakte alarm en met enkele andere personen zocht men ver der. In de keuken gekomen, vond men juffr. M. eveneens met afgesneden hals op den vloer liggen, vlak bij haar ge wone zitplaats. Een kas die de heer M. als ontvanger was toevertrouwd, is geplunderd. De justitie te Haarlem liet onmiddel lijk een drietal politiehonden requireeren. Den dieren werden lucht gegeven en spoedig waren ze alle drie op pad naar een woning een eind verder den dijk op, waar ze halt hielden en wezen den bewoner, een betrekkelijk jeugdig per soon, aan. Deze werd daarop als de vermoedelijke dader gearresteerd. Hoogwatergetij Breskens. DAG E N. voorm. nam. Woensdag 9 Nov. 5.50 6.14 Donderdag 10 7.- 7.24 Vrijdag 11 1) 8.17 8.41 Woensdag 9 Nov. Zonsondergang 4.14 Voer- en rijtuigen en rijwielen moeten dus 4.44 's av. zijn verlicht. Eerste Kwartier Donderdag 10 Nov. 's morg. 5.50. Ingezonden. (('.uiten verantwoordelijkheid dor Redactie.,) Mijnheer de Redacteur! Toen ik Aardenburg verliet, kon ik wel op mijn acht vingers en twee dui men uitrekenen, dat de onderwijszaken daar in de naaste toekomst vrij zeker aanleiding tot debat zouden geven in den raad. Bij voorbaat had ik me dan ook aanbevolen gehouden bij een kennis om me desbetreffende raadsverslagen op te sturen. Nu, mijn profetische blik is juist geweest, maar dat ik zoo'n veeg uit de pan zou krijgen had ik niet verwacht, zoudt denken Och, uit den Aardenburgschen raad kan men alles verwachten. Mijn over leden ambtsvoorganger moest het inder tijd nog ontgelden, toen hij in 't graf lag, en als men zelfs een doode niet met rust kan laten, wat staat dan den levende te wachten. De doode kan den mond niet meer openende levends hoort, dat hij zich de weelde van twee monden permitteert. Geen wonder, dat ik, de levende, die twee monden moei lijk het zwijgen kan opleggen. Het zij mij daarom vergund om al thans op enkele punten in te gaan, al leen ter typeering van Aardenburgsche toestanden. De hr van Oyen wijst op twee dwaasheden bij den bouw der nieu we school en de daarmee in verband staande werken begaan. Over de twee de dwaasheid wou ik het hebben, n.l. over het feit, dat door de verbouwing der oude school de droogzolder ontoe gankelijk is geworden. Half Maart 1909, kwamen onder schooltijd, terwijl mijn vrouw wegens familieomstandigheden af wezig was, B. en W., de overige leden van den raad en de architect den school- zolder met een bezoek vereeren, blijk baar met de bedoeling om een onderzoek in loco in te stellen. Ik wees den hoe ren den weg in den doolhof der zolders daar boven en maakte van de gelegen heid gebruik er op te wijzen, dat ik op den eenen zolder een meidenkamer had, gevolgd door twee logeerkamers en sui te, wat in sommige gevallen aanleiding kon geven tot een moeilijk op te lossen rebus. De heerer. grinnikten even. Ver der wees ik op het feit, dat de andere zolder, de bewuste droogzolder na de verbouwiug toegankelijk diende te blij ven. Een der wethouders gaf aanstonds de oplossing om een goot in den muur te kappen, waardoor bovenbedoelde re bus nog ingewikkelder zou geworden zijn, en waarop ik de heeren, 't was misschien niet beleefd, heel koeltjes groette om mijn werkzaamheden in de school voort te zetten. En als men aan bedoelde heeren, burgemeester, 7 leden van den raad en den architect vraagt: Is dat do waarheid en niets dan de waarheid dan zullen zij als uit een mond roepen Ja, en niets anders. Ziedaar M. de R. een staaltje van Aardenburgsche toestanden. En als het nu werkelijk is, zooals de hr v. Oyen zegt, dat dus werkelijk de bewuste dwaasheid begaan is, dan had men be ter gedaan een vergadering met geslo ten deuren te beleggen en daar heel broederlijk tegen elkaar te zeggen We hehben samen een dwaasheid begaan, laat het de laatste zijn, want zij is groot genoeg en laten we haar maar in eigen boezem begraven en haar die rust gunnen, die een doode toekomt. Dat ware politiek en verstandig geweest. Nu de bankenkwestie. Zeker, ik heb gevraagd aan den hr Wijffels, toen loco burgemeester en den hr de Glopper, of de banken schoongemaakt konden wor den voor zij overgebracht werden. De schimmel stond op tal van banken, vooral in de laagste klasse, waar nooit zon kwam, en met het oog op de tel kens terugkeerende dyphtheritus geval len meende ik daarmee goed te doen. Intusschen heb ik dat gevraagd, nadat ik van werklieden gehoord had, dat de banken overgebracht zouden worden. Had ik er mij totaal niet mee bemoeid, 't was vacantie, dan had ik geen vrede met mezelf gehad, en waren de banken waarschijnlijk zoo maar in de nieuwe school opgeborgen. De inventaris is niet door mg achter gelaten. Er is mij nooit naar gevraagd en ik heb er nooit een ontvangen. Trou wens, wat er was, verdiende over bijna de heele linie zoo noodig vernieuwing

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2