(jenien I JBurgerl. stand. Rechtzaken. zal plaats hebben te IJzendijke op Woensdag 9 Nov., aanvangende 8.30 des voorin, voor die van IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat te Schoondijke Woensdag J9 Nov. des nam 2 uur voor die uit deze gemeente te Oostburg Donderdag 10 Nov. voorm. S.30 voor die van Oostburg, Zuidzande en Waterlandkerkje Sluis 10 Nov. des nam. 1.30 voor f'adzand, Retranchement en Sluis (1910) en Vrijdag| 11 Nov. des voorm. 9 voor die van Sluis van de lichting 1907 en overige verlofgangers. Aardenburg, Vrijdag 11 Nov. nam. 1.30 voor die van Eede, St. Kruis en Aardenburg (1910) en Zaterdag 12 Nov. voorm. 9 uur voor de overige verlof gangers van Aardenburg. Breskens, 12 Nov. nam. 1 uur voor die van Groede, Breskens en Nieuwvliet. BRESKENS. Ondanks den vrij hevigen storm sta ken Woensdagmorgen als naar gewoonte de beurtschippers op Middelburg in zee, om naar Vlissingen over te varen. De schipper M. Verschelling Mz. had even wel het ongeluk op de Breskensche Zandplaat te recht te komen, waardoor zijn schip (vrijwel aan de golven was prijs gegeven. De hoogaarts 20 van P. de Baere waagde zich in de felle branding om, oo noodig, hulp te bieden. Na lang pogen slaagde hij er eindelijk in ver binding met het schip te verkrijgen en niet dan met veel moeite de knecht L. van Putten van boord te halen. Maar de schipper, wien men zelfs een lijn om het middel had gebonden, wei gerde beslist zijn schip te verlaten en ontdeed zich daartoe van de reddingslijn. Inmiddels was het schip hoe langer zoo meer een Jprooi van den storm en van de hooggaande zeeën, waarbij het voortdurend de plaat afschoof en intus- schen een der zwaarden had verloren terwijl de zeilen aan flarden waren ge scheurd. Ter adsistentie is om een sleepboot getelegrafeerd, doch kon aanvankelijk geen hulp bieden. De hoogaarts 16 van Jac. van den Heuvel is daarop, de ruwe zee trotsee- rende naar het in nood verkeerende .-chip geloopen en heeft met groote inspanning, en ter behoud van zijn leven len schipper gedwongen zijn schip te verlaten. De hoogaarts is daarop naar hier gesleept door de prins Ludwig, en Ie schipper alzoo behouden aan wal ge bracht. Later is de ontredderde schuit naar Ter Neuzen gesleept. Door den heer K. A. Godin de Beaufort te Maarsbergen lid van de '.nrste Kamer der Staten-Generaal voor 1.) provincie Zeeland heeft, wegens voort- T.irende ongesteldheid, als zoodanig ont- :ag genomen. Tot lid van de Tweede Kamer in strict V te Rotterdam is gekozen de in er G. J. de Jongh (lib.) met 2752 den eer Mr. H. C. Vegtel (a.-r.) waren L'464 st. uitgebracht. Het aantal kiezers 11' Iraagt 7831. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rou- m (toez.) ds A. Prins te St. Maar- isdijk. Aangenomen het beroep naar Lang er (toez.) door ds P. Nauta te Rit- ..im. Ds Zillinger Molenaar is Zondag niet als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Dordrecht bevestigd. Ds Keller, die hem in de Groote Kerk bevestigen zou, hield een heftige rede tegen het modernisme en stelde de be kende vragen uit hot oude formulier. Ds Molenaar verklaarde toen, dat hij daarop niet bevestigend kon antwoor den, maar bereid was een belijdenis af te leggen als in hot Reglement voor het proponentsexamen vermeld. Ds Keiler zei daarop, dat hij dan niet met de be vestiging kon doorgaan en sloot de gods dienstoefening met dankgebed. De kerk was geheel vol. Lang voor de dienst begon was er geen plaats meer te krijgen. De entree van ds M., die 's avonds zou plaats hebben, kon echter niet doorgaan. Inmiddels heeft de algemeene kerke- raad Dinsdagavond met 18 tegen 9 st. en 1 onthouding besloten de verklaring van ds Zillinger Molenaar voldoende ge acht, zoodat deze nu a.s. Zondag zijno intrede kan doen. Door een winkelier te Amsterdam wordt de aandacht gevestigd op een vrouw, die er een aardig kunstje op na houdt om Je menschen op te lichten. Zij kwam in zijn winkel een kleinigheid koopen, betaalde aanvankelijk met een rijksdaalder, doch zocht daarna gepast geld bij elkaar. En nu beweerde zij even later den rijksdaalder, dien zij in middels had opgestreken, noch terug te moeten hebben, nam bovendien het haar voorgetelde klein geld eveneens in ont vangst. Bij verschillende winkeliers moet de vrouw reeds op dezelfde wijze hebben gehandeld. Bij hevigen Zuid-Westenstorm en bij zwaren regenval die het uitzicht zeer belemmerde, is gisterennacht te 1 uur bij het binnenzeilen der Seheve- ningsche haven, de motorschokker Hel der 63 vol water geslagen en in den noordhoek der buitenhaven gestrand. De motorreddingsboot was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen hulp te ver- leenen, aangezien de schipbreukelingen door de hulp der havenbedienden en vletterlieden op het strand konden ko men. De directeur der visschershaven en de chef van dienst waren bij de stranding aanwezig. De gestrande mo torboot staat droog op het zandde kansen, dat het vaartuig behouden blijft, staan slecht. Een glazenwasscher te Rotterdam is van de derde verdieping van een pand aan de Witte de Withstraat van een ladder gevallen. De man werd in be- wusteloozen toestand naar het zieken huis gebracht en is daar een uur later overleden. Een visschersknecht te Harderwijk die, uit den mast van zijn vaartuig viel, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. Woensdagmorgen is op het flol- landsch Diep een met beetwortels gela den scheepje uit Standaardbuiten omver gezeild. De schipper is daarbij verdron ken, de overige opvarenden werden door een sleepboot gered. STORMEN. In den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben over verschil lende plaatsen in hot N.-W. van Europa hevige stormen gewoed. Te Brussel begon de storm om 11 uur 's avonds en hij woedde voort tot 6 uur 's morgens. Ontelbare boomen werden ontworteld, schoorsteenen en dakpannen afgerukt en ruiten gebroken. De lanen van het park en het Ter Kameren Bosch en de buitenboulevards waren versperd door afgerukte takken. De boom.-n zijn van hun laatsten herfsttooi ontdaan en staan nu naakt en kaal. Door den hevigen regen, die den storm vergezelde, werden op verschillende plaatsen gaten in Jen grond geslagen. Op den boulevard Anspach werd om 1 uur een monumen tale lantaarn, die voor een café stond afgebroken en een 50 tal meters verder weggeslingerd. Gelukkig waren er in dit noodweer zoo goed als geen men schen op straat zoodat er geen persoon lijke ongelukken bij plaats hadden. Op het manouvreveld te Etterbeek woei de loods in waarin de vliegmachine van Laffont was geborgen. Deze machine, ter waarde van 25,000 fres. werd zwaar beschadigd. Uit verschillende deelen van het land komen berichten van stor men, voornl. uit aan de zee gelegen streken. De zee heeft verschillende dijken door gebroken en de visschersschepen, door den storm overvallen, moesten spoedig de havens binnenloopen. Tot dusverre worden nog geen ongelukken gemeld. Te Londen was het zulk zwaar weer als men daar in langen tijd niet had bijgewoond. Maandag was het vrij koud geweest en men verwachtte vorst tegen den nacht, maar om 9 uur 's avonds, bij afnemende maan, begon het te rege nen en te stormen, hetgeen den gehee- len nacht aanhield. Ernstige schade is echter in Londen zelf niet aangericht wel in het omliggende land en voorna melijk in de kuststreek. Even voor mid dernacht werd de reddingsboot van Ply mouth te water gelaten voor een stoom schip, dat in Jennveliffebaai in gevaar verkeerde. De zee-overheid zond ook 2 sleepboo- ten uit om hulp te verleenen. De red dingsboot van New Brighton werd ge roepen naar Creek Lisher, waar een 3 mast schoener was gestrand. Er stond een hevige storm en de zee was hoog. Verscheidene visschersschepen werden van de ankers weggeslagen en op het land geworpen. Te Douglas overstroom den de zee-promenade en de beneden verdiepingen van de aan het strand ge legen hotels. Op Volgelsand strandde een zeilschip dat noodsignalen gaf. De stoomred- dingsbooten uit Cuxhaven stoomden er heen en redde de opvarenden, die zeer bange oogenblikken hadden gehad. Bij Bremen strandde een lichter, de 3 opvarenden ontsnapten als door een wonder aan het woedende element. AARDENBURG. Huw.-Voltr. 4 Oct. Honorius Braet, 31 j., jm. en Julma Marie van Waes, 25 j., jd. Geboorten. 5 October. Raimondus Pri mus, z. van J. de Vriend en E. L. Wie me. 19, Emiel Louis Joseph, z. van A. C. Jonckheere en M. J. de Freijne. 23, Klaas, z. van A. C. van der Hooft en S. Zijlstra. Overlijden. 5 Oct. Pieter Omon, 65 j., wedn. van S. Kools. 7, Hypolitus Jo- sephus Vercraeije, 58 j., echtg. van J. Th. van de Keere. 5, Maria Theresia van Ghistel, 86 j., ongehuwd. BRESKENS. Huw.-Aang. 24 Oct. N. A. Oostinga, 28 j., jm. en J. van den Heuvel, 26"j., jd. Huw.-Voltr. 27 Oct. A. Hoogstad, 29 j., jm. en J. J. C. Cuveljé, 23 j., jd. Geboorten. 12 Oct. Magdalena Janna, d. van I. D. Cuveljé en J. Mabelis. 15, Janneke, d. van J. de Wispelaere en J. Brugge. 19, Abraham Willem, z. van M. B. van de Woestijne en N. Mabelis. 23, Pieter Cornelis Jannis, z. van W. de Koster en M. S. Roest. 23, Sara Maria, d. van J. J. Lako en S. J. de Hulster. 23, Anna Adriana, d. van J. J. de Koster en A. J. Jacobs. 27, An- thonie Tobias, z. van Abr. Brugge en S. C. Reijnaars. 1 Nov. Arie Johannes, z. van P. F. Ritico en E. van de Velde! 3, Jacobus Abraham, z. van L. Maas en D. W. de Lange. HOOFDPLAAT. Huw. Voltr. October. Marcus Guillielmus Wijnants, 31 j., jm, en Anna Maes, 21 j., jd. 27, Philippus Josephus Duinker, 26 jjm. en Augus ta Dominica Fleurbaeij, 21 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Éliza Clementina, d. van J. B. Geernaert en M. S. Hoo- gerwerf. 9, Anthonius Franciscus, z. v. J. van Opdorp en Louisa D'Olieslager. 15, Louisa Renilda, d. van J. de Rijcke en S. L. de Clercq. 20, Louisa Maria, d. van P. F. Sijnesael en M. L. Pacqueur. 22, Leonard Johannes, z. van J. F. Blaak man en A. Kneut. 24, Leonardus Con- stantinus, z. van A. F. Pielaet en M. S. Janssens. 29, Ludovicus Jacobus, z, van P. J. F. Zeegers en Ph. A. C. Cor nelis. 31, Constantinus Leopoldus, z. v. A. de Poorter en M. C. Naeijaert. Arrondissemonts-Rechtbank Middelburg. Zitting van 4 Nov. Veroordeeld zijn wegens: mishandeling L. A. v. d. S., 19 j, landhouwersknecht, IJzendijke, f5 of 5 d., D. C., 19 j., landbouwersknecht te IJzendijke, f3 of 3 d. eenvoudige beleedigingL. S., 46 j., huisvr. van C. L. d. K. te IJzendijke, f 5 of 5 d. Vrijgesproken is: P. J. M., 20 j., met selaar, Sluis, beklaagd van vernieling. Handelsberichten. Oostburg, 2 Nov. Tarwe flO.— a f 10.50 Zomergerst f 8.15 a f Erwten 115.50 a f 16.60 Middelburg, 3 Nov. Nieuwe Tarwe Rogge Nieuwe Zomergerst Haver Kroon Erwten Witte boonen lange Bruine boonen ronde Bruine Paardeboonen f 7 a f 7.50 f 5.25 a f 6.25 f 4.50 a f 5.00 f 3.- a f 8.50 f 14.- a f 16.- f 13.25 5. f 14.25 f 12.50 a f 13.50 f 13. a f 14.- f 7.- a f 7.50 Dordrecht 3 Nov. puike nieuwe f 8.- a f 8.50 f 7.- a f 7.50 f 4.50 a f 5.00 f 12.— a f 13. - Rogge nieuwe Bruine boonen Alles per H.L. Lange Haver U00 KG.) f 6.50 k f 8.50 dikke f 4.50 a f 5.00 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 Nov. Biervliet v. 9'/2 u ds Val. Doop. Breskens v. 9'/2 u ds Meeuwenberg Kerkherv., coll. noodl. kerken en pers. n. 2 u ds Meeuwenberg Doop. Nieuwesl. Woensd.av. 6 ds Meeuwenberg Groede v. 9 u geen dienst. n. 2 u ds van Petegem. Hoofdplaat v. 9y2 u ds Noest. Kerkherv., coll. Gust. Adolf Ver Nieuwvliet v. 9 u ds Jansen. Schoondijke v. 9 u ds de Jong. Waterlandk. v. 91/* u ds Was. IJzendijke v. 9V2 u ds van Petegem. Kerkherv., collecte Gust. Adolf Ver. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 en nm. 2 u dhr de Vos. Ev. Luth. Gex. Groede v. 9 u ds Snijder. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 6 u dhr Spoel. Geref. Kerk Schoondijke. v. 9 en n. 2 u Leeskerk. Lokaal-Weijkman Breskens n. 5V2 u. geen dienst.

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2