Provinciaal Nieuws. zulks in verband met een schrijven van dat college van het vorige jaar. Dhr v. Oyen zegt dat men zooveel hoornen mag verkoopen als men wil mits het kapitaal er van gebruikt wordt tot het delgen van schuld of tot het aanleggen van kapitaal, als voorbeeld daarvoor kan de verkooping van boomen, oen jaar of 3 geleden, te Biervliet dienen. Met 4 tegen 2 stemmen werd het voorstel van dhr v. Oyen aangenomen, tegenstemden de beide wethouders. Dhr. de Glopper vraagt wat er nu met den post hoofdelijken omslag moet gebeuren. Dhr v. Oyen en dhr Reepmaker stel len voor die post voor 1911 op f2764,24 t e behouden terwijl de heeren verder op hun voorstel om den post kiesverrich- tingèn van flBO op f120 te brengen - waarover de stemmen hebben gestaakt terugkwamen, zoodat de door B. en W. voorgestelde begrooting ongewijzigd werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 22390,06 met een post voor onvoor ziene uitgaven van f600. Hierna werd de vergadering gesloten. Verbetering. De inschrijvings som van de firma Weijkman Schip pers te Breskens van de 2900 K.G. Lijn koek ten behoeve van de ver. Welbe grepen Eigenbelang te Aardenburg is niet f 11.50 maar f 12.40 per 100 KG. De heer A. P. Moggré, vroeger te Breskens, wordt 16 Nov. a. s. overge plaatst van Vlissingen als assistent ten postkantore te Amsterdam. OOSTBURG, 28 Oct. Hedenavond kwam de gemeenteraad in voltallige zit ting bijeen. Allereerst werd medegedeeld dat als zetters bij de dir. bel. zijn herbenoemd de hh. J. Kools en J. D. Boone. In den hoofd, omslag werd aangesla gen P. de Brnijne in de 27e klasse en J. C. Bom in de 4e klasse, I. A. Ris- seeuw 18e, mej. C. Willemsen 9e en C. J. van den Berg 12e klasse alle voor den tijd dat ze in de gemeente zijn ge vestigd. Ontheffing werd verleend wegens ver- - trek aan mevr. Schermer voor 4, Bak ker, P. A. Risseeuw, ds A. Scholte voor 3 maanden. Op haar verzoek werd goedgevonden aan de fam. Le Nobel een perceeltje erfpachtsgrond aan het St. Miehiels- straatje, groot 57 c.A. in koop af te staan tegen den gewonen canon van 20 maal de erfpachtsprijs zijnde totaal f 17.40. In de begrooting van 1910 is eene wijziging noodig, die dan ook werd toe gestaan, wegens overschrijding met f8.43 van de kwade posten op de personeele belasting, f 15 voor de volkstelling en f 12.50 voor de jaarwedde van den on derwijzer de Klerk, die vanaf 1 Nov. 1910 recht heeft op f75 verhooging. Naar aanleiding der aanvraag van W. Cox te Sluis om concessie voor de stieh- iing van een fabriek ter levering van nlectriciteit hebben B. en W. eene be spreking met adressant gehouden. Hjj deelde daarbij mede dat voorzie ning van de gemeente van electrisch Ücht voor de straatverlichting bij een uintal branduren van 76350 op f 800 komt. Het meerdere ten dienste der gemeente komende licht kost 20 cent per kilo watt, terwijl eene garantie van minstens 25 particuliere aansluitingen 25 ct. per kilo-watt moet worden gege ven. Intusschen is te Schoondijke ook eene conferentie gehouden met de dagelijk se besturen van Schoondijke, IJzen- jke en Oostburg om van wege de Zeis- w-machinefabriek te Schoondijke eene g isfabriek te bouwen van waaruit dan ,k deze gemeente en IJzendijke bediend uorden. Eene prijsberekening te dien aanzien nog niet ingekomen, zoodat voor 't igenblik nog geene beslissing kan wor- >a genomen. 1 Op een vraag van don voorz. of men soms uit don Raad eene electriciteits- en gascommissie wenschte te benoemen, werd door den heer van Dam geant woord dat deze zaak aan B. en W. vol komen is toevertrouwd, weshalve hij voorstelde hot college te machtigen naar bevind van zaken te handelen. Naar aanleiding van een destijds door mr Carp gedaan verzoek om ter uitwa tering een riool aan te leggen in de Niouwstraat zulks met behulp van par ticulieren, gaf de voorz. to kennon dat men daartoe vooralsnog nu niet genegen is, doch in te grijpen zoodra de omstan digheden er toej leiden. Tengevolge van de inbeslagname van de openb. school gedurende den geheelen Woensdag door invoering van de vak ken algemeene geschiedenis, fransch en wiskunde op de R. N. L., stelden B. en W. voor, in de verordening op het her- halingsondorwijs eene zoodanige wijzi ging aan te brengen, dat de 6 uren voor dit onderwijs bestemd, in plaats van Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag elk ll/t uur, die van Woensdag te laten vervallen en de. overige dagen gedurende 2 uur deze lessen te geven. Dienovereenkomstig werd met alg st. besloten. Op hec suppletoir kohier van de hon den belasting werden gebracht 2 aansla gen voor een heel en 2 voor een t/ojaar in de le klasse en 3 voor een heef en 3 voor een !/2 jaar in de 2e klasse tot een totaal bedrag van f 12. De behandeling der gem.-begrooting ging vlug onder den hamer door. Aan de verschillende vereenigingen werd opnieuw het oude subsidie uit de gemeentekas toegestaan, terwijl aan de Avond vakteekenschool een subsidie werd verleend van flO.— Nog vernemen we, dat wegens de wij ziging in de brandweer-verordening waardoor de leeftijdsgrens van 60 op 50 jaar is gebracht, eenige mutatiën in het bestuur noodig werden en alzoo zijn benoemd tot brandmeester A. Fledderus, tot onderbrandmeester Jac. H. Risseeuw, tot brandspuitmeester Iz. de Hullu Jr en tot onderbrandspuitmeester S. A. Cuveljé. De begrooting werd vastgesteld tot een balanscijfer van f22.825.17. Daarna werd de zitting gesloten. IJZENDIJKE, 31 Oct. Hedenmorgen kwam de gemeenteraad in voltallige zit ting bijeen, om allereerst de notulen der vergaderingen van 10 en 14 Oct. te hooren voorlezen, welke beiden werden goedgekeurd nadat dhr Hendrikse in die der eerstbedoelde de woorden „in beginsel besloten" ten opzichte van het tramsubsidie had laten schrappen. Het suppletoir kohier van den hoofd, omslag en de gem.-rekening over 1909 waren door Ged. Staten goedgekeurd, maar aan het besluit tot regeling der jaarwedde van het nieuw te benoemen hoofd der school hadden zij hunne goed keuring onthouden. Dit college berichtte, dat die jaarwed de volgens het laatste besluit onvol doende is en er geen enkele reden is om daarin wijziging te brengen, met verzoek dit aan den Raad mede te doe len, en hem te verzoeken te zorgen dat uiterlijk 1 Maart 1911 het nieuwe hoofd in functie is, daar het anders onzeker is of de gemeente aanspraak zal kunnen maken op de rijksbijdrage. Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor het oude besluit te handhaven en eene oproeping te doen voor f 1100 minimum, om te voorkomen dat men de bijdrage van f4000 zou kunnen mis sen en dit door verhooging van den hoofd, omslag op de ingezetenen te ver halen, daar geen andere bronnen van inkomsten meer openstaan. Dhr Hendrikse zeide dat er geen an der middel open staat dan zich te on derwerpen aan de beslissing van Ged. St., te meer daar het besluit van den Raad met alg. st. is genomen en zeker zal gerapporteerd zijn de grondslag waar op het besluit is genomen in vergelij king met Schoondijke. De voorz. wees er op dat Ged. St. uitgaan van het idee dat Schoondijke met IJzendijke niet gelijk staat, daar men hier ambtenaren heeft, die men in Schoondijke niet aantreft, zooals rijks ontvanger, postdirecteur e. d. g. Dhr Hendrikse zag daarin geen min derwaardigheid. De kinderen van den postmeester van Schoondijke hobben evenveel recht op goed onderwijs als die van den Dir. van hier. Maar dhr Hendrikse was nog niet geheel tevreden met de regeling. De bepaling van de periodieke verhoogin gen wilde hij dermate toegepast zien, dat het salaris niet hooger zou komen dan f1200. Evenwel was dat onmogelijk. De 5-jaarlijksche verhoogingen zijn geldig voor elke cotegorie van dienst jaren zoo zal iemand die bijv. reeds 20 of meer dienstjaren heeft en mocht worden benoemd f1300 hebben. Ten slotte zou de voorz. nog beproe ven die verhooging uniform te doen zijn; daar die voor den heer Van de Wal om de 8 jaar waren. Daarna ging de vergadering uiteen. We stellen ons voor op een en ander in een volgend no. nader terug te komen. De heer B. J. M. Thomaes, burge meester van Hoofdplaat, heeft de benoe ming tot bestuurslid dtr Ambachtsschool te Oostburg aangenomen. SCHOONDIJKE. Zaterdagavond sprak Jhr de Muralt van Zierikzee ten huize van J. J. van Rosevelt voor de alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Staatspensioneering. Een 120-tal perso nen woonden die vergadering bij, welk aantal nog grooter zou zijn geweest, als het aanvangsuur vroeger had kunnen zijn. De Voorz., de heer Anth. Luteijn, leidde spreker in, die uitvoerig stilstond bij de zes soorten van voorstanders, die hulp willen brengen aan ouden van da gen. Armenzorg werd door hem ten zeerste veroordeeld en van dwangver zekering, zooals minister Talma die wil verwachtte spr.,| indien die werd inge voerd, dat die ten zeerste zou drukken op den landbouwer en op den midden stand. Bovendien zou zulks nog verdeeldheid brengen onder de arbeiders. Indien die dwangverzekering wordt voorgesteld, hoopte Jhr de Muralt, dat de afgevaar digde der 2e kamer daar zich sterk zal tegen verzetten. Ten slotte beval hij Staatspensioen aan als de meest goedkoope wijze om voor ouden van dagen te zorgen en be sprak voorts de middelen, die zouden kunnen dienen om daarvoor de geraamde 16 millioen te verkrijgen. Met een opwekkend woord zich aan te sluiten bij den Bond of althans daar mee in te stemmen door het goede doel te helpen bevorderen, eindigde spreker zijn zeer toegejuichte rede. De heer Luteijn dankte spreker harte lijk voor het gesprokene en gaf daarna gelegenheid om als lid toe te treden, waartoe zich dan ook ruim 20 personen aanmeldden. Het was een goed geslaagde avond. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteorende hulpkanto ren, werd gedurende de maand Oct. in de spaarbank ingelegd f 6456.48te rugbetaald f 11000.14. Het laatste aan dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 5487. De Tweede Kamer heeft jl. Don derdag een reek van naturalisatie-ont werpen aangenomen. Gelijk gewoonlijl geschiedde dit zonder schriftelijke o! mondelinge gedachtenwisseling. Tocl waren er ditmaal ontwerpen bij, dj( wel eenige aandacht hadden verdiend, Onder de aanstaande Nederlanders, dis als „F. B. Yercruysse en 23 anderen' werden aangediend, bovondon zich li inwoners van Aardenburg en daaronder een dozijn „veldarbeiders". Wanneer mei zich nu herinnert, dat voor elke natj ralisatie aan 's Rijks kas honderd gul den moet worden betaald en dat daar aan nog verdere kosten zijn verbondei kan men, schrijft „L. en V.", eenigr verbazing niet onderdrukken, dat er ti Aardenburg zooveel ingezetenen en spe ciaal zooveel veldarbeiders zijn, die ziel zulke offers willen getroosten om hel Nederlanderschap deelachtig te worden. En het blad meent dan ook gerechtigi te zijn de vraag te doen, of die actii ook kiezerskweek is. BRESKENS. We schrijven voor 1 oogenblik 1 November, het tijdstip waar op de vergunning voor den heer Montec berg om als burgemeester dezer gemeen te te Vlissingen te mogen wonen, af loopt. En ook tot op dit oogenblik a gen we nog niet het kon. besluit, dï die vergunning op zijne gedane aanvraa: is hernieuwd. Op Woensdag 16 November 191( voorm. 11 uur zal te Middelburg do« Ged. Staten o. m. worden aanbestee het onderhoud gedurende 3 jaron, in gaande 1 Jan. a.s. van de straatwegen wederzijds Sluis, die van den grootei weg bij Breskens naar Groede en va Groedee naar Nieuwvliet, die van Schoot dijke naar IJzendijke en die van Oost burg naar Zuidzande. Door de van Terneuzen naar Geul opvarende stoomboot Algol werd Zon dagmorgen te Selzaete een waalschi] in den grond gevaren, een tweede zoo danig aangevaren dat het met moeiti boven water te houden was en een vier tal anderen bekwamen door den schol averij. De opvarenden van 't gezonkei vaartuig werden gered. Het was Zondagavond erg rum» rig op de markt te Middelburg. Reedi te 8 uur werd door een inspecteur va: politie een mes in beslag genomen vai een persoon, die onder den invloed vai sterken drank verkeerde en met hel mes het publiek dreigde. Even later moest de oude bekeudi der politie D. S. verwijderd worden omdat hij een volksoploop veroorzaakte. S. nam een dreigende houding tegen de politie aan en ontkleedde zich zelfs ge-j deeltelijk, om beter te kunnen vechten. Door een paar vrienden werd hij mede in een café genomen. Later op den avond, te ruim 10 uur, bevond dezelfde persoon zich in kenne- lijken staat van dronkenschap in dt Zusterstraat. Toen een agent hem wilde arresteeren, verzette hij zich daartegen zoo hevig, dat niet minder dan vijf agenten er aan te pas moesten komen, om hem naar de wacht op het stadhui! over te brengen.

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2