bmünfiMdb. HERHAUHGS0NDERW1JS, ONTWAAKT. No. 1560. Woensdag 2 November 1910. 209 Jaarg cu FEUILLETONc BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk; 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 8 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIFXEN1N te Breskens B. en W. van BRESKENS maken S, I bekend dat zij die wenschen deel te nemen aan genoemd onderwijs zich daar toe moeten aanmelden bij den onderwij zer J. ZEEVEN, alhier. Districts-Hienws. AARDENBURG. Vervolg en slot van den Gemeenteraad. Dhr Wijffels verklaart dat het hoofd der school bij hem geweest is om over de overbrenging der banken te spreken en verzocht toen om ze voor de over brenging goed te laten schoonmaken. Dhr de Gloppér verklaart verder dat het hoofd der school wat betreft het opmaken van een inventaris nalatig is geweest waarop de heer v. Oyen zegt dat B. en W. daarop hadden moeten wjjzen. De voorz. zegt dat hij op 1 Oct. den nieuw benoemden onderwijzer tevergeefs gewacht heeft. Na informatie is hem gebleken dat bedoelde onderwijzer niet op 1 maar op 3 Oct. in functie is ge treden en zich beleefdheidshalve voor zijne infunctietreding bij B. en W. had behooren te voegen hetgeen niet gebeurd is. Bij schoolmeubelen vraagt dhr v. Oyen hoeveel de aanschaffing der nieuwe meu belen gekost heeft waarop de voorz. antwoordt f3156.70. Dhr v. Oyen verklaart dat de leening van f5000.— veel te groot geweest is en dat dhr Reepmaker destijds de ver gadering waarin spr. afwezig was een goed voorstel gedaan heeft n.l. om eerst aan te besteden en dan het geld er voor te leenen. Dhr de Glopper zegt dat dhr Reep maker altijd goede voorstellen doet in de oogen van den heer v. Oyen. Dhr de Glopper zegt verder dat naast meubelen ook leermiddelen moeten aan geschaft worden en dat de geleende som van f5000 niet veel te groot zal zijn, mocht de leening te groot zijn dan kan dat voor de gemeente toch geen nadeel zijn daar men door de uitzetting op prolongatie een grooteren intrest krijgt dan men moet botalen. Bij belooningen aan onderwijzers voor diensttijd, buitengewonen ijver enz. ge raamd op i 40 vraagt dhr van Oyen voor wie die som bestemd is. De voorz. antwoordt daarop dat die som is uitgetrokken als belooning voor het waarnemend hoofd der school boven de gewone jaarwedde. Dhr van Oyen zegt dat de toestand der financiën thans eigenaardig isde schuld der gemeente beloopt op f31000. Spr meent dat men met het oog op de schoolmeubelen f1200 minder had moe ten leenen, terwijl de groote schuld hoofdzakelijk voortvloeit uit een halven weg en niemand durft, daar men zoo veel schuld heeft, aan den aanleg van het overige gedeelte denken. Dhr de Glopper zegt dat men voor die schuld ook een nieuwe school mot meubelen en leermiddelen heeft, terwijl de muziektent ook het hare doet om de uitgaven der gemeente op te voeren. Dhr v. Oyen vraagt nu h»t woord om te spreken over de wenschelijkheid van een pensioen voor den gem.-veldwachter. Spr. verklaart een paar jaar geleden daarover in den raad te hebben gespro ken en toen hebben B. en W. beloofd daarover een voorstel te doen. Dhr de Glopper verklaart dat men reeds vroeger een pensioen aan den veldwachter moest verzekerd hebben, thans komt de man op jaren waardoor de premie zeer hoog wordt. Bovendien bestaat er kans dat aan de gemeente-ambtenaren van Rijkswege een pensioen verzekerd wordtdaarvoor wordt tegenwoordig hard gewerkt. Spr. zegt verder dat B. en W. dat plan nog eens nader in overweging wenschen te nemen en dat dienaangaande een voor stel kan verwacht worden. Dhr v. Oyen ziet in de verdediging van dhr de Glopper heel wat fantasie het blijft bij onderzoeken en bij de voor spiegeling van eene hooge premie en spr vindt het jammer dat de man het slachtoffer moet zijn van eene vroegere nalatigheid. Is dan de premie voor een volledig pensioen te hoog geeft den ti tularis dan ten minste toch eenig voor uitzicht. Spr. meent dat de raad wel eens inlichtingen had kunnen krijgen van de bemoeiingen en maatregelen in deze door B. en W. genomen. Dhr de Glopper verklaart dat genoemd voorstel verleden jaar en niet 2 jaar ge leden door den heer v. Oyen is gedaan. Spr. zou betreffende dit punt eene af wachtende houding willen aannemen met het oog op rijks-pensioen. Wordt de man invalide dan moet er natuurlijk voor gezorgd worden, en zooals de raad thans algemeen van meening is bestaat er voor den veldwachter geen gevaar armoede. Dhr v. Oyen merkt op dat men niet weet hoe lang men raadslid is wat den heer de Glopper aanleiding geeft tot de volgende vraag aan dhr v. Oyen „Zijt u bang van er uit geknikkerd te wor den waarop dhr v. Oyen antwoordt: „Pardon Meneer, ik denk dat u eerst aan de beurt zult zijn". Bij de behandeling der ontvang post Hoofdelijken omslag die geraamd is op f2764,24 zegt de heer Yan Oyen dac hij daar tegen is omdat de som te groot is. Spr. zou meer boomen willen vei- koopen om zoodoende schuld te delgen. Als men de rijpe boomen verkoopt en de schulden aflost dan zal de hoofdelij ken omslag nooit hooger komen dan 1 1600, terwijl op de wijze die thans ge volgd wordt die som steeds zal aan groeien. Dhr de Glopper zegt dat men thans de grootste leening heeft en dat de hoofdelijken omslag door geregelde aflos sing der schuld gaandeweg zal vermin deren. Besloten werd dezen post aan te hou den tot na de vaststelling van den post verkoop van opgaande boomen. Bij Rjjksbijdrage in de kosten van het onderwijs merkt dhr v. Oyen op dat men f 1600, meer uitgeeft dan de subsidie bedraagt, wij moeten dus met de nieuwe school f1600 meer betaler. .Dhr. de Glopper verklaart dat men thans voor alle onderwijzers de minimum jaarwedde krijgt en dat het onderwijs dus voor de gemeente goedkooper is dan vroeger. Voor den onderwijzer Dieho kreeg men tot nu toe slechts f310 en thans f950. Bij verkoop van stamboomen steK de heer v. Oyen voor om behalve de door B. en W. voorgestelde te verkoo p3n boomen nog alle overige in de wan deldreef, in het Verloren Kostje en op de markt en vervolgens de eiken aan het groene woud, te verkoopen. Spr. heeft ze geschat op eene waarde van f 10000. De wijze van verkoopen en de voorwaarden waarop, wenscht spr. in eene eerstvolgende vergadering aan de orde te hebben. Dhr de Glopper zegt dat B. en W. het plan hebben de boomen der wandel dreef in 4 jaren te verkoopen. Eene zoo ruime verkooping van boomen als dhr v. Oyen voorstelt zal volgens spr. niet door Ged. St. worden goedgekeurd bO-l— 7. Niet in staat om bet gelaat van de moordenaars, die hem omringden, te zien, om daaruit te lezen of hunne blik ken dood of leven voor hem beteeken- j, den. Elk oogenblik den vlijmenden steek van een mes, of den slag van een kogel verwachtende Niets ziende en alleen de handen om zijn keel en het doode lichaam onder zich voelendeZelfs niets hoorende dan het gesmoord geween in de verteIs de wildste fantasie wel in staat zulk een toestand te beschrij ven? Sedert dien nacht heb ik niet meer geloofd aan de mogelijkheid, dat 's men- schen haren plotseling kunnen vergrij zen want wanneer zoo iets zoude be staan dan zoude ik dat vertrok hebben moeten verlaten met de lokken van een grijsaard. Ik kan alleen zeggen dat zelfs nu, terwijl ik dit na verloop van vele jaren terneder schrijfzelfs terwijl ik alles veilig, stil en vreedzaam om mij henen ziezelfs bij de wetenschap dat zij die ik liefheb dicht in mijn nabijheid zijn, beeft mijn pen, wordt mijn bloed kil en traag, en vaart een rilling door mijn leden, wanneer de herinnering aan de verschrikkelijkste oogenblikken mijns levens, weder met onbeschrijfelijke le vendigheid voor mijn geest opdoemt. Het was gelukkig voor mij, dat ik mij onbewegelijk wist te houden en bij herhaling schreideIk ben blindzie en overtuig uMijn rustigheid, en de klank van mijn stem deden de weeg schaal waaraan mijn leven hing ten mijnen gunste ovurhollen. Want plotseling werd er een sterk licht voor mijn verduisterde oogen ge houden, zoo dichtbij, dat ik de hitte er van op mijn gelaat voelde, en zoo ont waarde ik, dat iemand zich over mij heen boog of naast mij neerknielde om in mijn oogen te zien. Zijn adem streek over mijn wangmaar hoe kon dit ook anders na de misdaad, waarbij hij zoo even behulpzaam was geweest. Ten laatste richtte hij zich overeind een oogenblik daarna lieten de kramp achtig gesloten vingers mijn hals los en begon ik voor de eerste maal te hopen dat uiijn leven gespaard zoude blijven. Tot nu toe had niemand om mij heen een woord gesproken. Thans echter vernam ik stemmen, doch zoo zacht fluisterend, dat zelfs mijn gescherpt ge hoor geen enkel woord kon opvangen, hoewel ik er uit begreep dat minstens drie personen aan deze geheime beraad slaging deel namen. Gedurende al dien tijd hoorde ik, ge- ljjk een akelig doch passend accompag nement, het onderdrukt geween eener vrouw. Ik zou al wat ik bezit willen geven, alles behalve mijn leven 1 om éen oogenblik te kunnen zien, ter einde mij te overtuigen wat er om mij heen was voorgevallen of nog plaats vond. Het gefluister duurde nog steeds voort. Er werd zeer druk geredekaveld, terwi.l zij elkander voortdurend in de rede vielen, als lieden, die over een hoogst belangrijk onderwerp onderhandelen. Er was niet zeer veel vindingrijkheid voor noodig om dat onderwerp te gis sen Plotseling zwegen zjj en ver nam ik nog slechts dat verschrikkelijk, gesmoord, eentonig geween. Een voet raakte mij aan. Gij moogt opstaan, hoorde ik iemand zeggen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 1