Binnenland. Gemengd De vico-admiraal J. van den Bosch te Nieuwediep heeft zijn ontslag aange vraagd. Thans wordt gemeld dat in afwachting der beschikking den admi raal verlof is verleend. Als reden voor deze opzienbarende ontslag aanvraag gaat aldaar het volgend gerucht. De oorzaak zou dan golegen zijn in een quaestie, die hij zou gehad hebben met den vloot-predikant, ds Warner. Deze zcu nl. bij een bezoek aan de provoost-arrestanten hebben opgemerkt, dat een der arrestanten een der boeken las, die naar het schijnt, tegenwoordig uit een speciaal daarvoor bestaande bi bliotheek worden verstrekt. De marine-dominee was van meening dat alleen godsdienstige lectuur verstrekt moest worden en schijnt daarop bij don heer Van den Bosch te hebben aange drongen. Deze heeft echter geantwoord, dat de boeken die in de cellen worden gelezen, door hem zijn goedgekeurd en dat hij daar geen verandering in brengt. Daarmee moet ds Warner minister Went- holt in kennis hebben gesteld on deze zou den vice-admiraal in het ongelijk hebben gesteld, waarna deze direct zijn ontslag heeft genomen.J Omtrent de aanleiding tot de ont slag-aanvrage zegt de „Avondpost" De vlootpredikant heeft aanmerking gemaakt op het lezen van een der boeken van het boekenfonds door de matrozen. Naar men zegt, was het een werk van Therèse Hoven, dat de predikant ongeschikt vond voor het zieleheil der Nederlandsche Jantjes. Met dit bezwaar is hij bij den admiraal gekomen, en de ze heeft natuurlijk gezegd dat het boek volgens zijne meening niets kwaads in hield en dus als lectuur voor den sche peling gehandhaaft blij ft. Daarna heeft de vlootpredikant zich met zijn bezwaren tot den minister ge wend, waarvan het gevolg geweest is een schrijven van Zijne Excellentie, waarbij den admiraal bevolen werd om te handelen volgens de wenschen van den vlootpredikant. Ten einde verwarring tusschen de stuivers en de kwartjes onmogelijk te maken, moet het voornemen bestaan den tegenwoordigen ronden nikkelen stuiver te vervangen door een vierkant stuiverstuk, met afgeronde hoeken, ge- ljjk deze bjjv. op Ceylon gebruikt wor den. Bij de gisteren gehouden verkie zing voor een lid der Tweede Kamer; in district V te Rotterdam in de vac.-mr. A. de Jong, brachten van de 7831 kie zers 4733 hunne geldige stem uit, waar van op mr. H. C. Vegtel, a.-r. 2029, G. J. de Jongh, lib. 1541, J. Terhaan S. D. A. P. 724, mr T. van Deventer vrijz.-dem. 439, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de h.h. Vegtel en De Jongh. Districts-I ie» ws. AARDENBURG. In de raadsverga dering van 20 October 11. was de heer F. Eekhout afwezig. De notulen der laatste vergadering werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat in plaats van wijlen P. Omon tot zetter bij 's Rijks directe belastingen is benoemd M. Beun timmerman en dat de gem. rekening over 1909 door Ged. Staten is goedge keurd. Met algemeene stemmen werd be sloten a. naar aanleiding van eene opmerking van Ged. Staten, in de verordening re gelende de hefling van het schoolgeld voor m. u. 1. o. uitdrukkelijk te bepalen welke kinderen uit andere gemeenten in de 5de of 6de klasse van het school- geldtarief zullen worden aangeslagen. ,Verder werd in de verordening opge nomen dat de heffingskohieren aan de goedkeuring van Ged. Staten zullen worden onderworpen b. tot uitgifte van grond in erfpacht tot het stichten van een woonhuis aan J. F. Quataart te Oostburg c. tot verpachting der gemeente gra- zingen onder de gewone voorwaarden. Het voorstel van B. en W. om een gedeelte van het schoolterrein af te ras teren word aangehouden omdat het be stek dienaangaande te onvolledig was. Bij de omvraag vroeg de heer Van Oijen of er reclames tegen de aanslagen in den hoofdelijken omslag ingekomen waren en zoo ja of hij die in zijne hoe danigheid van voorzitter der commissie van beroep ten spoedigste ter inzage mocht hebben. Hierna werd de vergadering gesloten. Zondagavond geraakte bij het af schutten te Terneuzen de kapitein Van de Wijngaarde, van het Rijnschip „Ma ria Salvanos", van Gent naar Breskens met zijn rechterbeen in een staaldraad bekneld, waardoor dat been werd afge knepen en in het ziekenhuis onder de knie moest geamputeerd worden. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Re- tranchement door ds B. Nieuwlmrg te Winkel. Geslaagd te Venlo voor vrije en ordeoef. gymnastiek J. Luteijn, J. Ross en J. A. Wisse leerl, der ;R. N. L. te Oostburg. Provinciaal üieuws. De deurwaarder Vervaat te Middel burg zou krachtens een vonnis van het kantongerecht ten verzoeke van de Ne- derduitsche Hervormde Gemeente te Westkapelle aldaar vorige week een executoriale verkooping houden. Toen echter de veiling zou beginnen, waren er geen kooperswel stond een troepje menschen op eenigen afstand de zaak af te kijken. Nu was er een paar dagen te voren naast de door den deurwaarder gedane aankondiging een ongeteekend biljet aangeplakt, waarbij de Westkapellenaars werden gewaarschuwd, dat, wanneer iemand iets kocht, zich voor de nadee- lige gevolgen kon wachten. Er zullen nu echter andere maatregelen genomen worden, terwijl de zaak in onderzoek is. Zaterdagmiddag heeft te Gorinchem op de Merwede een ongeluk plaats ge had. Een klipperschip kwam in aanra king met een rijnaak. De opvarenden waren in een vlieger ^gesprongen, doch het er een anker op viel, de vlieger kantelde on alle inzittenden te wator geraakten. Allen konden gered worden, behalve een 5 jarig meisje. Bij verschillende ingezetenen, woon achtig in het park nabij het station De Bilt, werd dezer dagen, des avonds een boodschap gebracht door een jongen die zeide te komen van het telefoonbureau De Bilt, alwaar getelefoneerd was, dat mijnheeer of mevrouw dezen avond be zoek kreeg. Voor hot brengen der boot schap en het telefoongesprek werd der tig cent in rekening gebracht. De mees ten gaven het gevraagde Achteraf is gebleken, dat de boodschappen geheel verzonnen waren. De politie slaagde er na lang speuren in den jeugdigen dader te grijpen. Aanvankelijk ont kende het jongmensch, doch toen bijna alle dienstboden, bij wie hij boodschap pen had afgegeven hem herkenden, viel sinjeur door de mand. Toen een bootwerker zich Vrijdag avond in zijn woning aan den Goudschen- weg te Rotterdam bevond, kwam daar plotseling zijn broeder, een matroos, binnenloopen. Na een korte woorden wisseling greep de zeeman een mes van tafel en bracht daarmede zijn broeder een drietal verwondingen in de linker zijde toe. De verwonde bootwerker nam de vlucht en zocht hulp in een apotheek waar een ijlings geroepen geneesheer zijn toestand zoo ernstig vond, dat hij zijn oogenblikkelijke opneming in het Ziekenhuis noodig achtte. De dader is gevlucht en nog niet gegrepen. Donderdagnacht omstreeks half drie is op het Noorderhoofd, aan den Hoek van Holland, waar do „Berlin" is vergaan, een Nederlandsche logger ge strand, thuis behoorende te Vlaardingen. Om 5 uur in den morgen is de be manning per stoomreddingsboot van boord gehaald, welke daarhij van het nieuwe toestel moest gebruik maken, omdat de hooge zeeën het onmogelijk maakten het schip te naderen. Intusschen is de geheele bemanning gered en aan den Hoek aan wal gebracht. In een soort van slaapstee voor kolonialen in de Koningsstraat te Utrecht was Donderdagnacht een persoon, die daar geregeld logeert, dronken thuisge komen. De man had zich te bed bege ven, doch is zoo althans luidt het verhaal van zijn medekostgangers uit' de bedstede gevallen, waarbij hij zich aan het hoofd verwondde en be wusteloos bleef liggen. Zijn vrienden brachten hem, zonder eenige tusschen- komst der politie in te roepen, naar de Rijksklinieken, waar de man werd opge nomen en denzelfden nacht overleed. Vanuit de klinieken is toen telefonisch aan de politie verzocht eenige nadere mededeeling te willen doen omtrent den man, wiens naam en woonplaats onbe kend waren. Bij onderzoek werd ook medegedeeld, dat de geschiedenis was voorgevallen, zooals hierboven omschreven, doch ge heel daarmede in afwijking was de uit slag van het geneeskundig onderzoek in de klinieken, waarbij geconstateerd werd, aanvankelijk een wond, die aan een schotwond denken deed, later een kogel, die zich vrij diep in het hoofd bevond. Het verhaal van het uit de bedstee vallen scheen daardoor vrijwel onaannemelijk geworden, en het lag dus voor de hand, dat een nader onderzoek werd ingesteld naar de werkelijke oor zaak van de verwonding. Zaterdagmor gen was nog iemand als vermoedelijke dader aangehouden. Zaterdagavond omstreeks,half acht is in haar woning in een hofje in de Koningstraat te Gravenhage een 86jarig vrouwtje vermoord. De politie en ju stitie werden eerst om half drie in den afgeloopen nacht gowaarschuwd en von den in verband met verschillende aan wijzingen aanleiding tot de arrestatie van een man en vrouw, wonende naast het slachtoffer. Men vond het 86 jarige vrouwtje gekleed voor haar bed, met een wonde aan het hoofd. Er wordt een bedrag van f 140 en eenige sieraden vermist, zoodat een moord vermoede lijk is voorafgegaan. Ter hoogte van Oud-Delfshaven is een roeiboot van een koopman, die zich met twee zoontjes van 18 en 15 jaar in de boot bevond, overvaren door een sleepboot uit Vlaardingen. Alle drie inzittenden raakten te water, doch alleen de oudste jongen werd gered. In Went's rijwielfabriek, aan de Schermlaan te Rotterdam werd Zater dagavond te negen uren door buren brand ontdekt. Ruim 7 uur was de fabriek door den directeur, den heer Meetdijk, verlaten, om vijf uur was het fabriekspersoneel vertrokken De brandweer, die dadelijk ter plaat» se was, hakte de fabrieksdeuren open en zette de machineladder tegen het zeer hooge pand. De brand woedde in het kantoor en de lakkerij op de le etage, doch door een lichtkoker vatten ook de overige verdiepingen vlam. Met 6 stralen op de waterleiding was de brand om 10 uur gebluscht. Het magazijn, de monteerkamer en de soldeerinrichting benevens eene groote partij rijwielen, kregen aanmerkelijke waterschade. Alles wordt door assu rantie gedekt. De brandweer was met veel materiaali w. o. enkele stoomspuiten, ter plaatse. Te Weesp was Vrijdagavond de aanstaande van een mej. Vos bezig zijn revolver schoon te maken, zonder te weten dat het wapen nog geladen was. Onverwacht ging het schot af. De ko gel trof het meisje in het onderlijf. De geneesheer achtte haar onmiddellijke overbrenging naar Amsterdam noodig. Een 23jarige dienstbode te Rot terdam is tengevolge van bloedvergifti ging overleden. Een brandwonde door haar zelve behandeld, was de oorzaak. De heer K., chef van de commie zen, in dienst der suikerfabriek te Vier- verlaten, zou Vrijdagavond per flets vandaar naar zijn woonplaats te Help man terugkeeren. Aangezien hij Zater dagmiddag nog niet thuis was, werd gevreesd, dat hem een ongeluk overko men was. De Groningsche politie heeft daarom het Hoendiep afgedregd, met 't gevolg, dat het lijk van den man is op gehaald. Zware stortregens hebben in Ita lië ernstige overstroomingen veroorzaakt waardoor de dorpen om den Vesnvius zwaar geteisterd zijn. In een der stra ten vond men vijf lijken.

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2