Binnenland. De Trent vond de reizigers ongeveer half weg tusschen New-York Jen de Bermuda-eilanden, een veel bevaren plek in de route van de stoomschepen va rende tusschen New-York en de genoem de eilanden. Dat was hun geluk. De ballon was dus naar het zuiden afgedreven en- had nog maar een klein gedeelte van den langen weg afgelegd. Wie weet hoe spoedig een latere po ging gelukken zal 1 De berichten omtrent den tocht van Walter Wellman over den Oceaan zijn uiteraard zeer schaarsch, daar de eenige mogelijke verbinding slechts doordraad- looze telegrafie kan worden bewerk stelligd. De Daily Telegraph schrijft over het vertrek van Welmann Bij het vertrek van de America riep captain Baniman toen het luchtschip reeds de loods ver laten had, dat een motorboot het schip een eindweegs moest begeleiden, om het de juiste richting aan te geven in de gevaarlijke wateren in de nabijheid van de kust. Men begreep dadelijk dezen wensch, daar de van den gondel afhangende equi- librator zich gemakkelijk tegen een rots te pletter had kunnen stooten. Nauwelijks 50 voet boven den zeespie gel zweecde het monster geruischloos weg. De motoren rustten nog en een lichte westenwind dreef het voor zich uit. Toen verborg een dikke nevel het luchtschip. Even voor het vertrek sloeg een ket ting, die te vroeg werd losgelaten, met zulk een geweld tegen het water, dat een benzine-reservoir barstte. Weiman riep, dat hij genoeg benzine had en dat zeewater een even goede ballast was. Op het laatste oogenblik weigerde een der passagiers, de Franschan Jean Jacon, mede te gaan. Zijn plaats werd ingenomen door John Aubert, den zoon van een automobielen-fabrikant te Phi ladelphia. Eindelijk nog sprong een kat, die een der manschappen had meege nomen, in krankzinnigen angst in de takelage rond. Aan den vooravond van de behande ling van de Bakkerswet in de Tweede Kamer werd Zondag te 's Gravenhage een groote nationale betooging voor af schaffing van den nachtarbeid en voor den wettelijken tienurendag voor bak kers gehouden. In de ochtenduren kwamen de betoo- gers uit alle oorden des lands, vertegen woordigers van onderscheidene werklie denorganisaties bijeen. Verzamelplaats was het plein bij het Holl. Spoorstation. Vandaar trok omstreeks half twaalf de stoet, eenige duizenden personen tellende met een paar muziekkorpsen en tal van ontplooide banieren Jiangs Zieke, Zwarte- weg, en Prinsessegracht naar het ge bouw van het Kon. Zool. Bot. Genoot schap waar de meeting zou worden ge houden. Daar waren de groote zaal en de ruime gaanderijen dicht.bezet. Langs wanden, op het tooneel, overal waren banieren en vaandels opgesteld. De leider der vergadering, de heer Metz, voorzitter van den Nederl. Bak- kersgezellenbond opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord, waarbij hij betoogde dat, om in den toestand voor den bakker werkelijk op een eenigs- zins afdoende wijze verbetering te bren gen, 't noodzakelijk is om naast afschaf fing van den nachtarbeid tegen den overmatigen arbeidsduur in te perken. Zonder die beperking zal afschaffing van den 'nachtarbeid den bakkersgezel maar half kunnen bevredigen. In dit verband herinnerde spreker aan de wen- schen door den bakkersgezellonbond bij adres aan de Kamer kenbaar gemaakt. Medegedeeld werd voorts dat ter ver gadering vertegenwoordigd waren bijna 9000 arbeiders, tal van sympathiebetui gingen waren ingekomen, en aan de de monstratie ook werd deelgenomen door velen, die op neutraal standpunt staan. Hierna traden verschillende sprekers op. Ten slotte werd met algemeene stem men een motie aangenomen, van onge veer gelijken Jinhoud als die welke in de op 1 October jl. in verschillende plaatsen des lands gehouden vergadering is aangenomen. Dist ricts-i* ïeu ws. AARDENBURG. Mej. J. M. van Boxel alhier is benoemd tot onderwij zeres aan de St. Mariaschool te Amster7 dam. SLUIS. Tot hoofd eener Chr. Be waarschool te Utrecht is benoemd mej. M. A. Arenthals alhier. HOOFDPLAAT, 18 Oct. Heden is de Z.e.w. heer A. van Gastel als pastoor dezer parochie op feestelijke wijze ge- installeerd. Het muziekgezelschap „Oefening baart Kunst" bracht hem een serenade. De plechtigheid werd door verscheidene geestelijken bijgewoond. G-tMiieng'd Maandagavond werd de gemeente Schoonhoven in rep en roer gebracht door het plegen van een moordaanslag. De losse arbeider D. H. leeft reeds ge- ruimen tijd gescheiden van zijn vrouw, die door het houden van kostgangers in haar onderhoud voorziet. Herhaaldelijk kwamen kijfpartijen voor, tot nu echter zonder ernstige gevolgen. Een der kost gangers, arbeider op een loodwitfabriek aldaar, begaf zich naar de woning, waar II. met zijn broeder samenwoont. Deze werd uitgestuurd om een paar fleschjes bier te halen en in dien tjjd ging de bezoeker H. te lijf met een groot sla gersmes, dat daar van don broeder aan wezig was, Met een steek- en eenige snijwonden wist deze door een belendend huisje te ontsnaijpen. Op het politie bureau werd hij verbonden, maar het gelukte niet het bloeden geheel te stel pen. De steekwond van ongeveer 15 e.M. diepte, op zij van het lichaam, had de ingewanden gekwetst en*maakte vol gens het oordeel van den geneeskundige overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. De dader is in hechtenis genomen. Men vreest voor het leven van den gewonde. In den dierentuin te Halle is Za terdagmiddag een bastaard van een ijs beer, een beest dat maar drie pooten had, uit zijn kooi gebroken. Het viel op een meisje van 10 jaar aan, dat ver schrikkelijk gebeten is. Een oppasser, die te hulp kwam, kwam nu aan de beurt. Hij vluchtte naar het olifanten huis waar het dier hem volgde en te lijf ging. Hij en andere oppassers wer den ook ernstig verwond. Het beest wierp zich nu op twee geiten, die het verscheurde. Een bediende uit het res taurant schoot den beer ten laatste met een buks dood. In een goud winkel op de Groensel- markt te Brussel is voor een waarde van 200.000 francs aan juweelen ont vreemd. Boven oen winkel is een slachterij, waar de dieven zich lieten insluiten en in het plafond, dat meer dan 1 meter dik was, een gat hebben gemaakt, waardoor zij in den winkel kwamen. Alles, wat van betrekkelijk groote waarde was hebben zij meege nomen. Zondagmiddag kwam een 23jarig jongmensch afkomstig uit Rotterdam zich in deerniswaardigen toestand bij de politie aanmelden. De jonge man was reeds sedert begin September voortvluchtig met een gelds bedrag, dat hij per quitantie voor zijn patroon had geïnd. Met dit geld was hij naar Brussel gegaan, doch nadat 't was verteerd, had hij er armoede geleden en eindelijk had hij koers gezet naar zijn geboortestad. Hij durfde echter niet thuis komen en meldde zich bij de po litie te Leiden aan, die hem ter beschik king van de Rotterdamsche politie stel de. Zondagavond omstreeks halfaclH werd een meisje, dat een lichten man tel droeg te Amsterdam in de Kalver- straat bij het Spui plotseling met een golfs inkt overgoten. Hoed en mantel waren totaal bedorven. Het meisje schreeuwde luid, maar de omstanders konden niets dan haar aanraden, bij de politie aangifte te doen. De dader was niet te zien. Te Enspijk heeft een landbouwer bij het bietenrijden zulk een hevigen slag'van het paard tegen het hoofd ge- kregon, dat hij terstond aan de gevol gen bezweek. Te Woubrugge (Z. H.) heeft een lantaarnopsteker hot ongeluk gehad uit een boom te vallen. Hij brak een arm en kreeg eene hersenaandoening waar aan hij na eenige dagen is overleden. Te Veenendaal is een tweejarig meisje in een sloot verdronken. Een 44jarige scheepmaker te Half weg, had het ongeluk aan de scheeps werf in de ringvaart te vallen. Doordat de man in het water giftige stoffen in het lichaam had gekregen, is hj) na een hevig lijden overleden. In de Nieuwe Friedricbsstrasse te Berlijn heeft Vrijdag een gasontploffing plaats gehad, waardoor brand ontstond in een, in dat huis gevestigde wasscherij. Daar de biand snel om zich heen greep, werd een meisje, dat daar werkte, de weg afgesneden de ongelukkige is in de vlammen omgekomen of door den rook gestikt. Een werkman is ernstig gekwetst. Een vrouw sprong uit het raam, doch kwam ongolukkigorwijze naast hot springzeil terecht, dat de brandweer gereed hield. De derde en vierde verdieping alsmede do zolder brandden geheel uit. Nader wordt gemeld dat de brand meer slachtoffers heeft geëischt dan men aanvankelijk wel vermoedde. Vrijdag werden in den loop van den avond twee verkoolde lijken gevonden van een man en een vrouw. Maar Zaterdag vond men nog twee lijken, eveneens onher kenbaar verbrand. Men ging intusschen voort met zoeken, daar nog eenige por- sonen vermist werden. Een Jlater ont vangen bericht meldt dan ook, dat nog drie lijken gevonden Jzijn op de uitge brande etages van het huis. Een dezer dagen is het voorgeko men aldus de briefschrijver uit de residentie in het N. v. h. N. dat in een der speelgelegenheden daar een zéér gefortuneerd man f90000 verloor bij het spel, zonder dat hij die som heeft betaald. Min of meer „angeheitert" arriveerde hij in de sociëteit van den heer, om er een kaartje te leggen. In „no time" was hij de f2000 contanten kwijt, die hij bij zich had. Natuurlijk wakkerde dit hem nog meer aan. Met whiskoy-soda trachtte hij den moet er in te houden. De baas van het spul, die wist dat het lid der sociëteit er goed voor was, verleende hem gaarne crediet en zoo werd er tot vijf uur door gespeeld. Ten slotte was hij f90000 kwijt. Maar nu moesten de acceptjes geteekend worden en daartoe was de verliezer niet in staathij herinnerde zich niets meer. Ondertusschen waron de speelfiches, die hij van den speel huisbaas geleend had, tegen contanten ingewisseld. Groot was dus de con sternatie, toen deze bemerkte, dat hij zijn geld kwijt was. De zaak is in handen der politie. In New-York is voor eenige dagen het grootste warenhuis in Amerika ge opend. Natuurlijk blijft 't net zoolang het grootste, tot het allergrootste geo pend wordt, wat misschien over een jaar reeds gebeuren kan. Het is een reusachtig zakenpaleis, een gebouw met 13 verdiepingen uit ijzer en steen, met 36 lifts voor personen en 10 voor goe deren, 1020 telephoontoestellen, 24,000 electrische lampen enz. In dezen winkel vindt men inrichtin gen, die waarlijk eenig zijn. Zoo is er een „kamer voor zwijgenden,waar dames, die moe zijn van het koopjes halen, in een fauteul kunnen uitrusten, terwijl geen geluid van buiten haar stoort. De muren en deuren toch zijn zoo ingericht, dat zij geen geluid doorlaten en ieder gesprek is in dit vertrek ver boden. Dit laatste is misschien minder aan genaam. Mocht iemand door eene onge steldheid worden overvallen, dan kan hij of zjj ook geholpen worden aan den winkel is een hospitaal verbonden, waar een dokter en twee ziekenverpleegsters steeds verblijf houden. Natuurlijk zijn er ook weelderig ingerichte wachtka mers en leeszalen, zoowel voor dames en heeren, „tearooms" en drie restau rants. Ook is er een conveisatiezaal en een concertzaal voor het personeel. Voor de 6000 beambten van de zaak wordt uitnemend gezorgd. Ook voor hen is een restaurant ingericht, waar

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2